Mariusz.wega Opublikowano 9 Marca 2017 #1 Opublikowano 9 Marca 2017 (edytowane) Witam serdecznie, zazwyczaj jestem biernym obserwatorem na forach. Tym razem, jako że zaczynam swoją przygodę z malawi postanowiłem to zmienić. Akwarystyki wcześniej już trochę liznąłem - akwarium z brzankami sumatrzańskimi w czasach podstawówki i liceum - wszystko zakończyło się jakoś 6-7 lat temu - z racji wyjazdu za edukacją do większego miasta:) Edukacja się skończyła, zaczeła kariera i nudne życie - padł pomysł żeby wrócić do akwarystyki. Udało mi się wynegocjować w mieszkaniu jedną wnękę gdzie, wg. mojej żony miała stanąć piękna szafa po sam sufit. Zawsze marzyło mi się Malawi, a że pokazałem żonie zdjęcia żółtych saluosi, żona się zakochała - najpierw we mnie potem w pyszczakach. Jak już doczytała, że pyszczaki inkubują młode w pyskach to już w ogóle tamat szafy padł. Przyszedł czas na wybór akwarium. Wnęka miała szerokość - 114cm - (niestety nie 120 i więcej) - dlatego na początku chciałem ja szczelnie zabudać akwarium szerokości np 113cm. Po przemyśleniach stwierdziłem że przydało by się miejsce po bokach na ewentualne wsadzenie ''łapy'' i przeczyszczenie boków - lub powieszenie np magnesu od cylkulatora. Tu postanowiliśmy kupić gotowy zestaw (decyzja żony - ohy i ahy nad walorami wizualnymi) - aquael glossy 100 (szafka + akwa 100x40x63 + oświetlnie) Jako że litraż "już może być" pod malawi - zestaw kupiliśmy, poskładaliśmy itp. Wcześniej już praktycznie od września/ października studiowałem Wasze forum. Tak więc od razu zabraliśmy się do pracy. Szafka wypoziomowana, akwa wyklejone czarną matową folią od tyłu, na dno pcv spienione 4mm, na dno poszedł piasek dolomiotwy 0,5-1,2 mm (kupiony przez internet) (to było akurat moje widzi-misię, nie żony). Przed piachem zaopatrzyliśmy się w 80 kg serpentynitu - jako że był dostępny w sklepie z kamieniami naturalnymi (pod ręką) - czyli wszystko w miarę utartych schematów. Co do reszty sprzętu to kubełk - jbl e1501 Jako biolog i mechanik (czytałem wcześniej na forum że z cyrkulatorem to się sprawdza - bez mechanika wewnętrzego) + cyrkulator aquael reef circulator 2500 + grzałka aquael gold 200W. nie przedłużając: przez tydzień układaliśmy kamienie i 05.03 zalaliśmy akwarium - oczywiście wodą przez "ustrojstwo' - bo to już wcześniej skonstruowałem. W poniedziałek przyszedł filtr - do kubła na star poszło: od dołu kulki jbl (z zestawu) + kosz ceramiki (gratis przy kupnie) + gąbka + gąbka. We wtorek wykonaliśmy testy zgodnie z szablonem startu na wodę WA i na tym na razie koniec. Tutaj grzecznie zapytam czy wyniki testów mogę tu wpisać czy założyć nowy post w dziale woda? Poniżej zdjęcia z aranżacji. Podejrzewam że pewnie już jakieś drobne błędy popełniliśmy - np brak pustej przestrzeni między lewą a prawą stroną akwarium ale tak na się po prostu podoba. Na tą chwilę już nie zanudzam. Edytowane 9 Marca 2017 przez Mariusz.wega lierówka
Pleziorro Opublikowano 9 Marca 2017 #2 Opublikowano 9 Marca 2017 Witaj na forum, na mój gust zbyt przeładowałeś kamolami, jak zaczynałem miałem tą samą tendencję Myślę że połowę z tych kamieni powinno opuścić ten i tak bardzo mały zbiornik, bo teraz to chyba nie masz tam nawet 100l wody mierzyłeś ile weszło ?. A tak to chyba ok, trzeba czekać. na start biologii i cieszyć oko Sauloskami
Mariusz.wega Opublikowano 9 Marca 2017 Autor #3 Opublikowano 9 Marca 2017 (edytowane) No i tu widzę już drugi swój błąd - jako że lałem przez ustrojstwo to nie sprawdziłem ile weszło wody. Ale tak na oko to kupiłem równe 80kg kamieni, jakość 25-30 nie włożyłem do akwarium - z czego jeden to kamlot min 15 kg. Czyli jest jakieś 50 kg. - licząc 'na oko" to będzie jakieś... uff nie wiem... maks 20-30 litrów kamienia w wodzie czyli zostaje jakieś 170 litrów wody - w stosunku do pierwszego ułożenia to i tak już dużo odjąłem. Na tą chwilę wygląda to tak. (patrz zdj.) Tu pytanie - muszę coś jeszcze wyciągnąć ze środka? bo szczerze to nie chcę a wszystko sztywno się trzyma:) Chyba że mnie "zbluzgacie' od podstaw to zrobię plaże na środku. Edytowane 9 Marca 2017 przez Mariusz.wega 1 2
egon44 Opublikowano 9 Marca 2017 #4 Opublikowano 9 Marca 2017 Witaj! A mnie się podoba aranżacja patrząc na drugą fotkę od góry już z zalanym zbiornikiem @Pleziorro chyba patrzałeś na ostatnią fotkę kolegi 1 godzinę temu, Mariusz.wega napisał: W poniedziałek przyszedł filtr - do kubła na star poszło: od dołu kulki jbl (z zestawu) + kosz ceramiki (gratis przy kupnie) + gąbka + gąbka. We wtorek wykonaliśmy testy zgodnie z szablonem startu na wodę WA i na tym na razie koniec. Tutaj grzecznie zapytam czy wyniki testów mogę tu wpisać czy założyć nowy post w dziale woda? Spokojnie starczy Tobie w kubełku jako złoże biologiczne góra 1l ceramiki bądź tych kulek jbl Micromec+gąbki... 2 godziny temu, Mariusz.wega napisał: Tutaj grzecznie zapytam czy wyniki testów mogę tu wpisać czy założyć nowy post w dziale woda? Fajnie by było jak byś w zamieścił temat w dziale ''woda'' bo ten tylko służy do przedstawiania się 12 minut temu, Mariusz.wega napisał: Na tą chwilę wygląda to tak. (patrz zdj.) Tu pytanie - muszę coś jeszcze wyciągnąć ze środka? bo szczerze to nie chcę a wszystko sztywno się trzyma:) Jest ok kolego i niczego nie zmieniaj! Najważniejsze że Tobie się podoba 1
pozner Opublikowano 9 Marca 2017 #5 Opublikowano 9 Marca 2017 (edytowane) Jak wyżej, jest ok. Schemat z plażą na środku jest kwestią estetyki i nie ma znaczenia dla ryb. Może być plaża, ale nie musi. Oczywiście odnosi się to do mbuny Edytowane 9 Marca 2017 przez pozner
Pleziorro Opublikowano 9 Marca 2017 #6 Opublikowano 9 Marca 2017 Rzeczywiście to zalane mi umknęło i zasugerowałem się tym ostatnim, jest OK, ale to jeszcze sam zweryfikujesz, czy cyrkulacja nie "błądzi" pomiędzy kamieniami, ale nie na sucho, muszą się pojawić kupy
Mariusz.wega Opublikowano 9 Marca 2017 Autor #7 Opublikowano 9 Marca 2017 Dziękuje, w takim razie na razie tak zostawiam, do czasu dojrzenia akwarium nie chcę już tam grzebać:) Przy ustawianiu kamieni brałem pod uwagę żeby w razie czego wszędzie był dostęp do zebrania syfu. Boje się też że przy wyciąganiu tych kamieni mogłoby coś runąć, bo teraz wszystko sztywno się trzyma, Wybierałem specjalnie kamienie z w miarę płaskim dnem, żebym miał pewność ze to nie runie na sciany akwarium. Tak więc zarówno na podłodze jak i już w akwarium na płycie pcv wszystko stało stabilnie - nie do ruszenia bez kopniaka Co do cyrkulacji to na razie zaobserwowałem w momencie gdy woda była jeszcze lekko mleczna od piachu, że woda cyrkuluje na oko dobrze. Wlot do filtra mam za tymi dużymi głazami po prawej a miedzy nimi też jest przelot. Za tymi kamieniami jest już spokojnie, tak aby fitlr sobie wszystko wyłapał. Oczywiście pewnie wszystko przyjdzie zweryfikować po pojawieniu się kup.
Hetmano09 Opublikowano 17 Marca 2017 #8 Opublikowano 17 Marca 2017 Ładny ANIOŁEK, życzę powodzenia, pozdrawiam Daję Ci ogromny PLUS PS. Nie przesadź z ilością rybek, Miałem podobny aranż, sprawdza się, rybcie buszują niczym szczelinowce,
Mariusz.wega Opublikowano 12 Kwietnia 2017 Autor #9 Opublikowano 12 Kwietnia 2017 (edytowane) Witam, Moja cierpliwość została wynagrodzona. Akwarium dojrzało, stadko saulosi i perlmutt pływa od 5 dni i chyba wszystko wskazuje na to, że ma się dobrze. Po zakończeniu dojrzewania dodałem jeszcze do sprzętu prefiltr narurowy - dla ułatwienia. Jeszcze raz dziękuję wszystkim za pomoc przy starcie. Edytowane 12 Kwietnia 2017 przez Mariusz.wega 1
Dafcu Opublikowano 13 Kwietnia 2017 #10 Opublikowano 13 Kwietnia 2017 Zbiornik wygląda ładnie, mój klimat ;). Teraz nic, tylko czekać aż jakiś samczyk saulosi się wybarwi
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się