Skocz do zawartości

Wpływ diod led na ubarwienie pyszczaków


sision

Rekomendowane odpowiedzi

ja mam estherae i za tylną szybą (bez tła) mam 4 diody 12mm niebieskie emitujące falę bodajże 465-470nm, czyli światło niebieskie...

służą mi za oświetlenie nocne, ale ostatnio przestałem wyłączać ich na dzień, bo ładną poświatę zyskują demasony...


jak to może mieć wpływ na esterki? poza wspomnianym "wysilaniem" komórek pigmentowych...


myślę, że cytat z wiki wystarczy, kto chciałby się wgłębić potrafi chyba googlować?



Jeśli oprócz ledów palisz też świetlówki o innej temperaturze barwowej to ledy nie będa miały żadnego wpływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby dobrze pojąć.

Na razie nie używam oświetlenia nocnego. Miałem je użyć tylko w celu „uefektowienia” akwarium wieczorem.

Jeśli przez 1godzinę/dobę zastosuję światło niebieskie LED to jest szansa , że komórki pigmentowe zostaną „sprowokowane” do pracy? Jeśli przez całą, pozostałą część doby świecę „normalnie”, a używam „stymulatorów” w postaci pokarmów Dainichi i innych, to czy działanie diod spotęguje wybarwienie ryb?

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle się może wyraziłem.

Świetlówkami oświetlam ok 12 godz. na dobę, po tym chciałbym przez godzinę oświetlić diodami. Nie przez cały czas jednocześnie.

Czy ta jedna godzina oddziaływania diod wpłynie na wybarwienie się ryb?

Jak czytałem Twoje posty to nie zauważyłem zdenerwowania u siebie...czekaj sprawdzę...nic. :D

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakub. Napisałeś:


"Zaobserwowałem, że ryby widzące w ultrafiolecie np. M.estherae w takim świetle wysilają swoje melanofory, ksantofory i erytrofory, aby nadrobić spadek gaśnięcia ciepłych barw w zimnym świetle. Jeszcze mocniej działa to kiedy stosujemy małe natężenie tego światła. Doświadczenie objeło też Tropheus sp. Black bemba, które reagowały podobnie".


Pomyślałem sobie, że jak zastosuję oświetlenie nocne niebieskimi diodami (jak planuję) to osiągnę dodatkową korzyść, a nie tylko spełnienie widzi mi się.


Potem napisałeś:


"Jeśli oprócz ledów palisz też świetlówki o innej temperaturze barwowej to ledy nie będa miały żadnego wpływu".


Konsternacja. Nie wiem jak to rozgryźć.

Czy jak palę je jednocześnie przez 12h/dobę, to brak efektu?

Czy aby osiągnąć ww. efekt trzeba palić tylko niebieskie światło?

Czy też po 12h „normalnego” świecenia świetlówkami i po zastosowaniu potem np. przez godzinę niebieskich diod, też osiągnę ten efekt?


Co do tych nerwów to żartowałem. Nie gniewaj się. Jak mam okazję pożartować to nie mogę się powstrzymać, przy czym, zawsze staram się nie obrażać nikogo.Tak naprawdę to brak odpowiedzi na moje pytania bardziej mnie dręczy, więc proszę o odpowiedź.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. :D

Jednak mam kolejne pytania:

- czy efekt lepszego wybarwienia ryb utrzymuje się cały czas potem, czy trzeba „naświetlanie” powtarzać co jakiś czas?

- czy wiesz jaki efekt wywołuje „naświetlanie” u ryb, które z założenia mają być niebieskie (u mnie dopiero co wybarwił się jeden samiec saulosi, a kolejne już zaczynają)?

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.