Skocz do zawartości

Obudowa z spienionego PCV i montaż LED RGB


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie! Mam akwarium 450 litrów z standardową pokrywą, w której miałam zwykłe 2 świetlówki, które wymieniłam jakiś czas temu na 3 ledowe. Ale przyznam szczerze , że już męczy mnie ściąganie wciąż tej pokrywy. I oświetlenie też mnie nie zadowala. Czy jest ktoś kto robił taką pokrywę samodzielnie ( najlepiej z PCV ) ale jeśli z czegoś innego oczywiście chętnie zobaczę i posłucham porad . Druga prośba to jakie moduły podłączyć aby ryby były pięknie wybarwione i aby ogólnie zbiornik ładnie się prezentował? Zdjęcia i projekty mile widziane :-) 

Opublikowano

Witam!

Nie jest to odpowiedni dział na to pytanie, ale jeśli mogę prosić, to w imieniu kolegi proszę o przeniesienie do odpowiedniego (Prawdopodobnie DIY :D ).

Na ten temat było już wieleeee postów, więc warto poszukać :)

U siebie mam wykonaną pokrywę właśnie ze spienionego PCW, do tego moduły LED SAMSUNGa ;)

Poniżej fotki jak to wygląda, gdybyś miał jakieś pytania, to pisz tutaj, bądź na PW :) Jeśli tylko będę mógł, to pomogę :)

LioXxWD.jpg

VjxFa3a.jpg

A tutaj jeszcze zdjęcie z zafoliowanym akwarium :D

gtJL5Zk.jpg

A tak wygląda oświetlenie od spodu :)

lr7SyR4.jpg

 

 

Opublikowano

Do czasu uzupełnienia profilu o wszystkie dane będę pisał - młodzianku:D a nie młodzianko. ( miało być wymagane - miejscowość a widać że można nic o sobie nie napisać poza datą urodzenia i rejestracja wchodzi) masz jakoś na imię? gdzieś mieszkasz?

Młodzianku:D ty się zbieraj i to szybko bo wpuściłeś multum ryb robiąc masakrę malawijska - myślisz że bez skutku dla parametrów wody w tak małej jej ilości.

Nie czekając na pokrywę i moduły zajmij się rybami by jak już będzie piękna pokrywa i światełko to jeszcze coś tam pływało żywego - sorki za OT ale czas nagli patrząc na fotkę.

 

Opublikowano
13 godzin temu, Aga1986 napisał:

Druga prośba to jakie moduły podłączyć aby ryby były pięknie wybarwione i aby ogólnie zbiornik ładnie się prezentował?

Zapomnij, że przy ledach uzyskasz prawdziwe i naturalne kolory ryb, nawet ze sterownikiem Led Dimmer Pro naszego forumowego kolegi. Oświetlenie ledowe ma bardzo wiele zalet, ale też jedną dużą wadę, ich światło nie oddaje naturalnych barw, ich współczynnik oddawania barw osiąga Ra = 80 przy CCT = 3000k dalej im wyższa temperatura barwowa tym niższe Ra.

Opublikowano

Sam jestem ciekaw co ci darkon poleci :D - zapewne to co sam ma , a powinien polecić oświetlenie słońcem bo ono ma Ra100. ale już przez szybę nie ma 100.

Potem są diody LED z Ra 98-97 - tak tak kolego darkon , potem daleko z tyłu świetlówki a potem te diody led z Ra <70 o których pisał darkon dostępne w u nas czyli ostatni sort chińskiego badziewia tam kupowany za centy na kilogramy .

W moim przekonaniu są dwa aspekty oświetlenia

raz fascynacja wynikiem Ra i chęć uzyskiwania jak najbardziej zbliżonego do 100tu

tu masz  tę linię myślenia  której nie potępiam ale to nie jest ludzkie spojrzenie na kolory tylko spektrometryczne.

i tu masz te diody i wcale nie drogie coś jak Cree tylko dostęp utrudniony - na razie  http://www.yujiintl.com/high-cri-led-lighting

widzisz jakąś wyrażną różnicę w tych zatemperowanych kredkach a dzieli je przepaść CRI 95 a 75.

 

i dwa to nasze oczekiwania wobec wybarwienia ryb wynikające z oświetlenia z pominięciem innych czynników wybarwiających nasze ryby by nie gmatwać tematu

A trzeba pamiętać że obraz tworzy nasz mózg i każdy ma inne wzorce.

Dlatego IMHO najlepsze jest zrobienie światełka na sterowniku Romka bo se możesz ustawiać godzinami aż znajdziesz swoje takie od świtu aż do zgaszenia po nocnym niebieskim a tego ci nic innego poza ledami nie pozwoli uzyskać ani HQI, ani świetlówki x6szt każda inna.

No i dając raz RGB masz piki wybarwiające kolory ryb i zieleniny czyli glonów i roślin a jak na to nałożysz silne białe tak w przedziale 6k-10k to wyjdzie sumarycznie jak ta dioda led Yuji.

Nie spotkałem by producent power led RGBW podał dla niej Ra czy CRI więc nie wiem ile mają ale w moim odczuciu dają pełne możliwości dla każdego.

 

 

 

Opublikowano
2 godziny temu, deccorativo napisał:

Sam jestem ciekaw co ci darkon poleci :D - zapewne to co sam ma

Niestety nie polecę tego co sam mam, bo mam oświetlenie zrobione na modułach GOQ zimnych 11000K i RGB + sterownik Romka i temu oświetleniu po 3 miesiącach zabawy z różnym ustawieniami daleko do światła jakie miałem wcześniej na świetlówce Aquamedic Reef White 10000K + Philips Aquarelle 10000K, ale to światło ma dla moich ryb 2 wielkie zalety: nie grzeje latem wody oraz zapala się i gaśnie łagodnie, dla mnie ma 1 zaletę, jest tanie w eksploatacji.  deccorativo na tych kredkach co pokazałeś nawet na moim nieskalibrowanym monitorze w pracy różnica w kolorach jest ogromna. Ja pozostanę przy swoim subiektywnym zdaniu, że na chwilę obecną diody nie oddadzą tak barw ryb jak dobre specjalistyczne świetlówki.

  • Dziękuję 1

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Fajny prosty opis jak to ogarnąć, dzięki @jaras 👊 @Bartek_De Bartku może przydałoby się przypiąć ten poradnik w dziale DIY, żeby nie zaginął w przepastnych zasobach naszego forum? 
    • Kurczę, teraz wygląda to na banalnie proste... Nie wiem gdzie ja zabrnąłem w internecie, że wydawało mi się to skomplikowaną pracą elektryczną  Cena też w sumie minimalna. Chyba pomimo nowej lampy na modułach, w niedalekiej przyszłości zrobię sobie też takie dwie sztuki dla porównania  Dzięki @jaras za taki "łopatologiczny" schemat 🍻
    • Witam. Chciałbym podzielić się z Wami małym poradnikiem- jak zrobić tanią lampę na power LED ach 3w zasilaną 24v, sterowalną za pomocą sterownika Leddimerpro lub Tc 420 i podobne - sterowanie PWN. U mnie, na akwarium 230x70x65h potrzebne były 2 lampy po 30cm długości i 16cm szer. Oświetlają równo cały zbiornik.  Co potrzeba do jednej lampy: - 12szt diod power LED wraz z podstawką pcb 3w (najlepiej kupić już zlutowaną) -2 szt. Driver stałoprądowy Ldd-700l - klej termo przewodzący  - zasilacz 24v  - profil alu do ledow -  16cm szer. wraz z szybką z pleksi oraz zatyczkami. Profil kupuję się na wymiar, ja wybrałem do 12diód w jednej lampie - 30cm. - przewód 4 żyłowy najlepiej 1.5mm Diody oraz drivery należy przykleić na klej termo przewodzący do profila alu, później wszystko polutować według rysunku, jeden kanał 6szt diód przez zasilaniu 24v. Założyć pleksi oraz zaślepki wiercąc wcześniej otwór na przewód i tyle. Lampa nie trzeba moim zdaniem uszczelniać żadnym klejem. Pleksi na wcisk w zupełności wystarczy.  Uwagi  - lampy dość mocno się grzeją, u mnie 2szt, podnoszą temp. wody o 2stopnie  - drivery trochę piszczą, szczególnie na małych wartościach mocy - ja dopiero je słyszę, jak otworzę pokrywę, ale komuś może to przeszkadzać. -Temperature barwową diód należy dobrać indywidualnie. Ja wcześniej miałem w jednej lampie 6szt 12000k oraz 6szt WFS , dla mnie to światło było sztuczne. Teraz mam 8500k - 12szt w jednej lampie i moim zdaniem efekt jest super. światło mam wysterowane na 50% mocy. Przy mniejszych zbiornikach. Śmiało wystarczy jedna linia w jednej lampie składająca się z 6 diod 3W Lampę bezpośrednio można podłączyć pod zasilacz 24v lub pod sterownik. Jeżeli ktoś chce mieć to podpięte pod zasilanie 12v,  to zamiast 6 diód na jeden kanał, podpina 3szt. Wszystko kupowałem na allegro  Koszt wykonania jednej lampy około 100zł  
    • Nie wiem jak to będzie przy power ledach.Miałem oświetlenie na modułach LED 8500k dodatkowo miałem białe było spoko oczywiście podłączone pod chiński sterownik zmierzchu i świtu. Potem chciałem mieć możliwość wykorzystania pełnej mocy sterownika i dałem moduły RGBW i byłem jeszcze bardziej zadowolony.Gdybym teraz ponownie robił oświetlenie to dałbym moduły RGBW i pobawił się ustawieniem ich na sterowniku.
    • Jak w temacie kupie Drapieżniki : Aristochromis christyi  Dimidiochromis compressiceps  fossorochromis rostratus  nimbochromis venustus  nimbochromis livingstonii  nimbochromis fuscotaeniatus  buccochromis rhoadesii yellow  / Buccochromis atritaeniatus  Exochochromis anagenys    
    • Walczyłem i ja z filmem na powierzchni ale w moim przypadku nie chciał zniknąć nawet gdy tafla wody była mocno wzburzona. Sprawę załatwił dopiero dołożony skimmer. Kupiłem używanego Eheima i sprawę rozwiązał w zasadzie po godzinie. Wracając jeszcze do falownika to obieg wody masz dookoła ale z tego co mi się wydaje to woda z falownika pchana po tylnej ścianie w lewo i woda z wylotu filtra pchana po przedniej ścianie w lewo zderzają się właśnie na lewej stronie zbiornika i wg mnie hamuje to dobrą cyrkulację. Jeśli chodzi o filtr to ja mając jeden kubełek kulki JBL Micromec zastąpiłbym kształtkami K1 a gąbki zostawił te które były w filtrze i to wszystko. Ewentualnie można byłoby kulki zastąpić gąbką ppi15. Można też nie robić nic 🙂 Tzn. jeśli biologia "hula" to nie ma podstaw żeby martwić się złożami filtracyjnymi.  Czy to co nie podoba Ci się w wodzie zbiornika to tylko ten film na powierzchni?
    • Dzięki za podpowiedź, ryb nie wiem dokładnie ile jest ale ok. 20 i mi się już wydawało, że za dużo, w sumie fajnie by było nie dokładać drugiego kubełka ale tyle się naczytałam, że stwierdziłam, że trzeba. Poprzestawiam wylot wody i falownik i zobaczę, woda nie jest zła - odchody tylko pojedyńcze większe gdzieś stoją natomiast na powierzchni jest jakby to nazwać biofilm ? ale delikatny dlatego wylot porusza taflą i falownik jest z drugiej strony aby był obieg wkoło ale zobaczę jak będzie jak poprzestawiam, natomiast nurtuje mnie zawartość kubełka, jeśli zostanę przy jednym czy zostawić tak jak jest oryginalnie czyli na dole kamyczki jbl micromec a reszta gąbki czy jednak coś zmienić a jeśli coś zmienić to bardzo proszę o łopatologiczne wskazówki co do którego kosza , będę wdzięczna bo im więcej czytam tym mniej wiem.
    • Zmiana koncepcji oświetlenie. Kupiłem dzisiaj też diody o temperaturze barwowej 8500k w ilości 24 szt.  Zamierzam je rozdzielić na 2 lampy, w każdej lampie będą 2 nitki po 6szt. Zobaczymy co z tego wyjdzie. We wtorek przyjadą diody, niezwłocznie biorę się za wymianę. O efekcie poinformuję w kolejnym wpisie. Jeżeli będę zadowolony z efektu, to chętnie zrobię tutorial, jak to podłączyć pod sterownik Romka. Już teraz mogę się podzielić informacją, że jest to dość proste do zbudowania, no może nie tak proste, jak moduły LED, ale i tak proste. Dla mnie też jest duży plus, że takie oświetlenie, dość mocno grzeję wodę. W chałupie trmp średnia 22.5, a w akwarium 24.5C .  Do budowy nie potrzeba, żadnych rezystorów, tylko drivery stałoprądowe . Po jednym na każdy kanał. No i oczywiście profil alu u mnie 160x300mm razy 2, bo 2 lampy.  
    • W pierwszej kolejności przełożyłbym falownik. Z tego co widzę jest teraz nad wlotem filtra skierowany wzdłuż tylnej ściany? Jeśli mnie oczy nie mylą. W takim ustawieniu tylko utrudnia zasysanie brudów. Ja bym do wstawił na lewą stronę i skierował w stronę filtra. Wg mnie słusznym ustawieniem byłoby skierowanie wylotu filtra tak aby woda odbijała się mniej więcej w połowie przedniej szyby. Tak odbita woda skierowałaby się w stronę lewego tylnego narożnika a tam dostałaby "kopa" od falownika który dopchałby ją do wlotu filtra. Na zdjęciach nie widać żeby obsada była jakaś liczna. Jeśli faktycznie tak jest to nie wiem czy w ogóle jest sens kupować drugi kubeł... Woda na zdjęciach też wygląda ładnie. Co dokładnie Ci w niej przeszkadza? Chodzi o wodę czy o odchody gdzieś na dnie?  Jeśli chodzi o media filtracyjne to ja stałem się jednak sceptykiem jeśli chodzi o ceramikę. Stawiam na gąbki i kształtki K1. 
    • To niebieskie oświetlenie jest tylko na środku jako wieczorne. Kupiłem moduły 6500k + do tego jeszcze 8500k. Zobaczymy co z tego będzie 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.