Skocz do zawartości

Obsada do 924L Mbuna


Rekomendowane odpowiedzi

Mój typ to

Metriaclima Fainzilberi Luwino Reef lub Metriaclima Fainzilberi Maison Reef. To moi faworyci ale jeden gatunek do wyboru.

Pozner dobry pomysł podrzucił z Melanochromis Kaskazini northen blue

Acei Ngara, Intungi, Luwala do wyboru 

Metriaclima Msobo Magunga 

Metriaclima Fainzilberi Lundo Island OB ( plamiaki często są uważane za brzydkie,  może i są tak brzydkie ale aż piękne :D

No to kombinuj dalej... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również proszę bardzo:

W dużym akwarium z mbuną, wg mnie podstawą obsady powinny być:

1/  Metriaclima msobo Magunga  - kilkusamcowo z dużą liczbą samic (zakładam, że aranżacja jest "pod mbunę")

2/  Pseudotropheus cyaneorhabdos Maingano - kilkusamcowo (zwłaszcza jeśli byłoby tło strukturalne)

3/  Pseudotropheus acei Itungi - duże stado do toni

PS. Żółte samice msobo moim zdaniem są nieskończenie piękne, więc nie mogą nie być najpiękniejsze.:icon_smile: Mają co prawda pewne wady charakteru, lecz czy piękne kobiety ich nie mają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Mortis napisał:

Tomku zaintrygowała mnie Twoja odpowiedź, co byś z non-mbuna zaadoptował? 

Też jestem ciekaw. Ostatnio ciosek13 chciał adaptować (Panowie, nie proponujcie koledze adopcji :) ) frejka do mbuny. Ciekaw jestem co Tomek zaproponuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, szczep85 napisał:

A jaka non mbunę proponujesz dołożyć?

1/  Protomelas sp. „steveni taiwan”  (kiedyś Harisimi napisał artykuł na ten temat)  lub

2/  Protomelas sp. „steveni imperial”   lub

3/  Cyrtocara moori (choć teoretycznie żywieniowo najmniej pasują (bo głównie mięsożerne), ale "psychologicznie" super, na zasadzie oddzielnej "kasty"), (miałem razem z msobo i maingano)

Inne non-mbuna poza wymienionymi (częścią protomelasów (tych w stronę roślinek) i delfinkami) całkowicie odpadają!!! "Spokrewnione" fryeri też odpadają.

Wszystkie te ryby jednak wykluczają towarzystwo wybitnie roślinożernych (i często bardzo agresywnych) mbuna np: demasoni, auratusów, a niestety również wszystkich kulfonów (trewków i fuelli)

W przypadku zainteresowania miksem, polecam artykuł Harisimiego j.w. (nie pamiętam w którym numerze Naszego Akwarium, a może Magazynu Akwarium).

Jeśli zdecydowałbyś się wpuścić jeden gatunek non-mbuny, to na starcie powinien być kupiony większy od mbuny.

Mortis - Twoje zaintrygowanie. Pozner - Twoja ciekawość. Są dla mnie zaszczytem:smile:
Wszystko powyżej to tylko moje zdanie. Np Przezdra ma inne.

Przepraszam, że wypowiedziałem się w temacie "mbunowym"
Będę się starał więcej tego nie robić:smile:

O agresywności non-mbuna będzie w następnym rozdziale artykułu http://forum.klub-malawi.pl/topic/17444-artykuł-„wybór-obsady-non-mbuna-do-akwarium-200cm”/

po którym zaproszę do dyskusji.

Tutaj nie róbmy OT, bo Kolega może i tak wybierze samą mbunę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma najmniejszego sensu wpuszczać non mbuny, do mbuny , no bo jaki ???....wśród gatunków mbuny jest tak wiele pięknych ryb, że 

i ponad 2000 l akwa będzie za małe, poza tym mbuna ma w większości też ładne samice, czego nie można powiedzieć o non mbunie, poza

wyjątkami..Dekoracyjność akwa raczej mało polega na doborze ryb, bardziej na jego urządzeniu i żeby był wycinkiem 

środowiska, co jest największą sztuką w naszych małych akwariach, a wtedy nawet obsada jednogatunkowa będzie czymś pięknym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.