Skocz do zawartości

Życie w moim akwarium


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

.Rano znalazłem kadłubek pływający w toni, na drugi dzień poobijane zwłoki. Gdyby to były inne przyczyny, znalazłbym więcej zwłok.

Nie mam powodów przypuszczać, że inny jest powód zniknięcia małych gisselek.

Zwrócę ponownie uwagę na to, że trzy samice tetrastigmy (potencjalne). pochodzące z tego samego źródła, młode, ok. 7-8cm. czuły się od początku i czuja się świetnie. Jednak w porównaniu z gisselkami są dwa razy większe. I moim zdaniem tu leży pies pogrzebany.

Niestety, wpuszczenie małych ryb do istniejącej obsady zawsze wiąże się z ryzykiem.

Nie widzę podstaw, żeby szukać innych przyczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ty kupiłeś w jednej hurtowni jeszcze o niczym nie świadczy, skąd wiesz że ryby były tam wyhodowane, mogły też zostać sprowadzone od różnych dostawców. W świecie żwierząt atakowane są zawsze najsłabsze osobniki, może Twoje ryby wyczuły, że coś znimi jest nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje ryby wyczuły, że coś znimi jest nie tak.


No nie, ryby w moim akwarium stwierdziły; te są wporzo, więc mogą pływać, a te nie, bo coś jest z nimi nie tak, pewnie są z kiepskiej hodowli, więc je prewencyjnie ubijemy :) Bardzo mocno naciągana teoria. Sorry za sarkazm, ale nie kupuję tego.

Nie ma co tego wałkować, stało się, co się stało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Sytuacja w akwarium ustabilizowała się. Gdyby nie widowiskowe potyczki samców tetrastigmy, byłoby strasznie nudno. To są naprawdę piękne ryby, kolorystyka zmienia się w zależności od konta patrzenia i padania światła. Samiec Copadichromisa też zyskał na urodzie. Miałem dokupić Placidochromis phenochilus Tanzania, ale doszedłem do wniosku, że pozostanę przy tej obsadzie. Moje akwarium straci może na dekoracyjności, ale zyskają na tym ryby. Tak myślę. Pływa u mnie 15 ryb; 1 dorosły samiec Copadichromis geertsi Gome (Wf) + 6 podrostków i 3 dorosłe samce Otopharynx tetrastigma + 5 młodziutkich samic. Docelowo zostawię chyba z obydwu gatunków po 2 samce i reszta samic. Myślę, że 4 samce w takim akwarium będą ok. Mógłbym zostawić po jednym samcu i dokupić Placidochromisy, ale jeśli mam cieszyć się maksymalnie wybarwionymi samcami, konkurencja w postaci drugiego samca musi być :). Póki co muszę uzbroić się w cierpliwość i czekać, aż podrostki dorosną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Coś mnie oderwało od kompa i już nie mogłem wrócić. Na czym to ja skończyłem..:)

Żeby moja relacja nie była jałowa, wklejam filmik z tym maluchem (zaskoczony Tomek? :))

 

Wkleję jeszcze jeden. Na nim uwieczniona jest niecodzienna sytuacja. Wszystkie samce przybrały godowe umaszczenie i zajęły swoje terytoria. Trwało to kilka minut i sytuacja wróciła do normy, czyli samiec alfa i reszta. Co ciekawe, samiec alfa obrał sobie terytorium w tym samym miejscu co Stefan 1 i Stefan 2. Może w tym miejscu jest jakiś ciek wodny? :D

 

Różnica między nim, a Protomelasami polega na tym, że on korzysta z tego terytorium tylko w czasie tarła. Poza nim pływa po całym akwarium. Do tarła dochodzi najprawdopodobniej w półmroku światła dziennego, przed zapaleniem światła w akwarium, gdyż nie widziałem jeszcze tarła. Są próby, ale zawsze ktoś musi się wciąć. Może w półmroku jest spokojniej?

Niestety filmy nie najlepszej jakości. Kamera w telefonie bardzo prześwietla. Będę musiał nad tym popracować.

 

Copadichromis nie przejawia najmniejszych ciągotek terytorialnych. Może dlatego, że nie ma samicy, którą mógłby tam zaprosić. Muszę uzbroić się w cierpliwość, gdyż młodzież rośnie bardzo wolno.

 

Na koniec fotka jednej z inkubujących samic.

post-13224-14695727425929_thumb.jpg

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No to mam, póki co :), więcej młodych. Dzielna mamusia walecznie ich broni. Goni nawet samca alfa. A jak jej poczerniały płetwy, szczególnie odbytowa. Czerwieni też przybyło...barwy bojowe :) To samo zaobserwowałem u moich Protomelasów. Tutaj dodatkowo zauważyłem, że samica zabiera młode do pyska. Pod koniec pierwszego filmiku widać jedynaka z poprzedniego postu. Przeniósł się na drugi koniec akwarium. Zaczynam mieć nadzieję, że przeżyje.

Otopharynx tetrastigma, young mother - YouTube


Otopharynx tetrastigma, young mother - YouTube

  • Dziękuję 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.