Skocz do zawartości

Tylko samce.


suricade

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, że użytkownicy tego forum nie popierają utrzymywania malawijskich pielęgnic w układzie innym niż haremowy. Ale od jakiegoś czasu stale przewija się temat akwarium z samymi samcami. Może watro opisać jak prawidłowo przygotować i prowadzić taki zbiornik. Podać przykładowe obsady i ilości osobników. Chodzi o to żeby osoby zdecydowane na taki sposób trzymania ryb nie robiły im krzywdy.

PS. Jeżeli już był taki temat to przepraszam ale nie znalazłam.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem, ale ja bym nie propagował w żaden sposób tego typu układów. Poza aspektem stricte "estetycznym" (choć i to kwestia gustu..), nie widzę w takim podejściu do akwarystyki nic wartościowego. Brak możliwości obserwacji naturalnych (bądź zbliżonych do naturalnych) zachowań, dyskwalifikuje wg mnie takie układy. Nie to staramy się propagować na tym forum. Jeśli ktoś się uprze, to proszę bardzo, ale daleki byłbym od doradzania w tym zakresie, w sensie dawania pewnego rodzaju przyzwolenia.

Wyraziłem oczywiście swoją subiektywną opinię.. ;)

  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin niczego nie chce propagować. Ale gdzie można znaleźć wiarygodne informacje na ten temat jeżeli nie na tym forum. Chodzi tylko i wyłącznie o tych upartych, którzy i tak postawią taki baniak . Nie mając dostępu do informacji pomieszają ryby o różnym sposobie żywienia, stopniu agresji itd. narażając ich zdrowie i życie , nie wspominając o komforcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasady są te same, co przy układzie haremywym. Te ryby przecież jedzą to samo, agresję mają wpisaną w swoją naturę, więc nie łączy się predatorów z małą mbuną, czy roślinożerców z mięsożercami.  "Dworzec kolejowy" też można zaserwować rybom w układzie haremowym, więc tu też trzeba dostosować ilość tak, żeby takowego nie stworzyć. A przerybienie jest metodą zmniejszenia agresji również w układzie haremowym. Nie ma czego doradzać. Zasady są te same. Po prostu nie ma samic. Niejednemu z nas przecież wyrosły same samce, więc mimowolnie miał akwarium z samymi samcami ;) Sam miałem tak z tetrastigmami, a teraz prawdopodobnie mam z C. geertsi gome :( Myślę, że komponując takie akwarium, kupuje się już dorosłe ryby i tyle. O samce najłatwiej ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą nam "haremowcom" takie osoby są potrzebne. Często i gęsto mamy problem z dorosłymi samcami i ich zbytem.

Jeżeli ktoś chce mieć akwarium ozdobne a nie biotopowe to jego sprawa. Inną sprawą jest promowanie takiego rozwiązania.

Na pewno ja takich osób nie będę ustawiał pod pręgierzem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tylu lat było propagowanie na forum układów haremowych. Zwiększyły się zbiorniki, zmieniały się do nich obsady, dzieliliśmy ryby pod względem diety, agresywności wewnątrz gatunkowej i ogólnej , terytorialności, kopaczy , ryb wypełniających środek zbiornika i te wszystkie lata zaprzepaścić dla cukierkowego akwarium ?

 Nie schodzmy poniżej poziomu, na który ludzie na tym forum pracowali latami, doskonalili swoją wiedzę, wałkowali nowym użytkownikom setki razy co i jak i z czym to się łączy. Szukajmy nowych układów haremowych, nowych ryb do mniejszych zbiorników, kombinujmy wielosamcowość ale jednego gatunku. Wiem , że akwarystyka idzie do przodu , jest nam łatwiej to utrzymać przy mniejszym nakładzie czasu i sił, ale nie podążajmy za amerykańską metodą kolorowych zbiorników. 

  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zachowanie samców tetrastigmy względem siebie nie zmieniło się, gdy dokupiłem samice. Doszło zachowanie tarliskowe ze strony samca alfa.

Myślę, że problem akwariów jednopłciowych dotyczy w zasadzie tylko non-Mbuny. Tu samice są szare, śledziowate. I trudno tu mówić o malawistach. Komuś spodobały się Aulonocary, Protomelasy, czy Lethrinopsy, ale tylko samce, więc kupuje same samce. Często nawet nie zna nazw. Wie tylko, że są z Malawi. Porada sprzedawcy ogranicza się do tego, czy się nadają, czy nie. Mamy przykład kolegi w sąsiednim wątku. Nie wie nic kompletnie o Malwi. Wie, że ryby mu się podobają, ale tylko samce. Może jak się zagłębi w temacie, to zmieni swoje podejście, ale jeśli nie, to lepiej mu napisać, czy się nadają, niż go zignorować. Może za jakiś czas sam zrozumie, że nie tędy droga.

52 minuty temu, suricade napisał:

W haremach nie zawsze można utrzymywać 2-3 samce jednego gatunku mbuny. Przy braku samic jest tak samo czy łatwiej się dogadują ?

Myślę, że jest analogicznie, jak u moich tetrastigm. Przy braku samic brak jest zachowań tarliskowych, ale terytorializm i chierarchia są takie same. Często przecież słabszy samiec przybiera barwy samicy, żeby nie prowokować alfy. Tak jest bez względu na to, czy są samice, czy nie. Zasadnicza zmiana zachowania zależy, moim zdaniem, od ilości ryb w akwarium. Przerybienie skutkuje zmniejszeniem agresji bez względu na to, czy są same samce, czy haremy.

Idąc w drugą stronę, czyli mało ryb w akwarium, też wtedy łatwiej jest utrzymać kilka samców jednego gatunku. Mają możliwość objęcia terytorium. Układy 1+3 wynikają z chęci posiadania jak największej liczby gatunków (żeby było kolorowo). Równie dobrze mogłoby funkcjonować akwarium z trzema samcami jednego gatunku, ale kosztem ilości gatunków.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłam ciekawy artykuł http://www.cichlid-forum.com/articles/all-male_malawi.php

Wynika z niego, że takie akwarium może być znacznie trudniejsze do prowadzenia niż takie np. z jednym haremem. Na pewno nie jest to pomysł dla początkujących.

Jeszcze tu http://www.eastcoastcichlids.org/forums/showthread.php?t=15879

Ładnie opisane wady takiego rozwiązania.

Edytowane przez suricade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.