Skocz do zawartości

840l pierwsze kroki.


Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Wszystkim jeszcze raz za wskazówki. Przynajmniej problem szafki się rozwiązał. Teraz siedzę i wałkuję wątek kaseciaka (dzięki wszystkim za wkład w rozwój tej dziedziny, a przede wszystkim Deccorativo - ojcowi tego systemu filtracji). Po pierwszej pomroczności, w mojej głowie już się coś kształtuje i jak dojrzeje to coś i po poddaniu tego pod konsultacje z fachowcami na priv to wrzucę założenia.

Ogarnę filtrację i biorę się za pozostałe rzeczy w planowaniu i tak stopniowo, a w maju zaczną się robótki ręczne (i tu może być ciekawie z moimi zdolnościami, ale CZAS POKAŻE, HISTORIA OCENI, A ŻYCIE ZWERYFIKUJE):D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie otrzymałem wyniki wody kranowej. Nie ma tam wszystkich, ale ogólny zarys już chyba jest. Twardość wody ogólna 6,3 m/V czyli 17,6 dh. W mojej wstępnej ocenie chyba nie jest źle, ale sami oceńcie.


Pierwsze to Michale gratuluję że dogadałeś się z tą dziewczyną z prawej - śliczna:D no i Polka:D

Drugie to parametry Rawianki:D też dobre do Malawi.

Można by na siłę się czepiać tramwaju w Rawie Maz ale po co.


Jedyne to wodę nalewaj przez ustrojstwo z węglem aktywnym - wystarczy jeden korpus z węglem blokowym sprasowanym bo zatrzymuje do 3um a węgiel robi swoje czyli związki chloru i wiele innych świństw wyłapuje. pH masz 7,4 ale w baniaku na pewno samo dojdzie do 7,6 a to wystarczy.

NO3 masz niskie poniżej 2ppm nic tylko ustawiać skały , płukać piasek i zalewać szkiełko.:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



To znaczy?

-- dołączony post:

Robię trochę meble kuchenne. Nie będę się wypowiadał czy to wytrzyma, ale powiem tak. Jako korpusy do kuchni to robota spoko. Natomiast ten co je robił i wiedział, że to pod akwarium, to mógł trochę inaczej je wykonać.


To znaczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr kasetowy prawie ogarnięty - dzięki forum i priv:p (Na pewno jeszcze kogoś pomęczę na priv o szczegóły;) ). Teraz tylko faktycznie się zastanawiam, czy to moje tło (naklejona folia od zewnątrz nie będzie tworzyła efektu lustra) i czy w ogóle dopiero pcv pod ten kolor? Nie wiem jak się ma głębokość 70 cm do tego efektu lustra. A i jeszcze piasek koralowy od akwarystyczny24 (03 - 1mm) ktoś go używa, bo nie mogę doczytać. Chodzi mi czy nie za drobny, i czy nie robi żołtawy?. Tak miałem z kwarcowym w poprzednim, że trzeba było go co tydzień przegrzebać, aby odzyskał biel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzisiaj pomierzyłem wodę kranową testami kropelkowymi JBL:

Kh - 10;

Gh - 14;

ph - 7,4;

No3 - 1;

No2 - poniżej 0,05;

Nh4 - 0,05.

Mam dylemat dotyczący podmianek wody, a mianowicie będę wykorzystywał ustrojstwo do podmiany wody zaproponowane przez Deccorativo, ale będę miał w domu stację zmiękczania wody i odpadnie raczej nalewanie wody ciepłej, ponieważ gdy wyłączę zmiękczanie to i tak miękką wodę będę miał w zbiorniku na ciepłą wodę (150 litrów). Aby to wymienić musiałbym zlać te właśnie 150 litrów (trochę nie ekonomiczne). Znów nalewać wodę tylko zimną przy podmiankach około 160 litrów, to spadnie drastycznie temperatura. Nie mam pojęcia jak jak też będzie zachowywało się ph przy podmiankach miękką wodą. Planuję także użyć piasku koralowego, który pomoże utrzymywać wyższe ph:

Piasek koralowy, wapienny 30kg __MALAWI, TANGANIKA (6158146667) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/61/58/14/66/6158146667@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@61/58/14/66@@AMEPARAM@@6158146667


lub tego:

30 KG BIALY JAK SNIEG PIASEK DO AKWARIUM MALAWI (5840478917) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.

.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak.

To pH będziesz miał spokojnie wyższe niż w kranie, o ile tylko nie będziesz opierał się na purolite (czy jakimś pochłaniaczu azotanów), tylko robił w miarę częste podmianki :) Oczywiście takie złoże i tak może być jako dobra pomoc i zabezpieczenie.


Co do ustrojstwa - zwróć uwagę czy w stacji nie masz węgla aktywnego, bo wtedy to bez sensu. Zresztą nawet i bez tego uważam to za niepotrzebne utrudnienie.


Przede wszystkim zbadaj parametry wody jaką dostajesz z tej stacji zmiękczania - może się okazać, że działa na zasadzie wymiany wszystkich kationów na kationy sodowe i wtedy jak to mówią: "lipa". Czyli KH i GH, dla sportu i z ciekawości możesz jeszcze pH :)

Wstępnie to idealnym rozwiązaniem będzie po prostu zmieszanie tych wód w odpowiednich proporcjach (tak aby uzyskać temperaturę, która nie spowoduje szoku u ryb), ale poczekam na te wyniki :)


Jeśli chodzi o piasek to jest to zły pomysł w akwarium z biotopem Malawi, w którym to jeziorze woda jest miękka. W kranie masz już wystarczająco twardą, a i bufor tworzony przez zasadowość jest duży, więc żaden piasek jest Ci niepotrzebny. Tak jak pisałem - o ile będziesz wykonywał regularne podmianki to pH spokojnie poleci w górę :) A jeśli nie będziesz to piasek wiele tu nie pomoże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.