Skocz do zawartości

moje pierwsze Malawi


wojtekr

Rekomendowane odpowiedzi

Udzielam się na tym forum już od jakiegoś czasu, korzystam z wiedzy głównie technicznej, ale coraz częściej czytam i oglądam również wpisy o pyszczakach z Malawi. Jak pewnie wielu pamięta mam 1000l Tanganikę mięsożerną z C. Gibberosa w roli głównej oraz do zeszłego tygodnia u dziecka stał mały 118l zbiorniczek z muszfowcami z Tanganiki. Muszlowce - fajne rybki, ale dla 7 letniego dziecka trochę nudą wiało i od dłuższego czasu marudził mi o zmianę na bardziej kolorowe, pływające żwawiej :-)

I tak - po sprawdzeniu co do takiego zbiornika można by wpuścić - wczoraj przyjechały z Tan-Mala pseudotropheus (chindogo) saulosi, 3-4cm rybki w ilości 10 sztuk.

Muszlowce oddane w dobre ręce, wystroju za bardzo nie zmieniałem, rybki po aklimatyzacji pływają wszystkie, są dość żywotne i łapczywie pobierają pokarm.

Akwarium 80x40x37 - 118l,

filtracja EHEIM 2226 - już ponad 10 lat ten filterek u mnie chodzi

grzałka Eheim 50W,

Oświetlenie - lampa DIY z świetlówką 18W Power Glo

Pewnie odsądzicie mnie od czci i wiary, ale pływają tam również 2 maluchy ok 2cm gibberosy (zdjęcie 2). Uratowały się przez predatorami ucieczką do sumpa przez komin, więc musiałem dać im szansę. Dieta nie koniecznie ta sama i mam tego świadomość, ale saulosi też trochę mięsa będą dostawały (kryl, artemia, cyklop) a z kolei spirulina, która też ma przecież białko tym gibberosom nie zaszkodzi. Jak trochę podrosną to wrócą do dużego akwarium, może im tam jakiś kotnik zafunduję.

Nie jestem ekspertem, ale wydaje mi się, że w grupie saulosi jeden osobnik wyraźnie się wybarwia (zdjęcie 3) a drugi (zdjęcie 4) ma czarne płetwy grzbietowe. Czy to są potencjalne samce? Rozumiem, że przy odrobinie szczęścia mógłbym zostawić dwa samce i 5-6 samic?

Zobaczymy jak to wszystko się rozwinie, na razie rybki mi się podobają swoją żywiołowością. I tak sobie myślę, że jakbym dzisiaj od nowa miał 1000l urządzać, to kto wie, czy nie byłoby to Malawi :-

)IMG_0596.jpeg

    

  

IMG_0603.jpeg

IMG_0605.jpeg

IMG_0607.jpeg

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wojtekr napisał:

Czy to są potencjalne samce?

...potencjalnie tak. Z tym ,że może ich być więcej ale to kwestia czasu zanim się ujawnią;) . Jeżeli chodzi o dwa samce w tym litrażu to póki są małe to trzymaj...jak podrosną to będzie ciężko w tym sensie ,że jak obiorą rewiry to będą miały mało miejsca. Nie jestem zwolennikiem gnejsu w w akwarium ( wole serpentynit) ale w tym przypadku bardzo fajnie wygląda. Pewnie Power Glo i rośliny swoje robią. Zwróć uwagę na postrzępione płetwy...Pewnie to efekt podróży albo który(a)ś zaczyna "rządzić". Ale miejmy nadzieje ,że nie będzie zdominowana.

Generalnie małe ale ładne:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pytanko, czy jak żółtemu maluchowi płetwa grzbietowa robi się czarna, to znaczy, że to już początek wybarwiania się samca? Na razie mam dwa chyba ewidentne samce, bo już są praktycznie różowo-niebieskie i ten proces postępuje, natomiast widzę, że dwóm osobnikom zaczynają się robić czarne płetwy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Samczyk ma dobre zadatki. Pasów ma odpowiednią ilość. Pozostaje kwestia wysycenia barw. Anubiasy, jeśli mają dobre warunki, kwitną raz za razem. U mnie nie były posadzone w piachu, tylko przyczepione do kamieni i tak powinny być chowane. Idealna roślina dla pyszczaków. Minusem są zarastające glonem liście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, egon44 napisał:
3 godziny temu, pozner napisał:

Samczyk ma dobre zadatki. Pasów ma odpowiednią ilość. Pozostaje kwestia wysycenia barw. 

Mam nadzieję że nie piszesz o tym samcu na pierwszej fotce z postu 5 ;)

Aż tak się nie zagłębiam. Domyślam się,  że to jest ta sama ryba, co na fotkach w 7 poście. Zmiennośc ubarwienia jest w pełni usprawiedliwiona, gdyż kolega ma swoją obsadę od ledwo 1,5 miesiąca i już by chciał wszystkie wzorcowe ryby. Jak widać, nie tylko ze startem akwarium wszyscy się śpieszą. Nie tak szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.