deccorativo Opublikowano 17 Czerwca 2016 #1 Opublikowano 17 Czerwca 2016 Właśnie otrzymałem zakupione w Chinach diody LED RGBW 4*3W http://pl.aliexpress.com/store/product/20PCS-RGBW-RGB-W-4-3W-12W-LED-Lamp-Emitter-Diodes-with-PCB-star-heatsink-For/437561_32377616690.html?storeId=437561 całe 20szt ledów za 120zł pozwala to zbudować oświetlenie do każdego biotopowego akwarium bo ma potencjał 240W mocy ledowej oraz strumienia świetlnego 8400lm a co najważniejsze daje światło o niemal pełnym spektrum widma od czerwonego aż do niebieskiego w miarę równomiernie rozłożonego. Bardzo zbliżonego do spektrum światła słonecznego - czyli ideału światła dla człowieka - o Ra 100% Pozwala to dać i dużo światła w morskim czy roślinnym biotopie z uwzględnieniem potrzeb roślin i korali z chlorofilu A i B jak i wybarwić wszystkie kolory naszych ryb, glonów i roślin. W połączeniu ze sterownikiem Romka staje się uniwersalnym automatem oświetleniowym dla każdego biotopu - wystarczy graficznie zaprogramować dowolny cykl dobowy. Pozwala dowolnie regulować cykl dobowy z płynną regulacją jasności i barwy światła białego dla każdego biotopu. Zadowoli więc każdego. Najbardziej mnie cieszy że nie jestem sam w tej budowie bo równolegle zaczyna także swoje światełko na RGBW kolega gofero68 z którym konsultujemy na pw nasze dwa różne rozwiązania ale na tych samych ledach. Mam nadzieję że aktywnie włączy się w opis tematu. Będę systematycznie w miarę postępu prac opisywał w szczegółach z wyliczeniami całą konstrukcję. Moje założenia wstępne są takie. - zasilacz montażowy 24V (+/- 10% <-to ważne by tą regulację miał) no i 150W Mean Wall ( bo te mogą stale być obciążone na full) - dwa równolegle łańcuchy z szeregowo połączonymi po 8 szt diodami RGBW czyli razem 16 szt - radiator po byku bo taki już miałem - z ogromnym naddatkiem przenoszenia mocy diod LED pod baniak 120cm
troad Opublikowano 17 Czerwca 2016 #2 Opublikowano 17 Czerwca 2016 Najbardziej mnie cieszy że nie jestem sam w tej budowie bo równolegle zaczyna także swoje światełko na RGBW kolega gofero68 z którym konsultujemy na pw nasze dwa różne rozwiązania ale na tych samych ledach. Mam nadzieję że aktywnie włączy się w opis tematu. Będę systematycznie w miarę postępu prac opisywał w szczegółach z wyliczeniami całą konstrukcję. Ja również czekam na swoje Z budową ruszę pewnie w lipcu, będę miał wtedy więcej czasu. Liczę na Waszą pomoc, bo w tym temacie to raczej zielonkawy jestem
deccorativo Opublikowano 17 Czerwca 2016 Autor #3 Opublikowano 17 Czerwca 2016 Ja również czekam na swoje Z budową ruszę pewnie w lipcu, będę miał wtedy więcej czasu. Liczę na Waszą pomoc, bo w tym temacie to raczej zielonkawy jestem Adam spoko jak pisałem na pw - pomogę. Temat będę pisał jak dla kompletnego laika więc każdy zrobi swoje RGBW:D Na początek zawsze są dwa pytania : 1/ ile szt tego dać na mój baniak 2/ od czego zacząć budowę. Ad1 - zawsze pytam gościa ile miałeś przedtem świetlówek i jakich i czy jasność była ok , za duża , za mała na podstawie tego odszukiwałem kartę techniczną świetlówki i ile daje strumienia świetlnego jak jest nowa. Ponieważ świetlówka daje strumień światła dookulnie a dioda led tylko w jednym kierunku to wystarczy przyjąć 60-70% strumienia by led świecił tak samo jasno jak bywsza świetlówka:D O barwach i odczuciach bieli w ogóle nie gadamy. Mocy w watach leda i świetlówki nie można porównywać absolutnie. Jak wiedziałem ile lumenów gościa satysfakcjonuje - z parametru diody wiedziałem ile mu trzeba szt. - proste i nie trzeba szukać porad innych szczególnie jak jesteś pierwszy z tym rozwiązaniem. Ad2 - W tym przypadku zaczynamy od rejestracji własnego konta na aliexpress ( to takie chińskie allegro) i kupujemy diody. Przestrzegano mnie przed zakupem kartą płatniczą że to niebezpieczne ale po wnikliwej analizie sądzę że nie jest to niebezpieczne bo to nie CIA, Pentagon czy Kreml by hakerom chciało się włamywać do mojej karty i golić mi konto - tak samo płacę na allegro od lat licząc na zabezpieczenia bankowe, logowanie przez przeglądarkę bez zostawiania śladów i antywirus z szyfrowaniem operacji bankowych a o uczciwość chińczyka jestem spokojniejszy niż o wielu tych z allegro. Zakupy na ali to bajka jedyna wada to czas realizacji - nie krótszy niż 2tygodnie od zapłacenia. Masz na bieżąco potwierdzenia wpłaty i wysłania towaru - potem tylko to czekanie. Taka uwaga - często na ali ten sam towar u tego samego dostawcy raz jest po 47$ by za chwilę chińczyk wstawił go za 27$ - trzeba czasami kilka dni poczekać. Jak już wiemy ile RGBW szt z 20 zamówionych wykorzystamy i mamy to zamówione to trzeba pogrzebać w szafkach:D Mamy dwie drogi: 1/- albo w szafkach znajdziemy sprawny zasilacz od kompa, laptopa lub innego ustrojstwa i dostosujemy resztę pod ten zasilacz 2/- albo jak nie znajdziemy zasilacza to zaprojektujemy układ a zasilacz na końcu zakupimy dokładnie dopasowany pod projekt. Nie robimy tak że kupujemy te diody i na pałę z allegro zasilacz 12V x wat . Ad1. Nie nadają się wszystkie zasilacze stałoprądowe tzn drivery gdzie podane są tak parametry " Napięcie wejściowe: 85-265V 50/60HZ Napięcie wyjściowe: DC 54-105V Prąd wyjściowy stały: 600mA " Nadają się wszystkie zasilacze stałonapięciowe stabilizowane o napięciu wyjściowym od 12V do 36V i mocy wynikającej z ilości diod RGBW x 10W z zapasem mocy co najmniej 20-30%. nadaje się więc zasilacz od laptopa np taki Zasilacz ładowarka ASUS TOSHIBA 19V 6,3A 120W ORYGINALNY ZASILACZ ŁADOWARKA ASUS 19V 4,74A 90W ORYGINALNY ZASILACZ ŁADOWARKA ASUS 19V 4,74A 90W (5858226963) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img03.allegroimg.pl/photos/400x300/58/58/22/69/5858226963@@AMEPARAM@@03@@AMEPARAM@@58/58/22/69@@AMEPARAM@@5858226963 dla tego zasilacza 19V ilość diod w szeregu to 6 szt o łącznej mocy 60W jak to liczyć dla innych zasilaczy? Nap wyjściowe zasilacza /podzielić przez 3,2V = ilość szt diod zaokrąglone w górę. dla zasilacza 12V wyjdzie 4szt dla 15V - 5szt dla 24V -8szt itd. zawsze można spytać na pw lub mój mail w profilu:D Jutro inne detale elektroniczne do zakupu. 1
py1szczak2 Opublikowano 17 Czerwca 2016 #4 Opublikowano 17 Czerwca 2016 Heniu czy warto mi zmieniać moje światełko na te nowe diody ? Obecnie jest na 4 diodach RGB 10W Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
troad Opublikowano 11 Sierpnia 2016 #5 Opublikowano 11 Sierpnia 2016 Nie wiem czy gofero68 zbudował już swoje oświetlenie, ale mnie już moje udało. Było to możliwe przy ogromnej pomocy Decco (Henryka). Jeszcze raz serdeczne dzięki. Kupiłem dwa takie (http://allegro.pl/show_item.php?item=6312686547&snapshot=MjAxNi0wNy0yNlQwODo0MDo1Nlo7YnV5ZXI7NTBjM2NhN2VlOTRmNTdkZGE0N2E1MzBhNjM5NzRhZDA3NDI5NTkyMTQyZWI2MTliZWQzNTM2OGFiNDBhZjZlNg==) radiatory o długości 1.7m w komplecie z osłonkami z pleksi. Do tego zasilacz 12V (http://allegro.pl/show_item.php?item=6251491420&snapshot=MjAxNi0wNy0yNVQyMTowNzoyMlo7YnV5ZXI7MDY1MzdkMjk4NGU5ZjJkMzgyZWJjMGYwYzBjMjA1Y2ZhNGZiMzczZjk3ZjcxZGZjNGUxMmZkMDk2YjMzOTI3Ng==) i sterownik LedDimmerPro. Z 20 kupionych na AliExpres diod wykorzystałem 16. Ponieważ zasilacz jest 12V, są więc 4 obwody po 4 diody. Ponieważ napięcie na czerwonym kolorze jest niższe, dla każdej czwórki diod na czerwonym dołożony jest opornik 5.7 ohma (http://www.tme.eu/pl/details/ax5w-5r6/rezystory-drutowe-5w/royal-ohm/prw05wjw56jb00/) Po dłuższym świeceniu stwierdzam, że profil i diody prawie się nie grzeją. Nie wiem czy jest to zasługa profilu (jest on dość potężny jak na 8 szt diod), czy tez kleju termoprzewodzącego (http://www.tme.eu/pl/details/thermopox/kleje/amepox-microelectronic/thermopox-85ct/ ), który polecił mi Henryk, czy też po prostu te diody aż tak się nie grzeją. Grzeją się tylko oporniki. Końce zamknąłem niesymetrycznym kawałkiem kątownika aluminiowego. Na jednej stronie z otworem na przewód. Wszystko dookoła zalane jest szczelnie silikonem akwarystycznym. Trochę mało estetycznie, ale nie będzie tego widać Do środka wkleiłem dodatkowo takie tabletki (http://allegro.pl/show_item.php?item=6320992105&snapshot=MjAxNi0wOC0wM1QxMDo0NTozOVo7YnV5ZXI7ODE1ZTU1ODQ3MmUwMzgxYjVjMGVmNGM2MjcxZDA4MGQ0NzlmMTExZjI5YzgxZTJkNDZiYjAxYjVjMzJlYjdlZg==), żeby wchłonęły wilgoć z powietrza po szczelnym zamknięciu całości i przy zmianach temperatury nic się ewentualnie nie wykraplało. Świeci to jasno, nawet bardzo jasno. Zobaczymy jak będzie w działającym akwarium.
maruda123 Opublikowano 1 Września 2016 #6 Opublikowano 1 Września 2016 A czy mogłbym prosić żebyś wyjaśnił jak podłonczyc taką listwe pod sterownik p. Romana.Diody rgbw maja 4 styki? Czyli 4 kable i kazdy kabel podłanczamy pod osobny kanał? A zasilacz podłanczamy do kontrolera? Przepraszam jeżeli zadaje głupie pytanie . Wiem uparłem sie na power ledy ale po częsci to zasługa kolegi Deccorativo. Pozdrawiam serdecznieWysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
deccorativo Opublikowano 1 Września 2016 Autor #7 Opublikowano 1 Września 2016 Na szczęście Romek zrobił sterownik 4ro kanałowy - dokładnie tak podłączasz jak piszesz. Ale z ciebie maruda i po co ci to wiedzieć jak tych diod jeszcze nie kupisz w Polsce. Na razie do nas dotarły taśmy RGBW ale od razu odradzam. Ty mnie nie wrabiaj sam od początku chciałeś power ledy a nie moduły. Owszem ja tylko potwierdziłem że świecą lepiej i mocnej i to prawda. Owszem są RGBW Cree po 40zł/szt i na tme.ue po 35zł/szt. ale te dobre i tanie co kupiliśmy z Adamem to nawet w Chinach zabrakło. Chyba Adamowi zostało 4 szt i mnie zostało 4 szt a to wychodzi światełko LED 80W i 3300lm z pełnym spektrum wybarwienia ryb
maruda123 Opublikowano 1 Września 2016 #8 Opublikowano 1 Września 2016 A czy bylibyście chetni je odsprzedać? A jak nie to i tak pierwsze zakupy za okolo 2 tyg może sie pojawią ale w najgorszym wypadku skorzystam albo z 3w lub 1w z tym ze "studiuje" rozne wpisy tematy i niestety nigdzie nie zauwazylem jak takowe podłonczyc pod sterownik p. Romana bo.większosć osób korzysta z oporników i driverow a to troche ponad moje siły chyba ze ktos rozrysowałby mi schemat bo jakbym mial skorzystac z 1w to chciałbym miec biale zimne ,rgb i.do.tego cos dla roslin (ktorych narazie nie mam) albo te full spectrum badz troche red i blue . Wiem wiem Marudze ale taki juz jestem . I mam dobre checiWysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
pietach Opublikowano 2 Września 2016 #9 Opublikowano 2 Września 2016 Cytuj Po dłuższym świeceniu stwierdzam, że profil i diody prawie się nie grzeją. Nie wiem czy jest to zasługa profilu (jest on dość potężny jak na 8 szt diod), czy tez kleju termoprzewodzącego To jest zasługa również tego, że : Cytuj Ponieważ zasilacz jest 12V, są więc 4 obwody po 4 diody Bo zamiast 350mA (3,2-3,3V) przez diodę płynie około 180-200mA I(2,9-3,0V) 1
troad Opublikowano 2 Września 2016 #10 Opublikowano 2 Września 2016 12 godzin temu, maruda123 napisał: A czy bylibyście chetni je odsprzedać? Szczerze to wolałbym sobie je zostawić i mieć zapas na ewentualną wymianę Drugą opcję nad którą myślałem, to dołożenie jeszcze jednej krótkiej belki z 4 diodami. Ponieważ zasilacz jest 250W to chyba powinien wystarczyć. A propos marudzenia to może i ja trochę pomarudzę. Przez krótki czas jak miałem to światełko włączone nad zalanym akwarium z moimi nieszczęsnymi kamieniami to miejscami powstawał efekt "dyskoteki". Wzmocnienia działają trochę jak pryzmat (woda trochę też) i rozszczepiają światło na tęczę, falująca tafla wody potęgowała efekt migotania. Diody świecą szerokim kątem i jakby belki nie ustawiać to zawsze gdzieś na dnie lub fragmencie kamienia kolorowo migotało. Przy świetlówkach takiego efektu nie miałem.
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się