Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam serdecznie,

zazwyczaj jestem biernym obserwatorem na forach. Tym razem, jako że zaczynam swoją przygodę z malawi postanowiłem to zmienić.

Akwarystyki wcześniej już trochę liznąłem - akwarium z brzankami sumatrzańskimi w czasach podstawówki i liceum - wszystko zakończyło się jakoś 6-7 lat temu - z racji wyjazdu za edukacją do większego miasta:)

Edukacja się skończyła, zaczeła kariera i nudne życie - padł pomysł żeby wrócić do akwarystyki. Udało mi się wynegocjować w mieszkaniu jedną wnękę gdzie, wg. mojej żony miała stanąć piękna szafa po sam sufit. Zawsze marzyło mi się Malawi, a że pokazałem żonie zdjęcia żółtych saluosi, żona się zakochała - najpierw we mnie potem w pyszczakach. Jak już doczytała, że pyszczaki inkubują młode w pyskach to już w ogóle tamat szafy padł.

Przyszedł czas na wybór akwarium. Wnęka miała szerokość - 114cm - (niestety nie 120 i więcej) - dlatego na początku chciałem ja szczelnie zabudać akwarium szerokości np 113cm. Po przemyśleniach stwierdziłem że przydało by się miejsce po bokach na ewentualne wsadzenie ''łapy'' i przeczyszczenie boków - lub powieszenie np magnesu od cylkulatora. Tu postanowiliśmy kupić gotowy zestaw (decyzja żony - ohy i ahy nad walorami wizualnymi) - aquael glossy 100 (szafka + akwa 100x40x63 + oświetlnie)

Jako że litraż "już może być" pod malawi - zestaw kupiliśmy, poskładaliśmy itp.

Wcześniej już praktycznie od września/ października studiowałem Wasze forum. Tak więc od razu zabraliśmy się do pracy. Szafka wypoziomowana, akwa wyklejone czarną matową folią od tyłu, na dno pcv spienione 4mm, na dno poszedł piasek dolomiotwy 0,5-1,2 mm (kupiony przez internet) (to było akurat moje widzi-misię, nie żony). Przed piachem zaopatrzyliśmy się w 80 kg serpentynitu - jako że był dostępny w sklepie z kamieniami naturalnymi (pod ręką) - czyli wszystko w miarę utartych schematów.

Co do reszty sprzętu to kubełk - jbl e1501 Jako biolog i mechanik (czytałem wcześniej na forum że z cyrkulatorem to się sprawdza - bez mechanika wewnętrzego) + cyrkulator aquael reef circulator  2500 + grzałka aquael gold 200W.

nie przedłużając: przez tydzień układaliśmy kamienie i  05.03 zalaliśmy akwarium - oczywiście wodą przez "ustrojstwo' - bo to już wcześniej skonstruowałem. W poniedziałek przyszedł filtr - do kubła na star poszło: od dołu kulki jbl (z zestawu) + kosz ceramiki (gratis przy kupnie) + gąbka + gąbka. We wtorek wykonaliśmy testy zgodnie z szablonem startu na wodę WA i na tym na razie koniec. Tutaj grzecznie zapytam czy wyniki testów mogę tu wpisać czy założyć nowy post w dziale woda?

Poniżej zdjęcia z aranżacji. Podejrzewam że pewnie już jakieś drobne błędy popełniliśmy - np brak pustej przestrzeni między lewą a prawą stroną akwarium ale tak na się po prostu podoba.

Na tą chwilę już nie zanudzam. DSC_0040.thumb.jpg.fdd8090c380842a2fe275de11b5a8b10.jpgDSC_0050.thumb.jpg.03af731ce01e3cdb41edc17751b611d4.jpg

 

DSC_0049.jpg

DSC_0046.jpg

DSC_0043.jpg

Edytowane przez Mariusz.wega
lierówka
Opublikowano

Witaj na forum, na mój gust zbyt przeładowałeś kamolami, jak zaczynałem miałem tą samą tendencję ;)
Myślę że połowę z tych kamieni powinno opuścić ten i tak bardzo mały zbiornik, bo teraz to chyba nie masz tam nawet 100l wody ;) mierzyłeś ile weszło ?.

A tak to chyba ok, trzeba czekać. na start biologii i cieszyć oko Sauloskami :)

Opublikowano (edytowane)

No i tu widzę już drugi swój błąd - jako że lałem przez ustrojstwo to nie sprawdziłem ile weszło wody. Ale tak na oko to kupiłem równe 80kg kamieni, jakość 25-30 nie włożyłem do akwarium - z czego jeden to kamlot min 15 kg. Czyli jest jakieś 50 kg. - licząc 'na oko" to będzie jakieś... uff nie wiem... maks 20-30 litrów kamienia w wodzie czyli zostaje jakieś 170 litrów wody - w stosunku do pierwszego ułożenia to i tak już dużo odjąłem. Na tą chwilę wygląda to tak. (patrz zdj.) Tu pytanie - muszę coś jeszcze wyciągnąć ze środka? bo szczerze to nie chcę a wszystko sztywno się trzyma:)

Chyba że mnie "zbluzgacie' od podstaw to zrobię plaże na środku.

DSC_0050.JPG

Edytowane przez Mariusz.wega
  • Lubię to 1
  • Dziękuję 2
Opublikowano

Witaj!

A mnie się podoba aranżacja patrząc na drugą fotkę od góry już z zalanym zbiornikiem :) 

@Pleziorro chyba patrzałeś na ostatnią fotkę kolegi ;) 

1 godzinę temu, Mariusz.wega napisał:

W poniedziałek przyszedł filtr - do kubła na star poszło: od dołu kulki jbl (z zestawu) + kosz ceramiki (gratis przy kupnie) + gąbka + gąbka. We wtorek wykonaliśmy testy zgodnie z szablonem startu na wodę WA i na tym na razie koniec. Tutaj grzecznie zapytam czy wyniki testów mogę tu wpisać czy założyć nowy post w dziale woda?

Spokojnie starczy Tobie w kubełku jako złoże biologiczne góra 1l ceramiki bądź tych kulek jbl Micromec+gąbki...

2 godziny temu, Mariusz.wega napisał:

Tutaj grzecznie zapytam czy wyniki testów mogę tu wpisać czy założyć nowy post w dziale woda?

Fajnie by było jak byś w zamieścił temat w dziale ''woda'' bo ten tylko służy do przedstawiania się ;) 

12 minut temu, Mariusz.wega napisał:

Na tą chwilę wygląda to tak. (patrz zdj.) Tu pytanie - muszę coś jeszcze wyciągnąć ze środka? bo szczerze to nie chcę a wszystko sztywno się trzyma:)

 

DSC_0050.JPG

Jest ok kolego i niczego nie zmieniaj!

Najważniejsze że Tobie się podoba ;) 

  • Dziękuję 1
Opublikowano (edytowane)

Jak wyżej, jest ok. Schemat z plażą na środku jest kwestią estetyki i nie ma znaczenia dla ryb. Może być plaża, ale nie musi.

Oczywiście odnosi się to do mbuny :)

Edytowane przez pozner
Opublikowano

Rzeczywiście to zalane mi umknęło i zasugerowałem się tym ostatnim, jest OK, ale to jeszcze sam zweryfikujesz, czy cyrkulacja nie "błądzi" pomiędzy kamieniami, ale nie na sucho, muszą się pojawić kupy :)

Opublikowano

Dziękuje,

 w takim razie na razie tak zostawiam, do czasu dojrzenia akwarium nie chcę już tam grzebać:)

Przy ustawianiu kamieni brałem pod uwagę żeby w razie czego wszędzie był dostęp do zebrania syfu. Boje się też że przy wyciąganiu tych kamieni mogłoby coś runąć, bo teraz wszystko sztywno się trzyma, Wybierałem specjalnie kamienie z w miarę płaskim dnem, żebym miał pewność ze to nie runie na sciany akwarium. Tak więc zarówno na podłodze jak i już w akwarium na płycie pcv wszystko stało stabilnie - nie do ruszenia bez kopniaka :)

Co do cyrkulacji to na razie zaobserwowałem w momencie gdy woda była jeszcze lekko mleczna od piachu, że woda cyrkuluje na oko dobrze. Wlot do filtra mam za tymi dużymi głazami po prawej a miedzy nimi też jest przelot. Za tymi kamieniami  jest już spokojnie, tak aby fitlr sobie wszystko wyłapał. Oczywiście pewnie wszystko przyjdzie zweryfikować po pojawieniu się kup.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Ładny ANIOŁEK, życzę powodzenia, pozdrawiam

Daję Ci ogromny PLUS

PS. Nie przesadź z ilością rybek,

Miałem podobny aranż, sprawdza się, rybcie buszują niczym szczelinowce,

  • 4 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Witam,

Moja cierpliwość została wynagrodzona. Akwarium dojrzało, stadko saulosi i perlmutt pływa od 5 dni i chyba wszystko wskazuje na to, że ma się dobrze. Po zakończeniu dojrzewania dodałem jeszcze do sprzętu prefiltr narurowy - dla ułatwienia.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc przy starcie. 

 

 

Edytowane przez Mariusz.wega
  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Witajcie moi drodzy za 2 miesiące przychodzi moje nowe akwarium 200x80x70 wiec pora na dobór obsady. Mam nadzieje ze znajdą się jacyś specjalisci ktorzy cos podpowiedzą w tym temacie. Wybór padł jak w temacie na non mbuna a konkretnie na : Placidochromis sp. "blue otter"   (wyjadacz) Lethrinops albus ( grzebacz ) Copadichromis borleyi „Mbenji” ( lub ewentualnie Copadichromis sp. „virginalis gold”)  (toniowiec) Labidochromis caeruleus („yellow”) (skalniak)   Otopharynx tetrastigma * podoba mi się również Otopharynox Lithobates Black Orange Dorsal tylko nie pasuje mi za bardzo do obsady, duzo w internecie sprzecznych informacji choćby dotyczących temperamentu czy terytorializmu. Załozenie bylo takie zeby zbiornik był maksymalnie reprezentatywny z jak najwieksza iloscia wybarwionych samców. Tu pojawia się wazne pytanie w przypadku zaproponowanej obsady na ile samców i samic moge sabie pozwolić ??  Starałem się dobrać obsadę spokojną o podobnych upodobaniach pokarmowych i różnych upodobaniach terytorialnych ( jak na akwarium oczywiscie ) i róznym zachowaniem.  Czy powyzsza obsada ma sens czy moje załozenia nie są błędne  ???
    • U mnie lek na płochliwość to przerybienie lub dodanie non-mbuny która u mnie nigdy nie była płochliwa. W momencie kiedy mbuna ciągle przestraszona siedziała pochowana to non-mbuna jak gdyby nigdy nic ciągle pływała po całym akwa, pod lustrem wody i przy miejscu karmienia zwłaszcza jak ktos podchodził do akwa to od razu kotłowanina przy przedniej szybie w miejscu karmienia. W ten sposób mbuna uczy się od non-mbuny takiego zachowania i płochliwość ustępuje.
    • I oczywiście data ważności testów zachowana
    • Zmierzyłam powtórnie, test na azotany wytrząsałam przez 1min, wyniki takie same, NO3 nadal pomiędzy 1 a 5.
    • Jeśli możesz to zrób też pomiar na wodzie z innych źródeł - kranica, mineralna, z innego akwarium, etc. i porównaj, jeśli wszystkie wyjdą podobnie, to albo źle testujesz albo test wadliwy.  Sprawdź też datę ważności na dnie pudełka. Nie wiem jak z innymi, ale u JBL przeterminowane testy są tylko do wyrzucenia. 
    • @Tomasz78 może tak jak mówisz była to trefna partia. Na forum więcej osób się skarżyło na ten test więc zdecydowałem się zakupić po prostu Zooleka.
    • Trafiłeś na jakąś wadliwą partię. U mnie test NO3 spisuje się bardzo dobrze pod warunkiem że stosuję się do starej instrukcji, czyli wstrząsanie 1 minuta. Pomiar wody w akwa przed podmianką 30, woda z kranu 1-3, także logika tu jest, dodatkowo wspomagam się testem salifert i wyniki są takie same. Można się tylko domyślać co JBL odpie...lił z ta nową instrukcją, może starzy pracownicy co ten test wymyślili odeszli/zostali zwolnieni... nowi pracownicy pojęcia niemają co robią... trudno stwierdzić co tu się stało. Nie może Ci się wydawać, żeby pomiar był dokładny musi być dokładnie 1 minuta silnego wstrząsania, nastepnie czekasz 10 minut do całkowitego rozwinięcia koloru.
    • Czyli kucie i wylewka sprawa jasna w takim razie  a stelaż z suporexu  8 czy 12 i na to blat ma sens ? Bo widziałem w necie kilka takich zdjęć ale nie znam nikogo osobiście żeby podejrzeć i zobaczyć jak to wygląda w praktyce z otwarciami na kable, rury od filtra itd
    • Ja miałem trzy razy taką sytuację, która za każdym razem trwała od tygodnia do dwóch. - pierwsza - przyczyną tak jak u @hilux był wyjazd wakacyjny, - druga - przyczyną było polowanie siatką na kilka określonych ryb, - trzecia (najśmieszniejsza) - zwykle ubieram się w jakieś stonowane kolory, założyłem pomarańczową koszulkę do biegania i poszedłem nakarmić ryby  Myślałem, że się pozabijają o skały! Przez tydzień tak reagowały na podejście do zbiornika.  @Maciek 1205 Nie podałeś nigdzie informacji jak długo ryby pływają u Ciebie?
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.