Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam ponownie. mam pytanko odnośnie glonów które zaatakowały mój filtr mechaniczny, a mianowicie gąbkę. dodam tylko ze gąbka co tydzień jest czyszczona wraz z podmianką wody. Nawet już pod gorącą wodą z kranu próbowałem się tego pozbyć a i to nie pomogło.

wie ktoś czy to szkodliwe dla podopiecznych i jak się tego pozbyć? może roztwór z carbo pomoże?

post-15242-14695728305455_thumb.jpg

Opublikowano
  arekkowal666 napisał(a):
Witam ponownie. mam pytanko odnośnie glonów które zaatakowały mój filtr mechaniczny, a mianowicie gąbkę. dodam tylko ze gąbka co tydzień jest czyszczona wraz z podmianką wody. Nawet już pod gorącą wodą z kranu próbowałem się tego pozbyć a i to nie pomogło.

wie ktoś czy to szkodliwe dla podopiecznych i jak się tego pozbyć? może roztwór z carbo pomoże?



To jest piękne i nikt takich nie ma w Malawi - mam taką samą gąbkę nówkę - machniom:D masz na jakiś czas temat załatwiony:D


Andrzej chyba ma rację ale nasi morscy milczą a to tylko w słonej wodzie pojawiają się glony wapienne i właśnie są różowo-fioletowe.


Tam jest to na porządku dziennym bo oni robią cuda by mieć rozpuszczony wapień na budowę koralików więc coś ponad 400mg/l Ca utrzymują.

Pierwsza wiadomość Arku że to zupełnie nie szkodliwe glony poza fantastycznym wyglądem nie szkodzą rybom - możesz polubić wtedy najprościej temat się rozwiąże.:D


Próbowałem poszperać i dociec jaka jest ta kranówa w Koninie i ile ma Ca ale podają tylko wybrane parametry i one mnie już zaskoczyły.

pH 7,6 ale przewodność aż 832 uS/cm więc 1,5 raza więcej niż w jeziorze Tanganika i

4 x więcej niż w Malawi. a GH -15 dH.

Wnioskuję więc że twoja kranówa jest mocno zmineralizowana prawdopodobnie z dużą zawartością wapnia Ca.

Ciekawe co też masz powsadzane w filtracji - czyżby grys koralowy na full , piasek wapienny lub koralowy .

Jak zadzwonisz do laboratorium wodociągów powinni ci podać poziomy i czym ta woda jest zmineralizowana.

Nie wiem jak lejesz wodę w podmiankach czy na ryzyk fizyk bo wodociąg chloruje gazowym chlorem - może tak lać przez węgiel oraz jakieś złoże zmiękczające kranówę czyli podmieniające jony wapnia na jony sodu ale to już dogadamy po rozpoznaniu tematu.

Opublikowano

dzięki za podpowiedzi. tak to prawda - jestem z konina ale od 7lat mieszkam w UK a tu kontakt z moimi wodociągami jest naprawdę żałosny... we filtrze jest około 2kg grysu koralowego :-)

skoro nie są to szkodliwe glony to szkoda ze nie są na kamieniach... szkoda ze porastają gąbkę i pewnie tez cos blokują przepływ mechanika. kupie nowa gąbkę. pozdrawiam.

temat uznaje za zamknięty.

  • 3 tygodnie później...
Opublikowano

luk patrzę na te nie ostre zdjęcia i odczuwam tak jakbyś nas olewał:(

Założyłeś temat "czy to są sinice" miesiąc temu tam prosiliśmy byś nie podawał nam wyników testów Zooleka i zmierzył wszystko łącznie z PO4 JBLem.

totalna olewka.


Za to podkleiłeś się do tematu Anglika:D i myślisz że masz glony wapienne.:?:


Nie spotkałem glonów wapiennych w słodkiej wodzie i to pisałem a ty się łudzisz co masz?


Moim zdaniem na piasku i kamieniach sinice zasiedziałe i jak byki.

Jak spytasz co robić nie podając pełnych wyników JBLem - to zaduszę:D


Nie wiem gdzie mieszkasz w Rybniku ale wodę masz wozić do baniaka z


wodomatu:confused: ( Ślązacy - czy to taki bankomat co zamiast kasiory wylewa wodę?? bo pierwsze słyszę że do tego aż doszło ale się nie dziwię przecie to Śląsk :confused: )

wodomat:D jest na ul Skłodowskiej a nie wolno ci mieszkać ani pobierać wody z ul Chrobrego:D o Nowinach i Chwałęcicach milczą i nie mierzą - chyba jeszcze gorzej??


http://www.pwik-rybnik.pl/laboratorium.html


straszna rozpierducha z tą wodą w Rybniku czuję że totalna porażka z NO3 w jednym kranie NO3 - 30ppm a w wodomacie NO3 -9 ppm.


wróć ty do swojego tematu wklej choć jedno ostre zdjęcie tego piasku z sinicami i pogadamy perfektem:D

Opublikowano

Olewam to ciebie gorolu. Wieśniak


Trochę więcej kultury proszę. Kolega chciał Ci pomóc. Jeśli masz osobiste problemy to napisz mu to na PW.

Opublikowano
  stan napisał(a):
IMHO to nie są since, a brunatnice raczej.


Brunatnice jak się patrzy. Do różowo-fioletowych glonów wapiennych to mu daleko.

Poza tym nie wiem jaki jest sens wklejać do tego tematu zdjęcia z brunatnicami.

Prędzej mogą być to okrzemki, które zaczynają porastać zielonym glonem (kiedyś też tak miałem).

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.