Skocz do zawartości

Jaki filtr do 200l?


otziziki

Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie jak w temacie- jaki filtr mógłbym sobie kupić do akwarium o pojemności 200l? Do tej pory wydawało mi się że wystarczyłby sam filtr kubełkowy, jednak wielu z was pisze że mają również filtr wewnętrzny. Nie rozumiem tylko po co? Wiem że 200l to nie jest 25 jakie miałem do tej pory, ale czy sam kubełek o dużej przepustowości nie wystarczy zarówno do filtracji mechanicznej jak i biologicznej?

Przy odpowiadaniu prosiłbym o podawanie modeli filtrów gdyż jestem kompletnie zielony w tej kwestii :)


Aha i co sądzicie o filtrach dennych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fluval 4+

weipro TC-800

Hagen ...802


to najpopularniejsze - jak użyjesz szukaj aby poczytać o tych filtrach na forum, to znajdziesz też mniej popularne alternatywy


filtr denny - masz na myśli podżwirowy? nie zadziała jak masz piasek, który ze względu na te ryby powinieneś mieć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://forum.klub-malawi.pl/viewtopic.p ... highlight=

W skrócie: Bardzo dobre rozwiązanie to kubełek bio z prefiltrem + wewnętrzny mechaniczny. Wewnętrzny radzi sobie dużo lepiej z wyciąganiem syfu, a kubełek czyścisz dużo rzadziej, co jest dobre i dla bakterii i dla samego kubełka. Wew. Najlepiej umieścić tak żeby mieć jak najlepszy dostęp do niego, im lepszy tym częściej go czyścimy.

Wewnętrzne wypisał makok, a jeśli chodzi o kubełki:

Eheim classik 2215

Eheim pro 2226

JBL Cristall Profi 500

TETRA TEC EX 1200

FLUVAL 305

filtr podż

Filtr denny w malawi nie bardzo. A o filtrach zew. Wew. I samej filtracji jest na forum wiele można czytac do woli. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do samego kubła, jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Jak zrobisz biologię w kuble i zapchasz go syfem z akwa, to nic z tego nie wyjdzie. Dlatego kubeł spełnia rolę "utrzymywacza parametrów", a wew jest od sprzątania syfu. I ja osobiście polecam prefiltr na kubeł (gąbka założona na wlot kubełka) :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali koledzy,zewn.jako biolog,wewn. jako mechanik.Mam podobny litraż i jako zewn.używam TETRA EX 700,wewn.AQUAEL FAN 3.Ten zewn.czyszczę raz na pół roku,wewn. co 2 tyg.Dobre parametry wody i czystość dna świadczą o tym,że zestaw spełnia swe zadanie,czego i tobie życzę :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakupie akwarium trochę krucho z kasą więc sądzę że póki co kubełek bym sobie podarował (choć tylko do czasu uzbierania paru groszy). Jak na razie zastanawiam się czy akwa nie miałoby problemów z działaniem z samym filtrem wewn np z tym Fluvalem 4 plus lub weipro tc-800?

Ewentualnie czy jest sens przerabiać akwarium 15l na filtr? Chodzi mi o powsadzanie tam naprzemiennie szybek żeby woda płynęła "slalomem" pomiędzy jakimś materiałem filtracyjnym? Wydaje mi się że zawsze coś by to dało, ale są to tylko moje przemyślenia i prosiłbym o zrewidowanie moich pomysłów ;) Przydałyby się również wskazówki od kogoś kto już coś takiego zrobił i mu funkcjonowało :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Ewentualnie czy jest sens przerabiać akwarium 15l na filtr? Chodzi mi o powsadzanie tam naprzemiennie szybek żeby woda płynęła "slalomem" pomiędzy jakimś materiałem filtracyjnym? Wydaje mi się że zawsze coś by to dało, ale są to tylko moje przemyślenia i prosiłbym o zrewidowanie moich pomysłów ;)



w takim baniaku sam wewnętrzny nie pociągnie wiem z doświadczenia:) ja w 200L mam 2 wewnętrzne i zewnętrznego JBL'a 250CP i uważam że mogło by być lepiej np. z 500 CP. Po prostu NO2 w takim przypadku (tylko wewnętrzny) wykończy pyśki w najmniej oczekiwanym momencie:( mając zewnętrzny kubeł taką możliwość redukujesz praktycznie do zera bo złoża jakie możesz wewnątrz kubła umieścić są kilkadziesiąt razy większe niż w wewnętrznym co stanowi kilka boisk piłkarskich bakterii nitryfikacyjnych które zamieniają właśnie to niepożądane NO2 na NO3 które do pewnego stężenia nie przeszkadza pyśką.


a co do drugiego to taki filtr jaki opisałeś bardzo po krótce to jest sump i jest to alternetywa tylko by musiał być ze 3 razy większy, żeby dał radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

otziziki - zbuduj filtr przelewowy do czasu uzbierania na kubełek - tak będzie najtaniej - szczegóły na forum

i kup weipro zamiast fluvala a różnicę zainwestuj w jakąś ceramikę do przelewowego... (chyba że uda Ci się fluvala tanio dostać - mniej prądu idzie jednak)


tak na niskich funduszach dasz radę w miarę poprawnie wystartować baniak...


PTB_PL takie 15l starczy - wszystko zależy czym to wypełnisz... ale jak nie ma kasy to lepsze to niż nic - prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście, że lepszy rydz niż nic:) tylko do 200L moim zdaniem lepiej założyć kubeł:) przy cenach jakie są na allegro to niezbyt wielka inwestycja (oczywiście zależy dla kogo) za JBL'a 250CP 198zł. Sam chce sobie zafundować mini sumpika ale to bardziej "dla sportu" niż dla konkretniej filtracji. Jeśli natomiast kolega chce pomajsterkować i sam cos stworzyć to serdecznie go do tego namawiam i wspieram niestety tylko duchowo bo inaczej nie mam jak:) Apropo dobrego wypełnienia to najbardziej nadawała by się ceramika wysokoporowata Tropicala ale koszt owej nie jest mały i chcąc wypełnić cały sump tą ceramiką można by było kupić za tą kasę kubeł, ale jak kto woli, ja tylko wypowiadam swoje zdanie:)



Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.