Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Czy na podstawie zdjęć jesteście wstanie powiedzieć jakim może być wynik badania NO3?

Test kropelkowy JBL


1. fiolka - woda z kranu

2. środkowa - brudna półtoratygodniowa

3. podmieniona.


Ewentualnie proponuję aby każdy wklejał swoje wyniki. Będzie okazja porównać jaką mamy wodę w swoich szkłach, może się przyda komuś taka galeria 8-)

post-16505-14695727742357_thumb.jpg

post-16505-14695727757139_thumb.jpg

Opublikowano

Na pierwszym zdjęciu IMHO kolor próbki bliższy 20.


A czemu ma służyć kolejne zdjęcie i wklejanie zdjęć i wyników pomiarów przez forumowiczów to nie wiem... :confused:

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Czy na podstawie zdjęć jesteście wstanie powiedzieć jakim może być wynik badania NO3?

Test kropelkowy JBL



Daj swojej drugiej połówce test do odczytu,kobiety z reguły lepiej postrzegają barwy niż my ;)...

Opublikowano

No tak przy planowaniu ciąży ksiądz mówił o kilkunastu odmianach koloru żółtego.

A tak na poważnie to żaden kolor nigdy mi nie pasuje do testów JBL, można jedynie domniemać że kolor jest za ciemny do 5 - 10 a za jasny do 40. Ważne że jest to "w normie", bo robię testy za każdym razem przy podmianie.

Co do zdjęć umieszczanych w tym poście sadzę że będzie to zabawa połączona z doświadczeniem i większość z forumowiczów będzie miała możliwość porównania swoich danych z opublikowanymi na forum. Szczególnie jeżeli większość z was jest tutaj wzorem do naśladowania.

A jak nie to nie.

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano
...Co do zdjęć umieszczanych w tym poście sadzę że będzie to zabawa połączona z doświadczeniem i większość z forumowiczów będzie miała możliwość porównania swoich danych z opublikowanymi na forum. Szczególnie jeżeli większość z was jest tutaj wzorem do naśladowania...


Takie porównywanie będzie obarczone bardzo dużym błędem - balans bieli aparatu oraz profil monitora skutecznie rozjedzie wyniki...

Opublikowano
Takie porównywanie będzie obarczone bardzo dużym błędem - balans bieli aparatu oraz profil monitora skutecznie rozjedzie wyniki...


...dokładnie. Tylko sami zamieszanie sobie zrobimy.


...a ja bym dał jednak 10 z pierwszego zdjęcia. A monitor mam kalibrowany.

Opublikowano
Takie porównywanie będzie obarczone bardzo dużym błędem - balans bieli aparatu oraz profil monitora skutecznie rozjedzie wyniki...


Do tego jeszcze dochodzi rodzaj matrycy i nawet w ekstramalnych wypadkach rodzaj programu do przeglądania zdjęć. Za dużo zmiennych aby można w sposób miarodajny określić różnice. Pomijam fakt, że testy kropelkowe są raczej testem jakościowym niż ilościowym co jest dość sporym ograniczeniem.

Opublikowano

Teraz to popadliście w skrajność, zapomnieliście o wysokości nad poziomem morza.:D

W każdym bądź razie wyniki mam cały czas na tym poziomie.

Opublikowano

Ja tam uważam że w tak zrobionym zdjęciu i tak wyświetlonym na monitorze zniekształceniu podlega i wzorzec z lewej i dokładnie tak samo porównywana próbka więc można śmiało przesyłać takie fotki i co najważniejsza odczytywać wyniki.


Twój oceniam na 12 do 15ppm:D a sam to możesz potwierdzić.


Pomijając dokładność pomiaru metodą kolorymetryczną gdzie narzędziem jest oko ludzkie a każdy widzi inaczej kolory to poza aspektem chwalenia się wynikiem tak niskim:D jak i wysokim:( nie bardzo widzę sens publikacji zdjęć - wystarczy podać wynik cyfrowy z odczytu ale uzupełniony o tą część instrukcji która jest opisana w Uwagach a którą najczęściej pomijamy.


To czy Fedajkin ma 12 czy15 czy też 17ppm NO3 mierzone JBLem to nie jest istotne z punktu widzenia szkodliwości azotanów dla ryb bo co prawda każdy ma własny dopuszczalny ten poziom ale ja uważam że szkodliwość zaczyna się powyżej 20ppm i wszystko co poniżej to OK a powyżej to żle - ale to tylko moje widzenie sprawy i nie będę na ten temat wdawał się w dyskusję.


Więc o wiele ważniejsza jest ocena gdy wychodzi kolor mocniejszy od 20ppm ale słabszy od 40ppm.

Jak się dowiedzieć czy to jest 25ppm czy 30ppm - bardzo prosto bo wynik już masz w tej fiolce tylko nie zastosowałeś wskazówek z tej Uwagi na końcu instrukcji.


W tym celu kupujemy w najbliższej mydlarni teraz zwanej sklepem AGD butelkę Wody Destylowanej Ultraczystej ( WDU) firmy Kamix ( u mnie w Węgrowie w każdej mydlarni jest i po 4 zł więc nie majątek - pytaj o wodę do żelazka) i dajemy małżowince do żelazka a sobie do akumulatora samochodowego.

Tak zupełnie pobocznie mamy wodę do zrobienia wzorcowych kalibratorów ale i to pomiaru NO3 i PO4.


Jak nam wyszło mocniejszy niż 20 a słabszy niż 40 to.


1/ do dwu czystych fiolek z testów JBLa czystą strzykawką nalewamy do jednej 8ml a do drugiej 6,6ml tej wody WDU:D


2/ z fiolki z naszą kolorową odstaną 10 minut próbką kolejno pobieramy strzykawką 2ml i wlewamy do 8ml WDU a następnie pobieramy 3,3ml i wlewamy do tej z 6,6ml WDU


3/ stawiamy w dwu komparatorach raz na wyniku 5 a drugą na wyniku 10


Ocena wyniku

- jeśli jest dokładnie 5 to mamy w baniaku 25ppm bo 5x5 =25 jeśli zgadza się kolor postawiony na 10 to w baniaku mamy 30ppm. bo 3x10=30

Kombinacje z obu gdy kolor się nie zupełnie pokrywa z postawionymi na 5 i 10ppm pozwala ocenić czy i jak daleko jest pomiędzy 20-25ppm lub 25-30ppm czy też 35-40ppm.


Do tej dokładniejszej oceny wystarcza woda destylowana za 4 zł i nie marnujemy odczynników. Nie wolno do tego użyć wody kranowej bo fałszuje wynik gigantycznie więc traci sens takie badanie.


Fedajkin z drugiej fotki wynika że w kranie masz blisko 10ppm w baniaku przed podmianką blisko 20ppm a po podmiance właśnie te ok 15ppm.

Może pomyśleć o ustrojstwie z węglem + Purolite ??


A tu poszukaj swojej SUW i odczytaj azotany w kranówie - powinno się zgadzać z twoim pomiarem kranówy

http://www.dabrowskie-wodociagi.pl/Data/Sites/1/pdf/tabela_jakosci_wody/jakosc_wody_marzec_2016.pdf

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Tak, już kiedyś sprawdzałem mam 10,5. I to by się zgadzało z wynikiem. Moja akcje chciałem ruszyć aby porównać jak wam kolorek wychodzi przy waszych badaniach, na zasadzie kran-brudna woda-podmiana.

Jeśli chodzi o badania tak jak na ulotce to w sumie u ciebie dopiero w miarę zrozumiałem o co dokładnie chodzi dlatego dzięki za podpowiedź. Zrobię sobie przy okazji dla ciekawości jak to będzie wyglądało z woda destylowana. Podobny problem kolorystyczny wystąpił przy PO4, ale tu jakby już czytelniejszy ten błękitny.

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
    • Dla mnie non-mbuna to jest zagadka. Niby parametry wody w kranie idealne, w akwarium również, ale może jednak coś jest w wodzie co testy nie wykrywają? U mnie każde podejście do non-mbuny kończyło się fiaskiem.
    • Ja mam najtańsze kształtki z polecenia @triamond. Używam ich statycznie i teraz przy restarcie akwarium fajnie zaszły brudem. Na samym K1 i różnej gradacji gąbkach, bez waty woda kryształ na długości 260 cm.
    • Przerabiałem te media. Ten produkt był skuteczny, dość mocno podbijał PH - u mnie o ok. 0,5. Pomyśl o Seachem Malawi/Victoria Buffer - podnosi silnie pH oraz KH nie podnosząc GH.
    • Przy tej wielkości szkła najdroższy jest transport. Ja bym popytał po miejscowych lepszych sklepach - może któryś współpracuje z myciokiem, erybką lub podobnymi. Brałbym z 10. Kiedyś była akcja, że 240 pękały przy wzmocnieniach. Były właśnie robione z 8
    • Te ryby są nieprzewidywalne, ale u mnie nigdy jeden samiec się nie sprawdzał. Nie ważne w jakim litrażu. Dla przykładu teraz mam auratusa 4+4 (dwa potężne samce plus dwa to tacy chłopcy do bicia), samice spokojnie noszą młode do tego stopnia, że mam inwazję młodych. Na pewno agresję u nich rozkładają inne samce i temperatura, bo nie używam grzałki (w akwarium zimą mam ok 22 'C, a latem 26 'C).
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.