Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Kilka miesięcy temu rozmawialiśmy na forum o denitratorze w wątku:

Chciałbym wrócić do tematu i zaproponować rozwiązanie sterownika. Wiadomo, że nie będzie to projekt komercyjny (bo pewnie chętnych będzie mało), więc proponuję coś na zasadzie "OpenSource/OpenHardware".

Projekt sterownika i kody źródłowe byłyby dostępne, żeby każdy mógł sobie zrobić samodzielnie. Ewentualnie mógłbym zamówić np. płytki i części i sprzedawać zestawy do samodzielnego montażu. Takie wyzwanie :)

Głównym zarzutem i obawą było to, że w przypadku zaniku napięcia sterownik wpompuje zastałą wodę z denitratora do akwarium. Proponuję rozwiązać to w ten sposób, że sterownik miałby podtrzymanie bateryjne, żeby wiedzieć jak długo nie było zasilania. W przypadku zbyt długiej przerwy po przywróceniu zasilania włączałby alarm dźwiękowy zamiast pompowania wody. Trzeba by wtedy przepłukać denitrator (włączając tłoczenie wody na jakiś czas) wylewając wodę poza akwarium.

Programowanie sterownika denitratora odbywałoby się z klawiatury: https://www.google.pl/search?q=klawiatura+membranowa+arduino

Części już mam na 10 sztuk (oprócz płytek drukowanych). Jestem w trakcie projektowania elektroniki. Można by zorganizować jakiegoś bloga do prowadzenia projektu.

Może znalazłyby się ze 3 osoby do przetestowania prototypu takiego sterownika? Chętnie też wysłucham propozycji i pomysłów. 

  • Dziękuję 2
Opublikowano
34 minuty temu, RomanoLindano napisał:

Może znalazłyby się ze 3 osoby do przetestowania prototypu takiego sterownika? Chętnie też wysłucham propozycji i pomysłów. 

Romku mam nadzieję że wysłuchasz i ocenisz.

Nie mam nic do denitryfikatora impulsowego - w swojej akwarystyce zrobiłem co najmniej kilka - większość nie udanych.

Trzeżwo oceń że takich osób pracujących obecnie na denitryfikacji wężowej na naszym forum i raczej wszędzie w akwarystyce pozostało bardzo niewiele.

Tu znam tylko jedną właśnie Ciebie.

Powód jest prosty i zrozumiały - postęp w akwarystyce dał co najmniej dwa złoża jonowymienne Seachema oraz kilka innych firm w tym Purolite i chińskie a technika biopolimerów następne kilkanaście róznych złóż biologicznych do usuwania NO3 i PO4 spychając denitryfikator w zaścianki akwarystyki.

Po prostu taniej, prościej, szybciej i równie dobrze a bezpieczniej.

Tera bedzie OT:cry:

Romku uważam że twój czas i wiedza jest zbyt cenna byś je marnował  na projekty które sam widzisz są sprzedawalne w mikroskopijnych ilościach  i nigdy nie pokryją kosztów  opracowania i wdrożenia.

Robisz jedne z najlepszych na świecie sterowników do oświetlenia baniaczków i nie tylko.

Już ci to pisałem na PW a teraz powtórzę.

Wiem że jesteś programistą i lubujesz się w dłubaniu w  w zero-jedynkowych ciągach ale życie samo logicznie narzuca ci ( moim zdaniem) dalszą drogę rozwoju.

Zaprojektowałeś, Zrobiłeś i Produkujesz sterownik -  logicznie narzuca się - zrób do tego sterownika 1-3 belki ze światełkami na modułach, RGBW, może taśmach albo COBach . Tak na prawdę możesz nawet tego sam nie produkować - dajesz chińczykowi wymagania, narzucasz z czego ma zrobić i tylko sprowadzasz do Polski koleją Chiny-Łódz.

Sprzedając komplet zasilacz+sterownik+belka led  połączone i zaprogramowane masz znacznie większą szansę na większe zyski niż z samego sterownika. Już ci to tłumaczyłem.

Wiem że w tej belce nie ma żadnego scalaka do programowania - a może uda ci się belka z wewnętrznym zasilaczem i płytką sterownika? - wiesz ile osób boi się elektryki jak ognia i tylko umie bez strachu wtyczkę do kontaktu wetknąć.

Masz tu przykłady że nawet tego 12V się boją i pytają czy nie zabije.

Proponowałem ci to rok lub 2 temu - teraz powracam.

Następnym krokiem jest znależć fabrykę pokryw i baniaków do tego sterownika z belką

A na końcu stolarnię do robienia w płycie meblowej i MDF  i ślusarnię  do spawania stelaży - te dwie mam przegadane tu w Węgrowie dla ciebie:D

Docelowo wychodzi taki  RomanoLindano kontra razem wzięte do kupy Diversa + Juvel oni robią sieczkę masową a ty perełeczki

dalej już nic nie napiszę w tej kwestii - sam rozważ.

 

Opublikowano

To i ja dorzuce cos od siebie.
Romku a czy moglbys zaprojektowac AquaBox, co w nim bym widział:
1. sterowanie swiatlem (tak jak teraz)
2. sterowanie temp z wyswietlaczem
3. sterowanie pompa (taki wylacznik czasowy) przydatne podczas karmienia.
Od strony aplikacji tego AquaBoxa sluze pomoca.
Jesli pomysl kiepski to do kosza.

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka
 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.