Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Godzinę temu, Mortis napisał:

No tak ale z tą żelatyną jest teraz strach bo diabli wiedzą skąd ona pochodzi.

Karolu...importowana ma oznaczenie na opakowaniu. A poza tym zanim do nas trafi przechodzi badania przez akredytowane laboratoria min. w Niemczech...Importowana jest o tyle pewniejsza ,że ma certyfikaty:)

Opublikowano
26 minut temu, suricade napisał:

Hmm ryba to raczej ani krowa ani świnia ( chyba , że Unia postanowi inaczej) więc nie ma się czego bać.

... jednak żywy organizm, zresztą człowiek też ani krowa ani świnia... 

Opublikowano

To może ja podsumuję swoją wypowiedź.

Jeżeli kolega chce robić samemu pokarm z żelatyną i innymi dodatkami to niech robi. Będzie miał wiedzę co dodał, jaki ma skład pokarmu. Ma gotowy przepis to nic nie stoi na przeszkodzie by taki pokarm wykonać. 

Opublikowano

Kiedyś wykonałem taki pokarm i też karmiłem nim ryby z CA i Malawi. To było dobre 3 lata temu. A post dodałem, żeby skonsultować składniki ;) Myślałem, że ktoś podrzuci jeszcze jakąś ciekawą opcje. Tym razem jeżeli zabiore się za taki pokarm dodam Agar Agar

Opublikowano
Dnia 5.09.2016 o 17:50, Pumba napisał:

Na pewno użyje do tego mrożonych krewetek, witamin bioaron baby wanilia, spiruliny w płatkach, czosnek i do zagęszczenia Agar Agar ewentualnie żelatyna.

Pumba zaproponowałeś to co powyżej  czyli 4 składniki + 2 lepiszcza do wyboru.:( to strasznie uboga karma wyjdzie.

Nie jestem ichtiologiem ze specjalnością żywienie ale wiem że ssaki i ryby mają rózne  potrzeby żywieniowe i różne poziomy przyswajania czyli bioretencji . Oznacza to że ten sam składnik np astasantyna w zależności czy dla ludzi ( syntetyczna) czy dla ryb ( Haematococcus pluvialis (zielenica),  będzie różnie przyswajana przez rybę i człowieka.

Jeśli weżmiemy pod uwagę tylko to

Znalezione obrazy dla zapytania witamin bioaron baby wanilia

 

 

to w jego składzie zapewne w największej ilości (by było słodkie) jest glukoza a to raczej nie będzie dla ryb tylko tym wywołujemy kolosalny rozwój bakterii tlenowych, beztlenowych w wodzie akwariowej - to żródło węgla i to podstawa by wywołać denitryfikację w zbiorniku lub co najmniej zaburzyć równowagę biologiczną w baniaku. Glukoza + ocet + wódka to słynne VSV  u morskich ale już dawno wyparte przez postęp.

Proponuję by nie faszerować ryb preparatami dla ssaków tylko dodaj jeszcze takie składniki do tych 4 :

  algi morskie, mięso całego kryla antarktycznego , mięso śledzia z wysokim poziomem kwasów Omega-3 (DHA), całe Sardynki,  astaksantyna (Algi Haematococcus), glinka Montmorillonite z wapniem,  witamina A, L-Ascorby-2- Polyphospate (źródło witaminy C), D-aktywowany zwierzęcy-sterol (witamina D3), DL Alphatocopherol (witamina E), witamina B12, ryboflawina, niacyna, kwas pantotenowy, tiamina, pantotenian wapnia, chlorowodorek pirydoksyny, kwas foliowy, biotyna, chlorek choliny , siarczan kobaltu, siarczan żelazawy, siarczany manganu, selenu i cynku.

 Nie pytaj o proporcje a w tym cała tajemnica karmy dla ryb - bo nie wiem, a to dlatego że zapewne jak ty nie jestem ichtiologiem.

Ale jak dodasz już te następne 24 składniki o które twoja samodziełka jest pozbawiona to sam dojdziesz że taka karma już istnieje i nazywa się Nordfin Veggie :D, ale jak się uparłeś to rób sam.

Za chiny ludowe nie skopiujesz stosowanych tam technologii mieszania tych składników by nie traciły właściwości a tym bardziej nie poznasz właściwych proporcji które ustawili ludzie znający się na rzeczy.

powodzenia.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Własną karmę dla pyszczaków robiło się kiedyś, gdy na "rynku" do kupienia była tylko suszona i żywa daphnia, rureczniki, ochotka i szklarka. Wtedy robiło się to dla ryb i miało to sens. Teraz robi się to dla siebie, bo dla ryb nie ma sensu.

  • Dziękuję 3
Opublikowano
22 godziny temu, Pumba napisał:

Kiedyś wykonałem taki pokarm i też karmiłem nim ryby z CA i Malawi. To było dobre 3 lata temu. A post dodałem, żeby skonsultować składniki ;) Myślałem, że ktoś podrzuci jeszcze jakąś ciekawą opcje. Tym razem jeżeli zabiore się za taki pokarm dodam Agar Agar

Witaj
Jeżeli chcesz stworzyć taki pokarm możesz wzorować się na pokarmie Dainichi : mięso ryb, mąka pszenna, mączka z kryla, łosoś, kiełki , groch , algi , witaminy . Większość firm stosuje podobne składniki można jeszcze dorzucić pokrzywę , szpinak ,brokuł . Firma o której pisałem zastosowała po raz pierwszy glinkę która zawiera bardzo dużo minerałów. W takich przepisach dla ryb roślinożernych możesz zamiast mięsa z ryb użyć mięsa krewetki, z doświadczenia wiem że 30 % tego dodatku nie zaszkodzi. Ja taki pokarm zamrażam, ryby które stosuję są świeże w takim pokarmie nie trzeba używać etoxyquin (etoksychina) którą powszechnie stosują producenci. Dla mnie stosowanie takiego pokarmu ma sens, chociażby dla tego że jest pozbawiony sztucznych konserwantów itp.
Przy sporządzaniu takiego pokarmu warto wiedzieć co ryby czują i co to takiego awitaminoza.
Ja stosuję mięso z ryb w postaci surowej, jest ono lepiej przyswajalne. Trzeba jednak pamiętać że zawarty w nim enzym tiaminozy rozkłada witaminę B i codzienne stosowanie nie jest polecane, pisał o tym Antychowicz.
pozdrawiam:biggrin:

Opublikowano

IMHO r  przy dzisiejszych pokarmach premium to wyważanie otwartych drzwi.  Przecież dietę składającego się z suchych pokarmów wystarczy uzupełnić o cyklop,  siekane krewetki dla mbuna i gruby futer jak małże,  całe krewetki,  stynki itp. futer dla drapieżników czy części non-mbuna.  Ale tworzenie pokarmu z dodatkiem witamin ( tym bardziej dal ludzi ),  żelatyny ( cholera wie jakiego pochodzenia) itp. dodatkach uważam za bezsensowne przy dzisiejszych pokarmach premium.

 

21 godzin temu, piotriola napisał:

Trzeba jednak pamiętać że zawarty w nim enzym tiaminozy rozkłada witaminę B i codzienne stosowanie nie jest polecane, pisał o tym Antychowicz.

Całe szczęście drapieżniki o tym nie wiedzą i jedzą prawie codziennie w naturze tylko surowe ryby i żyją :P

Edytowane teraz przez stan (wyświetl historię edycji) 
Tylko administracja może zobaczyć tę informację

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @Duckdub coś nie działa  
    • Witam, ja od początku krótkiej przygody z cyrkulatorami miałem Eheim stream On 6500+. Najpierw w 300l a później w500l. Regulacja jest uboga ale szczerze mówiąc w niczym mi to nie przeszkadzało. Jeśli wycelujesz nieco bardziej w górę czy w dół to już zmienisz ogólny prąd wody. Obecnie mam w 500l podobnego Eheima 9500+ i jedzie na maksa. Woda pięknie się rusza, żadnej pralki. Ryby oczywiście duże i w ogóle ich to nie rusza. Wycelowany trochę w górę mocno natlenia wodę. Także tafla wody jest u mnie brutalnie poruszona.  Miałem dwa mniejsze tunze i chyba miałem pecha. Jeden wibrował po tygodniu i go oddałem a drugi wytrzymał z pół roku i był bardzo głośny. Też się go pozbyłem.  Ogólnie woda lekko płynie, ryby mają subtelny ruch, kupy wszystkie płyną idealnie do zasysu. Eheimy używam piąty rok jakoś.  Oczywiście jak jest całkowita cisza w salonie, ryby nie chlupia a za oknem nie jedzie Harley Davidson to słychać delikatnie cyrkulator.  Kiedyś w modelu 6500 padł wirnik, tzn był głośny i tuż przed końcem 3 letniej gwarancji dostałem nowy cyrkulator. Oczywiście żeby woda się ruszała kupiłem tanio nowy 9500 i tak został. A 6500 czeka w pudełku. Ryby mówią że wolą 9500 😁  
    • @darianus dobre wieści 🙂 może w takim razie jakoś wypali ten projekt 😉 ja posiłkowałem się taką stroną internetową: https://stacjaplantacja.pl/jak-przeniesc-rosline-do-hydroponiki/
    • U mnie skrzydłokwiaty dobrze sobie radzą w hydroponice przy ph ponad 7. Możesz podać źródło z info że ph powinno być niskie?
    • Dzień dobry,    chciałbym prosić o pomoc w identyfikacji glonów. Na środku mam wapien który zarósł jakoś pierwszy. Kolejne kamienie zarośnięte w ok tydzień czasu. Rośliny mam sztuczne.    nie wiem czy to okrzemki, brunatnice czy może jakaś dziwna wersja sinic? 
    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.