Skocz do zawartości

Prawidłowa cyrkulacja i filtracja mech. w 150x50x50


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Mam problem z prawidłową filtracja w swoim baniaku. Obecnie wygląda to tak że wlot i wylot z filtra eheim 2075 jest w lewym tyle i skierowany wzdłuż tylnej ściany. Do tego na lewej bocznej ścianie jakieś 15cm od lustra wody i mniej więcej w połowie długości znajduje się wp-25 pracujące na H3 (najmniejszy stały przeplyw). Skierowany jest pod kątem na tylną ścianę mniej więcej by się odbić w połowie długości.

Mam pełno fruwajacych drobin i szczerze mówiąc lekko mnie to irytuje. To problem z obiegiem? Jeśli tak to jak to przestawić żeby było w miarę?

A może mam gó*****ą filtracje mechaniczną?

Na zasys od kubla założony jest prefiltr eheima.


Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

No, na pewno nie można liczyć na to, że kubełek brutto 1250L/h ściągnie Ci wszystkie drobiny z toni w tej wielkości zbiorniku :) To powinno być mniej więcej tyle przepływu ale netto :) Zatem pompa 1500L/h z grubą gąbką lub 2000L/h z drobniejszą (ale wciąż nie drobną). Nie widzę raczej możliwości, żeby ten eheim to zebrał. Paradoksalnie prefiltr zewnętrzny jeszcze pogarsza "ściągalność" drobin z toni, bo po prostu pompa Eheima jest jeszcze bardziej obciążona i zasys jest wyraźnie mniejszy :(

Pompa cyrkulacyjna akurat na drobiny w toni nie ma wpływu. Znaczy inaczej - jak się ma mocnego mechanika to tak, bo lepiej je rozprowadza, tak że owy mechanik je wychwyci, ale jak mechanik jest słaby to tylko zwiększa ilość syfków w toni, bo nie dopuszcza do ich osadzania się.

Pytanie jeszcze brzmi czy naprawdę masz dużo drobin, czy jesteś nazbyt perfekcyjny, a tak naprawdę jest ok :)

Opublikowano

Eheim pluje 840L/h, zmierzone.

Filtr wewnętrzny nie wchodzi w grę.

Pedantem nie jestem ale wydaje mi się że pływa tego sporo.

Cyrkulator chyba działa i spełnia swoją funkcję bo z dna klocki pozmiatal.


Mam dwie opcje.

1. Przełamać się i wsadzić do zbiornika kasetę

2. Sprzedać tego eheima bo jest sporo wart nawet na rynku wtórnym i kupić unimaxa 700.

Jednak pobór prądu....


Wysłane z mojego LG-H955 przy użyciu Tapatalka

Opublikowano

Hmm piszesz że mechanik nie wchodzi w rachubę a zastanawiasz się nad kaseciakiem ? To i to będzie się rzucać w oczy bez odpowiedniego maskowania.

Zerknij jak można schować mechanika.

galeria-8161.JPG

Opublikowano

Nie neguje tego eljot, że można to dobrze schować.

Jeśli miałbym jednak wkładać mechanika z dużą gąbką to wolał bym zamknąć filtracje bio+mech w jednej kasecie która znacząco wymiarami różnić się nie będzie a i koszt powiększony w zasadzie tylko o formatki.

Opublikowano

No co do wielkości to chyba jednak będzie różnica i to znaczna jak chcesz tam dać i biologię. Gąbki wielkościowo w obu przypadkach powinny być podobne aby uzyskać taki sam efekt.

Opublikowano

Gdybym dziś miał wybierać miedzy wewnętrznym a kasetą to biorę kasetę po raz kolejny. Grzałka, biologia, wewnątrz a przy obecnych projektach narożnych masz i skimmer. Ja jeszcze w kasecie mam adsorber. Jedyną konkurencją jak dla mnie jest narurowiec ale u mnie odpada bo nie mam miejsca pod akwarium (barek) lub dwa zajebi***e mocne kubły ale tu znowu koszt no i miejsce.

Jeśli kolego myślisz o kasecie to musisz pomyśleć czym ją napędzać. Sam kubeł Ci nie posprząta akwarium i nie ma na co liczyć. Cyrkulację masz dobrą jak czytam ale brak porządnego filtra mechanicznego.

Opublikowano

Kasete napędził bym DCT-4000 a w ostateczności jak braknie funduszy AT-306.

Patrze w mój zbiornik i stwierdzam, że trzeba coś zmienić bo w chwili obecnej jest dla mnie nie do przyjęcia.

Opublikowano

JemioloSeba, mógłbyś coś więcej napisać o swojej kasecie? Jakiś projektm, zdjęcia, jak zbudowany masz absorber itd. Może być na pw ale i tutaj komuś kiedyś może się przydać. Z tego co kojarzę dosyć długo walczyłeś o czystą wodę w swoim zbiorniku.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.