Skocz do zawartości

Obudowa z spienionego PCV i montaż LED RGB


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie! Mam akwarium 450 litrów z standardową pokrywą, w której miałam zwykłe 2 świetlówki, które wymieniłam jakiś czas temu na 3 ledowe. Ale przyznam szczerze , że już męczy mnie ściąganie wciąż tej pokrywy. I oświetlenie też mnie nie zadowala. Czy jest ktoś kto robił taką pokrywę samodzielnie ( najlepiej z PCV ) ale jeśli z czegoś innego oczywiście chętnie zobaczę i posłucham porad . Druga prośba to jakie moduły podłączyć aby ryby były pięknie wybarwione i aby ogólnie zbiornik ładnie się prezentował? Zdjęcia i projekty mile widziane :-) 

Opublikowano

Witam!

Nie jest to odpowiedni dział na to pytanie, ale jeśli mogę prosić, to w imieniu kolegi proszę o przeniesienie do odpowiedniego (Prawdopodobnie DIY :D ).

Na ten temat było już wieleeee postów, więc warto poszukać :)

U siebie mam wykonaną pokrywę właśnie ze spienionego PCW, do tego moduły LED SAMSUNGa ;)

Poniżej fotki jak to wygląda, gdybyś miał jakieś pytania, to pisz tutaj, bądź na PW :) Jeśli tylko będę mógł, to pomogę :)

LioXxWD.jpg

VjxFa3a.jpg

A tutaj jeszcze zdjęcie z zafoliowanym akwarium :D

gtJL5Zk.jpg

A tak wygląda oświetlenie od spodu :)

lr7SyR4.jpg

 

 

Opublikowano

Do czasu uzupełnienia profilu o wszystkie dane będę pisał - młodzianku:D a nie młodzianko. ( miało być wymagane - miejscowość a widać że można nic o sobie nie napisać poza datą urodzenia i rejestracja wchodzi) masz jakoś na imię? gdzieś mieszkasz?

Młodzianku:D ty się zbieraj i to szybko bo wpuściłeś multum ryb robiąc masakrę malawijska - myślisz że bez skutku dla parametrów wody w tak małej jej ilości.

Nie czekając na pokrywę i moduły zajmij się rybami by jak już będzie piękna pokrywa i światełko to jeszcze coś tam pływało żywego - sorki za OT ale czas nagli patrząc na fotkę.

 

Opublikowano
13 godzin temu, Aga1986 napisał:

Druga prośba to jakie moduły podłączyć aby ryby były pięknie wybarwione i aby ogólnie zbiornik ładnie się prezentował?

Zapomnij, że przy ledach uzyskasz prawdziwe i naturalne kolory ryb, nawet ze sterownikiem Led Dimmer Pro naszego forumowego kolegi. Oświetlenie ledowe ma bardzo wiele zalet, ale też jedną dużą wadę, ich światło nie oddaje naturalnych barw, ich współczynnik oddawania barw osiąga Ra = 80 przy CCT = 3000k dalej im wyższa temperatura barwowa tym niższe Ra.

Opublikowano

Sam jestem ciekaw co ci darkon poleci :D - zapewne to co sam ma , a powinien polecić oświetlenie słońcem bo ono ma Ra100. ale już przez szybę nie ma 100.

Potem są diody LED z Ra 98-97 - tak tak kolego darkon , potem daleko z tyłu świetlówki a potem te diody led z Ra <70 o których pisał darkon dostępne w u nas czyli ostatni sort chińskiego badziewia tam kupowany za centy na kilogramy .

W moim przekonaniu są dwa aspekty oświetlenia

raz fascynacja wynikiem Ra i chęć uzyskiwania jak najbardziej zbliżonego do 100tu

tu masz  tę linię myślenia  której nie potępiam ale to nie jest ludzkie spojrzenie na kolory tylko spektrometryczne.

i tu masz te diody i wcale nie drogie coś jak Cree tylko dostęp utrudniony - na razie  http://www.yujiintl.com/high-cri-led-lighting

widzisz jakąś wyrażną różnicę w tych zatemperowanych kredkach a dzieli je przepaść CRI 95 a 75.

 

i dwa to nasze oczekiwania wobec wybarwienia ryb wynikające z oświetlenia z pominięciem innych czynników wybarwiających nasze ryby by nie gmatwać tematu

A trzeba pamiętać że obraz tworzy nasz mózg i każdy ma inne wzorce.

Dlatego IMHO najlepsze jest zrobienie światełka na sterowniku Romka bo se możesz ustawiać godzinami aż znajdziesz swoje takie od świtu aż do zgaszenia po nocnym niebieskim a tego ci nic innego poza ledami nie pozwoli uzyskać ani HQI, ani świetlówki x6szt każda inna.

No i dając raz RGB masz piki wybarwiające kolory ryb i zieleniny czyli glonów i roślin a jak na to nałożysz silne białe tak w przedziale 6k-10k to wyjdzie sumarycznie jak ta dioda led Yuji.

Nie spotkałem by producent power led RGBW podał dla niej Ra czy CRI więc nie wiem ile mają ale w moim odczuciu dają pełne możliwości dla każdego.

 

 

 

Opublikowano
2 godziny temu, deccorativo napisał:

Sam jestem ciekaw co ci darkon poleci :D - zapewne to co sam ma

Niestety nie polecę tego co sam mam, bo mam oświetlenie zrobione na modułach GOQ zimnych 11000K i RGB + sterownik Romka i temu oświetleniu po 3 miesiącach zabawy z różnym ustawieniami daleko do światła jakie miałem wcześniej na świetlówce Aquamedic Reef White 10000K + Philips Aquarelle 10000K, ale to światło ma dla moich ryb 2 wielkie zalety: nie grzeje latem wody oraz zapala się i gaśnie łagodnie, dla mnie ma 1 zaletę, jest tanie w eksploatacji.  deccorativo na tych kredkach co pokazałeś nawet na moim nieskalibrowanym monitorze w pracy różnica w kolorach jest ogromna. Ja pozostanę przy swoim subiektywnym zdaniu, że na chwilę obecną diody nie oddadzą tak barw ryb jak dobre specjalistyczne świetlówki.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.