Skocz do zawartości

nawężowiec - alternatywa narurowca


deccorativo

Rekomendowane odpowiedzi

Wlasnie wpadlem na pomysl aby w nawezowcu uzyc zamiast standardowych metalowych zaworow kulowych po 2 na filtr, uzyc plastikowych zaworow na wcisk.

Obydwa maja cisnienie robocze do max 4 bar czyli w zupelnosci wystarczy i wtedy mozna je bezposrednio na wezu zamontowac.

Co sadzicie o tym pomysle ???


c8546be12833a07fm.jpg8fdb87d4f83d6e64m.jpg



Stahu wiele ciekawych rozwiązań podsuwasz dla nawężowca.:D dzięki.

Oczywistym jest użycie takich zaworów na wcisk zamiast kulowych z gwintem i dodatkowo przejściem z gwintu na wąż. Zapewne koszt mniejszy.

IMHO ważne by tych zaworów było możliwie jak najmniej i takie o max możliwym fi jaki się da wbić w ten wąż nawet kosztem spiłowania garbików i zakładania cybantów czyli opasek zaciskowych.

Trzeba też zwracać uwagę by w stanie otwartym przelot na całej długości zaworu był jednakowy, zdarzają się zawory które otwór w obrotowym trzpieniu mają mniejszy niż fi dolotu i stale dają silne opory przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieliscie racje dzis rano jeszcze przed praca zadzwonilem do 2 sprzedawcow proszac ich o wymiary tej kulki/przeslony w srodku bo nie moglem znalezc nigdzie rysunku technicznego tych zaworow i obydwoje mi potwierdzili ze przy 25mm zawor ma ok 10mm w srodku, czyli niestety nie nadaja sie te zawory bo za duze zwezenie i co za tym idzie za bardzo beda dlawic wode, a szkoda bo mysle ze by idealnie sie nadawaly do nawezowaca bo i cena byla w granicach 3zl/szt.


No nic szukam dalej nowych rozwiazan bo w poniedzialek planuje wszystko pokupic bo juz bede w PL :D mam max 2 tyg na skompletowanie wszystkiego (wzgledy ekonomiczne w PL taniej :D )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stahu trzeba pytać o zawory pełnoprzelotowe najlepiej w sklepach z akwarystyką morską bo oni zawsze mają sprawdzone zawory.

Firma Ferro Skawina na pewno takie produkuje i tu masz opis

"Zawory KP, KM i KS – w instalacjach wodnych i sprężonego powietrza


Najpopularniejszą grupę wśród zaworów firmy Ferro stanowią zawory kulowe: z rączką, czyli dźwignią jednoramienną (oznaczone jako KP), z motylkiem (KM) i z dodatkowym śrubunkiem (KS). Elementy pokręteł we wszystkich tych zaworach są w kolorze czerwonym. Kurki te mogą oczywiście występować w różnych wariantach przyłączy i szerokim zakresie średnic.


Stosowane są głównie w instalacjach ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania, o parametrach czynnika: ciśnienie nominalne 40 25 bar i temperatura pracy 100°C.


W warunkach otwarcia zapewniają pełny przelot medium zgodnie z normą."



dla przykładu łącznik węża 1" i zawór 1"

http://erybka.pl/product-pol-3027-Lacznik-weza-PCV-25-mm.html

http://erybka.pl/product-pol-948-Zawor-kulowy-25-mm.html

post-14371-14695725845319_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Heniu. Wreszcie przeczytałem Twój cały temat "nawężowca" ;) Przyznaję, że od założenia byłem sceptyczny do Twojego pomysłu z racji względnej nieprzydatności (jak na moje oko) tego projektu. Teraz widzę "część wspólną" z moim podejściem do tego typu obiektów, mianowicie mobilność i jestem na TAK :D Jest w tym projekcie sens z tej właśnie racji. Proszę posiadaczy narurowców o przeniesienie instalacji w zabudowę o generalnie innej geometrii, powodzenia. Ja tutaj widzę sens. Jak ktoś chce to buduje jak uważa, że mu to niepotrzebne to niech zaniecha i buduje typowego narurowca. Do koloru do wyboru, a co nam szkodzi ;) Nie chce mi się cytować pewnych postów to pozwolę sobie napisać coś od siebie od tak co zapamiętałem z tej dysputy. Jeżeli ktoś myśli, że wąż karbowany ma większe opory niżeli gładki ( i tutaj zaznaczam) o prześwicie takim samym..to uważam, że jest w błędzie! Prawdopodobnie nikogo nie interesują szczegóły tego wniosku więc zakończę na tym. Bardziej martwiłbym się o rozwinięcie powierzchni i zakamarki, gdzie mogłoby coś się tam zadomowić. Tutaj nasuwa się pytanie..przy tak małej długości węża? Kiedyś miałem filtr podżwirowy co miał dwa odejścia wężowe 50 cm długości, 1 cm Fi..prawie do połowy zakleiły się filmem biologicznym :)

Dzięki tak w ogóle Stahu..ekhh..przepraszam..Sir_Stahu :D za ten wąż. Ja z racji deficytu czasu nie miałem sposobności poszukać. Zależy mi na takich właśnie wężach ponieważ to co che zrobić będzie połączone właśnie wężami (małe odcinki) ale muszą się spasowywać i nie tracić prześwitu po zagięciu. Co prawda mam parę typów ale ten czarny jest jak znalazł. Pozdrowił!

-- dołączony post:

Jeszcze coś co ważne uważam, a teraz do mnie trafiło..

Do Henryka... jeżeli mamy dwa równolegle połączone filtry, to zapychają się "po równo"..teoretycznie i w praktyce nie zauważyłem odstępstw w mikrofiltrach, więc powinno tak to być.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Trochę mnie nie było, jak to bywa na urlopie w Polsce :D

A wracając do tematu.

Praktycznie wszystkie części mam już zakupione :D

Ale znalazłem kilka uwag na które warto zwrócić uwagę podczas robienia nawężowca.


Dobrze ze jechałem osobiście to gościa co sprzedaje złączki, rurki, zawory PE/PP/PVC zamiast kupować on-line bo tam wyszła najpoważniejsza wada nawężowca, chcąc używać tego węża co parę postów wcześniej podałem lub jakiegokolwiek innego węża 1" nie możemy używać tych zwyklych złączek PE/PP na wcisk za 1.80zł ( post #34) gdyż one mają luz ok 0.5-1mm oczywiście można by użyć taśmy teflonowej do uszczelnienia ale wtedy nie spał bym spokojnie.

Na szczęście sprzedawca był bardzo pomocny i pokazał mi specjalne złączki PVC na wąż 1" i fakt wchodzi ten wąż bardzo ciasno (koszt 5zł)

Dodatkowo nie miał w ten dzień dużego ruchu to na spokojnie razem z nim składałem mojego nawężowca :D dzięki temu poskładałem go praktycznie idealnie i tak jak chciałem :D w dodatku użyłem złączek o jakich nie miałem pojęcia że istnieją.


Najważniejsza uwaga !

Wąż 1" ma przekrój 25mm ale zakupione obudowy filtra z przyłączem 1" mają tą rureczkę w środku i wlot/wylot tylko 20-21mm czyli już praktycznie cały układ będzie zdławiony do 20mm przez filtry zamiast 25mm to samo tyczy się zaworów kulowych 1" pełno przepływowych DIN25 one też mają ok 20mm przelotu, no i oczywiście złączki na wcisk ograniczą nam najbardziej przepływ gdyż złączki mają średnicę wewnętrzną 18-19mm. Dane z pierwszej ręki :D czyli nie ma najgorzej ale trzeba budować wszystko na 1" i DIN25 aby przepływ był jak największy.

Dlatego w moim układzie wyszła taka mieszanina rozmiarów gdyż dobierałem już elementy aby przelot wewnętrzny był na te 18-20mm ponieważ większe przeloty zaworów byłyby bez sensu gdyż i tak filtr by zadławił ten przelot.


Cały układ i wszystkie wymiary elementów możecie zobaczyć na załączonych zdjęciach poniżej.

No i jeszcze dzięki zastosowaniu Czwórnika 1" M-F-F-F mam idealną możliwość ustawienia wszystkiego w poziome gdyż tam są śrubunki co bardzo ułatwia skręcenie tego w jedna całość a dodatkowo na zdjęciach na czwartej końcówce jest zaślepka ale tam będzie zawór spustowy który dopiero dziś dokupiłem też 1" bo ciężko go było dostać :D


W razie pytań piszcie no i podziękowania do Pana co wytrzymał ze mną 2 godziny doradzania i co chwile zmieniania części aby układ wyszedł jak najlepiej :D

Jakby ktoś się zdecydował na zakup tych części to ostatnie zdjęcie jest z tym co zakupiłem a adres mogę na PW podesłać wtedy wystarczy mu przemailować moją składankę i gotowe bo też wysyła towar a sklep ma w Częstochowie.


--- edit ---

PATIO Architektura krajobrazu

ul. Ludowa 197

42-200 Częstochowa

http://www.sklep.ogrodypatio.pl


Trochę się rozpisałem ale myślę że komuś przydadzą się te informacje.

post-16597-14695726173923_thumb.jpg

post-16597-14695726174677_thumb.jpg

post-16597-14695726175414_thumb.jpg

post-16597-14695726176051_thumb.jpg

post-16597-14695726176668_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Jakby ktoś się zdecydował na zakup tych części to ostatnie zdjęcie jest z tym co zakupiłem a adres mogę na PW podesłać wtedy wystarczy mu przemailować moją składankę i gotowe bo też wysyła towar a sklep ma w Częstochowie.



Wrzuć adres tu żeby każdy zainteresowany miał możliwość skorzystania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Hej @hilux, malowałem emaliami akrylowymi Altaxu z atestem do zabawek, ale przedtem pokryłem piankę zaprawą cementową. Sama pomalowana pianka faktycznie wyglądałaby kijowo, nie mówiąc już o degradacji w wodzie.
    • Poprzednia obsada wróciła do sklepu, za takie pieniądze jakie sobie za nią policzą raczej będzie dobrze traktowana. Czas na porządki pod nową ekipę. Najpierw sterylizacja, 20 litrów wybielacza na godzinę przy działających filtrach (FX4 i JBL e901), potem dwie wymiany wody, której na szczęście w Irlandii jest pełno a dla plebsu jest darmowa.   Po odsączeniu wody i wywaleniu podłoża zostało samo tło i resztki silikonu, którymi przyklejony był styrodur. To zostawiłem żeby schło, trzeciego dnia zza tła zaczęły wyłazić robale, które przeżyły wybielacz ale szukały wody. Szóstego dnia ich już nie ma.  Następny krok to docinanie tła na dno. Mam już oryginalne juwelowskie, środek tylnej ściany ma inny kolor, bo tam się glony gnieździły. Zaleję to jeszcze raz perhydrolem dla pewności po tym jak baniak wyschnie do końca.  Samo tło Juwela jest absurdalnie drogie, ale skoro miałem je już na tylnej ścianie a dwa panele kupiłem po taniości to bez sensu było nie wykorzystać. Dociąłem do giętego frontu, brakujący kawałek z lewej załatam juwelowskim tłem na ten ich filtr - kosztuje połowę tego co cały panel, razem ma 36cm szerokości a ta dziura po lewej ma tylko 30cm.  Potem zacznie się jazda z maskowaniem łączeń, bo gwałcą przez oczy. Myślałem o silikonie posypanym piaskiem, ale tam jest zbyt dużo miejsca, więc chyba zostaje pianka montażowa i potem pomalowanie jej farbami akrylowymi. Przerabiał to może ktoś? EDIT: @TomekT Ty operowałeś pianką montażową przy tym tle ale potem pomalowałeś emalią a nie akrylem. Nie miałeś problemów z bąblami w piance po jej docięciu?   
    • Ja miałem podobnie, bo akwarium blisko drzwi do salonu i kobita narzekała, że ludzie będą sobie o nie głowy rozbijać (bo wszyscy nasi goście są niewidomi, wiadomo 🤓), udało mi się ją przekonać baniakiem z giętą przednią szybą.  Faktycznie optycznie zajmuje mniej miejsca jak się zza winkla patrzy, może to jest opcja dla Ciebie? 
    • Witaj Jest to obudowa/korpus Obudowa GW-E-L2 Tutaj masz linki do zestawu jaki kupowałem: https://sklep.osmoza.pl/obudowa-gw-e-l2-p-1390.html https://sklep.osmoza.pl/przewod-czarny-14-gw-14-bk-p-630.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14p14-p-1595.html https://sklep.osmoza.pl/zlaczka-zp14gz14-p-1461.html https://sklep.osmoza.pl/zawor-bv-zp14p14-p-1445.html https://sklep.osmoza.pl/kolanko-kp14gz14-p-166.html 2 korpusy oraz mini hyroponikę napędza pompka Hydor PICO Evolution 250
    • Hej @Vrzechu, to zdaje się są obudowy liniowe jak tutaj, pewnie wielu z nas przez tę stronę kupowało korpusy filtrów do budowy ustrojstw do podmianek. 😉
    • Cześć Bastian! ✋ Gdzie zakupiłeś pojemniki na żywicę? Jak to się fachowo nazywa?  
    • Witam Dość dawno mnie nie było ale nie za dużo się działo, no może po za małą zmianą obsady. Placidochromis phenochilus Mdoka  8 szt. wielkość od 4-12 cm Placidochromis phenochilus 1 szt. Tanzania Lupingu 6 cm Labidochromis caeruleus 12 szt. (chyba) wielkość od 4-10 cm Lethrinops sp. GOLD Harbour Island 1+1 wielkość 9-10 cm Nimbochromis venustus 3 szt. wielkość 4-6 cm Placidochromis sp. "Johnstoni Solo" 5 szt. wielkość 4-6 cm Nimbochromis livingstonii  1 szt. wielkość  12-14 cm Jeśli chodzi o ceramikę to w zbiorniku jest: Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Sphere 2kg Maxspect Nano-Tech Clear Cube 8szt. Maxspect Bio-Media Nano-Tech Bio-Block 2szt. Uzupełniłem dwa rodzaje żywicy Purolite A520E oraz PA202 Nowe gąbki oraz włóknina oraz mała zmiana aranżacji VWZA7425.MOV  
    • Cześć. Olek  z Gliwic. Dopiero zakładam akwarium. Zbiornik 375L już kupiony...tyle i aż tyle pozdrawiam 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.