Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Pojawiło się kolejne pytanie/ udziwnienie, a google nie chcą pomóc.

Czy jest sens wydzielenia w sumpie specjalnej komory na rośliny? Uprawa hydroponiczna nie wchodzi w grę.

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Pojawiło się kolejne pytanie/ udziwnienie, a google nie chcą pomóc.

Czy jest sens wydzielenia w sumpie specjalnej komory na rośliny?



Jeśli to kolejna fanaberia młodzianka:D to jak najbardziej wydziel:confused:

Tak na marginesie jeśli czegoś nie ma w googlach to znaczy młody człowieku że to nie istnieje i jeszcze nikt na taką fanaberie/udziwnienie nie wpadł.:( będziesz pierwszy.:rolleyes:

Z innych fanaberii do Malawi:D :D i do sumpa polecam:

filtr glonowy, filtr zraszany, DSB, FBF, słodkowodny odpieniacz białek, hodowlę krewetek i ślimaków. Niestety jak piszesz hydroponika odpadła w przedbiegach.


Poważnie to zwracam twoją uwagę byś nie zapomniał w tym maleńkim akwarium 375l i sumpie by to pomieścić tak z 400l:???D :D o rybach z Malawi , cyklu azotowym, podmianach wody i usuwaniu NO3 i PO4 - i to nie są fanaberie/udziwnienia:D :D.

Liczę że się nie obrazisz ( tak już piszę od lat jak coś jest bez sensu) ale zejdziesz na Ziemię.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Deco, to że wymyśliłes kaseciaka i absorbent Nutrientów jeszcze nie oznacza, że musisz go wciskac każdemu na sile. Kolega chce postawić sumpa i bardzo dobrze. To jest myślenie przyszłościowe bo będzie mógł to akwarium zawsze przerobić na coś innego np solniczke. A wtedy Twój kaseciak mu nic nie da. Będzie musiał kombinować jak tego sumpa teraz podłączyć. To że przejdzie z Malawi na coś innego jest dużo pewniejsze niż to ze zostanie tu na lata.


Jako że w malawi wiele złoża nie trzeba to wystarcza Ci nawet 2 komory w małym sumpie. W pierwszej możesz dać gąbki lub skarpety filtracyjne, później obmywane od dołu złoże siporax / matrix i komora powrotu. Wiec sump duży nie musi być. Będą problemu z no3 to w ostatnią komorę z pompa wrzucisz sobie purolite. Czy to na nowej pompie czy to na bypassie. A jak będziesz chciał zmienić biotop na morskie to i tak będziesz musiał zmienić sumpa, to przy okazji zrobisz sobie większego.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Wychodzę z założenia, że lepiej zapytać niż uważać się za geniusza i brnąc w złą stronę.

Kwestia sumpa przesądzona tylko chciałbym to zrobić w miarę dobrze - bez wielkich przeróbek po miesiącu.

Teoretycznie cała wiedza w internecie, forach jest ale 90% to wypowiedzi lub artykuły z przed kilka lat gdzie nie działa większość zdjęć, a pewne rzeczy są pomijane jako oczywiste.


Pytanie więc jak poradzić sobie z NO3, bo przyznaje się, że o tym temacie zapomniałem (w roślinnym nie było tego problemu).


Jako że w malawi wiele złoża nie trzeba to wystarcza Ci nawet 2 komory w małym sumpie. W pierwszej możesz dać gąbki lub skarpety filtracyjne, później obmywane od dołu złoże siporax / matrix i komora powrotu. Wiec sump duży nie musi być. Będą problemu z no3 to w ostatnią komorę z pompa wrzucisz sobie purolite. Czy to na nowej pompie czy to na bypassie. A jak będziesz chciał zmienić biotop na morskie to i tak będziesz musiał zmienić sumpa, to przy okazji zrobisz sobie większego.


http://forum.klub-malawi.pl/blok-absorbera-azotanow-no3-purolite-a520e-t23348.html

Czy to miałeś na myśli? Przejrzałem na razie tylko pobieżnie.


Pytanie czy realne jest wykorzystanie sumpa w następujący sposób:

1. komora - wata itp. (filtracja mechaniczna)

2. komora - jakaś ceramika

3. komora - tu chciałbym coś pokombinować z NO3

4. komora - pompa



W kwestii wspominanej wcześniej pompy prawdopodobnie nie będzie to jednak sprzęt do C.O. tylko Jebao DCT-3000.

Opublikowano

Sump to stare i sprawdzone rozwiązanie w załatwianiu biologii. Tak z ciekawości jak poradzić sobie z tym aby wszystkie nieczystości spływały do sumpa kominem? Bo podejrzewam, że to może być bolączka całego systemu.

Opublikowano

Przez was pół dnia czytałem jeden temat o purolite i wieczór mnie zastał w połowie.

Nie chcę już mieszać po wątkach dlatego zapytam tutaj.


W załączniku prosty schemacik jak ja widzę tą instalację. Woda pobierana byłaby z komory pompy i w nią tłoczona z powrotem. Zakładam, że wydajność pompy w sumpie jest na tyle wysoka, że złoże nie będzie pobierało tej samej wody. Dodatkowo zrobiony bypass na regenerację złoża.

W takim układzie pompa do złoża chodziłaby 24h nawet podczas karmienia i podmiany wody.


Jeżeli miejskie wodociągi na swojej stronie w sprawozdaniach miesięcznych za ostatnie sześć miesięcy podają ilość azotanów w wodzie na poziomie od 0 do max. 3 mg/dm3 to jest możliwe, że problemu w ogóle nie będzie?

post-17213-14695729074122_thumb.jpg

Opublikowano

groke, jak masz tak niskie azotany to moim zdaniem odpusc sobie zywice tylko czesto podmieniaj wode.

lufa555, tak to jest jedna z wad sumpa i tez cierpię z tego powodu. Nie wyobrazam sobie takiej cyrkulacji, zeby gowienka lecialy gora przez grzebien. Oprocz tego sump ma oczywiscie wiele zalet ☺

Opublikowano

Jeżeli powrót z sumpa będę miał w okolicach komina to wystarczy to do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji czy konieczne jest na wstępie wstawienie cyrkulatora po drugiej stronie?


W kwestii NO3 pojawi się blok z purolite. Udało mi się przetrawić te ponad 70 stron i koszt jest to nie wielki a lepiej mieć niż nie mieć.


http://kupujled.iai-shop.com/product-pol-272-Zasilacz-LED-Modulowy-60W-5-0A-DC12V.html

Czy mogą być jakieś problemy z tego typu zasilaczem do ledów pod akwarium z sumpem? Teoretycznie będzie to po drugiej stronie ale podejrzewam, że jakaś wilgoć może w szafce się pojawić.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.