Skocz do zawartości

Pompa IBO Beta 25-60 - pytania o narurowiec


JemioloSeba

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz tak się zastanawiam. Mam dwie pompy, dwa osobne obiegi jak Stan i na jednym obiegu chcialem zalozyc 2x2 korpusy rownolegle a na drugim tylko dwa rownolegle i pompe podkrecic zeby przy mniejszym zdlawieniu biologia miala lepsza wydajnosc. Teraz tak czytajac zastanawiam się czy nie lepiej by bylo dac po 3 korpusy rownolegle na kazdy obieg. Ilosc biologi taka sama a wydaje mi się ze przeplyw wody powinien byc lepszy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, mlody.czub said:

Teraz tak się zastanawiam. Mam dwie pompy, dwa osobne obiegi jak Stan i na jednym obiegu chcialem zalozyc 2x2 korpusy rownolegle a na drugim tylko dwa rownolegle i pompe podkrecic zeby przy mniejszym zdlawieniu biologia miala lepsza wydajnosc. Teraz tak czytajac zastanawiam się czy nie lepiej by bylo dac po 3 korpusy rownolegle na kazdy obieg. Ilosc biologi taka sama a wydaje mi się ze przeplyw wody powinien byc lepszy. 

No wlasnie Marcin cholera wie :), ja mam 3 i jestem zadowolony, no ale porownac nie mialem jak z 32mm/1" i 2 korpusami. Teoretycznie przeplyw lepszy powinien byc, ale to tylko teoretycznie. Miejmy nadzieje, ze kiedy Sebastian znajdzie chwile na przetestowanie przy zamknietym bypassie bedziemy wiedziec troche wiecej i pomozemy nie tylko Tobie, ale kilku kolegom, ktorzy na pmach podobne pytania wysylali. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzilo mi o wydajnosc pompy a nie biologii. Jak dam trzy w miejsce dwoch korpusow teoretycznie beda miejsze opory i wiecej wody powinno przeplywac.  W sumie nie wiem jaka jest zaleta stosowania 2x2 rownolegle a nie np. 4 szeregowo? Moze tylko to ze rownolegle potrzebuja mniej miejsca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, eljot said:

Do biologii wystarczy jak pompa będzie śmigać na 1 biegu (przepływ pewnie gdzieś ok 1000l/h dla 25/60). Biologii wystarczy przepływ te 300-400 l/h tak aby bakterie dostawały odpowiednią ilość tlenu, zwiększenie przepływu nie poprawi wydajności. 

Eljot bieg pierwszy przy pompie IBO jest bardzo slaby w porownaniu do drugiego i trzeciego, mysle ze daleko do 1000l/h, nie wazne w sumie, tylko informacyjnie pisze. Chodzi mi o wydajnosc i przeplyw przez caly system. Niby wiecej = lepiej teoretycznie? :) 

 

4 minutes ago, mlody.czub said:

Chodzilo mi o wydajnosc pompy a nie biologii. Jak dam trzy w miejsce dwoch korpusow teoretycznie beda miejsze opory i wiecej wody powinno przeplywac.  W sumie nie wiem jaka jest zaleta stosowania 2x2 rownolegle a nie np. 4 szeregowo? Moze tylko to ze rownolegle potrzebuja mniej miejsca

Marcin w filmie Stan opisuje roznice miedzy ustawieniem szeregowym i rownoleglym. Roznica w przeplywie jest znaczna. 

Osobiscie zdecydowalem się na 3 rownolegle, bo chcialem wiecej niz 2 korpusy z biologia (nie wazne czy potrzebnie czy nie) i zeby nie gluszyc przeplywu przez szeregowe korpusy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, mlody.czub napisał:

W sumie nie wiem jaka jest zaleta stosowania 2x2 rownolegle a nie np. 4 szeregowo?

Widziałeś jakiej średnicy jest otwór w korpusach (ten, którym woda wraca do akwarium)? Chyba to logiczne, że lepiej wodę puścić przez 3 takie otworki (3 korpusy równolegle) niż przez jeden (4 korpusy szeregowo).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, JemioloSeba said:

Widziałeś jakiej średnicy jest otwór w korpusach (ten, którym woda wraca do akwarium)? Chyba to logiczne, że lepiej wodę puścić przez 3 takie otworki (3 korpusy równolegle) niż przez jeden (4 korpusy szeregowo).

 

Otwor jest 1/2 cala dla scislosci, niezaleznie od wielkosci gwintu :) .

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Teraz, Paulstick napisał:

Otwor jest 1/2 cala dla scislosci, niezaleznie od wielkosci gwintu :) .

Dlatego 3 korpusy powinny spokojnie załatwić sprawę. Zakładając, że ceramika trochę dławi to trzeci korpus (jeśli ktoś nie ma bypass`u) można zostawić pusty i po ptokach. 2 korpusy zasypane ceramiką spokojnie wystarczą do obsługi 1000+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.