Skocz do zawartości

Życie w moim akwarium


pozner

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

No i samiec alfa Lethrinopsa doczekał się konkurencji. dorósł mu na razie jeden pretendent. Póki co jest trochę nieśmiały, ale już się stawia. Samiec alfa pokazał w końcu wszystko czym dysponuje. Nawet przy tarle tak nie wyglądał. Potwierdza się moja teoria, że dopiero drugi, konkurencyjny samiec wyzwala pełne wybarwienie. To nie jest nic dziwnego. To jest powszechne wśród zwierząt. Samce rywalizują między sobą i pokazują wszystkie swoje walory żeby zniechęcić konkurenta i pokazać się samicy. Najważniejsze jest odstraszenie pretendenta i jemu pokazuje się wszystko na maxa. To samo0 widziałem u tetrastigm. Samce rywalizujące ze sobą miały niesamowicie intensywne ubarwienie. Przed samicami nie musiały się tak starać. To samo dotyczy mbuny. Trzymanie układów 1+ zubaża wygląd samca. Drugi samiec wyzwoliłby pełnię ubarwienia. Tak na szybko sfilmowałem mojego samca alfa.

 

  • Lubię to 8
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No i zaczyna się problem. Dojrzewają kolejne samce i zaczyna się walka o samice. O ile u Lethrinopsów sytuacja jest klarowna (jest kilka samic) i wszystko zostaje między samcami, o tyle u Copadichromisów sytuacja jest skomplikowana. Jest jedna samica, potencjalna druga (ona się nie liczy...za mała) i 4 samce. Te najsłabsze zaczęły właśnie dojrzewać i walczyć o swoją pozycję i względy samicy. A samica jakaś nie dorobiona. Podchodzi do tarła, ale nie ma ikry, albo prawie jej nie ma. Pokładełko ma bardzo wyraźne, więc powinna dawać ikrę, ale nie daje. Zamieszczam filmik z tego, jak to wygląda. Zwrócę uwagę na fragment, gdzie samica geertsi Gome ucieka tyłem przed natarczywymi samcami, po czym wraca do nich. Chuć jest najważniejsza:P

 

  • Lubię to 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, egon44 napisał:

ale te synodontisy masz zajefajne :D;) 

Uwielbiam je. Może spróbuj dołożyć je do mbuny. Moim zdaniem nie powinny ucierpieć. Niczym się nie przejmują, pływają gdzie chcą. Non- mbuniaki też je przeganiają, ale one nie robią sobie nic z tego. W mbunarium zajmą sobie jakieś szczelinki i wszystko powinno być ok. Warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas próbuję dorwać gdzieś dorosłe samice Copadichromisa, ale jest to strasznie trudne. Ciężki gatunek do rozmnożenia, dlatego min. taki rzadki. Mam nadzieję, że samica w końcu się przełamie i utrzyma ikrę. Taki najazd na samicę widziałem wczoraj po raz pierwszy. Dlatego nazwałem to Sodoma i Gomora, bo wszystkie cztery samce próbowały zaliczyć panienkę:P A ta .... po krótkim wytchnieniu wróciła do tego kłębowiska.

Myślałem o pozbyciu się Lethrinopsów, żeby dać 100% miejsca Copadichromisom, ale na razie się wstrzymuję. Chyba tak to się skończy. Muszę to przetestować. Na jesieni przyszłego roku chcę wrócić do mbuny, więc mam jeszcze trochę czasu.

Edytowane przez pozner
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, pozner napisał:

Może spróbuj dołożyć je do mbuny. Moim zdaniem nie powinny ucierpieć.

Nie ucierpią bo niby czemu? To nie są delikatne rybki, też potrafią się bronić, a siły im nie brakuje. Miałem przez jakiś czas ze swoją Mbuną dwa Synodontisy i wcale nie były przeganiane ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze dodam, że koledzy predatoluby mają je z nimi i nic się nie dzieje. Co prawda mają tego malawijskiego Synodontisa, a on dorasta do dwudziestu kilku centymetrów, więc relatywnie te mniejsze tanganijskie Synodontisy dadzą sobie radę z mbuną.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.