Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

W nawiązaniu do wątku http://forum.klub-malawi.pl/330l-120x50x55-t27116.html, i pytań deccorativo, odpowiadam:



...Ale najpierw wyjaśnij tam a nie tu jakimi testami się posługujesz...

Kropelkowe JBL'a


... oraz dlaczego w pierwszym dniu od wlania WA było 0,4NH4 po dwu dniach wzrosło do 1,2 po kolejnych dwu dniach zmalało do 0,8 a po kolejnych 2 dniach wzrosło do niebotycznych 1,5 ppm NH4....

bo około 17/18 dodałem 5ml WA



...Lanie różnych bakterii ma to do siebie że wiele z nich ma własną pożywkę dlatego szablon startu na WA ma dokładnie określoną dawkę WA i wyrażnie podane bakterie które można do wyboru wlać.

Nie przedawkujesz bakterii ale tylko tych czystych bez pożywki...


13.04 przy starcie wlałem: https://www.akwarystyczny24.pl/azoo-11in1-super-bio-bacteria-250ml-wielozadaniowy-preparat-bakteryjny-biostarter-naturalnie-rozklada-zwiazki-organiczne-amoniaknh3-azotyny-p-2501.html


16.04 wlałem: http://www.zoologiczny.sklep.pl/Tetra_SafeStart_bakterie_do_wody_100ml__25_46_462___7877


18/19.04 dodałem dwie ampułki: http://www.plantica.pl/produkty/preparaty/bakterie-biostartery/prodibio-biodigest-30ampulek-2767



...Napakowałeś tej pożywki na kilka startów i jak zwykle ruszyło po 7 dniach i po następnych 2 dniach stanęło na wysokim NO2 i czeka na zmiłowanie by to odetkać...


Czyli chcesz powiedzieć, że za dużo NH4 wygenerowało za dużo NO2 i z tego powodu nie chcą się osiedlić bakterie przerabiające NO2 na NO3?


...Podmień 70% wody ale nową musisz lać przez ustrojstwo z węglem a nie na pałę prosto z kranu bo możesz zniszczyć chlorem to co powoli się rodzi. Odstanie wody nie jest już skuteczne. Jak jeszcze nie masz ustrojstwa to nie szkodzi - nitryfikacja i tak poczeka na ciebie.:( Po podmiance wlej 1-2 ampułki Prodibio Biodigest tylko nie innych wielu rodzajów bakterii.


Zamówię zestaw na "ustrojstwo z węglem" bo i tak przez najbliższy tydzień nie będę w stanie podmienić wody - a nuż się uda wystartować bez podmianki...


Paweł

Opublikowano
Czyli chcesz powiedzieć, że za dużo NH4 wygenerowało za dużo NO2 i z tego powodu nie chcą się osiedlić bakterie przerabiające NO2 na NO3?

Widać, że u Ciebie etap przemiany NH4->NO2 działa bardzo dobrze.

Drugi etap czyli przemiania NO2->NO3 również co widać po znacznym wzroście NO3. Jedyny problem to taki, że wlałeś o wiele za dużo WA, co skutkuje znacznym wzrostem produktów przemiany, więc i czas po którym wszystko zostanie przerobione na NO3 jest dłuższy niż zwykle :)

Nie ma powodów do niepokoju. Proponuje podmianę 30% wody.

Opublikowano

Piotrze tak naprawdę to nie wiem co napisać.

Start na WA totalnie skopany i wygląda na taki gdzie ktoś słyszał o starcie na WA ale nie przeczytał tego

http://forum.klub-malawi.pl/szablon-startu-biologii-wode-amoniakalna-wa-t26014.html


albo nie jest w stanie zapamiętać


WA lejemy odmierzając strzykawką a nie "na oko" na każde 200l wody w baniaku - 1ml WA


Tak proste czynności wymienione w kolejności potrafiłeś sfajdać.


1/ Wlałeś zamiast jednych czystych bakterii nitryfikacyjnych uprzednio dwa róznę rodzaje wszelkiego g... każdy z pożywką

2/ Dopiero na końcu tego szamba wlałeś to co powinno być pierwsze i ostatnie z bakterii czyli Prodibio Biodigest. i to było 18tego a powinno być 13tego.

3/ Wlałeś zamiast 1,5ml WA na 300l wody gigantyczną dawkę 5ml WA. czyli prawie 4 x za dużo ( wody też zapewne nie 300l jest w baniaku)


4/ Jeśli dawka określona w szablonie daje poziom ok 1mg/l NH4 w 5 sekund to 3,3x większa dawka dała 3-4mg/l NH4 w twoim baniaku - bo to zwykła proporcja matematyczna a z tego wniosek - nie robisz dokładnie testów :( albo celowo je zaniżyłeś.


5/ To nie jest powolny start tylko wyłącznie twoja wina bo start nawet przy takim skopaniu był błyskawiczny i bardzo widoczny bo po wlaniu Prodiobio 18 tego już 21ego NO2 było 0,4 a po 7 dniach ten giga-amoniak cały był przerobiony na NO2.


Diagnoza Quby jest słuszna poza tym że nie zauważa iż od 27ego NO3 stoi na poziomie 30ppm i nie rośnie.

Start jest podobnie przedawkowany jak start inmara i jak II etap u niego pracował czyli NO2 do NO3 to przy tak wielkich azotynach przyrost inmar miał po 20-40ppm na 2 doby - tu proces II etapu się zadusił nadmiarem pożywki.

Inmar nie wiem ile razy wymieniał po 50-100% wody zanim pozbył się tego nadmiaru pożywki i ty też masz tego z 10x za dużo z tego wszystkiego co zapakowałeś do baniaka na start. Nie wiem czy ta jedna zalecana podmiana 100% wystarczy - po każdej podmiance wlej ampułkę Prodibio i nic więcej.

Opublikowano
Diagnoza Quby jest słuszna poza tym że nie zauważa iż od 27ego NO3 stoi na poziomie 30ppm i nie rośnie.

Tutaj oczywiście masz rację, nie zwróciłem uwagi na NO3 w późniejszych dniach.

Zaproponowałem 30% choć jestem przekonany, iż trzeba wymienić o wiele więcej, może nawet 70% żeby wszystko wróciło do normy.

Opublikowano

Dzięki deccorativo, że Ci się chce...


Gdzie dałem ciała (zdupcz....) tam dałem ciała i koniec - większość mojej rodziny uważa mnie za raptusa, chyba mają rację... :-). No ale, to nie jest forum psychologii czy zajęcia terapii behawioralnej więc do rzeczy, trzeba się zabrać za ratowanie sytuacji.


Wczoraj (04.05):

- dokładnie zmierzyłem NO2, próbkę rozcieńczałem woda destylowaną: odczyt koloru 0,4-0,6, mnożnik 5, wynik 2-3 mg/l.

- podmieniłem około 60-70% wody

- dodałem jedną ampułkę Prodibio BioDIGEST

- zmierzyłem parametry wody:

NH4 - 0,05

NO2 - 0,7

NO3 - 7,5

PH - 7,8


...4/ Jeśli dawka określona w szablonie daje poziom ok 1mg/l NH4 w 5 sekund to 3,3x większa dawka dała 3-4mg/l NH4 w twoim baniaku - bo to zwykła proporcja matematyczna a z tego wniosek - nie robisz dokładnie testów :( albo celowo je zaniżyłeś....


Tu mógłbym zaklinać się na wszelkie świętości, że testy zrobiłem dokładnie jak również ich nie zaniżyłem, bo niby po co... Więc albo gdzieś się nieświadomie walnąłem, albo ... No właśnie, czy coś innego może być?


...Nie wiem czy ta jedna zalecana podmiana 100% wystarczy - po każdej podmiance wlej ampułkę Prodibio i nic więcej.


Czy patrząc na pomiary z wczoraj, pomiary wykonane po jakiś 30min od podmiany, dziś znów robić podmianę?



PAWEŁ :-)

Opublikowano

Pawle nie ma co dywagować nad rozlanym mlekiem.:confused:


Młodziankom:D i raptusom :( zawsze zalecam ponowną uważną lekturę jak wykonać dany test.

Przy NH4 w wysokich stanach skali nawet po 15 min nie jest wynik stabilny a odczyt problematyczny więc zapewne tu powód tak niskiego wyniku po wlaniu 5mlWA do 280l wody - powtarzam wlewamy tylko 1ml WA na każde 200l wody w baniaku.

Testu na NH4 proszę już nie wykonywać - już stale będzie ten najniższy wynik.

Ten pośredni pomiar NO2 po skończeniu się skali JBLa:D dobry ale po wczorajszej podmiance wody dziś już NO2 masz znowu poza skalą koleś:D - sprawdz to normalne:roll:


Teraz spokojnie czekaj czy te NO3 z 7,5 ??? ci ruszy tak za 3 dni dopiero sprawdz.

Fajna szkoła cierpliwości dla raptusów.:D


Następna podmiana 100% wody jak NO3 narośnie do 40ppm. i czekasz cierpliwie:D :D

Niestety za pożno napisałeś bo już po tym jak cały amoniak został przerobiony więc pozostaje cierpliwie czekać jak cały zapas azotynów zostanie przerobiony.

Azotyny to jak wańka wstańka - wywalisz 100% wody więc przez chwilę jest minimalnie ale za dobę znowu pod sufit

Opublikowano
...ale po wczorajszej podmiance wody dziś już NO2 masz znowu poza skalą koleś:D - sprawdz to normalne:roll: ...


hmyyyyy, wychodzi 0,4... NO3 takie same jak wczoraj.

post-17057-14695728880424_thumb.jpg

Opublikowano
hmyyyyy, wychodzi 0,4... NO3 takie same jak wczoraj.


Nie pozostaje nic innego jak czekać. Ja bym wody nie podmieniał i czekał aż NO2 spadnie do zalecanego, następnie zmierzył NO3 i wtedy podjął decyzję o podmianie wody.

Przy starcie akwarium po przeholowaniu WA w ogóle bym nie podmieniał wody a zakupił purolite w celu usunięcia NO3. Ma to taką zaletę, że nie naruszysz znacznie biologii podmianą wody.

Oczywiście chodzi mi o szybkie usunięcie NO3 do bezpiecznych poziomów ~5-10mg/l.

Ja rozumiem, że najważniejsze bakterie to te w filtrze, podłożu czy dekoracjach ale w wodzie też są dlatego w młodym akwarium po prostu żal burzyć słabą jeszcze biologię. Co innego w baniaku starym, tam duża podmiana nie jest tak groźna w jak w świeżaku.

Opublikowano

Pawle raptusie:D


Przeczytaj w poście #1 ostatni cytat gdzie mnie cytujesz i odpowiedz czy tą 70% podmiankę zrobiłeś tak jak to napisałem.

Czy wiesz co to jest "ustrojstwo" :D :D ? bo tu wszyscy wiedzą.


Bo jeśli nie lałeś przez ustrojstwo to zgadzam się z kolegą lufa że mogłeś zniszczyć jeszcze słabiutką biologię ale chlorem z tej kranówy . Dlatego nie ma co się chwalić tym NO2 -0,4 ppm ale za 3 dni samo to się okaże.



Ja rozumiem, że najważniejsze bakterie to te w filtrze, podłożu czy dekoracjach ale w wodzie też są dlatego w młodym akwarium po prostu żal burzyć słabą jeszcze biologię. Co innego w baniaku starym, tam duża podmiana nie jest tak groźna w jak w świeżaku.



Nie tyle chodzi o ważność bakterii lecz o ich ilość ale rozumiem sens o co ci chodziło.

Ja taki sprawdzian ile jest bakterii w starej wodzie z dojrzałego baniaka wykonałem.

Możesz sam łatwo sobie na to odpowiedzieć.

Kup wodę utlenioną lub perhydrol w AGD i wypłucz najmniejszy kotnik jaki masz ( ja miałem 54l) odkaż też dowolną pompkę np 300l/h - po 15min dokładnie wypłucz kilkakrotnie kranówą i nalej swojej wody z podmianki wrzuć pompkę niech miesza i wlej dawkę WA kierując się że 1 kropelka WA na 10l wody.

Jeśli tam są bakterie nitryfikacyjne jak twierdzisz to po 6h powinno już być NO2 wysokie , po 2 dniach zniknąć cały NH4 a po kolejnych 2-3 dniach NH4 i NO2 -0 a pozostać tylko NO3 na wyższym poziomie niż było w twojej starej wodzie o 10-15ppm

Ja to robiłem dla pewności dwa razy i wynik za każdym razem taki sam - to nie ruszało nawet przez tydzień ani ani. Pustynia nitryfikacyjna - ale każdy z was może to sprawdzić nawet w 5l wody tylko kropelkę WA trzeba podzielić na 1/2. Ważne by wszystko było odkażone bo nawet suche bez wody bakterie nitryfikacyjne przetrwają w pompce, na ścianach akwarium i sfałszują wynik testu.


To samo doświadczenie z 1 cm piasku przełożonym ze starego baniaka i wodzie RO ( bez żadnej bakterii) po wlaniu WA ruszało jak opisałem powyżej - natychmiast.

Nie twierdzę że w starej wodzie nie ma ani jednej bakterii nitryfikacyjnej a tylko pojedyńcze % całej populacji więc podmiana starej wody nawet w 100% nie zakłóca zupełnie biologii.

Potwierdzeniem tej tezy jest start inmara który popełnił ten sam błąd i przedawkował WA choć nie tyle i kilkakrotnie wymieniał cała wodę a biologia nietknięta szalała bo przyrosty NO3 miał ogromne mimo tych 100% podmian wody.


Pawle jak pisałem za 3 dni pomiar NO2 i NO3 i nic więcej nie mierz.

Opublikowano
Nie pozostaje nic innego jak czekać...


Będę czekał, test zrobiłem tylko po to by sprawdzić, czy NO2 ponownie "rozbije" skale. Zastanawiam się czemu tak się nie stało...


...Przy starcie akwarium po przeholowaniu WA w ogóle bym nie podmieniał wody a zakupił purolite w celu usunięcia NO3. Ma to taką zaletę, że nie naruszysz znacznie biologii podmianą wody...


U mnie NO3 nie było problemem, zatrzymało się na 30... Więc to chyba by nie pomogło.



Paweł

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Dokładnie tak jest jak mówisz. Ale to wynika z niewiedzy a nie z jakiejś technicznej nieudolności .
    • Spójrz ile jest tematów nowicjuszy w dziale Tło, podłoże, dekoracja gdzie porady dotyczące podniesienia aranżacji czy dołożenia większych głazów idą jak krew w piach. 
    • Dlatego jak nowicjusz chce stawiać akwa z naszym biotopem  to ma do poczytania tematy w dziale PODSTAWY . Wiem..nie każdy czyta. To po to ma forum aby pytać. Bartku..nie wiem czemu ustawienie aranżacji pod tafle jest niewykonalne dla nowicjusz. Chyba , że sam będzie to robić bez konsultacji. Ja jednak uważam , że Demasoni jest dla nowicjusza z naszym biotopem z zachowaniem warunków które wszyscy opisaliśmy. W końcu akwarysta to też człowiek myślący.
    • Dziękuję, właśnie go przejrzałem. 👍
    • @Andrzej Głuszyca moje pytanie jak najbardziej dotyczy ryb z naszego biotopu. Uważam, że jest mnóstwo gatunków, które w hodowli wymagają  niesamowitych operacji ze strony akwarysty. Wracając do tematu wątku, ja w swojej przygodzie z Malawi największe problemy miałem z Metriaclima Msobo Magunga. Z moich obserwacji wynikało, że ten gatunek po pierwsze jest bardzo delikatny i wybredny jeśli chodzi o żywienie a po drugie bardzo łatwo wywołać u niego stres, który później odbija się na zdrowiu. W pierwszym stadzie, które miałem, na bodajże 12 sztuk, 9 okazało się samcami. Sam początkowy etap wybarwiania przebiegał tak nerwowo, że nie udało mi się w żaden sposób tego okiełznać i z 12 sztuk została mi jedna samica i jeden samiec. Przy drugim podejściu miałem nieco więcej szczęścia i samic było tyle samo co samców, jednakże przy jakichś pracach porządkowych w zbiorniku tak zestresowało je moje grzebanie w baniaku (wcale nie jakieś intensywne), że przez 3 miesiące jak tylko podchodziłem do zbiornika to chowały się po kątach jakby miały jakąś traumę. Finalnie najlepiej funkcjonował mi o dziwo układ 3 Panów i 2 Panie. Panie miały względny spokój od natarczywych samców ponieważ Panowie większość energii pożytkowali na ustalanie kto będzie mógł spędzić czas z Panią. W każdym razie ten gatunek uważam za trudniejszy i wymagający większego zaangażowania ze strony akwarysty.
    • Podpięty. @Andrzej Głuszyca zgadzam się z tą teorią. Również uważam, że Malawi to jeden z najłatwiejszych biotopów. Ale jak w każdym biotopie mamy tu ryby "łatwe" i te bardziej wymagające i Demasoni należy właśnie do tej drugiej grupy. @SlavekG i @Gonera1992 ładnie wypunktowali wymagania, które dla nas "starych wyjadaczy" nie powinny stanowić problemu, ale dla nowicjusza już samo ułożenie aranżacji pod taflę wody jest niewykonalne. Dlatego w mojej opinii Demasoni nie powinno się polecać osobom na pierwsze akwarium Malawi.
    • Jeżeli do tego tła dasz przemyślane oświetlenie czyli takie aby było sporo po bokach półmroku  to będziesz miał bajkowe akwarium. Ciemne klimaty i kolory Twoich ryb będą cieszyć oczy.
    • @VrzechuBardzo ładnie to ująłeś i mam nadzieję , że Twoje pytanie dotyczy ryb z naszego biotopu a nie innych ryb , które wymagają czasami " skomplikowanych" choćby parametrów wody, które mogą sprawiać początkującemu akwaryście problemy. Powtórzę to co pisałem ja i inni koledzy włącznie z Tobą:   muszą być spełnione warunki siedliskowe ( obsada, aranż ) , żywieniowe no i odpowiednia wielkość akwarium . Często czytam na forum , że jakieś tam dwa czy nawet trzy gatunki można trzymać w akwarium np. 240 litrowym. Owszwm ..można. Ale my jednak mający jakieś doświadczenie zawsze polecamy większe i wtedy zaczynają się dyskusje ( zbędne) . W takich dyskusjach często brakuje argumentacji swoich racji. bo odpowiedź , że można trzymać czy nie można niczego nie tłumaczy. Uzasadnienie swoich wypowiedzi czasami wymaga czasu czy chęci bo pytania się powtarzają. Dlatego @Vrzechubardzo dobrze zrobiłeś zakładając ten temat. Proponuję aby Bartek @Bartek_Dego podwiesił i niech będzie widoczny. A tak na marginesie to w swoim życiu prowadziłem akwa które wymagały wiedzy wtedy niedostępnej w internecie bo go nie było. O "pyszczakach" nie myślałem . Ale właśnie z tego względu , że prowadzenie akwa z naszym biotopem jest bardzo łatwe ( moje zdanie) w porównaniu do innych , dlatego zdecydowałem się na ten biotop. Potem wróciłem do innych biotopów ale chyba wrócę jednak do Malawi.
    • @TomekTmoje pierwsze demonarium miało 240L, pływało w nim około 30 osobników. Nie było z nimi najmniejszych kłopotów, ale miały dużo kryjówek.  Jeśli masz do dyspozycji 420L spokojnie możesz startować z grupą demasoni. Później postaram się znaleźć parę fotek zbiornika 240L i 670L. 670L bylo bezpiaskowe, same kamienie. Na forum jest dokładny opis tego zbiornika pod tytułem Demonarium.   @Vrzechuw zasadzie tak, masz rację. Przykładem może być Flavus, ryba która odstrasza wiele osób ze wzgledu na swoj charakter. U mnie z powodzeniem plywaly w zbiorniku o podstawie 180x60cm. Byly dwa samce które podzieliły się zbiornikiem. Nie mialem z nimi najmniejszych kłopotów poza jedną sytuacja kiedy maingano chciał przejąć grotę flavusa i nie doczekał rana. Ale na pewne rzeczy nie mamy wpływu.
    • Dzięki @Andrzej Głuszyca, @Bartek_De, @SlavekG, @Gonera1992 za takie rzeczowe i obszerne spostrzeżenia dotyczące Chindongo Demasoni  Czy zgodzicie się z moją teorią, że wobec tego każda ryba nada się dla początkującego, o ile, i to jest najważniejsze, O ILE akwarysta zapozna się z jej wymaganiami siedliskowymi oraz żywieniowymi i spełni je w znakomitej większości? Wg mnie tak właśnie jest. Później dochodzi już kwestia charakteru konkretnych osobników. Chyba, że za początkującego akwarystę uznamy po prostu leniwego akwarystę, który dysponując jakimś akwarium i jakimś pokarmem wpuści do niego nieprzemyślaną wcześniej obsadę i zastanawia się dlaczego zbiornik "nie gra". 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.