Skocz do zawartości

136L jako kotnik - filtry


Neno

Rekomendowane odpowiedzi

Czy do baniaka o zastosowaniu typowo jako kotnik ( male rybki przebywajace do czasu sprzedazy/oddania) potrzebuje filtr zewnetrzny (biologia) czy filterek wewnetrzny typu Unimax 1000 z wkładem ceramicznym da sobie rade . Akwa urządzone jak duże Malawi tj. podłoże , rośliny , skałki .

Filtr dojrzały z głównego akwa , woda też z głównego akwa .

Podłoże piasek kwarcowy ( tez z głównego akwa) + grys koralowy .

Wymiary akwa 110x31x40

Oświetlenie 2x39W T5 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na początku, pewnie biologia da radę na takim małym, tylko pamiętaj ze rybki szybko rosną i w związku z tym ze jest ich dużo to i produktów przemiany materii będzie również, więc początek pewnie da radę ale zaraz zacznie Ci skakać NO2 i NO3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W woli ścisłości - uni max to kubełki firmy Aquael i największy ma nr 700, może chodzi o UNIFILTER 1000 też Aquael?


Dokładnie :) UNIFILTER 1000 . Czyli spróbowa można a jak by coś się źle działo trzeba inwestowac ;(

Co prawda obok pracuje duzy sump z głównego akwa ale raczej nie da sie go zaadoptowac do tego kotnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi dawno dawno temu ktoś napisał na takie samo pytanie, że wew wystarczy i biologii nie trzeba. Tylko że ja mam kotnik 72l, w którym pracuje Aquaszut Turbo 550 i jest moim zdaniem bardzo dobry. Natomiast przy Twoim akwa, które jest większe, możesz mieć więcej ryb i trzymać je dłużej, niż ja (karłowacenie) może faktycznie jakiś biolog będzie potrzebny. Ale sam pewności nie mam. Jeśli tylko jest taka możliwość, z pewnością kupiłbym coś tańszego, może faktycznie kaskadę. W końcu będą tam pływać mniejsze ryby, niż 10cm z akwa głównego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz chyba bym wolał w miejsce FZN-3 poszukac jakiegos uzywanego UNIMAX-a 150/250 . I to , i to 10W/11W a podejrzewam ,ze duuuża róznica w biologi by byla . Co prawda cena zakupu nowego x3 a uzywanego pewnie x2 ale to jest do przezycia. Tylko nadal nie wiem czy trzeba :)

Chyba po prostu przyjdzie mi zropbic test wpuszczajac kilka ryb i kontrolujac czesto stan parametrow a jak cos bedzie nie tak to trzeba sie bedzie rozejzec za jakims kubelkiem .

A moze dokupic jeszcze jedna przystawke bio do posiadanego przeze mnie filtra i w ten sposób powiększyc złoże dwa razy , koszt praktycznie żaden , pobór pradu zostaje ten sam - tylko pytanie czy da sie dwa zamontowac :)


Grzałka praktycznie nie pracuje (100W ustawiona na 26*C) a 2x39WT5 grzeja wode i tak do 28*C :) Roślinki także pieknie rosną - może to ich zasługa , że parametry sa wrecz wzorowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po 2 tygodniach pracy akwa i jednego wewnetrznego filterka woda wrecz idealna NO3 ponizej 25 , NO2 niewykrywalne . Pomieszkuje sobie tam narazie 5xP. acei (6cm osobniki - czekaja na koniec aukcji :) ) i od tygodnia 5x auratus (5cm osobniki - czekaja az moj zbiornik przejdzie remont kamiptalny) . Zadnych podmian przez te 2 tyg. nie robilem . Dzis nastawilem wode do odstania (30L) i jutro planuje pierwsza podmiane .

Ciekawy jestem jak to wszystko sie dalej potoczy - czy obejdzie sie bez kubelka czy jednak....

Troche pomierzylem i znalazlem szpare 19cm gdzie moglk bym wetknac JBL 250 ale to sie jeszcze okarze czy potrzebny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Parametry wody nadal idealne ale po podmianie pojawilo sie zmetnienie i nadal trwa :(

W miedzyczasie doszedlem do wniosku ,ze nie mam mozliwosci zamontowac tam kubelka bo akwa stoi 5 cm, nad ziemia a kubelek powinien stac ponizej poziomu wody :(

Nie wiem jak z montazem kaskady bo na szerokosci jej nie zamontuje - akwa zrobione pod wymiar i po prostu konczy sie tam gdzie szafka i nie ma miejsca. Na calej dlugosci natomiast jest wzmocnienie , wiec pewnie tez bedzie problematyczne zamontowanie tam kaskady ...

Jaka pojemnosc na wklady filtracyjne ma ten polecany FZN3 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.