Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Wstyd tylko troszku ale tylko dlatego że nie czytasz forum bo wielokrotnie w róznych tematach wielu z nas to wyjaśniało z której skali korzystać i do czego są pozostałe.

Największy wstyd powinien mieć JBL tym ze jak pamiętam w instrukcji jest wszystko opisane ale nic na temat tych 3 skal.

Jak pisze Rafał opis zły bo pismo obrazkowe też do d..

Powinno być tak:

najwyżej wielki konik morski bo go z niczym nie pomylisz

niżej dwa trzy (stadko) neonek

najniżej karp koi.


To jak masz połączone te 4 korpusy po pompie to warunkuje jak na stałe i na zawsze rozwiązać twój problem wysokiego NO3. Purolite wymaga przepływu 32OZ czyli dla 0,7l w puszcze lufy :D ok 25l/h - i jak to zrealizujesz? by przepływ był pod kontrolą a nie na oko otwieranie zaworu?

TMBT odwrotnie - max przepływ jaki daje narurowiec ale musi być na 300l wody 1,2l TMBT więc dwa korpusy szeregowo z puszkami na maxymalnym przepływie - i co masz tak podłączone?


Na dziś rozwiąże to podmianka 30-40% co tydzień. jeśli pH w kranie masz pow 7,4 testem z zakresu 7,4-9


powodzenia Merlot:D

Opublikowano
Tak mam korpusy szeregowo 2x2. Czyli wymienić na 2x z matrixem + 2x TMTB ?


Tak podejrzewałem:( i jaka pompa 25-40 z 1000l/h ? pracująca na 1biegu? ( liczy się real a nie to że ma 3 biegi:rolleyes: )

Ja bym zmierzył wypływ z narurowca w realu, a potem pomyślimy.


Tak jak masz teraz to ja bym dał w jednej nitce pełny odwrócony korpus Matrixa i w drugim w puszcze węgiel albo perełeczka czyli Boyd Chemi Pure wszystko skręcone zaworem na max 400-600l/h z wstawionym takim miernikiem - bo nie ma co ci klarować wody na samym TMBT+Matrix

GARDENA Licznik wody OGS 8188 24h W-wa FV (6172924612) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.


W drugiej nitce 2x odwrócone karpusy z luzem TMBT na maxa ile pozostało z siku pompy ale szału nie będzie.

Z doświadczenia wiemy że powinien być przepływ ok 700-1000l/h wtedy rusza po miesiącu ale jak już ruszy - to klękajcie narody - zwala jak u mnie do 2-3ppm NO3 bez podmianek wcale. Chodzi już 2 rok i nie ubywa w sposób widoczny jak to było z NGBC tylko podkówki się połamały.

Opublikowano

Tak pompa 25-40, ale zasuwa na 3 biegu cały czas.


Według producenta max 50l/min. Ile dokładnie jest nie mierzyłem, ale woda z dość dużą mocą wypada do baniaka z rur

Opublikowano

Ok zaraz wychodzę z pracy. Więc jak wrócę to zrobię.


Pompy używam : pompa obiegowa co model rs 25/40/4g-180 Hydropro Technology

-- dołączony post:

Pompa elektroniczna czy starego typu prądożerna, bo to ogromna różnica w siku.;)


Weż bańkę 5l i przy wsparciu stoperem drugiej osoby zmierz - będziemy wiedzieli na czym stoimy.



Niestety nie miałem 5l bańki ale 1l zapelnia się w 4.56sek

Opublikowano

To wychodzi nawet gorzej niż myślałem bo około 800l/h.

Nie ma z czego rozdzielać na biologię z Matrixem i TMBT.


Może przerób na wersję jaką ma kolega lufa jak pamiętam jest to 2x korpus z puszkąmi 0,7l wypełnione 1l Purolite A520E poprowadził odrębnym przewodem do baniaka i ustawił na nim zaworem mały przepływ i widać ile wpływa. Druga nitka normalna biologia z Matrixem.

To najmniej przeróbek i wyjdzie kosztowo - najtaniej bo dokupisz 1l Purolite tylko 38zł.

Opublikowano

To może inaczej, zapytam czy przy tym aktualnym układzie który teraz mam dam rade "wytrzymać" tak do 2 miesięcy jeszcze. Aktualnie robię projekt nowego baniaka i nowej filtracji. Czy na samych podmianach 40% tygodniowo, dam radę naprawić biologię ? Przyznam szczerze, że nowy projekt jest dość kosztowny, i wolę szybciej na niego odłożyć, niż odkładać na kolejny czas


Edit. Źle wpisałem pomiar 4,06sek / litr ale to i tak nie jest nawet 60% tego co zapewnia producent. Tyle co teraz idzie to powinno być na 1 biegu ...

Opublikowano

Już ci to pisałem - moim zdaniem spokojnie możesz jechać nawet kilka miesięcy na podmiankach 30-40% tygodniowo mierząc co jakiś czas NO3 i utrzymując je wielkością podmian w okolicach 20ppm. Jak masz ustrojstwo nie jest to takie upierdliwe ale zapewne po kilku miesiącach takiej harówy sam dojdziesz do wniosku że coś trzeba z tym zrobić.


Kosztowne projekty redukujemy od ręki:D na nierealne potrzebujemy chwilkę czasu:idea: może warto zacząć burzę mózgów na forum w nowym temacie Merlota:D ?

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Już ci to pisałem - moim zdaniem spokojnie możesz jechać nawet kilka miesięcy na podmiankach 30-40% tygodniowo mierząc co jakiś czas NO3 i utrzymując je wielkością podmian w okolicach 20ppm. Jak masz ustrojstwo nie jest to takie upierdliwe ale zapewne po kilku miesiącach takiej harówy sam dojdziesz do wniosku że coś trzeba z tym zrobić.


Kosztowne projekty redukujemy od ręki:D na nierealne potrzebujemy chwilkę czasu:idea: może warto zacząć burzę mózgów na forum w nowym temacie Merlota:D ?



Nie chcę robić "zamieszania" na forum :-) na razie podpytuje na Pw :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
    • Zabawa z żywicą a502ps: https://forum.klub-malawi.pl/topic/21578-jak-używać-purolite-a520e/page/13/#elControls_394430_menu Zwiększyłem podmianę wody do 7,7l/h (140% tygodniowo). Fosforany po tygodniu spadły do 0,8ppm. Przez tydzień pracował dodatkowo filtr 1 mikron na drugiej pompie. Woda czysta, ale przy ciemnym pokoju - widoczna mgiełka w skupionych stożkach światła z ledów wzdłuż akwarium. Wystarczy zapalić światło w pokoju by  znikła. Najwyraźniej to granica związana z samą wodą kranową (nadal idzie przez filtr ceramiczny, który powinien wyciąć wszystko powyżej 0,3 mikrometra) i filtracją biologiczną/karmą. W planach pozostawienie większej podmiany niż 1,2 l/h (20% tygodniowo przez ostatni rok).
    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.