Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Zobacz czy dominat nie upatrzył sobie jej na ofiarę. U mnie dwa samce Msobo zostały zdominowane i chowają się nad filtrem, za rurkami lub pływają przy powierzchni. Płetwy też mają skulone jak by się czegoś bały. Jeden z nich odzyskuje barwy jak na chwilę zdobędzie jakiś teren, niestety dominat nie na długo da mu się nacieszyć nowym domem. Może i Twoja ryba jest ostro poobijana i zestresowana.

Opublikowano

Ten ogon faktycznie dziwnie wygląda, ale poskładane płetwy mówią swoje. Generalnie na przywry używa się Neguvon, lecz jest ciężko dostępny. Możesz poszukać w zoologu preparat Capifos, ale nie jestem pewien, czy lek można podać przy tak wysokim odczynie. Zawsze miałem miękką wodę w zbiornikach. Napisz, czy ryba pobiera pokarm i jakie ma odchody? Może znasz kogoś z mikroskopem?

Wiesz ten problem może dotyczyć reszty obsady, dlatego nie bagatelizował bym tematu.

Choć z drugiej strony patrząc na post kolegi powyżej może to też być spowodowane agresją dominatora. Tutaj się nie wypowiem, bo jestem kompletnie zielony w zachowaniu pyszczaków.

Opublikowano

Wiesz ten problem może dotyczyć reszty obsady, dlatego nie bagatelizował bym tematu.

Choć z drugiej strony patrząc na post kolegi powyżej może to też być spowodowane agresją dominatora. Tutaj się nie wypowiem, bo jestem kompletnie zielony w zachowaniu pyszczaków.


Witaj Andrzeju :) tu jest trochę "inaczej" :) i chyba jak na razie po opisie i wyglądzie całkiem "normalnie" :| takie realia tego biotopu i z samca chyba już raczej nici (sorry malet7) ale mamy tu (Malawi) tyle niewiadomych,że trudno -trzeba się pogodzić :( bloat i.t.p. . Sam w podobny sposób straciłem kilka szt.-(fakt tych słabszych) każda ingerencja tylko przedłużała "zgon":( .

Opublikowano

Osobiście bym go oddzielił do innego zbiornika. Wtedy można by zaobserwować jego reakcję. Bloat chyba inaczej się objawia. Z pewnością trzeba brać wszystkie warianty pod uwagę ale w pierwszej kolejności należy odizolować rybę.

Opublikowano
. Bloat chyba inaczej się objawia. Z pewnością trzeba brać wszystkie warianty pod uwagę ale w pierwszej kolejności należy odizolować rybę.


Mortis to tylko przykład ,a nie stwierdzenie :) bo danych to mamy troszkę mało .

Opublikowano

Otoparynx pływa od wczoraj w 112litrowym kotniku. Spróbuję go podleczyć wit. C. Jeśli w ciągu dwóch tygodni nie zobaczę poprawy będę się musiał z nim pożegnać :-(


EDIT

Zdjęcie z kotnika. Rano dołożyłem mu samice, też jakoś dziwnie wygląda...

Co najgorsze jego "postawę" przejął copadichromis kawanga:'( pływa tak od wczoraj wieczór

post-11163-14695726277824_thumb.jpg

post-11163-14695726278438_thumb.jpg

post-11163-14695726279056_thumb.jpg

Opublikowano

No to masz chyba jakieś choróbsko w akwarium. Czy masz jakieś przemyślenia, skąd to mogło się wziąć? Pokarm, nowe ryby? To może nakierować. Choroba, na szczęście, nie charakteryzuje się ostrym przebiegiem.

Wygląda to na jakieś pasożyty, przy infekcji bakteryjnej przebieg byłby ostrzejszy. Może będę nudny, ale na początek zastosowałbym dwa preparaty firmy Microbe Lift; Herbtana i Artemiss. Pierwszy jest na pasożyty, drugi jest na bakterie. Dwa, gdyż nie wiadomo z czym mamy do czynienia. Po kilku dniach powinieneś zauważyć różnicę w zachowaniu. Jeśli nie, to zmienisz kurację.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Kupuj czym prędzej ProtocapsM Zooleka , to w sumie metranidazol z acriflavine hydrochloride, bardzo tani i skuteczny . Zaaplikuj w baniaku głownym i tym kotniku . Nie niszczy biologii. Nie stosuj żadnych herbatek i innych ziołoleków , które o d... pe potłuc :)

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Karmie tropicalem malawimix tropical cichliden colour, denneerle cichlid carny. Do tego żarciem od hodowcy wybarwiajacym raz na jakiś czas (pisałem kiedyś że aceiki zmieniły po nim kolor płetw na pomarańczowy) do tego raz na tydzień mrożonki kryl, krewetki i inne skorupiaki- wszystko ze sprawdzonego źródła. Karmię tym zestawem odkąd postawiłem 576 i wcześniej przy 240 i wszystko do tej pory było ok.

Jakiś czas temu padła mi samica właśnie otoparynxa. Najpierw nosiła ikrę, niedonosila później jakoś schudła jak samica z dzisiejszego zdjęcie a potem odeszła... Może właśnie z otopharynxem coś się do mnie przyszwędalo bo wcześniej z mbuna nie miałem absolutnie żadnych problemów.

Wieczorem kupię te preparaty. Zastosuje je w ogólnym o ile wystarczy te 112ml na mój baniak :-/

-- dołączony post:

Teraz przeczytałem o zooleku.

Nie wiem czy u mnie w de będzie dostępny :-(

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Jeżeli chcesz sprawdzić czy to pierwotniaki to nic nie rób a same znikną. Jeżeli nie znikną to znaczy , że problem leży w tym co wyżej koledzy napisali.
    • Wg mnie pierwotniaki, NO3 niewykrywalne? A powinno być. Duża wymiana wody powoduje klarowność, a potem zmętnienie ponownie wraca. Dla mnie to typowy objaw braku sprawnie działającej biologii. Nie martwił bym się w tej chwili o klarowność, uważał bym na parametry, nie podmieniał wody ponad miarę, a nawet przez chwilę w ogóle. Jak zacznie pojawiać się NO3 , podejrzewam, że zbiornik zacznie się klarować i pierwotniaki zaczną się wycofywać.
    • Możesz spróbować filtr piankowy 1 mikron + wydajna głowica. Jeśli zmętnienie nie ustąpi, to prawdopodobnie jest pochodzenia mineralnego - czyli coś może z modułów się uwalniać o rozmiarach poniżej 1 mikron. Jeśli filtr będzie się szybko zapychał (minuty) i klarowność będzie się poprawiała, to mogą być to bakterie/pierwotniaki lub coś powyżej 1 mikrona. Moduły też mogą uwalniać jakąś pożywkę dla bakterii... Z drugiej strony to dopiero 6 tygodni prawdziwego "życia" ....  biologia potrzebuje miesięcy aby wszystko grało. Może trzeba poczekać...
    • Prośba o pomoc, skończyły mi się pomysły😕 Chodzi mianowicie o przejrzystość wody a konkretnie o jej brak. Z nieznanych mi przyczyn od jakiś 2-3 tygodni walczę z mętna wodą. Nie jest to stan który występuje od początku zalania, pojawił się niedawno. Po całkowitym dojrzeniu zbiornika, woda była w miarę klarowna. Co najdziwniejsze nie zmieniło się nic jeżeli chodzi o dokładanie czegoś nowego, zmianę pokarmu czy cokolwiek innego w zbiorniku z czym mógłbym powiązać ten stan rzeczy... VID_20250331_135859.mp4 Zmętnienie wody jest w kolorze białym, widoczne normalnie gołym okiem jakby falowało w toni wodnej. Na początku myślałem, że to pierwotniaki jak przy świeżo zalanym zbiorniku. No ale nie jest to możliwe patrząc na testy wody.NO2, NO3, PO4 niewykrywalne. Woda dobrze natleniania przez sump. Biologia działa normalnie. Pokarm aller futura oraz spirulina forte podawane przez karmnik, znika w 15 sekund.  Dołożyłem do sumpa watę filtracyjną/owatę polecaną kiedyś już u nas oraz mała głowice filtra ze ściereczka z mikrofibry w zbiorniku idąc w stronę zanieczyszczenia mechanicznego. Nie pomaga. Również w zbiorniku znajduje się litr węgla aktywnego (został zalany dwukrotnie wrzątkiem). Też nie pomaga. Jedyną rzeczą jest podkręcenie podmiany wody i po ok 1,5 dnia jest w zbiorniku klarowna lecz po powrocie do kropelkowania staje się po 2 dniach znowu mleczna. Próbowałem w odstępach czasu już 3 razy i problem nadal wraca. Od wczoraj rana wrzuciłem litr żywicy PA202 luźno w pończochach do sumpa. Na razie brak zauważalnej różnicy. Prawie skończyły mi się pomysły😕 Mam jeszcze jeden ale mam nadzieję, że to nie to. Zacząłem podejrzewać moje skały DIY. Wykonane z cementu( atest BHP do kontaktu z wodą pitną) siatki rabatowej, waty szklanej oraz farb śnieżki również atest BHP do zabawek dla dzieci. Co tu może puszczać do wody? Wszystko wyschło bardzo dobrze zanim wylądowało w zbiorniku oraz wcześniej było odmoczone. Nagle zaczęło puszczać syf do wody? Po 2 miesiącach od zalania? Jak już coś to chyba powinno odrazu?  Ktoś, coś, jakieś pomysły? Na szczęście zmętnienie nie wpływa na zachowania ryb. Ale jak patrzę na akwarium to płakać się chce...    
    • @Any1977b zachęcam do opisania swojego projektu oświetlenia w dziale DIY - zaczarowany ołówek, na pewno będzie przydatne.
    • Można jak najbardziej,chociaż ja przez lata mając morskie 560l. Zrobiłem lampę na arduino,sterowanie telefonem z apki,6 kanałów więc sporo kolorów,sterowanie wiatrakami w lampie i ustawienie temperatury włączenia.profil alu 160cm i ponad 140 diód power led z soczewkami.sprawdzała się świetnie,teraz przebudowa na malawi.polecam,efekt ustawiasz z telefonem z ręku :)
    • Hej, poniżej zdjęcie mojej największej samicy saulosi. Zwrócicie uwagę na kwadratowy obrys brzucha. Jest ona najbardziej aktywna i wydaje mi się, podczas karmienia zgarnia najwięcej pokarmu. Inne ryby mają normalne sylwetki. Karmię tylko spiruliną 36% tropicala, dwa razy dziennie, szczypta pokarmu. Takie pytania: 1. Czy ktoś ma jakiś cwany sposób aby równomiernie karmić stadko i żeby mniejsze i słabsze ryby miały zagwarantowany w miarę równy udział? 2. Czy taki kwadratowy brzuch jest groźny dla zdrowia tej konkretnej ryby? Z góry dzięki za pomoc.
    • Można, ale jest trochę zabawy. Wiecej tutaj https://forum.klub-malawi.pl/topic/25011-sterownik-led-leddimmerpro-v5/page/5/#comment-392990
    • Witam Czy na tym sterowniku można zbudować belkę na diodach power led z opcją świt zmierzch? Może ktoś z forumowiczów posiada taką konfigurację
    • Remont mają czy cuś. Jeśli jest info, że oferta będzie po zakończeniu prac to trzeba czekać niestety na zakończenie prac. Czy jest sens? To Twoja decyzja, może przedzwoń do nich.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.