sosna Opublikowano 21 Września 2016 #1 Opublikowano 21 Września 2016 Witam przeszukiwalem forum klubu malawii jak i inne ale nie znalazlem rozwiazania... Na lupkach drzewiastych pojawily sie biale plamy jakby plesn... Miesiac temu przenosilem akwa do salonu gdzie nie ma tyle swiatla slonecznego, wtedy tez wyciagnelem wszystkie kamienie wyczyscilem szczotka i byly jak nowe, piach odmulalem, teoche dosypalem i akwa wygladalo jak nowe... Po 4 tyg plamy na lupku powrocily a na piachu znowu zaczyna wychodzic glon. Ziarna pisaku zmieniaja kolor na brazowy i zielony, nie tworza skorupy jak okrzemki czy cyjano tylko ziarenka jakby zmieniaja kolor. Zbiornik zakladalem w listopadzie 2016. Filtracja zewnetrzny Hw 302 wklad ceramika i keramzyt. Wewnetrzny aquael turbo bodajze model 1000 jako mechanik ustawiony z lewej steony dmucha wzdluz dluzszej czesci akwa na srodek tylniej sciany, czytalem ze glon na piachu moze wystepowac przez zbyt maly ruch wody przy podlozu. Filtr dmucha pod powierzchnia, moze ustawic go w poziomie aby dmuchal nizej??? Z gory dzieki za pomoc Pozdrawiam
egon44 Opublikowano 22 Września 2016 #2 Opublikowano 22 Września 2016 (edytowane) Witaj na forum... Pierwsze co mi się rzuciło w oczy to ten wpis hehe 16 godzin temu, sosna napisał: Zbiornik zakladalem w listopadzie 2016. Teraz na poważnie ... Na moje oko na piasku to okrzemki,choć może też podpadać pod sinice... Nic też nie piszesz jakie oświetlenie posiadasz pod pokrywą,oraz ile godzin dziennie świecisz?... Zapewne zbyt długo świecisz w zbiorniku i to jest przyczyna,choć zapewne pewien kolega z forum się odezwie w sprawie pomiarów parametrów wody NO3,PO4 mierzonymi testami kropelkowymi firmy JBL(u nas na forum te są według nas najdokładniejsze)... Na tą chwilę proponuje tobie zmniejszyć czas świecenia w zbiorniku,oraz przy podmiance wody możesz ten piach przemieszać ręką...Powinno pomóc... Edytowane 22 Września 2016 przez egon44
deccorativo Opublikowano 22 Września 2016 #3 Opublikowano 22 Września 2016 16 godzin temu, sosna napisał: Miesiac temu przenosilem akwa do salonu gdzie nie ma tyle swiatla slonecznego, Cytuj piach odmulalem, teoche dosypalem i akwa wygladalo jak nowe... zapewne moderator ci zwróci uwagę na polskie znaki jak sam się nie domyślisz że na tym forum obowiązują, ale to detal. Za dużo na raz pozmieniałeś. Na moje oko to normalka mieszanina okrzemek i różnych innych glonów co u nas jest pożądane bo to ryby nasze szamają 22 minuty temu, egon44 napisał: Zapewne zbyt długo świecisz w zbiorniku i to jest przyczyna,choć zapewne pewien kolega z forum się odezwie w sprawie pomiarów parametrów wody NO3,PO4 mierzonymi testami kropelkowymi firmy JBL(u nas na forum te są według nas najdokładniejsze)... Ponieważ kolega sosna pyta tylko co to jest a nigdzie nie napisał że chce się tego pozbyć to nie wiem o kim piszesz Andrzeju. Natomiast jakby autor chciał się tego jednak pozbyć to sam wiesz że na okrzemki nie pomoże pomiar NO3 ani PO4 więc po co mierzyć Już się koledzy szykują że jakąś chemię okrutnie szkodliwą polecę - a tu rozczarowanie - nie stosuj żadnej chemii . Pierwsze to wyjmij z kubła keramzyt, to nie jest dobry wkład bo ma niemal 100% porów zamkniętych więc raczej tylko do denitryfikacji przy przepływie 100l/h a HW jednak sika więcej. Miejsce zostaw puste może się przydać na konkretne rozwiązania filtracji. Co do tych alg jeśli chcesz zwalczyć to Masz alternatywę - albo polubić albo zastosować biologię nie wredną chemię. Taką nowość - bakterie na usuwanie glonów - ( jeszcze raz zaznaczam to nie jest chemia) ale uprzedzam cię - to tak nowe na rynku akwarystycznym że jeszcze nie stosowałem i nie znam czy skuteczne i czy na te twoje okrzemki pomoże, a nie jest tanie. http://erybka.pl/product-pol-11990-Equo-Bio-Alganex-12-amp-.html
sosna Opublikowano 22 Września 2016 Autor #4 Opublikowano 22 Września 2016 Zacznę od sprostowania, a więc zakładałem akwa w listopadzie 2015 mój błąd. Oświetlenie 3 x T8 po 18 wat i swiece ok 10-12 godz. Ogólnie glony mi nie przeszkadzają na kamieniach, lecz na piasku mnie drażnią. Czytam dużo na forum i będę dążył do zapanowania zielonych glonów. W weekend zrobię podmiankę i wywale keramzyt, ale zostawic koszyk pusty czy dorzucić ceramike? A zapomnialem dodać, że mam dosypany jeszcze zeolit niecałe pół koszyka, zostawic go czy tez wywalić? Wybaczcie brak polskich znaków obiecuję poprawe. I dzięki za zainteresowanie tematem.
egon44 Opublikowano 23 Września 2016 #5 Opublikowano 23 Września 2016 19 godzin temu, deccorativo napisał: Ponieważ kolega sosna pyta tylko co to jest a nigdzie nie napisał że chce się tego pozbyć to nie wiem o kim piszesz Andrzeju. Natomiast jakby autor chciał się tego jednak pozbyć to sam wiesz że na okrzemki nie pomoże pomiar NO3 ani PO4 więc po co mierzyć Henryku jeśli już odpisałeś to już wiesz że chodziło mi dokładnie o Ciebie Swoją drogą napisałem że ''Na moje oko na piasku to okrzemki,choć może też podpadać pod sinice'' i dlatego też napisałem o tych dwóch parametrach ...Ale dla mnie to tez okrzemki... 18 godzin temu, sosna napisał: Zacznę od sprostowania, a więc zakładałem akwa w listopadzie 2015 mój błąd. No teraz już lepiej 17 godzin temu, sosna napisał: Oświetlenie 3 x T8 po 18 wat i swiece ok 10-12 godz. Ogólnie glony mi nie przeszkadzają na kamieniach, lecz na piasku mnie drażnią. Czytam dużo na forum i będę dążył do zapanowania zielonych glonów. Spróbuj zmniejszyć czas świecenia do 8-9 godz... Ale to znów na pohybel innym glonów które masz,a do jakich zamierzasz dojść...Także coś za coś... Pozostaje tylko to że przy co tygodniowej podmiance będziesz ten piach mieszał ręką... 18 godzin temu, sosna napisał: W weekend zrobię podmiankę i wywale keramzyt, ale zostawic koszyk pusty czy dorzucić ceramike? A zapomnialem dodać, że mam dosypany jeszcze zeolit niecałe pół koszyka, zostawic go czy tez wywalić? Ja bym zostawił jeden kosz ceramiki+gąbka w koszu,oraz dodatkowo gąbka na zasysie jako prefiltr,a reszty bym się pozbył i zostawił pusty kosz(np na purolite) lub ceramikę z tego jednego kosza podzielił na pół do tego pustego... Możesz jeszcze czekać aż kolega Henryk(deccorativo) coś lepszego doradzi Pozdrawiam
deccorativo Opublikowano 23 Września 2016 #6 Opublikowano 23 Września 2016 (edytowane) A cóz tu Andrzeju doradzać lepszego jak ty dobrze koledze prawisz. Doradziłem na szybko te bakterie na glony bo to nowość i może mieć sens. Bakterie zawsze są szybsze od glonów i wypierają je zawsze z miejsc którymi zamierzają zawładnąć. Może to być piasek ale równie dobrze powierzchnia kamieni, a tu gdzie nie ma światła to zupełnie tylko bakterie te miejsca opanują bo brak glonowej fotosyntezy.. Są to jakieś szczepy bakterii specjalnie to tego podkręcone więc może być szybki skutek. Sam bym spróbował ale mam tak stabilne glony i równowagę pomiędzy zielonymi, krasnalami i punktowymi że nie chcę tego burzyć. Cytuj 23 godziny temu, sosna napisał: W weekend zrobię podmiankę i wywale keramzyt, ale zostawic koszyk pusty czy dorzucić ceramike? A zapomnialem dodać, że mam dosypany jeszcze zeolit niecałe pół koszyka, zostawic go czy tez wywalić? sosna dalej jak coś twojego cytuję to połowa tekstu jest podkreślona czerwonym wężykiem - brak polskiej pisowni. Jak piszesz sam to chyba też to widzisz? Andrzej ci napisał - zostawić puste kosze na inne media . Podejrzewam tylko że ten keramzyt a teraz i zeolit to może i od nowości tam siedzą czyli od roku ??. Wywal oba i wypłucz w wodzie z akwarium tę ceramikę i jak radzi Andrzej załóż na wlot kubła prefiltr który trzeba czyści jak dla mnie co tydzień z syfu który zbierze. Jak zwykle dużo piszesz co byś chciał ale podstawowych danych to ukrywasz - jak duży baniak ? jakie parametry wody mierzone kropelkami JBLa? Co do tej ceramiki którą masz zostawić w kuble to to obowiązuje i to podaje nie ja tylko Seachem w prospekcie Matrixa a to wcale nie najpotężniejsze złoże bo tylko 700m2/z litra są spokojnie takie 1200-1600m2/l zostaw 0,5 litra ceramiki na każde 200l baniaka - i nie więcej ( to już moje) wtedy bakterie równo zasiedlą zawartość kubła, piasek, i gąbki a może gąbki najbardziej Edytowane 23 Września 2016 przez deccorativo
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się