Jump to content

Panoramiczny?


otziziki
 Share

Recommended Posts

Witam. Planuję zakup akwarium 200l (standardowy wymiar 100x40x50). Początkowo chciałem akwarium profilowane, jednak dużo osób pisze że obraz jest zniekształcony. Nie wiem tylko w jaki sposób się to zniekształca i czy naprawdę aż tak bardzo to przeszkadza, więc prosiłbym o szersze omówienie problemu :)

Link to comment
Share on other sites

mam taki kotnik dla ryb i niezbyt widzę aby zniekształcenia mi w czymś przeszkadzały.

Link to comment
Share on other sites

witam

raczej nie ma większych zniekształceń jeżeli akwa jest dobrej firmy to raczej będzie cieszyło

proste ma tą zaletę że jest większe pojemnościowo przy tych wymiarach zbiornika

wszystko zależy od miejsca do zagospodarowania

pozdrawiam i życzę powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Ja miałem takie akwarium... oczywiście ma zniekształcenia. Gdy patrzymy równolegle do niewielkiej "prostej" płaszczyzny na szybie obraz jest normalny jednak gdybyś popatrzył np z metra odległości stojąc na środku to na bokach obraz przedmiotów byłby wydłużony. Osobiście nigdy już nie kupie panoramy, bo choć bardzo mi się podobała do malawi kompletnie nie pasuje pomijając już zniekształcenia obrazu.

Link to comment
Share on other sites

odchodząc 2 metry od zbiornika o długości metr to ciężko jest stwierdzić czy zbiornik jest panoramiczny czy prosty niezbyt widzę zniekształcenia, ale ja mam tak ze niezbyt widzę różnicę w TV FullHD u sąsiada a HD u siebie, więc może mam jakąś przyjemną wadę genetyczną ze nie widzę aż takich szczegółow, bo życie by mnie już wogóle zabiło szarością i zniekształceniami.

Jednak majac do wyboru zakup akwarium prostego czy panoramy to wybrał bym proste , ale z powodu większej powierzchni dna a nie zniekształceń.

Link to comment
Share on other sites

Ja mam panoramę dł.150cm i bardzo żałuję. Na początku mi się podobała, teraz kupiłbym proste akwa. Najbardziej szkoda mi litrów (wychodzi 50l mniej), obraz faktycznie miejscami się zniekształca. Poza tym np szafka czy pokrywa jest droższa na takie akwa. A jeśli będziesz robić samemu, będzie dużo trudniej. Moje zdanie jest takie, jak czestera. Do malawi to nie pasuje.

Link to comment
Share on other sites

Akurat różnica w cenie między prostym a panoramicznym nie jest problemem, bo wynosi ona jakieś 10 zł (mam na myśli akwarium wraz z przykrywką). Ale wobec tak zdecydowanych odpowiedzi chyba posłucham się bardziej doświadczonych akwarystów i zdecyduję się na proste. Choć dam wam jeszcze znać co ostatecznie postanowię :P

Link to comment
Share on other sites

Ja bym proponowal jednak proste akwarium, ale o zamienionych wymiarach: 120x50x40h. Prostym argumentem przeciwko profilu, jest jego uciążliwe czyszczenie.

Link to comment
Share on other sites

Osobiście mam panoramiczne (150x50x50-40), tak wybrała żonka. Ja początkowo byłem taż za.

Nikt mi nie powi, że nie wygląda super - takie akwa naprawdę ładnie się prezentuje.

Lecz teraz po kilku miesiącach uzytkowania widzę wady tego zbiornika jak wspomniał Bartus_M

Prostym argumentem przeciwko profilu, jest jego uciążliwe czyszczenie.
mam z tym naprawdę problem czyszczenie z nalotu i glonów przedniej szyby to praca na kilka godzin.

Ale główny kłopot z tym akwa polega na czym innym (nikt z przedmówców nie wspomniał o tym), chodzi o pokrywę i oświetlenie.

Najprościej jest zakupić orginalną, ale jak sam zrobisz to i tak problemu nie unikniesz. Świetlówki bowiem umieszczone są , ze względu na brak takiej możliwosci w środkowej części pokrywy, co po krótce daje nam motyw rantgena ryby. Czyli światło na rybę będącą przed przednią szybą poda od tyłu i wten sposób zamiast ładnego efektu i barw rybci widzimy jej szkielet + wnętrzności :lol: (czyli mały rentgenik).

Zastanów się więc przed zakupem.

Ja teraz kupił bym proste akwa, żonka też się przekonała. Pozdrawiam. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.


 • Posty

  • pulpet
   No, robią robotę te ich żyrandole 👍
  • Bastian
   Bardzo fajny i przyjemny rybon dla oka, polecam 👍 Otopharynx Lithobates Sulphur Head Zimbabwe Rock
  • Bastian
   Od dwóch takich co zmienili moje spojrzenie na światło w akwarium 😉👍
  • Kuba1771
   Cześć. Czy ktoś z Was kupował kiedyś ryby w sklepie Świat Akwarysty w Sosnowcu na Będzińskiej 35. Polecacie, nie polecacie. Byłbym wdzięczny za opinie. Pozdrawiam.  
  • triamond
   1.  144 l/h/W czyli 6500l/h przy 45 W. 2. Pomiar przy 30% mocy powtarzany 2 razy z wiaderkiem w wannie i potem w akwarium raz z naczyniem i potem przepływomierzem pływakowym. Nie chciało inaczej wyjść Wcześniej testował te pompy @deccorativo -np.  dcp 3000 dawało 3000l/h przy 11.2 W (ja mam rurkę 50 cm + 3 łuki; tutaj dłuższa rura... większe opory). 3. Filtry mają w większości pompy na prąd zmienny. Tanie i bez elektroniki; duży zysk producenta (wyjątki to np. Aquael Hypermax, HW5000). Wirnik musi być symetryczny. Opory na wężach, czasami karbowanych, złączkach, mediach itd. Lepsze są obiegówki (stałoprądowe np. w narurowcach), ale mają działać przy większych oporach.  Stałoprądowe to nie tylko bezpieczeństwo, ale właśnie wydajność i sterowalność. Wypierają stare AC z klimatyzatorów, rekuperatorów, obiegówek itd. Czas na akwarystykę. U mnie bardzo małe opory (K1 w  takiej ilości, że nigdy nie zarośnie), spływ przez grzebień, krótka rura wylotowa i śmiga:) Polecam!
  • piotriola
   Witaj, odezwałem się gdyż przepływ około 4000 L przy mocy 14 W jest raczej nierealny.  Większość filtrów które mają powyżej 3000 L musi   posiadać moc 40-50 W. Podobnie filtry 20 W będą miały około 1500 L.  Gdy użyjemy pompy mniejszej mocy o podobnym przepływie, przy lekkim zabrudzeniu wsadów filtracyjnych od razu zaobserwujemy spadek przepływu. Przy pompie 50 W mimo zabrudzenia przepływ będzie podobny. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, pompa ma wydajność 4000L przy 30% a  wydajność 144L to 100 % wydajności ? Dla mnie to trochę niezrozumiałe.  Podobnie jest z pompami o której napisałeś. Większość pomp to pompy na prąd zmienny, pompy na prąd stały używane w akwarystyce to względy bezpieczeństwa a nie ich osiągi. darianus  urządzenie które opisałeś służy do napowietrzania stawów, przyznam że mocno mnie zdziwiłeś.👍
  • Rik
   Dwie osoby jeszcze powiedziały że to Aulonokara. Powiedzmy w takim razie że tak jest. Jak powinienem to ustawić? W sensie ile w samców celować tych Yellow i Aulonokar? Ile samiczek? Brać raczej małe czy duże? Czy różne Aulonokary mogą żyć ze sobą czy musi być konkretnie ta sama?
  • Tom74
   Zgadzam się z kolegą. W 100 cm długości będzie kolorowo ... do pierwszego tarła.  
  • Ziemiojad
   Proszę o aktualizację. 
  • Tom74
   Położyłbym płaskie kamienie  na dno. Kamień pionowo z prawej strony i kilka mniejszych przed tymi co są w akwarium.
 • Topics

 • Images

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.