Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Ciekawe jak w takim razie chcesz się dostać do tej części akwarium, np. by wyłowić martwą rybę? O żywej nie wspomnę ;)


od drugiej strony - pokoju bedzie opcja otwierania z większa przestrzenią nad górna częścią akwarium, to chyba sie da wyławiać ? Czy moze sie mylę ?


Na fotce akurat nie ma za dużo miejsca nad akwarium, ale to zdjęcie poglądowe miało byc a nie 1:1 ;)

Opublikowano

Dla mnie to kiepski pomysł. Lepiej postaw 2 węższe akwaria z ładną zabudową. U mnie wystarczy jak założę jasną koszulką ( a zazwyczaj chodzę w ciemnych ) podchodzę do akwarium i ryb nie ma- wszystkie w kamieniach to samo jak ktoś nowy przyjdzie i stanie przed szybą. U ciebie moim zdaniem będzie podobnie. Po co na siłę komplikować sobie życie

Opublikowano

Jaras tu sie z Toba niezgodze bo to czy ryby sa plochliwe czy wrecz przeciwnie zalezy od wielu kwestii. U mnie akwarium stoi przy narozniku i caly dzien przesiadujemy kilka cm przy szkle wiec ryby oswojone z ludzmi i niczego sie nie boją.


Ale faktycznie lepiej zrobic lepsze jednostronne niz eksperymentowac z czyms co straci urok.

Opublikowano

Po pierwsze warto byłoby, żeby szerokość to był metr, wtedy zostaje po niecałe 50 cm po obu stronach a to już jest coś.

Ja widzę dwie opcje na tło pośrodku, obie z łupku.

Pierwsza to płyty łupka postawione na skos i zachodzące lekko na siebie, z przerwami pomiędzy nimi, żeby ryby mogły swobodnie przepływać. A i kamieni nie trzeba wtedy dużo dawać bo kryjówki ryby mogą znaleźć w tych przerwach. Coś jak na moim nieudolnym rysunku.

c47d0e12568be4d5ec1f2c033d7a8c6e.jpg

Żeby to jakoś wyglądało płyty nie mogą być od samej powierzchni płaskie, muszą być nieregularne co daje niestety trochę prześwitu między pokojami.


Druga opcja to dwie ściany z łupka. Jedna od dołu, druga od góry i tak ustawione, żeby zasłaniały widok między pokojami. Oczywiście z przerwą pomiędzy nimi.

350fb759773767a0506438d004f20c8f.jpg


No a trzecią opcją jest wysuwana elektrycznie ciemna szyba lub nawet lustro od strony salonu. ;)


Co do filtracji. Nie rozumiem stwierdzeń, że kaseciak sobie nie poradzi, skoro można do niego wsadzić nawet pompę 12m3/h a w narurowcu max jak można osiągnąć z pomp c.o. to koło 3m3. Oczywiście musiał by być podwójny, gąbki po oby stronach (w każdej "połówce") i pompa pośrodku z wypływem podzielonym na dwa.

Wysłane z telefonu

Opublikowano

Ciekawa koncepcja z tym ulozeniem lupka. Dzieki Spiochu.

To mogloby sie udać... gorzej z ta szerokością bo 100 to juz basen sie robi..


Co do kasety to majac dwustronne trzebaby zrobic chyba dwie boczne bo na srodku sie nie wstawi. I wtedy jakos to widzę. Inne ulozenie chyba nie wejdzie.

Opublikowano

Oczywiście mogą być koncepcje sumpa i narurowców bo moim zdaniem potrzebne by były dwa narurowce na pompach 25-60 co dopiero da w praktyce wypływ 2x 3000l/h.


Ale nie zgadzam się z tobą że kaseciak się nie sprawdzi.

Jak słusznie zauważył Piotr potrzebny byłby dwustronny i taką kompletną koncepcję przedstawiam.



Jest to połączenie "łupków ala Piotr ":D z przesuwnym dwustronnym kaseciakiem wiszącym na wzmocnieniach poprzecznych i wiszący na 5-10cm nad piaskiem.

Jak dacie pompę DCT6000 to tak jakby dwa narurowce na 25-60 :D bo DCT na grubych rurach 1,5" peszelach da wypływ realny 6000l/h czyli jak dwa falowniki jvp5000l/h - to będzie zdrowo kręciło wodą zgarniając gówienka.

Przesuwany na spinkach kaseciak można dosunąc do prac technicznych do jednej z szyb przednich a po przeciwnej stronie postawić długi wysoki kamień który przesłoni prześwit do drugiego pokoju.


Dla kaseciaka koszt wyjdzie najmniejszy bo nie potrzebny stelaż tylko murujesz otwór pod baniak i pokrywę i wsio. nie ma też kosztu sumpa ani korpusów i pomp w przypadku narurowców. Jak się nie mylę to stan ma dwa narurowce na dwu pompach c.o. 25-40

W przypadku kaseciaka nie masz nic pod baniakiem tylko równo wypoziomowaną gładz i mata piankowa lub styropian cienki

Światełko jak pisałem ci na pw - dwie belki blisko szyb przednich po 8x RGBW 12W na zasilaczu 150-200W 24V.i sterowniku Romka. razem jakieś 150W ledami - to musi świecić jak słoneczko.

Po dwu tygodniach oczekiwania ja już otrzymałem te 20 szt ledów RGBW 12W za 120zł i będę robił swoje nowe RGBW:D

post-14371-14695729193901_thumb.jpg

Opublikowano
Ja to z kolei widzialem w ten sposób

Podziel to tło na dwie części, jedną przesuń ku przedniej szybie drugą ku tylnej.

Powinno to optycznie powiększyć głębie patrząc z obu stron. Jeśli widok z jednego pomieszczenia do drugiego nie musi być szczelnie zakryty można pomyśleć nad przycięciem całości pod skosem co da nam dodatkowe prześwity na brzegach akwa.

----------------------

Możesz wykorzystać do tego płaskie tła Juwela posobie jak zrobił to Stan, tylko musiałbyś skleić dwa do kupy a potem powycinać.

1_500l_malawi.jpg

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.