Skocz do zawartości

Obudowa z spienionego PCV i montaż LED RGB


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witajcie! Mam akwarium 450 litrów z standardową pokrywą, w której miałam zwykłe 2 świetlówki, które wymieniłam jakiś czas temu na 3 ledowe. Ale przyznam szczerze , że już męczy mnie ściąganie wciąż tej pokrywy. I oświetlenie też mnie nie zadowala. Czy jest ktoś kto robił taką pokrywę samodzielnie ( najlepiej z PCV ) ale jeśli z czegoś innego oczywiście chętnie zobaczę i posłucham porad . Druga prośba to jakie moduły podłączyć aby ryby były pięknie wybarwione i aby ogólnie zbiornik ładnie się prezentował? Zdjęcia i projekty mile widziane :-) 

Opublikowano

Witam!

Nie jest to odpowiedni dział na to pytanie, ale jeśli mogę prosić, to w imieniu kolegi proszę o przeniesienie do odpowiedniego (Prawdopodobnie DIY :D ).

Na ten temat było już wieleeee postów, więc warto poszukać :)

U siebie mam wykonaną pokrywę właśnie ze spienionego PCW, do tego moduły LED SAMSUNGa ;)

Poniżej fotki jak to wygląda, gdybyś miał jakieś pytania, to pisz tutaj, bądź na PW :) Jeśli tylko będę mógł, to pomogę :)

LioXxWD.jpg

VjxFa3a.jpg

A tutaj jeszcze zdjęcie z zafoliowanym akwarium :D

gtJL5Zk.jpg

A tak wygląda oświetlenie od spodu :)

lr7SyR4.jpg

 

 

Opublikowano

Do czasu uzupełnienia profilu o wszystkie dane będę pisał - młodzianku:D a nie młodzianko. ( miało być wymagane - miejscowość a widać że można nic o sobie nie napisać poza datą urodzenia i rejestracja wchodzi) masz jakoś na imię? gdzieś mieszkasz?

Młodzianku:D ty się zbieraj i to szybko bo wpuściłeś multum ryb robiąc masakrę malawijska - myślisz że bez skutku dla parametrów wody w tak małej jej ilości.

Nie czekając na pokrywę i moduły zajmij się rybami by jak już będzie piękna pokrywa i światełko to jeszcze coś tam pływało żywego - sorki za OT ale czas nagli patrząc na fotkę.

 

Opublikowano
13 godzin temu, Aga1986 napisał:

Druga prośba to jakie moduły podłączyć aby ryby były pięknie wybarwione i aby ogólnie zbiornik ładnie się prezentował?

Zapomnij, że przy ledach uzyskasz prawdziwe i naturalne kolory ryb, nawet ze sterownikiem Led Dimmer Pro naszego forumowego kolegi. Oświetlenie ledowe ma bardzo wiele zalet, ale też jedną dużą wadę, ich światło nie oddaje naturalnych barw, ich współczynnik oddawania barw osiąga Ra = 80 przy CCT = 3000k dalej im wyższa temperatura barwowa tym niższe Ra.

Opublikowano

Sam jestem ciekaw co ci darkon poleci :D - zapewne to co sam ma , a powinien polecić oświetlenie słońcem bo ono ma Ra100. ale już przez szybę nie ma 100.

Potem są diody LED z Ra 98-97 - tak tak kolego darkon , potem daleko z tyłu świetlówki a potem te diody led z Ra <70 o których pisał darkon dostępne w u nas czyli ostatni sort chińskiego badziewia tam kupowany za centy na kilogramy .

W moim przekonaniu są dwa aspekty oświetlenia

raz fascynacja wynikiem Ra i chęć uzyskiwania jak najbardziej zbliżonego do 100tu

tu masz  tę linię myślenia  której nie potępiam ale to nie jest ludzkie spojrzenie na kolory tylko spektrometryczne.

i tu masz te diody i wcale nie drogie coś jak Cree tylko dostęp utrudniony - na razie  http://www.yujiintl.com/high-cri-led-lighting

widzisz jakąś wyrażną różnicę w tych zatemperowanych kredkach a dzieli je przepaść CRI 95 a 75.

 

i dwa to nasze oczekiwania wobec wybarwienia ryb wynikające z oświetlenia z pominięciem innych czynników wybarwiających nasze ryby by nie gmatwać tematu

A trzeba pamiętać że obraz tworzy nasz mózg i każdy ma inne wzorce.

Dlatego IMHO najlepsze jest zrobienie światełka na sterowniku Romka bo se możesz ustawiać godzinami aż znajdziesz swoje takie od świtu aż do zgaszenia po nocnym niebieskim a tego ci nic innego poza ledami nie pozwoli uzyskać ani HQI, ani świetlówki x6szt każda inna.

No i dając raz RGB masz piki wybarwiające kolory ryb i zieleniny czyli glonów i roślin a jak na to nałożysz silne białe tak w przedziale 6k-10k to wyjdzie sumarycznie jak ta dioda led Yuji.

Nie spotkałem by producent power led RGBW podał dla niej Ra czy CRI więc nie wiem ile mają ale w moim odczuciu dają pełne możliwości dla każdego.

 

 

 

Opublikowano
2 godziny temu, deccorativo napisał:

Sam jestem ciekaw co ci darkon poleci :D - zapewne to co sam ma

Niestety nie polecę tego co sam mam, bo mam oświetlenie zrobione na modułach GOQ zimnych 11000K i RGB + sterownik Romka i temu oświetleniu po 3 miesiącach zabawy z różnym ustawieniami daleko do światła jakie miałem wcześniej na świetlówce Aquamedic Reef White 10000K + Philips Aquarelle 10000K, ale to światło ma dla moich ryb 2 wielkie zalety: nie grzeje latem wody oraz zapala się i gaśnie łagodnie, dla mnie ma 1 zaletę, jest tanie w eksploatacji.  deccorativo na tych kredkach co pokazałeś nawet na moim nieskalibrowanym monitorze w pracy różnica w kolorach jest ogromna. Ja pozostanę przy swoim subiektywnym zdaniu, że na chwilę obecną diody nie oddadzą tak barw ryb jak dobre specjalistyczne świetlówki.

  • Dziękuję 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dawno się nic nie działo w tym temacie, a to z powodu mojej choroby. Która mnie dopadła w czerwcu zaczęło się, od przeziębienia potem zapalenie płuc i tak mnie trzymało praktycznie do końca sierpnia. Nie ruszałem się właściwie z łóżka i schudłem ponad 20 KG do tej pory nie wiem co mnie tak uczuliło. Więc moje prace ograniczyły się tylko do karmienia, ale ryby przetrwały moją nie dyspozycje bez problemu. Teraz od kilku dni obserwuje mnóstwo młodzików za równo żółtych jak i pomarańczowych. 
    • Obsada: Aulonocara fire fish + Aulonocara ob marmalade Polecicie dietę? Hodowca (z Żor) polecił mi Discus red booster granules dla lepszego wybarawnienia.
    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.