Skocz do zawartości

Niecałe 300l Mbuna


sbc

Rekomendowane odpowiedzi

Zbiornik o wymiarach 120x60x40. Litraż szału nie robi, powierzchnia dna na plus imo.


No i dorzeczy - ja ostatnie malawi miałem naście lat temu, spędziłem z tymi rybami kilka lat i jakieś zakurzone doświadczenia mam. Zbiornik o którym mowa należy do mojego przyjeciela - chłop od szmatu czasu nakręcał się na akwarium i w końcu po którejś wizycie u mnie nakręcił się do końca. Miesiąc temu postawił 112l dla kilku małych i towarzyskich rybek, ale choroba postąpiła szybko. Nowe szkło jest już ustawione, zalane i właśnie sobie dojrzewa. Kolega wybrał pyszczaki bo od zawsze mu się podobały, bo kranówkę mamy pod nie znośną i koniec końców to wdzięczne i piękne rybska :)


Akwarium powstaje pod moim okiem, a że przez te wszystkie lata wiedza o tych rybach znacznie się rozwinęła postanowiłem dopytać u tych którzy siedzą w tym non stop.


W akwarium chcemy upchać 4 gatunki ryb w ilości ~6 sztuk. Mamy listę rybek dostępnych dla nas lokalnie i przy tym chcielibyśmy pozostać. Możliwe, że gdy ryby odrosną, gatunek z najmniej korzystnym układem płci zostanie oddany. To już zależy jak akwarium będzie funkcjonować z dojrzałymi płciowo rybami.


Gatunki które wstępnie bierzemy pod uwagę:

Iodotropheus sprengerae

Pseudotropheus sp. "acei"

Pseudotropheus demasoni

Pseudotropheus saulosi

Labidochromis caeruleus

Labidochromis sp. "mbamba"

Cynotilapia afra cobue

Metriaclima sp "elongatus chewere"

Metriaclima estherae red red

Melanochromis cyaneorhabdos


Jak dla mnie z listy powinny odpaść acei i red red ze względnu na ich rozmiar, demasoni za swoją zadziorność (może i maingano?).


Jakie są wsze opinie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, tak jak napisał Bezprym, do tego litrażu wejdzie nie więcej niż 3 gatunki po 5 ryb, czyli trzy układy jednosamcowe. Słusznie rozumujesz z tymi, które się nie nadają, co do Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano to dużo zależy od osobnika alfa, może być ok, a może być jatka... Z Waszej listy na pewno wdzięczną rybką na początek będzie Iodotropheus Sprengerae. Obrałbym to jako punkt wyjściowy. Teraz jest kilka opcji, ja bym Ci polecił dobrać Labidochromis Caeruleus i Labidochromis sp. "mbamba", albo Saulosi i Cynotilapia Zebroides Cobue.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do Pseudotropheus Cyaneorhabdos Maingano to dużo zależy od osobnika alfa, może być ok, a może być jatka...
Tego gagatka miałem w latach 90 i strasznym terrorystą był, chipokae były przy nim jak baranki.


Punktem wyjściowym na 90% będzie L. caeruleus bo bardzo się podoba Adamowi, więc dobrze będzie jeśli reszta ryb będzie stosunkowo wszystkożerna z przewagą zooplanktonu.

Fajnie by było coś kontrastowego dla niego. Pod kontrastowe pasują C. zebroides cobue, L. sp. "mbamba" - który z nich będzie odpowiedniejszy? P. saulosi raczej z listy wypadnie chociaż grzeczny i piękny, to jednak może być zbyt żółto w akwarium. Może jeszcze warto pod uwagę wziąć P. sp "acei" Ngara? Tylko tego nie widziałem nigdzie w pobliżu (Lubuskie).


Ryby będziemy kupować młode, więc na pewno w większej ilości niż owe 5 sztuk, żeby później była możliwość selekcji wdłg płci. Myślę, że w grupach 7-8 sztuk z tych gatunków których płeć będzie cięzka/ryzykowna do oszacowania przy 4-5cm rybkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Caeruleus jest pozycją wyjściową to nadal proponuję do nich Sprengerae ;) Saulosi odpadają ze względu na ilość koloru żółtego (a wcale takie grzeczne nie są), ale zauważ, że nie proponowałem ich razem ;) pamiętaj też, że tylko samce wśród Zebroides i Mbamba są ładne, a samice raczej szarobure. Do Caeruleus i Sprengerae proponowałbym Mbambę bo to jednak niebieski akcent, którego na razie brakuje w składzie. Acei Ci nie polecam bo macie do dyspozycji niski zbiornik, a te ryby lubią popływać w toni wodnej. Nie wiem jak szukałeś, ale w Gorzowie Wlkp. jest jedna z najbardziej polecanych na forum hodowli :) tan-mal. I tam proponuję wybrać się po ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co mam pod nosem Matik, sporo mojej Tanganiki jest od p. Wisza, regularnie zaopatruje się tam w pokarmy. Niestety spora część ich cen jest zaporowa dla mojego przyjaciela. Na liście jest większość tego co aktualnie w Różankach na promocji ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem, czy wiesz, znaczy teraz już wiem, ale jak pytasz o miejsca w okolicy lubuskiego to dajesz do zrozumienia, że nie wiesz :P mogłeś napisać "oprócz tan-mal" wtedy byłoby jasne. Wyobraź sobie, że niektórzy na forum dopiero pierwszy raz słyszą o czymś takim, że poza zoologicznymi są jeszcze u nas jakieś renomowane hodowle ;) a powiedz mi, co tam jest zaporowego bo zerknąłem na aktualny cennik i wszystkie gatunki, które bierzemy pod uwagę są po 12 zł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co tam jest zaporowego bo zerknąłem na aktualny cennik i wszystkie gatunki, które bierzemy pod uwagę są po 12 zł


...przepraszam za OT. Mateusz..powiedz mi czy mają aktualnie Labidochromis sp. "perlmutt" i po ile? Wysłałem niedawno zapytanie ale pewnie jutro dostane a zależy mi bo jutro mogę kupić na moim terenie.

Będę wdzięczny. Jak coś to możesz na PW aby tu już nie zaśmiecać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.