Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, 

Mam nadzieję, że mój temat nie zostanie wywalony :-) Wiem, że w temacie obsada temat zebry został już nie raz poruszony. Szukałam, czytałam. Mimo wszystko była bym wdzięczna gdyby ktoś był miły coś mi doradzić w mojej obsadzie. Będzie to moje 1 akwarium malawi, czekałam na nie kilka miesięcy i nareszcie jest. Upragnione, wyczekane szkło. Na razie puste :-) Znam podstawy, dużo czytałam ale nie mam takiej wiedzy jak wielu z Was tutaj więc chylę czoło i proszę o porady. 

Akwarium 150x50x50 co nam daje ok. 360 l 
Założenie nr. 1 - Mbuna
Założenie nr. 2 - zakładam malawi dla Zebry (metriaclima pyrsonotos red top zebra) 
Założenie nr. 3 - ryby, które będą się dobrze czuły z Zebrą i na diecie roślinnej.

Wiem, że mój litraż nie jest jakiś powalający. Ale myślę, że dla +/- 20 ryb powinien być wystarczający. Myślę też by obsada obejmowała max 3 gatunki, na taki litraż to chyba będzie rozsądne. 

I moje oklepane pytanie: ile i czego tam wpuścić? :-) 
Chciała bym aby jeden z gatunków to była ryba w kolorze intensywnym żółtym - będzie ładnym kontrastem, nie przeszkadza mi jeśli samczyk będzie niebieski. Ale chciała bym też aby były to ryby były w miarę możliwości duże, takie przynajmniej 10 cm. 

Widziałam Bazę ryb i wyszukiwarkę gatunków - przeglądałam. Ale jest tego tak wiele, że ciężko wszystko posprawdzać. Jeśli ktoś miał by jakiś dobry pomysł to bardzo dziękuję.
Pozdrawiam! 

 

 

 

Opublikowano
5 godzin temu, kamila_greta napisał:

Chciała bym aby jeden z gatunków to była ryba w kolorze intensywnym żółtym - będzie ładnym kontrastem, nie przeszkadza mi jeśli samczyk będzie niebieski. Ale chciała bym też aby były to ryby były w miarę możliwości duże, takie przynajmniej 10 cm. 

Ładnych żółtych samic i samców u roślinożernych to będzie ciężko chyba tylko to Petrotilapia microgalana 'Nkhata Bay' 

Jeśli żółte samice to: 

Tropheops sp. 'mauve yellow', Nkhata Pseudotropheus johannii 'Gome'

Nie do końca żółte:

Melanochromis auratus,  Tropheops sp. 'chilumba' Orange Metriaclima sp. 'msobo' Magunga.

 

Opublikowano

Bardzo Wam dziękuję. 
Pozner -   

2 godziny temu, pozner napisał:

Labeotropheus trewavasae chilumba i Pseudotropheus acei itungi. 

Labeotropheus trewavasae chilumba - zastanowie się ale Pseudotropheus acei itungi - odpada. Jakoś po prostu mi się nie podoba bo jak zaczęłam szukać tą rybę to ona jest praktycznie cała czarna. A ja jednak jestem z tych co marzą o barwnym malawi :-) Ale bardzo Ci dziękuję za odpowiedź! 

eljot - 

1 godzinę temu, eljot napisał:

Jeśli żółte samice to: 

Tropheops sp. 'mauve yellow', Nkhata Pseudotropheus johannii 'Gome'

 

 

Tropheops sp. 'mauve yellow' - są OK, ale  Pseudotropheus johannii 'Gome'  - są super! :-) jeśli się z tą zebrą dogadają i są faktycznie roślinożerne to było by idealnie! Jeszcze jakiś jeden gatunek bym do tego dobrała i był by skład :-) Zostanie tylko ustalić w którego gatunku w jakiej ilości, ile samców, ile samiczek. 

Opublikowano (edytowane)

To może tradycyjna odmiana Pseudotropheus acei, czyli luwala lub msuli. Może jeszcze Pseudotropheus socolofi. 

Edytowane przez pozner
Opublikowano
3 minuty temu, pozner napisał:

To może tradycyjna odmiana Pseudotropheus acei, czyli luwala lub msuli. 

Nie chcę nikogo obrazić ale nie widzę między nimi znacznej różnicy :D
obie są piękne. 

Myślę że taki skład mógł by mi wystarczyć! Nie jestem jakoś specjalnie wybredna, prawda? :-) 
A teraz pytanie Panowie - ile czego :D 

Jesteście kochani! 

Opublikowano
22 godziny temu, pozner napisał:

Kup po 10szt. maluchów. Gdy dorosną, będziesz redukować nadliczbowe samce. Acei nie będzie trzeba redukować. 

Wiesz co pozner - raczej nie...

po 1 nie chce "maluchów" tylko chce normalne ryby, przyzwoitych rozmiarów. Po 2 nie będę kupować nadmiaru żeby później "redukować". Co z nimi zrobię? Sprzedam? Oddam? Nie wiem czy zauważyłeś ale mieszkam w Rotterdamie. U mnie takie ryby można kupić w dobrych akwarystycznych, a ich cena waha się miedzy 10 a nawet 60 euro za 1 sztukę, zależy jaki gatunek. Bo już nie będę mówić o cenach filtrów czy innych produktów, bo mój mąż tylko zęby zaciska jak do akwarystycznego wchodzę... Mam teraz 2 akwaria i co mogę to z Polski wiozę. Nawet piasek i 50 kg wapienia przywlokłam z Polski - czujesz? :| 
Nie wiem czy przy takiej cenie kupował byś sobie po 10 żeby potem komuś oddawać z dobroci serca :-) heh 
Więc wolała bym wiedzieć ile naprawdę mam mieć tych ryb... 

Opublikowano
23 minuty temu, kamila_greta napisał:

Wiesz co pozner - raczej nie...

po 1 nie chce "maluchów" tylko chce normalne ryby, przyzwoitych rozmiarów. Po 2 nie będę kupować nadmiaru żeby później "redukować". Co z nimi zrobię? Sprzedam? Oddam? 
Więc wolała bym wiedzieć ile naprawdę mam mieć tych ryb... 

Czyli chcesz kupić dorosłe ryby? Pozner zaproponował młode, które wyrosną na spore ryby. Jeśli młode dorosną prawdopodobnie same się zredukują. 

Opublikowano (edytowane)

Tak się składa, że w Polsce ryb nie kupujemy w sklepach zoologicznych, tylko w sprawdzonych hodowlach. W polskich sklepach możesz trafić na ryby niepewnej jakości, a na pewno ciężko będzie Ci kupić wybrane, dorosłe ryby. Ryby w tych hodowlach pochodzą min. z Niemiec, więc ceny są zachodnie. Za maluchy też musimy wydać ok. 10-15 euro. Niektóre gatunki są tańsze. Dorosłe ryby też pochodzą stamtąd i też swoje kosztują. Dla przykładu czekam teraz na 3 samice wybranego gatunku i będę musiał za nie zapłacić ok. 170zł. za szt. Założyłem, że kupisz maluchy, gdyż to jest najtańsza opcja. Nadwyżkę możesz oddać do zoologa. Niestety, hobby to są głównie koszty, na zyski nie ma co liczyć.

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 2

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dziękuję za pomoc , postanowiłem do tych karm , które już mam , czyli do : Tropical Spirulina Forte 36% i Tropical Pro Defence S, dokupić Tropical D-Allio plus (będę podawał raz w tygodniu ), oraz Hikari Vibra Bites . No i może przetestuję też Aller Futura ex. , zobaczymy czy i u mnie , będzie ona równie chętnie zjadana przez ryby. I jeszcze taka karma, jak Naturefood Supreme Plant M, stosował ktoś ?
    • Dlatego od dawna obsadę dobieram pod względem kolorów a nie żywienia.
    • @Tomasz78 Na to wygląda. 
    • @triamond skoro jeden pokarm dla wszystkich to znaczy że dobieranie obsady zgodnej żywieniowo to mit.
    • @Tomasz78 Wygląda na to, że trudno taką obsadę znaleźć, jeśli chodzi o skład karmy. Temat już dyskutowany w długich wątkach (wraz ze źródłami):  https://forum.klub-malawi.pl/topic/25045-jak-dobieracie-diete-dla-swoich-ryb/ https://forum.klub-malawi.pl/topic/26433-roślinożercy-a-mięsożercy-różnice-w-układzie-pokarmowym-jak-i-czym-karmić-dyskusja-ogólna 'Mięsożercy' gorzej tolerują nadmiar węglowodanów od 'wszystkożerców'. Karma nie ma znaczenia, o ile ma dużo białka (w tym nie za dużo nie pełnych roślinnych), i trochę tłuszczu. Pielęgnice są wszystkożerne. Pielęgnice Jeziora Malawi są blisko ze sobą spokrewnione, wyewoluowały z kilku gatunków i się specjalizowały w młodym ewolucyjnie (1-2 mln lat) jeziorze. Nie było czasu na pełną specjalizację. Mają żołądki, zęby gardłowe, przewód pokarmowy o średniej długości, z  pewnymi różnicami gatunkowymi i jedzą co się da. Niektóre znalazły swoje nisze ekologiczne z danym typem pokarmu, ale doskonale poradzą sobie na innym, jeśli będzie trzeba. Za krótko i brak presji ewolucyjnej, by stracić zdolność jedzenia wszystkiego, szczególnie że poziom wody i warunki się zmieniały wielokrotnie (a więc i pewnie rodzaj dostępnego pokarmu). Peryfiton jest wysokobiałkowy (55%), niskowęglowodanowy (10%? jeśli chodzi o strawne węglowodany) i absurdem jest traktować peryfitonożerców, jako  roślinożerców i karmić je węglowodanami z karm roślinnych o niskiej zawartości białka, tylko dlatego, że i glony i rośliny są zielone. To prowadzi do bloat. No i karmy akwarystyczne/hodowlane są przetworzone. To coś innego niż w naturze.  
    • Tego nie wie nikt.  Zależy od układu skał, przebiegu filtracji, pokarmów, ryb itp itd Jeżeli z czasem będziesz miał problem to dokupisz i tyle Polecam Tunze 6045
    • Podłącze się jeśli można z pytaniem. Czy do moich 300 L jak będzie Malawi potrzebny mi cyrkulator? Jako filtr mam JBL e1502 i napowietrzacz w obecnym(pustym jeszcze akwarium ale zalanym).
    • Witam Czy ktoś kto ma Malawi korzysta może z worków SZAT jako medium filtracyjne? Bo mam kupione, jeszcze nie użyte, z myślą o poprzednum roślinnym i zastanawiam się czy nie włożyć tej żywicy do filtra. Podobno świetnie obniża to No3. Tak przynajmniej twierdził facet który zajmuje się hodowlą paletek. Ale czy moge to użyć również do Malawi?  
    • Skoro jeden pokarm jest dobry dla wszystkich ryb to jak ma się do tego obsada niepasująca żywieniowo...
    • Testowałem różne pokarmy i ostatecznie zdecydowałem się na pozostanie przy pokarmie polecanym między innymi przez @triamond czyli Aller Futura w granulacji 0,9-1,6mm. Następnym razem tylko kupię w tej większej granulacji  Pokarm rewelacyjny wg mnie. Jak ryby zaczęły na nim żerować to teraz po wrzuceniu czegokolwiek innego jedzą jakby się na mnie obraziły  
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.