Skocz do zawartości

Moje Malawi nr 2 - 120x40x50 - 240 litrów


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

A co zrobisz, Jeśli ryby dokopią się do tych kratek, a potrafią dokopać się do dna? Będziesz co chwila zasypywał te kratki, żeby ich nie było widać?

Opublikowano

Dlatego zaleje czymś ta piankę i kratkę, np CR65 z dodatkiem docelowego podłoza, aby w razie dokopania się nie było różnicy w kolorze dna


Opublikowano

Napisałeś, że chcesz zalać tylko piankę. 

5 godzin temu, luck83 napisał:

Np oblac dookoła ich styk z pianka jakimś spoiwem typu Soudal fix, albo w ogóle zalać czymś cała piankę, czy zostawić?

Dlatego zwróciłem Ci na to uwagę.

Opublikowano (edytowane)
Dnia ‎2017‎-‎03‎-‎21 o 14:40, pozner napisał:

Moim zdaniem lepszy jest Atman. Jeśli zdecydujesz się na wewnętrznego mechanika, żaden prefiltr przed kubełkiem nie jest potrzebny. Wystarczy gąbka na zasysie w akwarium. Jeśli zrezygnujesz z wewnętrznego mechanika, to prefiltr przed kubełkiem jest wskazany (np.HW602)

Wracając do tematu filtracji w moim akwa...

Dostałem "w prezencie" prefiltr HW602... spróbuję więc uruchomić filtrację mechaniczną na nim + jeśli konieczne dam cyrkulator do poprawy obiegu wody.

Na ten moment mam HW302 z następująco wypełnionymi koszami (patrząc od dołu) - ceramika, gąbka, watolina oryginalna od HW302.  Skoro będę miał prefiltr jako mechanik, to czy mogę do HW302 zastosować konfigurację (od dołu patrząc) - ceramika, seachem matrix, watolina? Czy zamiast watoliny, bądź  do koszyczka pod watolinę dać jeszcze jakieś złoże? 
 

Edytowane przez luck83
Opublikowano
53 minuty temu, pozner napisał:

HW302 tylko biologiczną

.. z ceramiki i matrixa? - to są dwa koszyczki.
Czy do trzeciego koszyczka włożyć dodatkowe, trzecie złoże?

Opublikowano

Nie wkładaj zeolitu przy starcie akwarium. Ten preparat na fosforany możesz użyć, ale glony w Malawi to pożądany element wystroju i zajęcie dla pyszczaków ?. Wsadź normalną ceramikę, a później możesz zamienić na któryś absorber azotanów, ale tu już kto inny musi Ci doradzić, bo ja tego nie stosuję.

Opublikowano (edytowane)

Czy macie doświadczenie z tym cyrkulatorem?
http://allegro.pl/aquael-reef-circulator-2500-falownik-i6753294155.html
(na YouTube, kol. AkwaŁobuz w swoim teście sugerował, że ten cyrkulator może być za słaby do akwarium 240l ...) (?)

ewentualnie mocniejszy z tej serii:
http://allegro.pl/aquael-reef-circulator-4000-falownik-morski-i6467197518.html

Szukam czegoś bardzo cichego (niesłyszalnego wręcz), obecnie testuję JVP-100 i albo trafiłem na felerny model, albo "one tak mają" - buczy, słychać jego prace w zbiorniku. Nie po to walczyłem z kubełkiem, aby go wyciszyć, żeby teraz cyrkulator 'uwierał' .. :)
 

Edytowane przez luck83

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/1sZeDd/ Tutaj , przeważnie młode małe ryby chociaż też czasami są ogłoszenia z dorosłymi osobnikami.
    • Jest jeszcze Tanganika Konin, mają też malawi https://www.tanganika-konin.pl/oferta/ryby/ i Luk & Raf https://www.cichlid.pl/
    • Cześć, generalnie jestem w podobnej sytuacji, tzn. nie znam aktualnie zaufanych hodowców za bardzo, jedynie po przetrząśnięciu forum ostatnio (temat malawi powrócił po dwóch latach, ostatnio niestety nie dało rady ze względu na chorobę w domu), dowiedziałem się że Jacek z Żor jest (chyba, że coś się zmieniło) zaufany (jego strona), tak samo ta hodowla z Czech (ale przesyłka byłaby u nich raczej dość droga).  Z zaufanych sklepów był jeszcze Tan-mal, ale nie wiadomo czy uda im się w ogóle powrócić na rynek, mają remont od mniej więcej początku 2025...
    • Chcąc ochronić i zachować młode akwaryści odławiają inkubującą samicę i po wypuszczeniu przez nią młodych oddzielają ją od nich. Nie oznacza to, że samica zatraca zachowania macierzyńskie. Sam raz odłowiłem samicę C. geertsi, a później inkubowała jeszcze w ogólnym akwarium i nawet pojedyncze sztuki z dwóch miotów mi się uchowały. Moje albusy i tetrastigmy też miały młode w ogólnym i pięknie opiekowały się młodymi. Nie ma reguły. Istotną kwestią może być to, żeby samica pierwszą, czy też drugą inkubację przeprowadziła w całości w sposób naturalny. Żeby właśnie nie zatraciła naturalnych zachowań. Jak to się ma po kilku pokoleniach? Nie mam pojęcia. Wszyscy tu (włącznie ze mną) kupowali tu zawsze F1, co najwyżej F2😉😄  
    • Wydaję mi się że ryby nie zatraciły macierzystych zachowań. W warunkach akwariowych, gdzie każde akwarium jest przerybione nie ma odpowiedniej przestrzeni do wypuszczania młodych. Raz miałem okazję u siebie obserwować opiekującą się młodymi copadichromis fire crest, ale była ona sama w akwarium 112l. Łapała młode jak zbliżałem się do akwarium 😉
    • Dzięki Pozner, że przypomniałeś mi Taeniolethrinopsy. Obecnie ich nie mam, ale mam nadzieję, że to chwilowe.🙂 Zachowania ryb w znacznej mierze zależą od sposobu karmienia. Można z ryby stricte przydennej (Lethrinops red cap), grzebiącej w dnie w poszukiwaniu pokarmu, uczynić rybę „toniową” np. stosując jednolity pokarm wolnotonący mając w przy dnie gang Synodontisów njassae, miotających się (w ocenie spokojnego gatunku) w poszukiwaniu resztek pokarmu, które dotrą do dna. Przez kilka lat nie stwierdziłem natomiast u oryginalnych Synodontisów z naszego jeziora pobierania pokarmu w toni. Czyli są różne przypadki przystosowywania się. W drugą stronę – jedynym u mnie przypadkiem wśród toniowych Copadichromisów (miałem ok. 10 gatunków), który nigdy kategorycznie nie pobierał pokarmu z dna był C.cyaneus. A weźmy zachowania rozrodcze ryb po wielu pokoleniach w niewoli. Zarówno hodowcy jak i akwaryści amatorzy rzadko kiedy (mówię o non-mbuna, bo te ryby mnie interesują) doprowadzają do naturalnych macierzyńskich zachowań samic (wypuszczenie, pilnowanie młodych i łapanie w przypadku zagrożenia). Po kilku pokoleniach moim zdaniem ewolucja zaburza te zachowania. Co nie znaczy, że nie warto „szanować” naturalnych skłonności ryb, np. ich toniowości lub upodobań do kopania lub grzebania - poprzez próbę różnicowania karmienia (np. w jednych końcu zbiornika szybko opadający, w drugim końcu wolno opadający itp.), szanowania naturalnej diety (mięso – rośliny), ilości kryjówek, wielkości akwarium, nie mieszania gatunków agresywnych i spokojnych (mówimy o znacznych różnicach). Na tych osobistych poszukiwaniach moim zdaniem polega akwarystyka.
    • Również dziękuję wszystkim za wspólną zabawę.  Dyplom należy się  każdemu. I do galerii  😀. Jak wrócę to postaram się go tam umieścić na dowód tęgo,  ze forum ma się dobrze i żyje. 
    • Ja zostawiam, przy następnej podmianie spuszczam z pół wiaderka. Już tak parę lat i nigdy nic się nie wydarzyło. U mnie korpusy są przybite na stałe do ściany w szafce pod umywalką i nigdy nie miałem ochoty bawić się w takie cuda ze spuszczaniem (tak wiem spuścić to się mogę ) Wysłane z mojego RMX3301 przy użyciu Tapatalka
    • Gratulacje @Andrzej Głuszyca i dzięki wszystkim uczestnikom za zabawę😀
    • Kwestia karmienia, to w przypadku mbuny kwestia glonów, które autor tego filmiku chce zwalczać wszelkimi sposobami. Zresztą nie tylko on. Gdyby nie zwalczał, to może zobaczył by te naturalne zachowania. Ale nawet porównując lwa do malawijskich drapieżników, bo to lepsza analogia, to i tu wszystko zależy od wielkości akwarium. Przy tych naprawdę dużych zbiornikach można pozwolić sobie na mix gatunków (mbuna, non mbuna i drapieżniki). Wtedy pewnie można poobserwować polującego drapieżnika. Nasz kolega Tom77 umieszczał dla swoich Taenilethrinopsów kulki z pokarmem pod piaskiem, żeby móc obserwować ich naturalne poszukiwanie pokarmu. Można znaleźć też na YT takie filmiki. Wszystko zależy od podejścia i możliwości. Jeśli ktoś wsadzi Nimbo, albo Dimidio do 400l czy 500l., a takich artystów jest niestety wielu, to na pewno nie zobaczy naturalnych zachowań.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.