Skocz do zawartości

Po 30 godzinach od zalania


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam.

Moja sytuacja jest nieciekawa ponieważ zakupiłem akwarium wraz z rybami.

Obecnie ryby są od 4 dni w 112l akwarium zastępczym jednak z różnych przyczyn nie mogą tam być zbyt długo..

Docelowy zbiornik jest zalany od 30h.

Filtr(gąbka i ceramika) pracował wczesniej w docelowym i od 4 dni w przejściowym.

Akwarium zostało zalane wodą odstaną 48h.(180l)

Oraz 30l wody ze zbiornika tymczasowego( duże przerybienie NO2 1mg/l NO3 ~60mg/l) rozpuszczone zostały 2 tabletki "startowe" oraz pływa 5 zbrojników.

Woda w docelowym ma NO3 ok 50 a NO2-0 kiedy liczyć na wzrost NO2? aby jak najwcześniej móc przełożyć ryby? Wiem ,że kilka dni to nie 2-3 tygodnie i liczę się z tym że będzie plaga pierwotniaków itp itd jednak chciałbym chociaż uporać się z azotem..

Opublikowano

masz trochę chaos w samej wypowiedzi...


1. jak długo "wcześniej" filtr pracował w docelowym? tylko te 30h, czy u poprzedniego właściciela?

2. tzn docelowe jest w tej chwili bez filtra, ze świeżą wodą (tylko odstaną)?

3. kiedy zostały rozpuszczone te tabsy i od kiedy pływają zbrojniki?


4. Bardzo wysokie NO2 - zasuwaj z podmianą - ale nie wiem, czy poradzić Ci podmienioną wodę wlać do docelowego, czy do ścieku, bo nie wiem jak tam masz TE filtry... bo rozumiem że masz wewn+bio(np. kubełek)?

5. plagą pierwotniaków to bym się raczej nie przejmował, tylko "życiem" ryb... będzie ciężko...


umieść to na osi czasu i opisz dokładniej jakie filtry od kiedy gdzieś chodziły i gdzie... więcej detali

Opublikowano

Już wyjaśniam..

filtr chodził u poprzedniego właściciela. jest w nim ceramika i gąbka.


Filtr który chodził u poprzedniego właściciela w przejściówce i teraz w docelówce to kaskada 650l/h


W przejściowym obecnie chodzi tylko mały wewnętrzny.

NO2 to było max jaki zmierzyłem podmieniam wodę dzięki czemu utrzymuję przez większość czasu NO2 na niższym poziomie.


Tabletki rozpuszczone po zalaniu wodą podgrzaniu jej i 3-4 godzinnym przefiltrowaniu-wyklarowaniu wody. Zbrojniki wpuszczone w ok godzinę po tabletkach.


Dzięki za pomoc.. chaos to mam nie tylko w wypowiedzi ale również z akwa jednak mam nadzieję ,że wyjdę z tym wszystkim na prostą.


P.S Wiem ,że filtracja jest za słaba(poprzedni właściciel nie wiedzial...) myśle ,że koło wtorku środy ruszy zewnętrzny filtr DIY kubełkowy(tabletki starterowe i ceramika z kaskady) lub FBF oraz zwiększona zostanie filtracja mechaniczna.

Opublikowano
Witam.

Woda w docelowym ma NO3 ok 50 a NO2-0 kiedy liczyć na wzrost NO2? aby jak najwcześniej móc przełożyć ryby? Wiem ,że kilka dni to nie 2-3 tygodnie i liczę się z tym że będzie plaga pierwotniaków itp itd jednak chciałbym chociaż uporać się z azotem..



Trochę chyba się coś pomieszało bo w docelowym powinieneś mieć NO2 właśnie niewykrywalne a tu się pytasz kiedy będziesz miał NO2 większe żeby wpuścić ryby??? NO2 musi wynosić 0 . NO3 też powinno być trochę niższe.

Opublikowano

ptb pl nic mi się nie pomieszało;)

Gdy zbiornik dojrzewa jak zapewne wiesz rośnie najpierw NH3/4 potem NO2 i potem statkuje się NO3.

Pytalem kiedy mniej wiecej NO2 moze osiągnąć max poziom aby wiedzieć kiedy można wpuścić mniej wiecej ryby.

NO3 mam w wodociągowej ,bynajmniej tak wynika z testów. Wiem ,że powinno być niższe i bede się o to starał.

Opublikowano

więc NO2 będzie miało swoją "górkę" w okolicach 10-18 dzień od startu i do tego czasu na pewno nie powinieneś wpuszczać ryb bo zakróluje trujący NH3/4...


oczywiście od startu prawdziwego biologa... ta kaskada, to nie jest to o czym myślę...


FBF startuje jeszcze dłużej - około 6 tygodni... więc na start nie dasz rady na tym...


proponuję przerzucić tą kaskadę natychmiast dzisiaj, jak kupisz kubełek i nitrivec sery, do przejściowego akwa, a do każdego z filtrów wlej serę (wliczając nowy kubełek odpalony na akwa docelowym)...

na kubełku wystartuj biologię w głównym, ale minimum te 10 dni - tam wody mógłbyś nie podmieniać, ale te zbrojniki już wpuściłeś to kontroluj i ewentualne podmiany nie duże i zastosuj dodatkowo napowietrzanie,

... a w przejściowym kontroluj codziennie NH3/4 i NO2 i jak przekroczą 0,3 i 0,5 rób wieczorem podmiany, a jak nie to rób co dwa dni ze względu na NO3...

nie muszę dodawać, że musisz codziennie rano napuszczać sobie wody do jakiejś beczki na wieczorną podmianę - wodę tą też napowietrzaj...

rybom witaminy i regularna modlitwa :wink:

są święta więc masz czas na tą zabawę...

no ale tak to jest jak się startuje zbiornik "z partyzanta"

powodzenia :lol:

Opublikowano
więc NO2 będzie miało swoją "górkę" w okolicach 10-18 dzień od startu



teoretycznie zazwyczaj...ale nie bedzie mialo...moze miec

Prawda jest taka, ze cykl azotowy to nie jest jakis proces, ktorego mozna zamknac w proste schematy tego dnia no2 juz zniknie... Mowi sie, ze trwa to okolo 2 tygodnie... U mnie przy zakladaniu zbiornika to okolo wynioslo o ile pamietam 4 tygodnie - i dopiero wtedy no2 z koloru czerownego w ciagu praktycznie jednego dnia zeszlo do zoltego.


Wiec tak na prawde, to kiedy cykl azotowy sie zamknie dowiadujemy sie z testow -- wyliczenia na podstawie dni mozna uznac za teorie, praktyka bywa odmienna.

Opublikowano

Więc kaskada do przejściowego ,kubełek do docelowego (gdy stanie gotowy)

nitrivec do filtrów. i czekac ~2tyg.

W docelowym będzie dodatkowy brzęczyk napowietrzał.

Wody odstanej mam pod dostatkiem.. zbiornik ok 100l cały czas jest napełniony.

Dzięki za pomoc i mam nadzieję ,że wszystko się uda..


Niestety nie miałem możliwości spokojnego doboru obsady i obserwowania dojrzewania zbiornika przez te kilka tygodni..

Pozdrawiam.

Opublikowano

masz rację VDR, jednak Mizgard napisał, że z różnych przyczyn ryby nie mogą być za długo w przejściowym, to było absolutne minimum jakie mogłem mu radzić... z porządną porcją nitrivecu w kubełku i tymi zbrojnikami (których jest pewnie za dużo na start) powinno się udać...

Opublikowano
masz rację VDR, jednak Mizgard napisał, że z różnych przyczyn ryby nie mogą być za długo w przejściowym, to było absolutne minimum jakie mogłem mu radzić... z porządną porcją nitrivecu w kubełku i tymi zbrojnikami (których jest pewnie za dużo na start) powinno się udać...


jak poszukasz na forum jak opisywalem proces dojrzewania mojego baniaka to zauwazysz, ze nitrivec tez lalem !! Testy Zooleka pokazywaly CZERWIEN, i to taka, ze chyba nawet poza skale wychodzila... Testy byly dobre, bo woda kranowa byla zolciotka jak kurczaczek. No i po pewnym czasie woda w akwa w zasadzie z dnia na dzien w testach zaczela wychodzic zolta.


Juz mizgard pisze

nitrivec do filtrów. i czekac ~2tyg
jakby to bylo wystarczajacym warunkiem do zamkniecia cyklu azotowego. Rownie dobrze NO2 po ~2tyg moze byc w zabojczym stezeniu. Jeszcze wiekszym niz np. w zbiorniku tymczasowym.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.