Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
8 godzin temu, relativedegree napisał:

Porcje hikari daje bardzo ostrożnie i nie za dużo, bez namaczania. Robiłem test i nie pęcznieje.
Poza tym podaje JBL Novo Malawi, JBL spirulinę oraz raz w tygodniu JBL novo Rift ( namaczane, mocno pęcznieją ).
Wzrost ryb błyskawicznie ruszył jednak po dodaniu Hikari do diety. Stosowałem wcześniej granulkowe „New Life Spectrum Cichlid Formula” i nic. Pokarm wysokiej jakości polecany przez wszystkich a tu zonk.

Może być tak, że w Twojej wodzie brakuje jakiegoś składnika i nie było go także w podawanych pokarmach. Dopiero w Hikari znalazły wszystko co było im potrzebne.

  • Lubię to 2
Opublikowano
9 godzin temu, relativedegree napisał:

Pokarm wysokiej jakości polecany przez wszystkich a tu zonk.

Brak niacyny witaminy B3 powoduje zahamowanie wzrostu, u ludzi stosuje się przy mało urozmaiconej diecie. Może problem leży w trwałości pokarmu.

Opublikowano
19 minut temu, piotriola napisał:

Brak niacyny witaminy B3 powoduje zahamowanie wzrostu, u ludzi stosuje się przy mało urozmaiconej diecie. Może problem leży w trwałości pokarmu.

Albo brakuje katalizatora pozwalającego na przyswojenie składnika. Długo możemy zgadywać. :)

  • Lubię to 1
Opublikowano
2 godziny temu, suricade napisał:

Albo brakuje katalizatora pozwalającego na przyswojenie składnika. Długo możemy zgadywać. :)

Zamiast zgadywać można użyć coś takiego🤔

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjzs_uqmNLjAhULiIsKHcvACtIQFjAAegQIABAB&url=http%3A%2F%2Fwww.sklep.videozoo.pl%2Fproduct_info.php%3Fproducts_id%3D3246&usg=AOvVaw0YYtFHF6c5hkP0yhFWmybD

Opublikowano

Ciekawie to się rozwinęło, trochę podsumuję:

- mówiąc o nurcie miałem na myśli, że ryba która "ćwiczy", szybciej rośnie, bo mięśnie pracują, ale oczywiście warunek, że jest odpowiednio karmiona. Jesli za słabo, efekt jest odwrotny.

Ja zawsze karmię na wielkość brzuszków, 7/8 NF, 1/8 mrożonki. Drugie kryterium 3/4 mięsny, 1/4 roślinny. Karmię codziennie, 2x, jedzenie znika w ciągu 5 minut, ale dlatego bo ryby duże, a rozmiar S, to mają co wyłapywać, oczywiście przy wyłączonej pompie, wiec wszystko trafia do brzuszków. Moje MDOKI urosły w pół roku z 4-5 cm, do 7-9 cm, więc zdecydowanie ładnie. Sulfury tez ostatnio wystrzeliły - były najmniejsze, ok 3 cm, teraz 6-8 cm.

- jeśli nurt jest za duży, to ryba może się też schować, a kryjówek u nas nie brakuje, więc mowa o walce o przetrwanie raczej odpada

- z nurtem chodzi mi też bardziej, że jak woda prawie stoi, to ryba leniwie pływa i nie spala kalorii, wtedy mniej je i tym samym dostaje mniej składników mineralnych, wtedy może wolniej rosnąć.

- faktycznie temperatura ma znaczenie też, bo przy wszystkich wodnych stworzeniach jest wymieniana jako czynnik. U Ampularii niska temp zwiększa dwukrotnie długość życia i start dojrzałości płciowej.

Oczywiście wszystko powyżej to tylko moje zdroworozsądkowe domysły.

@Tekapisał, że oddał pół obsady. Warto by było opisać, jakie były warunki u ciebie i u kolegi @kszyszek. To by było faktycznie miarodajne i wg mnie jest to jedno z najlepszych doświadczeń, więc warto to dokładniej opisać. Szczególnie ustawiona wydajność pompy, litraż, sposoby karmienia, temperatura.

Opublikowano
4 godziny temu, Falcowski napisał:

- z nurtem chodzi mi też bardziej, że jak woda prawie stoi, to ryba leniwie pływa i nie spala kalorii, wtedy mniej je i tym samym dostaje mniej składników mineralnych, wtedy może wolniej rosnąć.

Składniki mineralne to w kwestii wzrostu drugorzędna sprawa. Liczy się zbilansowana dieta w tym ilość przyswajalnego białka i tłuszczu. Składniki mineralne budują głownie szkielet, podstawowym składnikiem budulcowym jest białko, ale i np. tłuszcz czy witaminy, oraz wiele innych składników wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój. Nie jest to takie proste, na szczęście natura jest dość tolerancyjna i nadrabia ewentualne braki.

Opublikowano

Chodziło mi ogólnie o wszystkie wartości odżywcze. To tak jak z ludźmi - jedna osoba jest na 1000 kcal i niszczy tym ciało zamiast chudnąć, bo brakuje składników odżywczych, druga ćwiczy regularnie i przy 2500 kcal nie tyje, ale przerabia dużo wiecej składników i jest dużo zdrowsza plus buduje mięśnie, a nie tłuszcz.

Opublikowano
10 godzin temu, Falcowski napisał:

Chodziło mi ogólnie o wszystkie wartości odżywcze. To tak jak z ludźmi - jedna osoba jest na 1000 kcal i niszczy tym ciało zamiast chudnąć, bo brakuje składników odżywczych, druga ćwiczy regularnie i przy 2500 kcal nie tyje, ale przerabia dużo wiecej składników i jest dużo zdrowsza plus buduje mięśnie, a nie tłuszcz.

Jest na pewno zależność między kaloriami a ruchem. Czy nasze ryby mogą się wypływać w naszym akwarium, obawiam się że raczej nie.Większe znaczenie odgrywać będzie zbyt duży udział białka i niewłaściwy tłuszcz. Tak robią hodowcy ryb konsumpcyjnych i maja tego efekty. Wspomniałeś o Ampularii, bardziej poznana jest zwykła rozwielitka . Na wzrost mają wpływ wszystkie parametry , łącznie z zawartością tlenu i światła. Można śmiało stwierdzić że ryby przebywające w nieodświeżanej wodzie staną się apatyczne i stracą ochotę na pobieranie pokarmu a co za tym idzie będą wolniej rosnąć. Dłuższe utrzymanie takich warunków spowoduje karłowacenie ryb. Tak jak wspomniała suricade nie jest to temat taki oczywisty, poniżej coś o witaminie B3

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjV3ILQ6tvjAhWHAxAIHR3bDW0QFjABegQIAhAB&url=http%3A%2F%2Frynekzoologiczny.pl%2Fwitaminy-w-diecie-ryb-akwariowych%2F&usg=AOvVaw38ejgTUl7TEL__QWzu7GF4

  • Lubię to 1
Opublikowano (edytowane)

Fajny artykuł trzeba jednak mieć na uwadze, że jest on przeznaczony jako pomoc dla sprzedawców. Poszczególne witaminy są opisane całkiem dobrze, jednak z zakupem "witamin w płynie " była bym ostrożna. Zresztą autor sam napisał " Regularne stosowanie suplementów może przynieść doskonałe efekty, pamiętajmy jednak, aby zawsze używać ich w ilościach zgodnych z zaleceniami producenta. Przedawkowanie niektórych witamin, czyli hiperwitaminoza, może być bowiem znacznie groźniejsze niż ich przejściowy niedobór i spowodować skutek dokładnie odwrotny do zamierzonego. ". Dotyczy to zwłaszcza witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, kumulują się w organizmie i mogą doprowadzić do zatruć lub nawet śmierci ryby.

https://weterynarzeradza.pl/a/9,witaminy-rola-i-dzialania-niepozadane

Edytowane przez suricade
  • Dziękuję 2
Opublikowano
1 godzinę temu, suricade napisał:

Przedawkowanie niektórych witamin, czyli hiperwitaminoza, może być bowiem znacznie groźniejsze niż ich przejściowy niedobór

Przedawkowanie białka o 10 % nie stanowi problemu, witamin już tak. Dawki zaczynają się od 0,01- 600 mg/kg.Popek ,Górecki podaje w swojej książce zawartość niacyny 15-20 mg / kg, witamina E 5-10 mg/kg są to tylko dwa przykłady, ja stosuję saszetkę na pół kilo karmy,czyli trzeba podwoić to ze zdjęcia. Są to oszczędne dawki i raczej nie przedawkowuje witamin. Dodam że nie do każdego pokarmu dodaję witaminy. pozdrawiam

P1120101.JPG

  • Lubię to 1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor żywicy. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie... EDIT2: Po kilku godzinach w solance przesypałem połowę do drugiej skarpety (luźniejsze upakowanie żywicy) i po wypłukaniu, obie skarpety do filtra. Już działa. Subtelne żółtawe zabarwienie widoczne po długości zbiornika zniknęło po 12 h. Zakładam, że przepływ przez żywicę był za słaby. Stężona solanka po regeneracji - prawie czysta. Przy wydajnej filtracji (fluidyzator K1 40l z gąbką 30ppi na pompie) - ta różnica w zabarwieniu to jedyny benefit stosowania tej żywicy. Woda nie jest bardziej klarowna niż bez.
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.