Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie ponownie!!


Na wstępie chciałem wam serdecznie podziękować za to, że pomogliście mi wybrać osadę (temat demasoni plus)!! Niestety jak mawia przysłowie „osada zmienną jest” i znów potrzebuje waszej pomocy. Na wstępie powiem tylko, że wziąłem sobie do serca dyskusje na forum na temat oklepanych pyszczków – obsad akwariowych i postanowiłem że trzon mojej obsady będą stanowić jednak (i tu uwaga.............)

L. chisumulae!!

Chciałem dorzucić do nich także yellow – te są oklepane ale!! ale!! Z tego co widzę nie wielu akwarystów mogących hodować te ryby w większych zbiornikach to robi. Mam wrażenie, że są one zostawiane do małych baniaczków, dla początkujących Malawistów.

Tu mam pierwsze pytanie :

Czy te rybcie (chisumulae i yellow) mogą być razem – z tego co czytałem to powinien być zgrany duet, oba to tzw. „mięsożercy” ale czy się nie będą się krzyżować??

A drugie pytanie brzmi: Co jeszcze !! Coś niebieskiego (choć nie koniecznie ważne żeby pasowało pod względem żywienia i temperamentu i nie było oklepane:). Myślałem tu o

- elongatus mhanga (plusem jest kolorystyka ale nie jest

to „mięsożerca”)

- socolofi (co sądzicie)

- a może Hongi (byłby królem akwa ale jak z żywieniem )

A może widzicie jeszcze coś innego!!

Wszystkie!!!!!!!!!!!!!! Propozycje bardzo mile widziane!!

Obiecuje że tym razem to DOCELOWA obsada!! ;))))))))))))))))

Opublikowano

Hmm… nie wierze, że nikt nie wie czy chicumulae mogą się krzyżować z Yellow? I czy dieta Hongi jest zbieżna z preferencjami pokarmowymi tych dwóch gatunków?


Może ktoś…. coś….. wie… coś??

Opublikowano

Nie wiem, czy trzymanie w akwa 3 gatunków z tej samej grupy (Labidochromis) jest bezpieczne. Przy dwoch gatunkach już jakieś tam ryzyko jest. Czasem mniejsze, czasem większe. Jeżeli miałbyś dobrze dobrane haremy, tzn samiec poszczególnego gatunku miałby "swoje" samiczki, byłoby ok.


W Twoim przypadku stawiałbym raczej na Caeruleus i Chisumulae. Hongi odpuść. Do tych dwóch pasowałby Maingano-jest wszystkożerny. No i niebieski, jak chciałeś.

Opublikowano

Zmartwiłeś mnie !! pisząc że powinienem sobie odpuścić Hongi. Liczyłem, że ponieważ te ryby są z jednego gatunku (labidochromis) to będą miały podobne upodobania żywieniowe. Co do charakteru to założyłem, że Hongi jest terytorialistą, więc będzie rządził a Yellow i Chisumulae nie powinny go mocno wkurzać bo to są pokorne dupulki. Jedynym problemem jaki przewidywałem to krzyżowanie się, ale ze względu na odmienność budowy morfologicznej i kolorystyki takze wydało mi się to mało prawdopodobne.

Ale skoro się myliłem w swoich założeniach sison to co powiesz na elongatusa zamiast proponowanego maingano? (ale napisz czy tego Hongi kategorycznie byś odrzucił – bo burzy mi to koncepcje)

Dzięki, że się zainteresowałeś, może uda nam się wciągnąc innych do dyskusji

Opublikowano

Tzn Maingano spełnia Twoje wymagania, a jak już nabierze "dorosłych" rozmiarów, jest naprawdę ładny. wiem, bo je kiedyś miałem (zamieniłem na Msobo).


Co do charakteru, to napisałeś dobrze. Hongi jest mocno terytorialny i nie obejdzie się bez rozstawiania po kątach. No i fakt-ryby się od siebie różnią.

Elongatus jest mniej agresywny od Hongi, ale jest raczej roślinozercą.


aha, pisałeś, że chcesz coś niebieskiego. Hongi raczej jest srebrno-szary, z pomarańczowymi płetwami. W miarę podobny jest Greshakei, który należy do grupy Maylandia. Z tym, że on jest bardziej na roślinny pokarm nastawiony.

Opublikowano

Sision, jeszcze jedno pytanko! A może moje ukochane Msobo zamiast maingano, one są chyba wszystkożernre?? I wtedy byłoby Yellow, Chisumulae i Msobo?? To obsada bardzo „jasna” bo biel/srebro + żółć + pomarańcz ale byłoby super!

Opublikowano

Witam, może dodam coś od siebie :)

osobiście zostawił bym maingano, wydaje mi się, że lepiej rybki by kontrastowały ze sobą, a msobo by były mniej widoczne i mieszały by się z yellow, tak sądzę :D

Nie chcę Ci już mieszać, ale ja dobrał bym taką obsadę, P. polit, M. maingano i L. caeruleus, ale Ty wybierasz :D

Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Zdecydowanie, 3 to za dużo do Twojego akwarium. Skoro piszesz, że wolałbyś mniejsze gatunki, a więcej osobników, to na pewno odpada Acei, również dlatego, że po prostu rośnie za duży na ten litraż. Do Saulosi dobrym towarzystwem w Twoim zbiorniku byłby np. Labidochromis Perlmutt, fajna i ciekawa rybka. Możesz spróbować też że wspomnianym przeze mnie Maingano.  Dwa gatunki po 10-12 sztuk maluchów i celować w dwa haremy, po jednym z każdego gatunku.
    • Dziękuję za rady, jeśli zostanę przy 2 gatunkach, po ile sztuk może zostać? Czy 3 to już za duża liczebność?  
    • @Bartek_De założyłem że jak ktoś miał do czynienia "latami" z akwarystyką to już nie jest początkujący 😉😃
    • Też mi się tak wydaje, może Maingano do towarzystwa Saulosi, jeśli pozostać przy niebieskim?
    • Najprawdopodobniej w tak małym akwarium i źle dobranej obsadzie ryba jest nękana ewentualnie odczuwa pogarszanie się parametrów wody .  Masz ryby z różnych biotopów. Co się zmieniło? Zmieniło się to , że ryby dorosły , zmieniły się też parametry wody bo nie wierzę aby Twoja filtracja była właściwa patrząc na ten filterek. Tak jak napisał @yaroryby dorosły w złych warunkach i  się po prostu męczą  bo zmieniły się parametry i ubyło im miejsca .  Poczytaj wskazany link i zastanów się czy na pewno chcesz tak trzymać ryby i z jakiego biotopu. Nie chcesz się zrazić to działaj .
    • Poczytałem , poobserowałem, wziąłem też pod uwagę ryby, które mam w swoich zbiornikach.  Z uwagi że posiadam zbiorniki, w których posiadam młode  rdzawe, maingano, perlmutty, cynotilapie zebroides cobue (100x50x50 do likwidacji jeśli postawie 180cm) oraz w 120x50x50 copadichromis trewavasae lupingu oraz yellowy. To ostatecznie u mnie będą 2 akwaria. 120x50x50 oraz w/w 180x50x50.   Z uwagi że w 120cm mam copadichromis trewavasae lupingu wraz z yellowem od ponad 2 lat pora na jakieś zmiany. Nie ukrywam że z yellowami jestem już od blisko 4 lat i mi się przejadły. Także widzę 2 rozwiązania: -OPCJA 1 W 120x50x50 Zostawić copadichromisa trewavasae lupingu F1 dopuścić np. Labidochromis perlmutt (pasuje pod kątem żywieniowym) w miejsce yellowa.   A w 180x50x50 zrobić mbuniaka np. ze stadkiem acei luwala lub itungi. Do tego dokupić sobie "szefa" protomelasa steveni taiwan reef oraz z 2 gatunki mbuny pośród ryb: cynotilapia, maingano , rdzawy lub kolejne marzenie (Metriaclima msobo lub Fainzilberi)    - OPCJA 2  W 120x50x50 zrobić typową mbunę pośród rdzawego maingano cynotilapii.   W 180x50x50 zakupić placidochromisa mdoke white lips + aulonocare i np. dorzucić pasującego żywieniowo Labidochromisa perlmutta czyli zrobić non mbuniaka ale... wtedy muszę też sprzedać copadichromisy z 300l.  
    • No dobrze ale co się zmieniło co się dzieje tej rybce   
    • Rok temu były młode, rosną, dojrzewają. Są większe i więcej brudzą,  ten rok to żaden argument. Wszystko mogło się w rok zmienić. Posłuchaj się rady Andrzeja .
    • Tylko ja już mam je ponad 1rok i wszystko było dobrze. Nie umierają teraz tylko od paru dni ta rybka tak się zachowuje 
    • @madzia123 Akwarium wygląda na 112 litrów (?) może mniej. Działasz w ciemni i po omacku. Rozumiem , że chcesz mieć fajne ryby .  Moja propozycja jest taka jak zaraz napiszę i mam nadzieję , że się nie obrazisz. Jeżeli chcesz trzymać ryby z jeziora Malawi to wejdź w podany link i sobie na spokojnie poczytaj..  ... a unikniesz błędów.  Warto zaopatrzyć się nawet w jakiekolwiek testy aby przynajmniej prawidłowo wystartować z akwarium. Ryby muszą być odpowiednio dobrane jeżeli chodzi o ryby jako takie i o pyszczaki.  Sztuka dobierania obsady nie jest trudna i możesz liczyć na naszą pomoc. Tak samo jeżeli chodzi o wszystkie inne aspekty akwarystyki związane z naszym biotopem.  Teraz jedynie co mogę rozsądnego zaproponować to pozbądź się tych , ustal jakie byś chciała duŻe akwarium i jeżeli zdecydujesz się na nasz biotop wtedy pytaj a nikt Ciebie nie zostawi samej z problemami.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.