Skocz do zawartości

Projekt 1080l i duże wyzwanie


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam Wszystkich,

Mój nowy projekt nabiera realnych kształtów. Jest już przygotowane miejsce z przyłączami woda ciepła zimna, odpływ. elektryka. Wreszcie będą miał wszystko pod szafką :) .
Ostatecznie akwa będzie miało wymiary: 200x90x60, 60 to wysokość. Szkło 12mm opti white lub ultra clear guardiana, będzie robione na razie nie wiem przez kogo. Opcje: Marek Reniewicz lub Przemek.
Marek podobnie jak Przemek nie odpowiada na maile wiec spoko działają podobnie.

Akwa będzie stało na metalowym stelażu. Do tego miejsca wszystkiego jestem pewien dalej to już niekoniecznie.

W akwa chce wkleić komin i przepusty do filtracji narurowej. Musi tak być gdyż akwa będzie stało na środku i nić nie może z niego "wychodzić". Nie jestem pewien tylko czy powinny być dwa lub trzy przepusty? Zdjęcie poniżej zaciągnałem z projektu morskiego akwa i tam sa trzy przepusty.

Będzie to coś takiego:

baniak.jpg
Tej filtracji boje sie najbardziej bo będę to musiał sam poskładać mając dwie lewe ręce do takich robót. Pooglądałem filmy Stana i pewnie będzie to tak jak on pokazuje u siebie.

Oświetlenie będzie ledowe moduły RGB + białe z polecanym tutaj sterownikiem: https://sklep.palabras.pl/sterownik/25-leddimmerpro.html

Do dzisiaj mam tyle w głowie. Chętnie poznam ewentualne uwagi na tym etapie. Tym razem chce sie dobrze przyłożyć do tego projektu, robić powoli ale dokładnie.
Z góry dziekuje za komentarze.

Opublikowano (edytowane)

Proponuję nie robić komina, tylko same otwory przez szkło. Komin zabierze sporo miejsca. Wystarczą 2 otwory- wlot i wylot wody. Mam tak u siebie i jest w porządku. Teraz dałbym większą średnicę - 1 cal.  Minusem jest wystająca rurka. Poniżej fotka- sorry za jakość.

 

IMG_1450.JPG

Edytowane przez borutan23
Opublikowano

No to by ułatwiło konstrukcje ale pytanie, czy komin nie jest bezpieczniejszy. Jak sie cos stanie rurce albo połączeniu na przepustach to cała woda sie nie wyleje.
Wyleje sie do poziomu komina tylko.

Opublikowano

Ryzyko jest większe ale przelot przez szkło jest bezpieczny i jak dobrze zamontujesz to nic nie poleci. Jeszcze jedna rada nie rób otworów blisko siebie. Teraz bym zrobił zasys z lewej strony a z prawej wylot. Będziesz jeszcze potrzebował cyrkulator żeby zamieszać wodą. Oświetlenie będzie ok.

Opublikowano (edytowane)

Tak zapomnialem ze bedzie cyrkulator oczywiscie. W takim akwa przy narurowcu musi byc.

Edytowane przez grabiec
Opublikowano

No tak mozna wzmocnić te przeloty. Na pewno wiec dam 1". Wariant bez komina wydaje sie bardzo ciekawy.

Opublikowano

Gratulacje Darku - wreszcie rusza temat w nowym domku Dareczka:D

Projekt - marzenie - stojący wielki baniak na środku salonu -bajka.

W stosunku do baniaka borutana to zupełnie inny  układ

Po pierwsze nie będzie tła więc nie ukryjesz zasysu i wylotu przez dno chyba że w gustownych modułach na środku baniaka- polecam borutanowi bo by poruszać lustrem musiał powrót dać widoczny przez całą wysokość baniaka - już miałem go pytać co to za kij wsadził do pięknego baniaka.

Rada by zasys i wylot dać daleko od siebie - dobra.  ale komin tu nic nie da jeśli chodzi o bezpieczeństwo bo zasys musiałby być w tym kominie a tego nie możesz zrobić bo g... nie będzie zbierać. Każde rozszczelnienie instalacji a będzie ona pracowała przy słupie wody ok 2m i tak będzie pobierało wodę przez zasys. Możesz polegać tylko na szczelności instalacji bo każde czyszczenie wymaga zamknięcia zaworów z obu stron korpusu.

Ty musisz dać w dnie 3 otwory - zasys i powrót jak piszą 1" , i trzeci rura ponad powierzchnię na przewody elektryczne do oświetlenia oraz  falownika o średnicy tak wielkiej by ci wtyczki przechodziły swobodnie przez tą rurę..

Miałbym dla ciebie projekcik absolutnie bezpieczny jeśli chodzi o wylanie wody tylko z jednym kominem aż powyżej lustra wody więc nigdy nie wyleje się chyba że by puściło wklejenie na dnie na silikon ale to to 100x mniejsze prawdopodobieństwo jak puszczenie silikonu na szybach i nie słyszałem by naszym mistrzom szklarskim to się zdarzyło - no i bez widocznych zasysu i powrotu, ale nie podam bo mnie zakraczą:D masz do mnie telefon to dzwoń. Nawet pompę mam dla ciebie 30W i 5500l/h i to w realu by tyle sikało a nie na papierze, więc nie wiem czy falownik byłby potrzebny.

Oświetlenie też musisz robić inne - odpadają moduły bo w salonie zazwyczaj jest jasno często wręcz słonecznie a baniak bez tła na środku musi rzygać lumenami - niestety.  Jak dasz moduły za słoneczko ci zaświeci to baniak będzie czarny w środku.

IMHO dwie belki LED na sterowniku Romka z obu stron baniaka po  2m każda 10x RGBW 12W na zasilaczu 32V 250W.

:DA ja wiem gdzie będzie następne Spotkanie Maziowieckie:D:D to się wszystko na miejscu dogada.

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.