Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
już widzę tego posta... "weszła mała wywrotka piasku..." :mrgreen:


a żebyś kolego wiedział, cała paka nissana patrola longa, cztery godziny

płukania i dopiero gdzieś 1/3 roboty, a jeszcze wyparzanie


co do przestawiania to się nawłaziłem po drabinie, choć po kilku

ustawieniach zatrudniłem żonkę do koordynacji konstrukcji, prawa strona

przy jej dużym udziałem


a propo piachu,


płukam i płukam, zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie raczej nie ma,

ale przy mocnym płukaniu woda jest mętna, od pyłu prawdopodobnie, jak

normalnie wlewam wodę do piachu to nie ma problemu. Czy taki piasek

może być zastosowany?


Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie

Opublikowano

ja tez tak mialem,jak nalalem-piasek krysztal,jak mieszalem robila sie lekko metny,ale to chyba norma,,,,zalalem akwarium,wlaczylem filtry,woda po 12godzinach krysztal,i teraz jak zamieszam piaskiem jest czysta,,,jak bedziesz plukal i juz bardziej sie nie da,to przeplucz jeszcze ze 2-3razy i koniec....ps.jak nie wlaczysz filtrow po zalaniu akwarium,to po 2-3 dnich zrobi sie biala,,,,,,ja tez tak mysle,ze piasek sie sciera i woda robi sie metna....

Opublikowano


a propo piachu,


płukam i płukam, zanieczyszczeń rozpuszczalnych w wodzie raczej nie ma,

ale przy mocnym płukaniu woda jest mętna, od pyłu prawdopodobnie, jak

normalnie wlewam wodę do piachu to nie ma problemu. Czy taki piasek

może być zastosowany?


Może ktoś ma doświadczenie w tym temacie



lejac wode do wiadra po sciance - kryształ... po zamieszaniu jej robi się mętna.. bo bardzo mocno ją dotleniasz.. mętnośc powodują malutkie pęcherzyki powietrza i wyglada jak brudna... zrób test.. zalej po sciance.. pomyrdaj, i zostaw.. 15 - 20 min i znowu bedzie kryształ.. piasek czysty a zmetnienie przez bąbelki :) tak mnie to irytowało przy płukaniu mojego piasku, że zacząłem robić testy, w szklance tego nie zauważyłem.. w większym przeźroczystym wazonie owszem pozdrawiam:)

Opublikowano

ja jak plukalem piach w wiadrze stosowalem metode -- zeby przy wzburzonym piachu zobaczyc swoja reke na jego powierzchni po 2-5 sekundach kiedy przestawalem go mieszac... jak po 5 sekundach mialem krysztal wode to znaczy - ze kolejna porcja piachu do wiadra ;]

Opublikowano
ja jak plukalem piach w wiadrze stosowalem metode -- zeby przy wzburzonym piachu zobaczyc swoja reke na jego powierzchni po 2-5 sekundach kiedy przestawalem go mieszac... jak po 5 sekundach mialem krysztal wode to znaczy - ze kolejna porcja piachu do wiadra ;]


ja podobnie z tym, że z mniejszą starannością - na oko znaczy :wink:

tylko że już na plaży, podczas zbiorów zbierałem tylko górne warstwy ale tam gdzie nawiało świeżego - straszna pizgawica była :lol:


a skąd masz piach? budowlany/plaża/akwarystyczny(wykluczam)/inny


odpuść sobie wyparzanie - wiele osób wcale nie wyparza piasku (w tym ja) i jest ok - zresztą nie wyobrażam sobie wyparzenia wywrotki piasku :P

Opublikowano

ta, ja też nie wyparzałem, nie widzę tego przy takich ilościach piachu...


przeczytałem cały wątek - ładna ewolucja zbiornika.

nasuneła mi się jedna rzecz. czy Myślałeś, by zamias 2. lamp dać 3? teraz wiszą centralnie nad poprzecznymi wzmocnieniami i ich krawędzie rzucaja widocznie cienie, przynajmniej jak nie ma wody. Nie miałem hqi więc nie wiem, czy po zalaniu będzie widać tak jak teraz... Może fajnie by było doświetlić ten baniak jeszcze jedną lampą, nie wiem, taki luźny pomysł.


Sam baniak super, zazdroszczę. Takie pole do popisu, ale jednocześnie kupa roboty i próba cierpliwości... ;) czekam niecierpliwie na efekt ostateczny, kamienie leża fajnie, jak będzie piach to wiele osób chyba zmieni zdanie co do układu kamieni, i powiedzą: WOOOOW ;)

Tą górę piachu, którą chciałeś usypać trzebaby jakoś zabezpieczyć sporym kamulcem, który zabezpieczyłby, żeby się cała nie zsypała przy pomocy ryb w kilka dni ;)

Opublikowano
czy Myślałeś, by zamias 2. lamp dać 3? teraz wiszą centralnie nad poprzecznymi wzmocnieniami i ich krawędzie rzucaja widocznie cienie, przynajmniej jak nie ma wody.

Tą górę piachu, którą chciałeś usypać trzebaby jakoś zabezpieczyć sporym kamulcem, który zabezpieczyłby, żeby się cała nie zsypała przy pomocy ryb w kilka dni ;)



docelowo lampy zamocowane będą nad akwa w ramie która będzie na 2/3 długości akwa, a wew ramy będzie system szyn abym mógł dowolnie regulować punkty świetlne,


po zapaleniu w tym ustawieniu HQI rzeczywiście jest mały cień, dodatkowo chcę dołożyć na tyle trzy świetlówki, które będą dodatkowo doświetlać oraz dawać możliwość zmian naświetlenia w akwa.


co do góry piachu to mam w planie utworzyć mały stopień przy pomocy kamienia, piasek osobiście wykopałem w żwirowni,

co do zmętnienia podczas płukania to potwierdziliście moje przypuszczenia, piachu nie da rady tak przepłukać aby nie było chwilowego zmętnienia, mam tylko zagwostkę co do wyparzania, trochę tego jest, kamieie prawie wszystkie wyparzyłem.


Dziś właśnie otrzymałem pocztą weipro tc-3500, jak się sprawdzi to dołożę drugi.


No i jeszcze kolejny dylemat - rośliny,

planuje z tyłu po lewej stronie środkowej konstrukcji, kępa vallisnerii????

Opublikowano

no i się zalało. temperatura wody kranowej 11 stopni.

9d56afb9d3e435c6fef573dc033465d546042.jpg

ale od początku

dsc0071sm.jpg zapiaskowanie

dsc0100fc.jpg połówka pękła

dsc0124hk.jpg i po całości

dsc0144hj.jpg po lewo, wodę młóci pierwszy weipro, docelowo zasłonięty będzie piaskowcem, nie ma pogody na docinanie piaskowca.

dsc0133xy.jpg śrdodek

dsc0134hh.jpg po prawo

dsc0138lh.jpg po lewo

dsc0137ax.jpg nie przycieta rurka spustowa i rurka powrotna



Wymiary zew - 300 x 98 x 65

Tło - piaskowiec łupany, skały - piaskowiec, łącznie piaskowiec - ok 500 kg

piasek - zwykły budowlany - ok 160 l ( docelowo ok 220l)

ilość wody netto - 1410 l (po spisie liczników )

filtracja

filtr zewnętrzny - sump 165l, 4 komory ( pierwsza gąbki, druga ceramika, trzecia ceramika, czwarta techniczna, Na dzień dzisiejszy ceramiki 10l (docelowo 30 - 40 l)

filtr wewipro 1 szt ( docelowo 2 szt ), deszczownica na powrocie z sumpa

oświetlenie

dwie lampy HQI - 150 W, docelowo dodatkowo 2-3 sztuki T5 dla urozmaicenia plus oświetlenie nocne.

Obsada

???????????????????????????????????????????????? :twisted:


Podsumowując zalanie

całość powstała przy bardzo dużym udziale forum klubu-malawi, muszę przyznać że jakby forum tanga było lepiej rozbudowane to pewnie byłbym stawiał tanganikę.Jak zacząłem tu zaglądać to było około 1100 fotek zbiorników.


Pozostaje mi podziękować szeroko rozumianemu forum klub-malawi. No i oczywiście The wald iemu, bo to jego klejone dzieło, ( nie ukrywam że podczas zalewania miałem trochę nerwów.) No to do rana. :-)



no to teraz tylko zarybić, no właśnie kupię rybkę :-) kolorową


Wreszcie mogę poważnie zapytać.


Jaka obsada chodzi wam po głowie? Bo mi na dzień dzisiejszy chodzi mi dworzec.

Opublikowano

powiem tyle... z czasem po fotkach:

... pojawiły się z klejenia ... myślę sobie - długie szyby ...

... stało z tłem ... myślę ... ach te długie akwaria ...

... wyciosałeś kamloty ... to to będzie wyglądać ...


... ale Barian, jak zalałeś, to wymiękłem !!!


i dodam otwarcie... moja wyobraźnia zawiodła mnie w trakcie tego projektu...

szczególnie jak się coś widzi puste, a potem nie można zobaczyć tła, bo tak głębokie...


obsady nie doradzę... pomęcz się trochę :P:mrgreen:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.