Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Niedawno odebralem stojak  pod akwarium i pomalu zaczynam prace nad szafka. Jako ze czasu malo to i postepy tez niezbyt duze - ale caly czas do przodu.

Dzis bylem w sklepie zoologicznym ( najwiekszy w holandii tak na marginesie a d.. nie urywa) i zeszlo na akwaria. Pokazalem projekt swojego, od reki dostalem wycene (tutaj juz musze powiedziec ze troche przysiadlem) i zaczalem z gosciem gadac. Pokazal mi swoje prace gdzie wszystkie akwaria sa klejone czarnym silikonem. Stwierdzil ze nie uzywa juz od jakiegos czasu przezroczystego poniewaz problem z glonami jest ze wchodza pod silikon z biegiem czasu i przy skrobaniu za kazdym razem coraz bardziej trzeba podcinac go i jest to nieestetyczne. Zdziwila mnie mocno grubosc spoiny, koles poprostu nawalil w wszystkie narozniki tak z centymetr czarnego silikonu i jeszcze super zadowolony ze to super jakosc i bardzo to ladne - przemilczalem. Podobniez klejenie na styk bez grubej warstwy z narozniku jest niebezpieczne. Kolejna kwestia to sszyba. Chce przod i bok z optiwhite i gosc za wszelka cene mi tego odradzal. Jedno to ze nie zobacze roznicy, drugie to ze jest za droge i malo dostaje sie w zamian, bardzo miekka i strasznei szybko sie rysuje ( to akurat czytalem) no i ze strasznie wchodzi kamien w strukture (tu akurat nie uwierze bo mam prysznic z tej szyby i po 6.5 latach nie ma nawet najmniejszego sladu po kamieniu - osobiscie stwierdzam ze ma lepsza strukture i jest bardziej zamknieta pawierzchniowo). Nurtuje mnie jednak to co mi nagadal, czy faktycznie jest tak z przezroczystym silikonem ze po 2-3 latach przebarwia sie i jest strasznie nieestetyczny i czy az tak bardzo widac roznice w szybie? Warto wydawac extra kase? (nie sugeruje sie pieniedzmi - chce zrobic raz a dobrze wiec jak najtaniej mnie nie interesuje)

W sobote jade jeszcze do Bredy i do Antwerpii w belgii obejzec dwa warsztaty i wtedy bede chcial podjac decyzje.

 

 

Poki co kilka fotek z prac nad szafka z moim malym pomagierem.

iphone6 041.JPG

iphone6 052.JPG

iphone6 014.JPG

iphone6 015.JPG

 

Edytowane przez Martin_1980
  • Dziękuję 2
Opublikowano

Akwarium bedzie stalo w miejscu telewizora - cos musialem z nim zrobic. w tej wnece bedzie wisial a za nim po calej szerokosci bedzie narurowiec. Co bym mial latwy dostep do kazdego elementu musialem znalesc sposob aby dojsc za ta szafke. W ten sposob bede mial dostap do kazdego elementu co ulatwi mi troche dalsze prace i potem obsluge akwarium.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Czesc Marcin. To samo slyszalem w Anglii od najlepszego producenta szkiel w Anglii (robili  ciekawe projekty jak londynskie zoo itd) jesli chodzi o te glony. Dodatkowo wspomnieli, ze kiedy mieszasz Optiwhite ze zwyklym szklem przezroczyste spoiny potrafia wygladac nieciekawie, poniewaz widzisz krawedzie zwyklego szkla. Co do Optiwhite to mysle, ze gosc jakas ciemnote ci wciskal, tutaj mi wrecz polecono, chociazby do przodu ten rodzaj szkla. 

Z ciekawosci wrzucam linka do nich;  www.ndaquatics.co.uk 

Firma znana, chwalona i niezawodna, takze ja im ufam.

Opublikowano

Chce dac opti z przodu i prawej strony, tylko te szyby beda widoczne i tylko ta spoina bedzie widoczna wiec jakos zbytnio mnie reszta nie interesuje. Bylem pewien co chcialem ale ten wiatrak mi wprowadzil pewien metlik w glowie. Chyba pojde za swoim pierwszym wyborem i zostane przy opti. Ogladalem wasze akwaria w galeri i zdjecia z erybki i to mi sie podoba. Teraz tylko fachowca znalesc co sklei dobrze. 

Opublikowano

Witaj.

Mam akwarium sklejone czarnym silikonem i wygląda bardzo fajnie, moim zdaniem lepiej, niż przezroczystym. Następne też takim skleję. Pierwsze słyszę, żeby bezbarwny silikon jakoś zachodził glonem. Nikt tu na forum niczego takiego nie sygnalizował.

Co do opti, to opinie są podzielone. Ja uważam, że różnicy nie dostrzeżesz. Może gdybyś postawił jedno akwarium obok drugiego, to różnicę byś zauważył. Większe znaczenie, moim zdaniem, ma rodzaj i natężenie oświetlenia, światło zewnętrzne (wieczorne i dzienne), klarowność samej wody. Oczywiście sama świadomość, że to jest opti, więc na pewno bardziej przejrzyste, może mieć wpływ na Twoje postrzeganie akwarium, więc jeśli zależy Ci na opti, to bierz opti.

Opublikowano

No wlasnie tu jest pies pogrzebany. Tez mi sie wydaje ze bardziej o psychike bedzie chodzilo bo nastawilwm sie na opti. Martwi mnie fakt ze zona i dzieci beda tez czasem szyby czyscic i skonczy sie wiadomo jak. Obecne akwarium juz  jest strasznie porysowane. 

Spotkalem sie tutaj tez ze szklem ktore jest troche mniej niebieskie niz opti alw rownie wytrzylame co szyba float, niestety ale nie wiem jaki jest polski odpowiednik - Tutaj nazywaja je "extra helder glas". 

Opublikowano (edytowane)

Temat poruszany niejednokrotnie, moim zdaniem nie zobaczysz żadnej różnicy pomiędzy opti a float. Ja mam front z odrobinę bielszego niż Optiwhite szkła z Huty Guardian, Ultra Clear i nie widzę różnicy pomiędzy szkłem bocznym a frontem, jedyna różnica to jak się patrzy wzdłuż szyby, ale za to nie warto dopłacać. Szczerze odradzam OW i UCG. Efekt jest dopiero kiedy zrobisz cały baniak z OW lub UCG i nie przykryjesz go pokrywą. W naszym biotopie możesz spokojnie sobie odpuścić i będziesz zadowolony ze zwykłego szkła.

Co do silikonu, to także słyszałem że się lubi zabrudzić z czasem, ale tu nie podpowiem, bo stare akwarium miałem czarnym sklejone a nowe mam od sierpnia '16 więc nic jeszcze nie widać na spoinach. Niemniej Pozner ma rację, nikt tu na forum nie poruszał takiego problemu, więc może to wymysł słabszych szklarzy - na bezbarwnym pięknie widać niedociągnięcia i bąble :) 

 

To szkło EHG to z jakiej fabryki ? wiesz może ?

 

Edytowane przez Pleziorro
Opublikowano

Myślę, że problem glonów jest tam, gdzie silikon wystaje poza obrys bocznej krawędzi szkła. Dobrzy fachowcy ładnie wycinają spoinę a nie zostawiają warstwę 1cm...

Wysłane z telefonu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Czyli mniej więcej tak jak myślałem🙂   Wiem, czytałem od deski do deski wielokrotnie... Ale ja nie jestem małym chemikiem😉 myślałem, że to co robiłem wystarczy, no niestety życie zweryfikowalo... Czekam, nic innego nie zostało. Może dla pewności kupię jakaś używana pompę obiegową i zrobię ten filtr. Dzięki raz jeszcze!👍
    • Ja mam wolną Jebao DCP 2500. Jak coś namieszam, to fitr piankowy oparty o dno (nie mam piasku, tylko pcv na dnie; jak piasek, to można korek od dołu...)) dociśnięty wlotem pompy od góry. W pompie wymienione amortyzatory na przyssawki - przyklejone do szyby. Sposób nie ważny, istotne by przepuścić wodę przez filtr... A co do biologii... to dojrzewała u mnie w wiaderku  przez  miesiące na karmie I NH3/NO2- (https://forum.klub-malawi.pl/topic/25309-projekt-akwarium-280x60x60-pokrywa-filtr-szafka/?do=findComment&comment=371935. ) Przy starcie akwa wrzuciłem medium do filtra + cukier + fosforany +  Nh4Cl, NaNO2 i brud z dna wiaderka. Po pewnym czasie (godziny ?) zmętniało... i po 3-4 tygodniach zrobiło się klarowniej, ale nie idealnie.  Potrzeba czasu...   
    • Mam nieużywany korpus 10" z filtra RO, mam jeszcze Pata Mini ale raczej nie jest to "wydajna głowica"😉 co można by było dobrać do tego i jak ogóle ma to działać? Głowica tłoczyła by wodę przez korpus mam rozumieć, nie wiem czy moja wyobraźnia działa dobrze😉
    • Wrzucam raz jeszcze. VID_20250404_102632.mp4   Mam nadzieję, że teraz będzie widział 
    • Nie widzę twoich filmików. Nie wiem czy przyczyna leży po mojej czy Twojej stronie. Zakładam , że po mojej bo nikt nic na ten temat nie napisał.
    • Dziękuję za cenne rady. Nie pozostaje mi chyba nic innego niż czekać jak polecacie. Jedno mnie zastanawia z N03 było ono praktycznie niewykrywalne od samego początku. Wynik max 2. Tłumaczyłem to sobie tym, iż  azotany są pochłaniane na bieżącą przez bakterie które się cały czas namnażają bo mają ku temu dobre warunki (chodzi o powierzchnię na 70l kształtek). Jeżeli kolonia ma gdzie się rozwijać, to robi to do osiągnięcia max powierzchni jaką jej zapewnimy. Taka moja teoria apropo niewykrywalnych NO3. Biologię praktycznie przeniosłem z innego zbiornika dodając jeszcze na start brud z gąbek. Miałem jedną przygodę ze skokiem N02 ucząc się dozować karmienie (pisałem o tym wcześniej) a tak to, do tej pory woda była w miarę klarowna. Skąd to nagłe zachwianie biologii teraz po czasie, jeżeli żadne zmiany nie zostały wprowadzone. Pierwotniaki teraz? Kurcze trochę nie chce mi się wierzyć...( Oczywiście nikogo nie krytykuję, po prostu jestem mocno zdziwiony) Znaczyło by to, że cykl jest jeszcze nie zamknięty? Idąc tym roku myślenia wypadałoby wyciągnąć żywice i grzecznie czekać na dojrzenie zbiornika? Zalane było ok 3 mc temu, ryby pływają 2 mc. Biologia dalej nie hula? Dla mnie mega dziwna sprawa. Wrzucam jeszcze filmik na którym dokładniej widać to zmętnienie: VID_20250404_102632.mp4  
    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.