Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Tak szczerze mowiac -- do mnie twory CR-65 w ogole nie przemawiaja :( :(

Zakodowalem sobie w glowie:

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3 ... jurgen.jpg

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/jurgen8501.jpg

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/jurgen850.jpg

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/nowe-850ii.jpg

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/jurgen8502.jpg

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/jurgen850_2.jpg

http://www.um-um.pl/malawi/data/media/3/akwa1912i.jpg


i tego sie bede trzymal...

Nie widzialem jeszcze zbiornika z CR-65 ktory wygladalby naturalnie ;( :( :(


Ale czekam na wykonczenie tego zbiornika... moze sie przekonam do tego typu konstrukcji ?

P.s sa jeszcze inne baniaki -- ale Jurgena mi sie podoba najbardziej... Jakub tez ma fajne akwa, choc np. uklad skal po lewej stronie mi juz nie pasi -- tlo za to mi sie podoba ;k

Opublikowano

bez bicia muszę się przyznać że sam nie czuje tego wystroju.

Cały czas główkuje jak rozwiązać PROBLEM tła!!


Rozważam cały czas tło z kamienia.

Płyty piaskowca mam zakupione grubość ok 5 cm

Opublikowano

barian - podziwiam ciebie za tę wytrwałość - jak zacząłem wypalać sklejony styropian - nie powiodło się wyrzuciłem do , planowałem CR65 + styrodur - odrzuciłem pomysł , najnowszy mój pomysł - testowo zrealizowany to na styrodur nakleiłem pianką poliuretanową kawałki łupka filitowego i co - zdziwiłem się jak wrzuciłem po wyschnięciu do wanny - ten kawałek :


http://picasaweb.google.pl/mironek1967/ ... 3136477938


miał jescze dodatnią pływalność - jak na moją wiedzę - zdecydowanie za dużą dodatnią pływalność ,


po świętach czwarty i ostatni pomysł - będę naklejał cięższe kawałki łupka na styrodur przy pomocy pianki , i te elementy silikonem akwarystycznym będę kleił do dna i szyby tylnej


WYKONANIE TŁO TO NIE LADA SZTUKA - jak będę zadowolony ze swojego wytworu to opublikuję foty .


Pozdrawiam miron

Opublikowano

Jakub a ja się z Tobą nie zgodzę. Myślę, że CR i sztuczne skały to technologia, która na wiele pozwala, na pewno w wielu przypadkach na więcej, niż zastosowanie naturalnych skał. Nie twierdzę, że CR jest lepszy niż natura - absolutnie nie. Ale uważam, że odpowiednio go modelując można dojść do efektu bliskiego naturalnemu wyglądowi skał, a jednocześnie mieć konstrukcję w miarę lekką, z formami często niemożliwymi do uzyskania (domowymi sposobami) ze skał naturalnych. Sam polecałeś Felsdekor jako b. wierną imitację naturalnych skał. Ponadto, w oceanariach z powodzeniem stosuje się sztucznie zrobione tła i skały - ostatnio widziałem coś takiego, i po raz pierwszy w życiu obdzielałem równą uwagą rybki i tła :)

Ostatnio też spotkał mnie miły komplement. Przyszedł do mnie znajomy (lajkonik w sprawach akwarystyki - to fakt, niemniej oczy ma ;) ) i zajęło mu to chwilę zanim odróżnił naturalne skały granitowe, które mam w akwa od wykonanego z CR tła.

Poza tym, marzę sobie, że kiedyś w domku walnę sobie nie tylko akwa, ale cały kąt zagospodaruję poprzez zbudowannie sztucznych skał do wysokości powiedzmy 2-2,5 m na ścianie w rogu, które następnie będą wchodziły do otwartego akwarium; po skałach będzie spływać woda, obok roślinki tropikalne, z akwa skały będą wystawać lub korzenie (zależnie od biotopu). Chcę stworzyć taki kącik tropikalny jak w jakiejś palmiarni. I do tego wlaśnie celu uważam CR nadaje sie idealnie - wolność tworzenia form jest tutaj wielkim atutem. A technologia wykonania - no cóż, może faktycznie jeszcze nie doprawcowana, ale i w tym można nabrać praktyki

i dopracować sposób wykonania do takiego stopnia, że będzie on b. wierną kopią natury. Największym problemem, z jakim się wszyscy borykają w przypadku CR to wyporność- jeśli uda się na to znaleźć rozwiązanie dobre, to myślę, że będzie można w pełni docenić zalety tła DIY.

I na koniec może - wielu z nas zachwyca się zdjęciami na Malwigruppen, a przecież wiele z nich wykonanych jest z podobnej do CRa zaprawy (Husfix, Alfix). Dlatego ja nie odsądzałbym CRa od czci i nie skazywał go jednak na banicję. Można z niego wykonać fajne tła, można i kiepskie, na co w galerii jest wiele przykładów. Dobre tło to kupa roboty, dopieszczania szczegółów, niemniej warto IMHO, bo pozwala zrealizować dokłądnie to co sobie wymyśliliśmy. Problemem może być jednak faktycznie brak jakiejś wizji tego co chcemy uzyskać - wtedy tło samoróbka z CR może stać się wyzwaniem, ktore przerośnie siły i doprowadzi do powstania kupy zaprawy bez formy i prezencji. Po moich skromnych doświadczeniach z tym materiałem nie jestem przeciwko jego stosowaniu - wręcz przeciwnie, uważam, że pozwolił mi uzyskać efekt który cieszy oko, a którego najprawdopodobniej nie uzyskałbym stosując tylko naturalne kamienie (np. efekt groty, inne wymyślne formy), gdyż nie byłbym w stanie albo byłoby mi b. trudno technicznie podwiesić ileś kg skały, czy dociąć płyty piaskowca pod wymiar na cienkie 'plastry' (w PL może to być łątwiejsze - tu gdzie mieszkam drogo i trudno), etc. Dlatego w mojej konkretnej sytuacji CR się bardzo sprawdził i będę go polecał z czystym sumieniem. Każdy musi jednak sam dla siebie zdecydować.

Pozdrawiam

Opublikowano

Ja nie mowie, ze sie nie da. Oczywiscie, ze sie da bo np. artikl Cezarixa w KM temu prawie swiadczy. Dlaczego prawie... Ano dlatego, ze dla mnie lewa czesc bomba, prawa czesc to juz jak dla mnie za duzo nackane ;]


http://www.klub-malawi.pl/images/storie ... /tlo21.jpg


Jakby cale tlo bylo wykonane w tendencji takiej jak po lewej stronie to dla mnie bylaby bomba.


Tutaj pojawiaja sie tendencje, zeby nie bac sie ostrych ciec...

Sision sie ich nie bal:

http://img123.imageshack.us/my.php?imag ... iu1li7.jpg


Jak dla mnie takie cos na dno sie bardziej nadaje niz na skale pionowa. To mi bardziej przypomina rumowisko kamieni a nie skale, a ze nie widzialem

nigdy takiego rumowiska skalnego, ktore zatrzymaloby sie jak przed niewidzialna sciana, a raczej mialy one forme stoku to kole to moje oczy.


Sam lat temu kilka zrobilem ze styropianu tlo:

http://www.um-um.pl/malawi/details.php?image_id=2121

http://www.um-um.pl/malawi/details.php?image_id=2496


A wlasciwie to zrobila to moja zona, bo to ona pomalowala tlo i zrobila z niego cos przestrzennego...


Ale po latach stwierdzam, ze to .... masakra... I nie chodzi o kolory a o ksztalt skal... Staralismy sie nie robic zbyt ostrych kantow, tlo bylo pomalowane tak aby dopasowac kamole do tla (w czesci wystepuja skaly ciemne) ale i tak nie wyszlo tak aby wygladalo to jakos uczciwie.


Doszedlem do wniosku, ze ciezko jest nasladowac nature -- wiec osobiscie sklaniam sie do takiego wystroju jak akwa Jurgena... No chyba, ze ktos z CR-65 zrobi wlasnie cos takiego, tylko czy nie prosciej kupic plyte piaskowca przeszlifowana z jednej tylko strony ?? Moze wyjdzie nawet taniej ?


P.s Panowie -- no offence -- szczegolnie mam tutaj na mysli, autorow tel ktore przytoczylem. Jeszcze raz podkresle moje tlo uwazam rowniez, za takie sobie -- wiec to tylko moje spojrzenie i szczere do bolu zdanie na temat naszych tel.

Opublikowano

Ja nigdy nie napisałem, że DiY z użyciem ceresitu jest do niczego. Natomiast według mnie trzeba być artystą żeby ze syropianu i zaprawy zrobić coś ładnego i do tego o naturalnym kształcie i strukturze. Sam próbowałem już dawno temu (kiedy jeszcze w Polsce nie istniało żadne forum akwarystyczne a i z internetem był problem) z pianką, jednak nie potrafiłem zrobić nic sensownego. Mam natomiast kolegę artystę plastyka, który potrafi odwzorować praktycznie każdy kształ jaki zobaczy i wychodzi mu to doskonale jednak czy barian jest artystą plastykiem? nie wiem? napewno niewielu z nas ma zdolności plastyczne czy artystyczne widzenie przestrzenne, połączone z żyłką manualną? stąd mój osąd dotyczący naturalnych skał, które swoją drogą chcemy jakoś tam imitować. Owszem polecałem kiedyś jednemu koledzę felsdekor ale to dlatego, że wstawił do swojego wielkiego akwarium bryłki piaskowca które wygladały paskudnie i przypomianły odpady budowlane. W jego przypadku faktycznie każda sztuczna konstrukcja była by lepsza poza tym On martwił się o wagę kamieni. Jeszcze jedna ważna sprawa nie wszystkie kamienie wygladają ładnie w akwarium.

Opublikowano

największy dylemat dal mnie to połączenie tła CR z naturalnymi skałami.

Podziwiając kilka projektów CR byłem pod wielkim wrażeniem możliwości

jakie daje, jednak muszę przyznań że naprawdę trzeba mieć coś z plasyka

aby przełożyć plany na real. Próbowałem kilku pomocy, nawet książkę o tym

jak uzyskać trójwymiar pożyczyłem od plastyka a o mini akwa w skali 1:10

nie wspomnę. Na początku przeraziła mnie waga i wielkość kamieni, jednak

po wyprodukowaniu około 12 worów 120 litrów każdy odpadów

styropianowych mogę powiedzieć spróbowałem, i nie spełniłem się jako

styrobarian, zobaczę jak tam naturalny kamień da mi w kość ( choć tutaj

odpady wykorzystam w ogrodzie między rabatami żony.) Na razie jednak

styropian odkładam.


A z racji zbliżających się świąt dla wszystkich forumowiczów, Wesołych Świąt ( jak to dobrze że karp nie jest z biotopu Malawi )

:D

Opublikowano

dzięki za życzenia barian


myślę że na początku stycznia - będę miał się czym pochwalić - tło z naturalnego kamienia / łupek/ naklejony na bryty 3 cm styroduru ......


oj żeby tylko to fajowo wyszło

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.