Skocz do zawartości

Reef Interests All-In-One Biopellets


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

I jak tam prace nad kolumną fluidyzacyjna? Zawsze możesz taka wykonać z pojemnika na żywność, ktoś już podsyłał linka do DIY. Koszty na pewno mniejsze niż te chińskie cuda a działać będzie tak samo jak nie lepiej ;-)

Opublikowano

Zrobiłem nowy filtr z butelki. Podłączyłem pompkę napowietrzajacą oraz Pomkę Hydor Pico 1000. Efekt: pelletki ani drgnęły... :( zero reakcji. Zmieniłem pompę na Atmana AT-306 i efekt prawie taki sam. Pellety trochę się poruszają ale efekt marny. Sam już nie wiem - może pompa o wydajności 3-4 tys. l/h dałaby radę. Zresztą takie przepływy są zalecane przez producenta. Podejrzewam, że w wodzie słonej (ze względu na jej dużą wyporność) pellety pracują zupełnie inaczej tzn. tak jak powinny. Jednak koszt zakupu tego biopolimeru, reaktora i odpowiednio mocnej pompy - co z kolei wiąże się z jej dużą prądożernością - jest zabawą, która IMHO nie ma najmniejszego uzasadnienia ekonomicznego.


Zauważyłem jeszcze jedna rzecz: na dnie baniaka, w którym bawię siew testowanie AIO BioPellets wytrąciła się zawiesina/pył/muł (nie wiem jak to nazwać). Wygląda to tak rozpuszczona w wodzie farba plakatowa. Drobniuteńkie grudki, które brudzą palce na żółto. Podejrzewam, że to efekt ścierania się pelletek i być może występuje tylko w początkowej fazie - porównał bym to do płukania piachu rzecznego z którego na początku wypłukiwane są drobiny ziemi i innego brudu. Woda w akwarium testowym zrobiła się żółtawa i lekko mętna. Wnioskuję, że bez dobrego filtrowania wody w celu eliminacji powstałej zawiesiny (w morszczaku odpieniaczem) może być niewesoło.


Trochę z innej beczki dodam jeszcze, że po nieudanych próbach uruchomienia AIO BioPellets do tej samej butelki z podłączonym Hydorem Pico 1000 i napowietrzaczem wrzuciłem ok. 0,5l NGBC. Przez pierwszych kilka godzin kostki powędrowały do góry i musiałem zabezpieczyć je siatką aby nie wypłynęły. Po czasie jedna po drugiej opadały na dół by ostatecznie osiąść na dnie. Myślę, że taki zestaw jako reaktor do NGBC jest OK natomiast dla AIO BioPellets trzeba wymyślić coś innego.

Opublikowano

A ja bym Krzysztof nie rezygnował tak łatwo.

Producent dopuszcza pracę bez fluidyzacji - sam to wyczytałeś.

Jeśłi dałeś Hydorka1000 i napowietrzanie to peletki są oczyszczane z biomasy o czym świadczy ten pył na dnie.

Dolej wody z baniaka z jakimś solidnym NO3 i PO4 ( może jak nie masz to koledzy z Krakowa poratują taką wodą:mrgreen: ) i zobacz czy to ruszy i kiedy.

Proponuję jednak dokończyć temat. Ja tam z tą butelką i TMBT ciągnę dalej mimo że się ubiło i przepływ spadł ogromnie.

Wczoraj zmierzyłem NO3 i na 100% po 3 dniach działa już bo miałem znacznie powyżej 40ppm NO3 a wczoraj na pewno nie wyżej jak 40ppm. Pod koniec dnia czyli po 4 dniach zmierzę ponownie - ale zaznaczam cały dzień patrzę na ryby i podziwiam.:D Błagam nie piszcie że nie mam czasu na pasję i hobby rybne:mrgreen:

Wczoraj dwa samce Tropheusów Bemba wzięły się za mordy aż woda wychlapywała z baniaka mimo pokrywy.

Wieczorem jeden z poharatanym pyskiem stał pod powierzchnią w strudze wody falownika i "lizał rany" dziś już jest OK.:D

Opublikowano

Coś pomyślę... Wyczyszczę akwarium testowe bo zasyfione tym pyłem i może faktycznie poszukam dostawcy wody do testów :) bo u mnie w akwarium po dzisiejszych pomiarach NO3 pomiędzy 5 a 10 (tak bliżej 5) a PO4 mierzone reagentem Hanki zerowe. Albo sam przygotuję wodę z dodatkiem odpowiedniej dawki nawozów.

Swoją droga martwiłem się, że po wyrzuceniu 3/4 złoża filtracyjnego, NGBC, 60% podmiany wody i grzebaniu w baniaku podczas wymiany kaseciaka zdestabilizuję parametry w akwarium a tu taka niespodzianka... :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam po kilku dniach przerwy. Kolejny raz sprawdza się porzekadło, że nic nie dzieje się od razu i na wszystko przyjdzie odpowiedni czas... :)


Oznajmiam, że AIO Biopellets można "napędzić" pompką Hydor Pico 1000 a śmiem twierdzić (choć tego nie sprawdziłem) że także słabszą :)

Po wielu godzinach prób znalazłem sposób na rozkręcenie pelletek. Jest to tak proste, że aż wstyd, że dopiero teraz do tego doszedłem - poniekąd dzięki Henrykowi, który swoje podkówki TMBT napędza w butelce z napoju. Ja uruchomiłem AIO Biopellets w w ten sam ale dokładnie odwrotny sposób :) Rozwiązaniem zagadki jest tłoczenie wody od góry czyli butelka stoi tak jak stać powinna szyjką do góry - a nie odwrotnie jak w propozycji Henia - a woda wtłaczana jest od góry rurką sięgającą dna. W drugą stronę to nie działa bo pelletki są drobne i stosunkowo ciężkie więc opadają a strumień wody zwyczajnie przelatuje do góry. Ważne jest natomiast aby woda mogła z butelki swobodnie wypłynąć więc szyjka powinna być stosunkowo szeroka.

Mało tego w ten sam sposób odpaliłem NGBC, które idealnie się kręci gdyż jest poddawane dużemu ciśnieniu. Dodatkowo można dorzucić kostkę napowietrzającą i już jest ideał.


Taki "reaktor" można swobodnie umieścić w kaseciaku lub sumpie - jest bezgłośny. Ale podczas prób wymyśliłem też inny sposób: butelkę można ułożyć płasko i też działa :) W takim układzie można schować ten "reaktor" pod obudową - wystarczy tylko podwiesić go np. do wzmocnień akwarium albo pokrywy.

Jutro nakręcę krótkie filmiki jak to działa i wrzucę bo opis pewnie jest mało obrazowy.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Krzysiu jesteś Wielki

A już chciałeś się poddać - mamy więc my sumpowcy i kaseciarze:D trzeci biopolimer oraz wszystkie inne biopellets.- brawo.

Gratuluję i czekam na filmiki choć i tak rozumiem z samego opisu.

dzięki

Opublikowano

Poniżej krótki filmik z poziomym ustawieniem butelki - można to podwiesić pod obudową. Nie bawiłem się w modyfikacje takiego rozwiązania ale widać, że to działa i przy odpowiednim ustawieniu wylotu całe złoże będzie się ładnie kręcić.

Filmiki kręcone smartfonem wieczorową porową w brudnej, zmąconej wodzie - przepraszam za kiepską jakość. Następne będą lepsze.


AIO Biopellets 01 - YouTube


-- dołączony post:

Kolejny film nakręcony późnym wieczorem pokazuje jak kręcą się pelletki przy pionowym ustawieniu butelki - wersja do sumpa lub kaseciaka. Na filmie widać jak zmiana ustawienia wlotu z pompki wpływa na wirowanie pelletek.


MOV 0025 - YouTube



I film przy lepszym świetle i wymienionej wodzie :)


MOV 0050 - YouTube



Ostatecznie dizś zmodyfikowałem "reaktor" :) Jak dla mnie jest to wersja ostateczna. Jak obrobię film to go zamieszczę.

-- dołączony post:

No to załączam obiecany film pokazujący końcową wersje reaktora.

Ostatecznie zrobiłem go z dodatkowym napowietrzaniem. Przez zakrętkę podpięta jest kostka napowietrzająca. Taki układ ma jeszcze ten plus, że rurka wlotowa nie musi być ustawiona dokładnie w pionie aby mieszała pelletkami co jest konieczne przy ustawieniu butelki dnem do dołu. Również reaktor nie musi być ustawiony dokładnie pionowo. Lekkie pochylenie nie ma wpływu na jego pracę i mieszanie pelletkami. Woda wylewa się bezgłośnie i równym strumieniem po brzegach butelki dzięki czemu jest dobrze natleniona. Widać to dokładnie pod koniec filmu.



Reef Interests All-In-One Biopellets - DIY REAKTOR - YouTube



Reaktor działa więc pierwszy etap mam za sobą. Teraz kolej na testy samego biopolimeru. Liczę, że się sprawdzi. Na wyniki trzeba będzie jednak poczekać 3-4 tygodnie.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Relacji ciąg dalszy...


Tym razem zdjęcia pokazujące jak wygląda i jaka jest ilość biomasy (pyłu) powstałego podczas pracy biopolimeru w reaktorze. W akwarium testowym podłączyłem kubełek zewnętrzny Eheim 2211 z prefiltrem z gąbki do "zbierania" biomasy.

post-16170-14695727369045_thumb.jpg

post-16170-14695727374201_thumb.jpg

post-16170-14695727392108_thumb.jpg

Opublikowano
Relacji ciąg dalszy...


Tym razem zdjęcia pokazujące jak wygląda i jaka jest ilość biomasy (pyłu) powstałego podczas pracy biopolimeru w reaktorze. W akwarium testowym podłączyłem kubełek zewnętrzny Eheim 2211 z prefiltrem z gąbki do "zbierania" biomasy.



Nie wygląda to za fajnie, ale z tmbt u mnie jest podobnie(może ciut mniej) tyle że ja wylapuje to na gąbki w reaktorz, więc minimalne ilości idą do baniaka

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Możem ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
    • Różnica w cenie spora. Ale możesz wziąć pod uwagę zamontowanie jednego wzmocnienia poprzecznego . Ja tak zrobiłem gdy pękło moje. Trochę to może komplikować 'grzebanie" w akwa ale niespecjalnie . To tylko kwestia włożenia tła w przyszłości  ale i z tym można sobie poradzić.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.