Skocz do zawartości

Korzystał ktoś z tego testu? Marinlab icp oes


crav

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 tygodnie później...

Wielkie podziękowania Zbyszku bo  otworzyłeś i przetarłeś piękną opcję badań  wody kranowej  za 120 zł z prezentacją wyników.

Teraz widać co i z jaką dokładnością badają.

Będzińska kranówa pochodzi z kilku ujęć więc wcale nie znaczy że wszyscy w Będzinie piją taką wodę.

Ja tam w tej twojej kranówie nie widzę jakiś złych parametrów:

MIKROELEMENTY

Si czyli krzemiany - 1,3 mg/l - wynik nie spotykany w polskich kranach i  ty nie masz okrzemek , ja mam 60mg/l w swoim kranie, a średnia krajowa zapewne ok 20mg/l .

Zn cynk -  9,5 mg/l - bardzo dużo za to niem masz wcale żelaza

METALE SZKODLIWE

Tylko małe ilości  ołowiu i miedzi :D- zapewne efekt naszej jazdy przez wiek na benzynie ołowiowej.

MAKROELEMENTY

Niskie poziomy sodu, magnezu i potasu:( w porównaniu do tych poziomów w Niassa   ale i siarki :D więc Purolite będzie ci działał doskonale.

SKŁADNIKI ODŻYWCZE

PO4 - 0,14 mg/l

P -fosfór - 0,05 mg/l

Ciekawe dlaczego nie podali zasolenia bo co prawda to nie ten biotop ale zapewne w kranie masz nieco soli z kopalń.

W mojej ocenie wodę masz nadspodziewanie dobrą a nawet wręcz doskonałą po przepuszczeniu przez ustrojstwo :)

Testy są jak wszystkie robione pod morszczaków a nie pod Malawi więc te wartości podawane obok jako zalecane dla koralików nijak się mają  do naszych ryb, ale badanie cenne.

Jak już jesteś ich klient to spytaj czy nie mogliby robić test nie wody z akwarium morskiego a test polskich kranówek pod kątem ryb słodkowodnych z pomiarem pH, NH3/4, NO2, NO3, oraz KH, GH bo cenne pomiary PO4, SiO2 i metali ciężkich już robią .

ale i za to ci dzięki.

pozdrawiam.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie do końca z Będzina... Bardziej powiatu bedzinskiego... Ph 7,4 kh 9 to sam mierzylem.... 

Co do testu fajna sprawa... Probowke zarejstrowac zalać wysłać i wyniki ładnie czytelnie opisane, strona też intuicyjna... Jako ciekawostka polecam. 

 

Ciekawe, że nie dokonca pokrywają się wynikami podanymi przez wodociągi... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, crav napisał:

Ciekawe, że nie dokonca pokrywają się wynikami podanymi przez wodociągi...

Bo wodociągi podają wyniki na wylocie. Woda w kranie może się różnić. Gdzieś na Forum wypowiedział się człowiek pracujący w wodociągach, że różnice mogą być znaczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co by było jakby Trójca z Ursynowa :) zleciła badanie swojej wody - może by się wyjaśniło dlaczego Purolite A520E u nich nie działa a wyszłoby po 40 zeta na łba. Ze już nie wspomnę o badaniu tej wody oligoceńskiej z SGGW na Ursynowie która możliwe że jest o niebo lepsza od ich ursynowskiej kranówy.

Badanie jest bardzo wszechstronne i obejmuje także poziomy związków siarki  a pH, KH,GH, NO2, NO3 sami są w stanie zbadać.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł z wodą Oligoceńską zarzuciłem, gdy pojechałem tam z baniakami i nie znalazłem miejsca do zaparkowania :) nie wyobrażam sobie drałowania kilka kursów z baniakami 30l. A po nocy mi się nie chce jeździć. Trzeba żyć z tym co się ma w kranie.

Ryby zdrowe, wodę można wyklarować a cotygodniowe podmianki jak by nie patrzeć to też nie koniec świata, w końcu do niedawna wszyscy je stosowali :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Pleziorro napisał:

 

Ryby zdrowe, wodę można wyklarować a cotygodniowe podmianki jak by nie patrzeć to też nie koniec świata, w końcu do niedawna wszyscy je stosowali :).

robiłem robię i będę robił podmiany, ale też fajnie wiedzieć czym się je robi ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, crav napisał:

robiłem robię i będę robił podmiany, ale też fajnie wiedzieć czym się je robi ;]

To na pewno warto wiedzieć, jednak w moim poście, bardziej mi chodziło o pomysł z baniakowaniem Oligocenu, szkoda zachodu, trzeba lać "kranowitę" i kontrolować stan No3, robili tak wszyscy zanim wprowadzono produkty takie jak żywice jonowymienne do zbijania No3 :). A pomysł z przebadaniem naszego ścieku zacny ale chwilowo mam zblokowane wydatki... więc sprawa musi zaczekać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.