Skocz do zawartości

840l pierwsze kroki.


Rekomendowane odpowiedzi


W załączniku tabelka z wynikami wody. Przed stacją filtr sznurkowy, stacja uruchomiona wczoraj, jednak dopiero w środę będzie ustawiona przez serwisanta. Teraz jest twardość wody ustawiona niby na 0, przez jego pomocnika. Ponadto nie wiem czy już woda ciepła w zbiorniku wymieniła się, ale chyba tak.

Co do piasku, to jakoś nie mam przekonania do piasku z Kreisel 099. Mam próbki obydwu wymienionych i raczej skłaniam się na ten od retne. Chociaż niedaleko mam kopalnię piasku kwarcowego i może tam podjadę.

Tabelka woda..doc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak jak przewidywałem - ze stacji dostajesz wodę tak naprawdę z twardością ukrytą w kationach sodowych (czyli twardości nie ma, ale kationy metali pozostają, tylko zamiast wapnia i magnezu masz sód). Bo KH (zasadowość) pozostaje takie samo. Jeżeli będziesz mieszał to w sumie nawet dobrze - dostaniesz wodę nieco bardziej miękką, a bufor pozostaje taki sam.

Tylko coś mi nie pasuje z tymi wynikami z mieszanej wody, jeżeli kranówa ma 14n, a ze stacji 1-2n, to powinno wyjść jakieś 7-8n.


Jeśli chodzi o piasek to tak samo jak Ty nie mam przekonania do Kreisela - ten piasek jest beznadziejny, bo nie obojętny dla wody. Kup sobie piasek ZEW za 9zł/20kg - możesz go dostać w Obi lub LM. Chyba niestety najbliżej Ciebie są one w Piotrkowie, albo w Warszawie, ale może bywasz - wtedy to nie problem.

Tego piasku nie trzeba nawet płukać.

A piaski z Allegro to raczej pomyłka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uaktualnienie pomiarów twardości z zaznaczeniem iż 2 ostatnie odbyły się nie w świetle dziennym. Nie wiem czemu tak jest, że po odstaniu mieszanki ciepłej i zimnej surowej GH podnosi się po kilku minutach, ale chyba nie powinno być z tym problemu.

Załączam fotkę z próbnego ułożenia kamieni pod dyskusję. Nie jest to ideał dla mnie i muszę poszukać jeszcze drobniejszych kamieni.

Co do proponowanego piasku to on pochodzi on właśnie ze wspomnianej przeze mnie kopalni, a na jej stronie widziałem o grubszej gradacji.

Tabelka woda..doc

post-14701-14695728932645_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko ta rozpiętość gradiacji 0,1-2,5mm. Ten pył szczególnie będzie fajny jak już rybki zdecydują się pokopać. :)


Wysłane z telefonu


Nie ma żadnego pyłu, mam bocje to w kwestii kopania mam ogląd ;)



Nie wiem czemu tak jest, że po odstaniu mieszanki ciepłej i zimnej surowej GH podnosi się po kilku minutach, ale chyba nie powinno być z tym problemu.

Ciekawa sprawa, w każdym razie wynik po odstaniu będzie tym właściwym :)


Taka mieszanka jak zrobiłeś byłaby idealna jeśli chodzi o parametry :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wreszcie powoli wszystko nabiera kształtu:D. Kamienie w akwarium - fotka poniżej. Jak macie jakieś sugestie, koncepcje co do ułożenia to mile widziane. Ponadto, kaseciak, który skleiłem nie jest mistrzostwem, trochę cięknący (formatki pod pompę DCT 6000 i docinanie), trochę za duży zasys, ale już wiem, że będzie klejony nowy z kamuflażem, a ten posłuży do dopracowania wylewki itp.. Dzięki Wszystkim, za pomoc na tym etapie i liczę jeszcze na Was.:-P

post-14701-14695729109852_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieknący kaseciak to nie wada - ja nigdy nawet nie sprawdzam tego - byle dziur po centymetrze nie było bo g... zasysa poza gąbkami reszta się nie liczy.

płucz piasek i pamiętaj że wapiennych piasków nigdy nie da się wypłukać by woda była czysta.

pierwsza będzie mleko, druga też mleko, trzecia bawarka a po 4tej syp do baniaka - kaseciak da radę w dobę wyklarować - watę na start możesz dać i po dobie wyrzucić.

lej wodę przez węgiel i startuj :D

powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie wystartowało. Poniżej fotka robocza, na razie jedna belka (Moduły Samsunga SMD 5630 11000K -12, czerwone -7, niebieskie-8), jeszcze nie podłączyłem sterownika od Romana. Jutro obmyślam koronę, pokrywę i kończę oświetlenie oraz trzeba ogarnąć cyrkulację i śledzić parametry, ale to w innym wątku. A i wreszcie będzie można rozglądnąć się za mieszkańcami - piękną Mbuma.

post-14701-14695729170811_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.