Krzymor Opublikowano 28 Grudnia 2015 #11 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Oczywiście to dotyczy wymienionych testów, bo niech ręka Boska broni kupować zoolekowskich testów na NO3 czy PO4 :twisted: Mała uwaga: test JBL na PO4 jest gorszy w swoich wskazaniach od Zoolek'a Co nie znaczy, że ten drugi jest dobry. Temat był już opisywany.
deccorativo Opublikowano 28 Grudnia 2015 #12 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Bardzo niedobrze jak mądra i cenna wypowiedz dotycząca KH i GH następnie robi wodę z mózgów młodzianków:D jeśli chodzi o testy Co do testów. Kuba_Akwarium, nie ma co pakować kasy w JBL-a, który wydoi z Ciebie na każdy z testów (KH, GH, pH) pod 20zł. pH oraz GH+KH (tak - 2 testy w cenie jednego) zooleka będziesz miał za połowę tamtej ceny. Oczywiście to dotyczy wymienionych testów, bo niech ręka Boska broni kupować zoolekowskich testów na NO3 czy PO4 :twisted: Bardzo długo wielu z nas próbuje wpoić młodym adeptom Malawi czyli młodziankom po pierwsze że testy są jednak potrzebne - co widać choćby po dziale Choroby gdzie okazuje się że jest choroba a oni od lat nie mają nic ani jednego testu akwarystycznego a potrafią użyć pasków Mecka z poziomem amoniaku i azotynów zaczynających się od 5ppm.:shock: Bardzo długo też próbujemy podpowiedzieć jakie i jakich firm testy kupować. Po czym pojawia się złotówkowy ciułacz i obwieszcza że tylko Zoolek bo JBL cię wydoi i tu pada zawyżona kwota. Ja też nie lubię JBLa bo lekceważy biotop Malawi i Tanganika ( dawno mógłby skompletować dla nas zestaw) i nie odpowiada na pytania akwarystów z Polski a z Czech już tak - ale prawdę trzeba uznać. Nam tu nie zależy na najtańszych testach ale na możliwie wiarygodnych a ludzie zapamiętują pierwsze zdanie -a ostatnie pomijają - szczególnie raptusi:D IMHO Podstawą testów dla Malawi są 3 testy: 1/test na pH ale tylko o zakresie 7,4-9 a nie inne zakresy i tu sprawdzone są Zoolek i JBL ale nie ma ich w żadnej z ich walizek - trzeba dokupić oddzielnie. 2/test na NO2 i tu tylko wiarygodny jest JBL - służy do oceny startu a potem stanu biologii nitryfikacyjnej bo pomierzy - 0,01 - 0,025-0,05 ppm 3/test na NO3 i tu tylko Salifert albo JBL resztę testów traktujemy jako rozszerzenie pomiarów i w zależności od kasy kupujemy lub nie. Jak błędna i wręcz szkodliwa jest opinia kolegi widać po teczkach testów: ten Zooleka ZOOLEK AQUASET TEST 9w1 NO3 NH3 PH PO4 NO2 GH-KH (5135388077) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img06.allegroimg.pl/photos/400x300/51/35/38/80/5135388077@@AMEPARAM@@06@@AMEPARAM@@51/35/38/80@@AMEPARAM@@5135388077 za 144 zł gdzie na 9 testów nie ma żadnego dobrego dla nas testu pH a to podstawa Malawi a tylko w sumie 3 są wiarygodne - KH,GH,NH4, reszta albo nie ten zakres albo wręcz wprowadza w błąd . ten JBLa koniecznie ten https://www.jbl.de/?lang=pl&mod=products&func=detail&id=5941 ale w tej chwili nikt nie ma tego właściwego tylko ten z Fe więc wklejam ale z uwagą by kupić ten z linku - ale ceny obu identyczne - 112 zł JBL COMBI SET TEST (KH PH FE NO3 NO2) ___ Promocja (5390383432) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img02.allegroimg.pl/photos/400x300/53/90/38/34/5390383432@@AMEPARAM@@02@@AMEPARAM@@53/90/38/34@@AMEPARAM@@5390383432 w tym także nie ma pH 7,4-9 ale jest skala barwna więc kupujemy uzupełnienie za 14 zł https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-uzupelnienie-testu-na-ph-74-90-p-248.html https://www.akwarystyczny24.pl/jbl-uzupelnienie-testu-na-ghtwardosc-ogolna-p-240.html i GH za 12zł razem26zł czyli w sumie 138 zł a na pewno mamy wiarygodne pH, NH4, NO2,NO3, KH, GH czyli 6 parametrów + jeszcze coś bezcennego ! Teczka JBLa ma wszystkie barwne skale do ich testów także te do PO4 i SiO2 co w przyszłości pozwala dokupić nie całe testy a tańsze uzupełnienia lub inne dokładniejsze w wynikach odczynniki jak jest z PO4. to który zestaw wychodzi pełniejszy, wiarygodniejszy i taniej?
Kuba_Akwarium Opublikowano 28 Grudnia 2015 Autor #13 Opublikowano 28 Grudnia 2015 A jakie powinno być NO 2 3 i 4?
adam17123 Opublikowano 28 Grudnia 2015 #14 Opublikowano 28 Grudnia 2015 A jakie powinno być NO 2 3 i 4? NO2-0-0,2mg/l. NO3-0-50mg/l. NH3/NH4-0-0,2mg/l
Kuba_Akwarium Opublikowano 28 Grudnia 2015 Autor #15 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Zrobiłem dzisiaj testy wody i wyglądają tak: 28.12.15 Ph - 7,8 Gh - 8 Kh - 7 NO2 - 0,05 NO3 - 40 NH4 - 0,05 Czy wyniki są dobre? Jak nie to jak je poprawić? Pozdrawiam
MatiK Opublikowano 28 Grudnia 2015 #16 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Odczyn wody masz dobry, twardość mogłaby być odrobinę większa, ale pytanie, kiedy zalałeś zbiornik? To samo tyczy się NH4 i obu NO (tzn. kiedy zalałeś i jakie podjąłeś działania) 1
Kuba_Akwarium Opublikowano 28 Grudnia 2015 Autor #17 Opublikowano 28 Grudnia 2015 kiedy zalałeś zbiornik? To samo tyczy się NH4 i obu NO (tzn. kiedy zalałeś i jakie podjąłeś działania) Zbiornik (112l) zalałem jakieś 2 miesiące temu. Najpierw miałem filtr wewnętrzny ale jakiś tydzień temu kupiłem zewnętrzny (Fluval 200l). Mam w akwarium tylko Militari Helmet (2 ale niedługo dokupie jeszcze 3) i helleny (chyba 4). Co 1-3 tygodnie podmieniałem ok. -20% wody i dolewałem kranowej z uzdatniaczem.
MatiK Opublikowano 28 Grudnia 2015 #18 Opublikowano 28 Grudnia 2015 A po co te podmianki? Dodawałeś jakieś bakterie startowe i pożywkę dla nich, czy tylko wlałeś wodę i czekałeś? 1
yaro Opublikowano 28 Grudnia 2015 #19 Opublikowano 28 Grudnia 2015 podmieniasz wodę kranową na wodę kranową. 1
kubica_kolo Opublikowano 28 Grudnia 2015 #20 Opublikowano 28 Grudnia 2015 Potwierdzam odpowiedzi poprzednika. Testy Zooleka mozna miedzy bajki wcisnac poza kh, gh, ph. okreslenie wyniku z ich kolorem graniczy z cudem. Moze poza początkowymi wartościami bezpiecznymi dla ryb nh4, no2, no3 bo jak parametry podskocza w gore to wróż z fusów jaki to kolor wyszedl bo do zadnego nie pasuje. Z checia bym doplacil i zamienil testy albo odsprzedal. -- dołączony post: Poza tematem, firmy mogłyby wymyslec w sprzedazy jakis szlam nitryfikacyjny prosto we filtry bo te starty o nerwy przyprawiaja. heh. Od paru dni stoje na wysokim NH4 i modle sie puki jeszcze miesci sie w widelkach i czekam az te leniwe bakterie wezma sie do roboty. A w drugim akwa testowym z kirysem i glonojadem odpalonym po to zeby potem flore przeniesc do wiekszego NH4 0, NO2 nawet 1,5 a no3 40. Czemu to no2 takie wysokie? Akwa 10L z pompką. podloze kamieniste i wrzucone 6 biobali
Rekomendowane odpowiedzi
Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto
Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.
Zarejestruj nowe konto
Załóż nowe konto. To bardzo proste!
Zarejestruj sięZaloguj się
Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.
Zaloguj się