Skocz do zawartości

filtracja-pytania (akwa240l)


chudy;

Rekomendowane odpowiedzi

witam

chce w najbliższym czasie założyc akwa o pojemności 240l.

chce kupić filtr wewnętrzny i zrobić filtr zewnętrzny (biologiczny)

w związku z tym mam 2 pytania

1. jak silna (ile l/h) powinna być pompa w sumpie (bądź beczce, jeszcze sie nie zdecydowałem jaką opcje wybarac) aby była wystarczająca do takiego akwa, podnosze nie słupa wody powinna wynosić około 1m. moja propozycja to ATMAN-305 czy bedzie dobry?? jeśli nie to poradzcie jakąś inną firme

2. a teraz co do środka jak silna powinna być pompa cyrkulacyjna(chce zainstalować na niej 2 gąbki ) i znów mam pewną propozycje ATMAN AT-201


mam obawy czy to nie bedzie za duza wirówka dlatego prosze o porade


hmm moze jeszcze jedno pytanie jaką grzałke polecacie do takiego baniaka, jakiej firmy i jaka moc powinnamieć??

z góry dzieki za odp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście moda na sumpy. :wink:

Filtr wew. przepływ koło 1000l/h. Tej głowicy atamana nie znam mogę powiedzieć, że jest tania http://sklep-zoo.com/sklep/product_info ... ts_id=1870 i pobiera dużo prądu jak na jej przepływ.

Grzałka – standardowo to jakieś 150W ale ludzie używają mniejszych, czytałem nawet, że 50W dawała rade – zależy gdzie stoi akwarium i jak jest izolowane. Firmy – najbardziej polecane to skalar, jager i Fluval Tronic – u mnie jeszcze działa (jakieś 3 lata) grzałka tetry. Na moje oko fajne grzałki - AQUARIUM SYSTEMS NEWATT polimerowo-aluminiowe, ale żadnej opinii zarówno o grzałkach jak i samej firmie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co komu sump w 240L?


A choćby do zabawy :mrgreen:


chociaż po planowanym zwiększeniu baniaka na około 400l po sumpie pozostanie miłe wspomnienie :wink:

ale tylko dlatego, że odkryłem pewne plusy innej filtracji...



A o jakiej filtracji mowa ?? Bo i tak jestem pewien, ze przerobisz akwa glowne na sump ;k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

VDR heheh nic z tych rzeczy :mrgreen:


Nowy baniak nie wcześniej niż luty/marzec więc do tego czasu zdążę sprawdzić moją koncepcję...

Jako że chce zmaksymalizować pow. dna w miejscu gdzie akwa stoi, więc dosunięte do ściany będzie miało 148x60 i to jest maks, ale wyklucza jakiekolwiek rury za akwa, czy z boku...

Dlatego zastosuję wyłącznie filtr hydroponiczny nad akwarium, zasilany z pompy w baniaku, gdzie rośliny będą posadzone hydroponicznie w dobrej ceramice (żaden keramzyt) - wielkość filtra 140x15x15cm DIY

Całość oświetlane z lampy hqi, którą mam teraz...


Obecnie po instalacji hydroponiki przerzuciłem 7,5l keramzytu z sumpa do komina tworząc złoże zraszane (u góry gąbki sery na wstępny i kratka), a resztę keramzytu z sumpa wrzuciłem do donicy nad akwa i posadziłem rośliny... w sumpie został grys i trochę waty sery (to dla wyciszenia spływu wyłącznie)

...dopóki się nie ukorzeniły miałem NO3 tak koło 30mg/l przed podmianą, teraz jak widzę, że wystrzeliły NO3 jest <10mg/l i nie chce iść w górę - mierzę co 3 dni regularnie... zobaczymy co się będzie działo, ale jak zadziała, to już nie będę miał innej filtracji, bo po co - pod akwa wstawie sobie książki :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

myslałem nad sumpem i pudełkiem przelewowym bo wiercenie w dnie nie wchodziło w gre, jednak poczytałem troche na temat pudełka i dowiedziałem sie ze chałasuje i w dodatku zapowietrza sie - zrezygnowałem. Jestem z natury majsterkowiczem dlatego zdecydowałem sie na filtracje hand made. będzie beczka -30l z pompą atmana tylko doradzcie czy 1200l/h to dobry przepływ dla filtra zewnetrznego??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej kupić Eheima ???


A po co ? Beczke mozna kupic nawet za 30zl. Kupisz gdzies za tyle kubel ?

Prawde mowiac filtr kubelkowy, w zasadzie niczym sie nie rozni od takiej beczki. Pompa na dole -- wlot wody od gory i mamy normalny filtr kubelkowy (albo na odwrot). Kwestia tylko dobrania pompy aby zapewnic optymalny przeplyw.


Zreszta warto zerknac na konstrukcje eheima classic... te nowe sa juz kombinowane, ale konstrukcja Classica jest ze tak powiem klasyczna dla budowy DYI.


Jak ktos potrafi to czemu nie. Dzis pewnie tez nie kupilbym kubla a robilbym sumpa albo beczke.


pare linkow:

http://lipa13.wordpress.com/diy-filtr-z-beczki/


A tutaj taki dla stawiku:

http://www.pmp.p-net.pl/wklady_do_filtr ... za_120.htm


Mozna co nieco podpatrzec ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
    • Witam, zdecydowanie lepiej pójść w jeden mocniejszy filtr. A jak się nie da jeden to dwa. Ale nie żałuj mocy.  Tak na oko wersja 1000 jest do akwarium 100-300l. Realnie bliżej mu do akwarium 100-150l.  Wersja 2000 od 400l akwaria obsłuży i tak bym traktował, że da radę w 400l.  Lepiej zakładać dużo bardziej pesymistyczną wersję niż później żałować i narzekać na filtrację. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.