Skocz do zawartości

Nowy


speede.fm

Rekomendowane odpowiedzi

ja też mam 200L i jak na razie jestem zadowolony chociaż po przestawieniu kilku mebli mogło by się zrobić z 150cm wolnego miejsca. Próbowałem namówić swoją kobietę ale powiedziała, że jak wsadzę większe akwa to się wyprowadzi:)


A co do tego co mam w środku to wew Aqua Szut 750N z gąbką a jako zewnętrzny pracuje JBL CP 250 i naprawdę daje sobie świetnie radę. Do tego świeci świetlówka jedna 30W Hagena Sun glo i wydaje mi się, że taka jedna w zupełności wystarczy. Grzałkę mam w tej chwili Atamana 200W.


Doborem sprzętu kierowałem się jak najmniejszym zużyciem prądu i tak:


JBL CP 250 - 13W

AS 750 - 5,5W (przy Q=750l/h to chyba rekord i na serio dobrze zaciąga)

Grzałka wiadomo 200W ok 4 godzin dziennie

oświetlenie 30W ok 12godzin


w sumie miesięczny koszt utrzymania akwarium wynosi mnie niecałe 30zł wraz z wodą na cotygodniowe podmianki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o filtr wewnętrzny do wg. mnie zasługujące na polecenie są:

- AQUAEL FILTR TURBO 1100 (którego sam używam)

- TC 1000 WEIPRO

- Pompa Atamana np: http://www.allegro.pl/item281536869_pom ... html#photo

- Fluval 4+


Ogólnie ważne żeby przepływ był większy lub równy 1000l/h. Z doświadczenia pralki nie robi a ładnie wszystko zbiera gdy dodatkowo zamontujemy dużą gąbke;)


Co do Zewnętrznych to ja używam fluvala 205 ale to tylko ze względu na małą ilość ryb. Jak dla mnie jest wystarczający jednak Tobie zdecydowanie poleciłbym:

- TETRATEC Ex 700 (+ dobra ceramika)

- TETRA TEC EX 1200

- JBL Cristall Profi 500

- JBL Cristall Profi 250 (+ dobra ceramika)

- fluval 305


To także zależy od tego czy myślisz wymieniać za rok dwa baniak na większy gdzie również większy filtr się przyda. IMO Ex700 lub JBL 250 spokojnie starczy i przykład moge dać u mnie gdzie no3 mam na poziomie 10. Jednakże zależy to również od obsady jaką chcesz mieć. Ja mam dwa gatunki, kilkanaście sztuk także problemu nie ma;)


Grzałka praktycznie każda ok 200W. Zależy także od temperaturki w domu. Napewno omijaj Ellite bo są z nią problemy. Większość poleci zapewne niespotykanego już skalara:P TAk poważnie polecam Tetre lub Sere bo z nimi są najmniejsze problemy.


Na podłoże najlepiej nadaje się darmowy piasek budowlany lub z jakiegoś zbiornika retencyjnego czy morza. IMO kupować napewno się nie opłaca.


Kamienie także kwestia gustu. Zwróć jednak uwagę na wystarczającą ilość kryjówek lecz nie przesadź bo możesz mieć potem problemy z niewyżytymi samicami:P Najlepiej jakieś ładne duże głazy i do tego kamyczki.


Tło oczywiście DIY i nawet nie myśl za plastikami. Nawet jak masz 2 lewe ręce tło napewno wyjdzie rewelacyjnie, a duma będzie cię rozpierać na potęge. Pozatym akwarium będzie wyjątkowe i niepowtarzalne.


Oświetlenie także wg uznania. Tu masz odnośnik do wyboru koloru:

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.php?t=53

I tu ilość światła zależy od nastroju który chcesz stworzyć . Ja np.: mam tylko 36W i w pełni mnie to zadowala. Standardowo wsadza się w taie akwarium 2x30W.


I to chyba tyle:) Jak coś pominąłem to jeszcze napisze...


P.S. Oczywiście zestaw testów wody i kompania świdrów obowiązkowa;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.