Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam wszystkich mam na imię Mariusz. Jestem na forum już jakiś czas ale jako anonim, więc chciałem to zmienić. Czytam i przyswajam wiedzę analizując różne wątki i przyszedł czas żeby przedstawić mój obecny zbiornik oraz nowy projekt.

Zaczynałem mając 8 lat od słoików, później były akwaria ramowe i kit który wiecznie przepuszczał... Aż w końcu powstało moje pierwsze akwarium z biotopem Malawi 650l które udało mi się uruchomić bez niepotrzebnych problemów i rozczarowań a to między innymi dzięki Wam za co serdecznie dziękuję.

Obecne akwarium jest dosyć nietypowe bo ma wymiary 132cm x 70cm x 70cm – plan był taki żeby było zabudowane frontami lakierowanymi do sufitu ale nie zrobiłem tego od razu i do dzisiaj stoi nie zabudowane- nie wygląda to za ciekawie.

Zastosowałem filtrację narurową oraz sump. Sump to typowy biolog z automatyczną podmianką i odpływem do kanalizacji. Narurowiec jako mechanik + denitryfikacja (purigen). Moja praca ogranicza się do czyszczenia szyb co 3 tygodnie i zmiany wkładów – od jakiegoś czasu stosuję patent STANA z watoliną- sprawdza się świetnie. Oświetlenie 2 x halogen led -oświetla tylko przednią część zbiornika. Niestety nie jestem dobrym fotografem więc na zdjęciach nie wygląda to zbyt ciekawie- dołączę później, ogarniam temat.


Obsada :

-Melanochromis Johannii

-Melanochromis Joanjohnsonae

-Pseudotropheus Elongatus Mphanga

-Pseudotropheus tropheops chilumba gold



Nowy projekt to 300cm x 60cm x64cm – już się rodzi w Szczecinie u Przemka. Filtracja będzie dokładnie ta sama tylko pompy będą silniejsze 25/60 (teraz są 25/40) oraz dojdzie cyrkulator Jebao RW-15. Oświetlenie ledowe – moduły Samsunga+ sterownik -czekam na nową wersję.

To na razie tyle, na pewno będę informował jak idą prace nad nowym projektem.


-- dołączony post:

1_foto-5.jpg[/img]

Opublikowano

Nieźle. Kibicuję. Temat widzę masz już przemyślany.


Też aktualnie jestem w trakcie zakładania akwarium. Z tą różnicą, że ja wciąż czekam na odpowiedź Przemka... ależ jestem cierpliwy.

Opublikowano

Masz rację. Kontakt z Przemkiem to nie jest prosta sprawa :) , ale uważam że warto poczekać. Pierwsze akwarium też tam zamówiłem i jakość to pierwsza klasa. A wracając do nowego projektu zastanawiam się czy nie zmienić obsady na non mbuna...

-- dołączony post:

Poniżej kilka fotek młodzieży:



https://zapodaj.net/367fcca5922d6.jpg.html

https://zapodaj.net/2e87967aa4181.jpg.html

https://zapodaj.net/18eacb42aea52.jpg.html

Opublikowano
Nieźle. Kibicuję. Temat widzę masz już przemyślany.


Też aktualnie jestem w trakcie zakładania akwarium. Z tą różnicą, że ja wciąż czekam na odpowiedź Przemka... ależ jestem cierpliwy.



Jak czeka to się zawsze doczeka :)

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • @LukasLDZ można prosić o jakieś świeże zdjęcia? Jak to wygląda na żywo. Mi coraz bardziej po głowie chodzi taka filtracja, ale musiałbym kaseciaka jakoś wepchnąć do zakazanego i działającego akwarium. 
    • Długość 100cm, ale jak z szerokością, nie dasz rady wcisnąć kilku centymetrów więcej? Ludzie często w początkach skupiają się na długości, szerokość im ucieka - sam to przerabiałem i jako pierwsze postawiłem 240L zamiast 350L, na które miałem miejsce. Dla mbuny 100x40x50 a 100x50x50 to duża różnica, w tym drugim możesz już trzymać dwa spokojne gatunki. 
    • Kaseciak hula już 10 miesięcy (tanganika, bez roślin). W międzyczasie doszła stała dolewka na poziomie ok 20L/dzień. Konkluzje: - to świetna i bezproblemowa metoda filtracji. - gąbkę czyściłem w tym okresie 3 razy. Pierwszy z ciekawości, drugi gdy trochę opadła woda w komorze pompy i trzeci gdy bardzo obniżył się ten poziom (ok 9 miesiąca pracy). Gąbka ani razu nie wydawała się być mocno zapchana. Wydaje się, że powierzchnia 12x50 cm robi u mnie swoją robotę. Za każdym razem natomiast, miałem w gąbce sporo piasku. Zastosowałem bardzo miałki i drobinki nieco podrywają się przy dnie. - po trzecim czyszczeniu pompa nadal wysysała sporo wody. Wtedy wyczyściłem lawę i matrixa. Tu urosło sporo syfu. Teraz wszystko śmiga jak nowe. - skimmer do komory śmieciowej zbiera film który zatrzymuje się na gąbce. - Azotany - 5, azotyny - 0 Jedyne co być może zmieniłbym w projekcie, to grubość spienionego PVC. Przy 3 mm filtr nieco gubi kształt, zwłaszcza w komorze pompy (widać to na moim zdjęciu z góry). Ale to detal, którego zupełnie nie widać w akwarium i nie rzutuje na pracę filtra. Na tę chwilę nie planuję rozbudowywania filtracji.  
    • Pseudotropeheus elongatus neon spot Labidochromis perllmut często ludziska hodują Chindongo saulosi - ja osobiście nie polecam bo potrafią być naprawdę agresywne  
    • Fakt jest taki że to jest max który mogę wcisnąć. Dlatego myślałem o jedno a miałem nadzieję na dwu gatunkowe. Co do jednego gatunku to co wsadzić z rodziny Mbuny?
    • Tak, nadadzą się 🙂 To jedne z lepszych bakterii dostępnych  na rynku.
    • Po pierwsze witaj na forum KM Moja opinia jest taka. Wszystko jest w porządku oprócz wielkości akwarium. Niestety ale jest za małe. Być może utrzymasz tam harem Pseudotropeheus elongatus neon spot  albo coś podobnej wielkości. Tylko rodzi się pytanie - czy dla Ciebie nowicjusza w tym temacie będzie takie akwarium zadowalające? 5-6 ryb w tym może 2 samce.  Jednogatunkowe jest piękne ale myślę, że trzeba do tego dorosnąć. Pamiętaj, że w małym akwarium ryba nie ma gdzie uciekać. Gnębiona zginie a truchło rozwali biologię w trymiga. Im większe tym paradoksalnie łatwiej Może możesz sobie pozwolić choćby na standardowe 120*50*40 lub 120*50*50?  
    • Cześć. Jako że nie mogę sobie pozwolić na większy baniak to chciałbym zrobić 200l i tu kilka pytań do Was. Jaki 1 lub 2 gatunki do takiego baniaka przy parametrach podanych poniżej? Czy coś zmienić (sprzęt w połowie przyszedł na drugą połowę czekam)?   Parametry wody z kranu (woda wodociągowa) robione testami kropelkowymi jbl: PH - 7,5 GH - 11 (mowa o kroplach) KH - 13 (mowa o kroplach) NO3 - 5 NO2 < 0,01 NH4 <0,05   Osprzęt: Akwa 100x40x50 Filtr Aquael ultramax 1500 - czy dokładać drugi wewnętrzny? Cyrkulator Jabeo SOW-3N Grzałka 200W Podłoże granulacja 0,4 - 1,4 (kwarcowy ceramiczny) Kamienie - Dark Rock Dostałem od znajomego nowe nie używane bakterie: Microbe-lift Special Blend 251ml bakterie w płynie - pytanie czy się nadadzą jak już je dostałem? Dodawać jakiś uzdatniacz?   Mi się nie spieszy z rybami mogę i je kupić za dwa miesiące. Kwestia dopięcia wszystkiego na ostatni guzik.     Pozdrawiam.          
    • Na filmiku było ok 4 litrów, wczoraj dosypałem 2 litry. Kupiłem tylko 6 litrów. Gdzieś czytałem, że 1 litr kształtek na 100 litrów wody powinien wystarczyć czyli moje 540l ogarnie.
    • @darianus Możesz zwięszyć skuteczność dosypując więcej kształtek. Optymalnie jest ok. 60% objętości komory. Ale im więcej, tym trudniej kręcić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.