Jump to content

odpływ dla sumpa

jwiecor
 Share

Recommended Posts

witam, mam pytanie do was fachowców, przymierzam się do budowy zbiornika 200x50x50 (tzn. kupna) zastanawiam się nad filtracją, zdecydowałem się na sumpa, chodzi mi o to czy można zrobić odpływ do sumpa z bocznej ściany akwarium np 2-3 cm poniżej poziomu wody a powrót do akwa np. rurką poza akwarium coś na kształt deszczownicy. Jako zabezpieczenie przed zalaniem mam zamiar zrobić odpływ zabezpieczający z sumpa bezpośrednio do kanalizacji. generalnie chodzi mi o to że chciałbym uniknąć budowy komina wewnątrz akwarium. Czy wg was takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe.

Zeby miec porzadne zasilenie wody IMHO musisz miec pobor wody znacznie nizej. 2 cm to stanowczo za malo..... chocby ze wzgledu na parowanie wody. Przyznam szczerze, ze ja obawialbym sie konstrukcji wystajacej z boku akwarium... Musisz dorzucic srubunek, kolanko zeby zejsc na dol, a to oznacza jakies 6-10cm z boku. Kwestie estetyczna pomijam.

Bardzo zly pomysl, szybko poziom wody wyrowna sie do poziomu odplywu - czy sump przyjmie Ci tyle wody? Czy pompa jest na tyle wydajna aby wypompowac taka sama ilosc wody z sumpa jaka do niego wplynie?

A co w momencie braku pradu?

Pamietaj, to sa naczynia polaczone, fizyka z grawitacja zrobia co do nich nalezy.

nawet jeżeli będziesz miał odpływ do kanalizy w sumpie...

to może mieszkania nie zalejesz, ale przy awarii zasilania wypłynie Ci woda do kanału i tyle... jak rura z akwa będzie stosunkowo wysoko to może nie wypłynie Ci "cała woda"...

to już jak nie chcesz wiercić to zainteresuj się tym:

http://tropicalfish.istore.pl/sklep,1619,,,03,,pl-pln,344556,0.html

lub pudełkami przelewowymi (overflow box) w wersjach DIY - są w necie...

lub tym co snocho zaprezentował na tych zdjęciach (wogóle całym wątkiem):

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=65&start=68

dzięki za wszystkie odpowiedzi, teraz wiem że był to chybiony pomysł.

ale mam korzystając z okazji jeszcze jedno pytanie czy komin do sumpa musi być w kształcie prostopadłościanu np. w rogu akwa (wiem że był taki wątek na forum o komine na środku tylnej ściany akwarium) chodzi mi o to czy komin może być na całej długości bocznej ściany. jesli chodzi o względy estetyczne to nie ma problemu bo i tak zasłonię ten fragment ścianą działową.

obejrzyj ten wątek który podałem i zdjęcia snocho... tam są "fantazyjne" kominy... :wink:

komin może być "jak go zaprojektujesz", jednak powinien być taki, że jak w środku będzie spust (z "rurkowatą" siatką odpływową) i rewizja (a być może jeszcze rurka powrotu), to musisz tam móc jeszcze wsadzić rękę, dla wykonania podstawowych czynności, jak czyszczenie itp...

dlatego jeśli nie zrobisz prstopadłościanu (na planie prostokąta lub trójkąta) tylko bardzo wąski i długi komin to potem będą problemy (bo jeśli na całym boku, to nie rozumiem potrzeby stosowania takiego rozwiązania, jeśli komin nie miałby być wąski)

A coś takiego, jak filtr przelewowy? Nie wiem, czy dobrze myślę... w tą stronę co trzeba...z tym, że przy takim rozwiązaniu i tak montuje się to w akwa, tzn wykonuje :wink: Mjunszajn pisała, że coś takiego stosuje, czy ma zastosować...

A coś takiego, jak filtr przelewowy? Nie wiem, czy dobrze myślę... w tą stronę co trzeba...z tym, że przy takim rozwiązaniu i tak montuje się to w akwa, tzn wykonuje :wink: Mjunszajn pisała, że coś takiego stosuje, czy ma zastosować...

jeżeli w akwa to "panel przelewowy" (query do googla) a jeżeli jako dodatkowy zbiornik obok/za i rury to "filtr przelewowy"

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.

• Ziemiojad
      Połączyłem dwa w jednym. Chodzi o kolory, czyli żółty i niebieski i dlatego w akwarium pływają teraz 3 samce ( ca. 10 cm) i 5 samic ( ca. 8 cm) Maylandia lombardoi.  Będzie jednogatunkowe.   
    • Ziemiojad
      I to jest chyba esencja.    Z roślinami było łatwiej 😏
    • Bartek_De
      Może to być Aulonokara, ale głowy nie dam. Może ktoś precyzyjniej określi.
    • Rik
      Takie najlepsze mi się udało zrobić
    • Andrzej Głuszyca
      Po prostu są nie do końca praktyczne. Spójrz na stopkę @Vrzechu.  Możesz śmiało się tym zainspirować jeżeli chodzi o praktyczną stronę i estetykę .
    • Pikczer
      Wyglądają jakby zajmowały połowę akwarium, albo światło tak gra. To są puste "skały", sztuczne? Skąd wszyscy mają takie fajne glony? Popieram, że żwirek dodałby smaku. Te ryby nie będą przesiewać piasku, a nawet jeśli to delikatnie.  A jakie dodać skały to ja nie podpowiem bo u siebie też mam niewłaściwe 😜 Mbuny lubią mieć różne swoje schowki, jakieś prywatne rewiry, nie lubią wspólnego lokum, na pewno kilka osobnych grot sprawi, że będą się czuły "swojsko". 
    • kajper
      Czy pompa 2000l/h pociągnie 2xkorpus narurowy, grzałke.
    • Ziemiojad
      Dzięki koledzy za waszą odpowiedź.  Jednak cały czas mam wrażenie, że te "kamloty" są zbyt duże do mojego akwarium.    Otoczaki? Czy jakieś bardziej kanciaste bardziej do tego pasują? 
    • triamond
      Czyli przy napędzie powietrznym jest  143 l/h /W. Ja przy wodnym mam 276 l/h/W (ale specyficzne warunki... patrz niżej). Podsumowując: sam komin napędzany powietrzem słabo natlenia, ale prąd wody który powoduje ruch powierzchni (komin napędzany powietrzem lub pompa wodna), zapewnia skuteczną wymianę. Twoja pompa 42W (podłączona do kamieni, dających bąbelki o promieniu 2mm? i lecące 1s do powierzchni) da dodatkową powierzchnię wymiany równą ok. 208x60 cm. @piotriola Taka wydajność jest, gdy pompa tłoczy na 30% mocy. Przy 100% mocy  wychodzi już tylko 144 l/h/W  podobnie jak przy napędzie powietrznym. Pewnie przez duże średnice do takiego przepływu w pompie + rura 32mm (wymiar zewnętrzny) + 3 łuki zamiast kolanek + brak różnicy poziomów. Zwykłe pompy zasilane prądem zmiennym, mają symetryczny wirnik, kręcą się w przypadkową stronę po starcie, stąd słabsza wydajność - poniżej 100l/h/W. Lata temu miałem pompę (chyba Sicce) z zapadką. Kręciła się w jedną stronę, wirnik miała asymetryczny, wydajna, ale hałas nie do zaakceptowania - wirnik stukał w zapadkę. Można było wyjąć zapadkę.... ale wtedy nie zawsze pompowała w dobrą stronę, za to cicho... jak to w życiu
    • Bartek_De
      Możesz trzymać Aulonocary z Yellowami. Raz, że pasują żywieniowo, a dwa Yellow to ryba nieterytorialna, która nie wymaga gruzowiska. Aulonocara to ryba z grupy non-mbuna i również nie musisz dla nich budować gruzowiska, przy minimalistycznej aranżacji (dosłownie kilka kamieni) możesz stworzyć fajny zbiornik z ciekawą kolorystycznie obsadą. Co prawda Twoje akwarium nie jest zbyt duże, ale myślę że z tymi dwoma gatunkami mógłbyś spróbować. Nie dodawałbym już trzeciego gatunku. Jest tylko jeden problem, ciężko stwierdzić czy ryba widoczna na filmie w tamtym wątku to Aulonocara, obawiam się, że nie🤔 Nie wiem też czy o tej samej rybie myślimy. Wstaw tutaj zdjęcie tej "Aulonocary" którą chciałbyś zostawić. Blisko Szczecina masz dobrą hodowlę w okolicach Gorzowa Wlkp. Tan-Mal.
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.