Skocz do zawartości

Akwarium 576l - Start z Malawi od 2016r.


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam


I od razu przepraszam za brak Polskich znakow ale mieszkam za granica.


Tak jak w temacie zamierzam od przyszlego roku wystartowac z Malawi, dlatego wole popytac zanim popelnie bledy.


A wiec spedzilem juz tu na forum z 20h w ciagu 2 dni i co nieco sie podszkolilem, dowiedzialem, nauczylem :D .

Obecnie posiadam akwarium 576l 160x60x60 slodkowodne wiadomo roslinki, korzenie, mieczyki, neonki itp.


Posiadam filtr "Eheim professionel 3 2080 xl"

Moc 25W

Pojemność akwarium 400-1200 l

Wydajność pompy 1700 l/h

Pojemność filtra 25l (12l zloza filtracyjne)


Mam w nim 8l substrat pro i 4l eheim biomech - chce go zostawic jako biologa w przyszlym Malawi, moge go zostawic z obecnymi bakteriami ? czy musze kupowac nowe wklady bo jak narazie jestem bardzo zadowolony z jego dzialania.


Jako filtr mechaniczny po przestudiowaniu tych (prawie) wszystkich tu dzialow chce zrobic "Filtracje narurowa" tylko jako Mechanika.


---------/Edit/---------

Chce tego narorurowca trzymac w piwnicy zaraz pod akwarium bo mam taka mozliwosc i tu sugeruje sie tym co zrobil kolega "skresz" :

http://forum.klub-malawi.pl/attachment.php?attachmentid=5166&d=1413916197

---------/Zmiana koncepcji/---------

Filtr narorurowy bedzie trzymany w szafce pod akwarium aby jak najmniej stracic na wydajnosci pompy.


Chce to zrobic na rozmiarze 1 cal i zamiast rurek pcv chce uzyc weza pcv przezroczysty 1cal (25/31mm) i wymyslilem takiego mechanika jak w zalaczonym obrazku:

87e802f9982770d7m.jpgd0cd29c32f9e91cem.jpg

Wlot - 2x szurek 100 - pompa CO - 1x sznurek 50 - 1x sznurek 10 lub 5

Bedzie ok ? czy ten ostatni filtr sznurkowy 10 zbedny bo naprawde chce miec krysztal woda :D

Acha i jaka moc pompy czy "GRUNDFOS ALPHA 2L 25-60" faktycznie da rade?


Tlo bede robil z steropianu + Ceresit i tam schowam w nim 2x wloty do Eheima (1 z lewej 2 kolo srodka) i wlot do narorurowca (po prawej) tam bedzie kierunek gdzie beda kupy zbierane, a 2 wyloty wody beda po lewej, + oczywiscie jakis cyrkulator 3000l/h.


Do tego dojdzie jeszcze oswietlenie Ledowe na nowych chipach (4300 lumenow na metr, barwa 12000k) + niebieska

No i jakies jeszcze dodatki co wyjda w praniu :D


Moj pierwszy post i troche sie rozpisalem :D ale tak jak mowilem chce teraz wszystko zrobic na TIP-TOP dlatego chce sie na 100% poupewniac czy tak ma byc, bede wdzieczny za wszelkie uwagi i poprawki.

Pytam tak szybko poniewaz za miesiac bede w PL a tam wiekszosc materialow kupie o 50% Taniej niz w DE :D :D :D (sam filtr wody w PL za 40zl = 10€ a w DE 22€ najtanszy)

post-16597-14695725213166_thumb.jpg

Opublikowano
Wlot - 2x szurek 100 - pompa CO - 1x sznurek 50 - 1x sznurek 10 lub 5

Jak to ma być sam mechanik to sznurki za pompą są zbędne te dwa po 100 mikronów wystarczająco wyczyszczą ci wodę. Osobiście za pompą dałbym dwa korpusy równoległe na jakieś extra wkłady lub na filtrację biologiczną.

Co do pompy to znajdziesz wykres zależności przepływu od wysokości podnoszenia IMHO 25/60 da rade jak nie dasz jej na podłodze w piwnicy ;).

Opublikowano

Ok dzieki, to zostawie za pompa dwa puste korpusy na przyszlosc jakby byla potrzeba wpakowania tam czegos.


A zamiast rurek moge uzyc weza? bo tak myslalem ze wtedy woda nie bedzie miala ostrych katow do pokonania i mniejszy opor bedzie lub cos w tym stylu, czy jednak lepsze beda rurki.


I co z tymi wkladami w Biologu moge uzyc obecnych wkladow z rozwinieta flora bakteryjna czy trzeba bedzie nowe wklady wlozyc?

Opublikowano
A zamiast rurek moge uzyc weza?
Możesz byle dość twardy i gruby.

I co z tymi wkladami w Biologu moge uzyc obecnych wkladow z rozwinieta flora bakteryjna

Jak najbardziej możesz użyć.

Opublikowano

Biologa jak najbardziej pozostawić - dojrzała biologia to najcenniejsze po rybach co ma akwarysta. Raz uruchomionej biologii nic nie rusza poza siarkowodorem i antybiotykami oraz chlorem z wodociągu. Ja bym kubeł po odłączeniu wypłukał wszystkie kosze w wodzie z akwarium albo kranowej ale najpierw z uzdatniaczem Seachem Prime. Koniecznie pozostawił kubeł ze zdjętą głowicą czyli otwarty do czasu aż zrobisz nowy aranż. Nawet jak to będzie 1-2 tygodnie. Jest tlen nie ma siarkowodoru:p


Natomiast węże akwarystyczne nie są zbrojone i nie są przeznaczone do ciśnień jakie daje pompa CO. Ja bym się bał że go rozerwie po czasie albo pęknie przy cybancie. Tragedia gotowa.

Może poszukaj węża zbrojonego ale najlepiej jednak rury i kolanka. Koledzy tak robią i nie narzekają że kolanka wodę zatrzymują :D to i tobie styknie.

Opublikowano

Pierwsza sprawa możesz dać normalny wąż bo w narurowcu ciśnienie jest prawie zerowe - układ otwarty więc nie ma mowy o tragedii. Dwa rurki będą lepsze bo wąż zawsze gdzieś się zagnie to raz, a dwa wąż jak dasz clear to będzie zachodził glonem.

Jeżeli chodzi o narurowca jako tylko mechanika to super pomysł, i jedynie wystarczy dać korpusy przed pompą, a za ewentualnie daj zapasowy z bypassem korpus na media tzw. Na wypadek WU np.węgiel itp. Normalnie będzie woda płynąć bypassem, a jak zapakujesz węgiel to bypass zakręcasz i woda leci przez węgiel.


Acha kolanka nie chamują wody, bardziej zachamuje zagięty wąż lub ustawione szeregowo korpusy za pompą.

Opublikowano
Acha kolanka nie chamują wody,
Stasiu hamują i to znacznie jak porównasz z prostą rurą ale to pikuś przy zagiętym wężu czy zapchanych korpusach.

Jeśli chodzi o węże to jak pisałem muszą być twarde aby uniknąć zagięć, jak nie będą przezroczyste to zajdą glonem podobnie jak rurki czyli wcale ;).

Opublikowano

No wiadomo że kolanko coś tam hamuje ale ogólnie ma to taki wpływ jak miesiączka u mrówek w Chinach na ilość sprzedanych rowerów w Keni ;-)

  • Dziękuję 1
Opublikowano
Pierwsza sprawa możesz dać normalny wąż bo w narurowcu ciśnienie jest prawie zerowe - układ otwarty więc nie ma mowy o tragedii.

Acha kolanka nie chamują wody, bardziej zachamuje zagięty wąż lub ustawione szeregowo korpusy za pompą.



Staszku lubię twoje porównania bo są nieszablonowe i szanuję twoją wiedzę w zakresie budowy narurowców. Jakbym miał budować nic nie kombinuję tylko walę do Ciebie jak w dym.

Sam jestem w dziedzinie narurowców i hydrodynamiki cieczy absolutną nogą ale nie mogą się z tobą zgodzić.:D


Kolega chce dać pompę CO w piwnicy a akwarium będzie dobrych kilka metrów wyżej, więc nie jest to to samo co narurowiec w szafce pod akwarium.:rolleyes:

Masz rację że z punktu widzenia pompy to dwie rury połączone pompą i otwarte więc to pikuś dla samej pompy - będzie tłoczyć wodę na maxa tylko z oporami na zagięciach, korpusach itd.

A czemu ona ma takie grube żeliwne ścianki ??? kolego

Natomiast na ścianki węża wysokiego na kilka metrów w kształcie litery U wypełnionego wodą będzie działało ciśnienie tego słupa wody tak na mój rozum 1atm na 1m wysokości.

By zobaczyć jak działa ciśnienie hydrostatyczne wraz ze wzrostem wysokości słupa wody wystarczy nalewać wody do kondoma:D. tak samo chce rozerwać ten wąż.


Co do oporów miejscowych w przepływach hydrodynamicznych to też się nie znam ale wystarczy zerknąć na to by zauważyć że zależą od wielu czynników i współczynnik oporów miejscowych chyba:( w stosunku do prostej rury są:


1/ dla trójnika 3 razy większe niż dla kolanka

2/ dla kolanka 90 st rosną wraz jak maleje średnica wew kolanka i współczynnik rośnie od 1 do 2,2

3/ dla kolanka 90st 1" wynosi 2 nie zależnie co to oznacza dla wyniku obliczeń inżynierskich.

więc nie potrafię tego wyliczyć ale same współczynniki o czymś świadczą.

żródło https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&ved=0ahUKEwih6tud_KDJAhWFa3IKHbe4CB0QFggeMAA&url=http%3A%2F%2Fwww2.chemia.uj.edu.pl%2F~wegrzyn%2FVER_BETA%2FB-TABELE.pdf&usg=AFQjCNGaP12v1PgbSmbawxTcB2iJE1Du_w&bvm=bv.108194040,d.bGQ&cad=rja


Fakt jest taki że po zmontowaniu tego narurowca nie mamy porównania jak by to sikało bez kolanek - widzimy tylko ostateczne działanie i albo nam wystarcza albo zastanawiamy się co nam hamuje wodę. Oczywiście macie rację że najbardziej załamania rury i korpusy.


Zbierając to wszystko "do kupy" wynika że węże powinny być grube, sztywne, najlepiej zbrojone, nieprzeżroczyste czyli mnie wychodzi rura pcv z kolankami :D

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Nasz klubowy kolega Timi klei dobre akwaria -Akwaria.pro Przy tym wymiarze, co Ty zamierzasz kupić, to od kogo byś nie kupił, to będzie dobrze. Oczywiście o ile ktoś ma doświadczenie w klejeniu akwari
    • Cześć. Od jakiegoś czasu myślę nad nowym akwarium - 120x40x50, z tym że tutaj (dla mnie) już zaczynają się schody - ciężko jest mi znaleźć jakąś zaufaną firmę, do tej pory patrzyłem i najbardziej zaufany wydaje mi się Myciok, z tym że szukając po internecie byłem w stanie znaleźć różne opinie - na tym forum głównie pozytywne i wystawione nie aż tak dawno temu, więc możliwe że jest u tej firmy lepiej niż było, ale byłem w stanie też znaleźć opinie nie aż tak przychylne więc na dwoje babka wróżyła (jak dla mnie). Dodatkowym pytaniem dla mnie jest tutaj czy szyba 8mm będzie wystarczająca, ale to nie jest tutaj aż tak ważne. Do tej pory byłem w miarę przychylny akwaplastowi (ze względu na cenę), ale przemyślałem i w razie nieszczelności mógłbym mieć małą powódź w pokoju, czego wolałbym oczywiście uniknąć. Z góry dzięki za jakieś nakierowanie, bo rzeczywiście ciężko mi jest spośród firm na naszym rynku wybrać, a co do Mycioka już kiedyś słyszałem pozytywne opinie więc może rzeczywiście zamówienie akwarium u niego wyszłoby najlepiej.
    • Moja a502ps coś nie działa. A502e usuwała żółtawą barwę wody. Ta nie. Może sprzedawca się pomylił ?  Jak u Was ? EDIT: Sprzedawca wyklucza pomyłkę ze względu na kolor. Być może słaby przepływ przez żywicę, jak pływa w ruchomym złożu. Wrzuciłem do solanki. Zobaczymy co z tego wyjdzie...
    • Zgadza się, ale w czasie regeneracji żywica oddaje też zgromadzonym w niej brud. Założeniem podwójnej regeneracji było to, że za pierwszym razem żywica oddaje większość brudu i podlega regeneracji, a druga tura miała skupiać się już tylko na regeneracji 🙂 Ale tak jak już pisałem żadna ze stosowanych przeze mnie metod regeneracji nie dawała jakichś spektakularnych różnic więc stosowałem je naprzemiennie. 
    • A nie zostało udowodnione kilka lat temu na forum, że kolor zupy purolajtowej bierze się z odkładającego się w złożu syfu i nijak nie ma do tego czy złoże zostało prawidłowo zregenerowane czy nie?  Fsęsie, że purolite solidnie wypłukany w czystej wodzie nie będzie puszczać koloru, ale nie poradzi nic na NO3 i odwrotnie - brudny ale prawidłowo sformatowany będzie brudzić ale działać, pomijając dodatkowy niewypłukany syf.  
    • Koledzy, mam dość obojętną wodę w kranie (nigdy nie odpowiada na zaczepki) i szkło bez piasku, z dnem strukturalnym na dnie. Szukam jakiegoś medium do trwałego podniesienia pH bez sypania sody czy innych soli, ale poza kruszonym koralowcem nic nie widzę. Kiedyś było coś takiego ale ze sklepów zniknęło, więc pewnie było po prostu słabe. Może któś, cóś?  450L, 350L wody netto, filtracja FX4 i JBL 901 z grzałką przepływową.   
    • ok, dziękuję, zamówię u tego sprzedającego.
    • Żywice do zbijania NO3 używam już od ponad 6-u lat - początkowo miałem Purolite A520E a po ok roku przesiadłem się na PA202. Regularnie co 2 tygodnie staram się robić kontrolny pomiar NO3 więc mam trochę danych statystycznych (ok 200 pomiarów) 🙂 Testy robię paskami JBL proscan, które skalibrowałem sobie kropelkami JBL, a ostatnio używam jeszcze kropelek Zooklek. PA202 pracowało u mnie prawie 5 lat, po czym wymieniłem je na nowe. W starym (mniejszym) akwarium żywicę regenerowałem jak NO3 dochodziło do 20, w obecnym nowym (większym) dopiero jak przekracza 30, przy czym w starym akwarium miałem dużo mniej ryb niż obecnie 😉 .  W obu przypadkach pierwszą regenerację robiłem po 26-28 tygodniach czyli po ok pół roku. Przy regularnych cotygodniowych serwisach zużywam i podmieniam ok 120 l wody (30%), a gdy NO3 dochodzi do 30 to robię większą podmianę (ok 50%). Gdy kolejne 2 pomiary (co 2 tygodnie) pokazują 30 to planuję regenerację i oczywiście razem z nią znaczącą podmiankę wody (nawet 70%). Czas pomiędzy kolejnymi regeneracjami stopniowo malał i początkowo było to ok 20 tygodni, aż doszedłem do 12-14 tygodni. Od marca 2024 mam nową żywicę, którą regenerowałem po raz pierwszy we wrześniu. Zaskoczeniem dla mnie było to, że już po 4 tygodniach od regeneracji N03 podskoczyło do 30. Na szczęście kilka większych podmian i NO3 spadło, ale po kolejnych 4 tygodniach znowu wskoczyło na 30 i tak się już utrzymuje - dla jasności Zoolek pokazuje pomiędzy 20 a 50. Tak szybki czas po którym żywica mi się zapchała po pierwszej regeneracji wzbudził moje zaniepokojenie i stąd moja ostatnia dociekliwość i aktywność w tym wątku 🙂  Za tydzień planuję regenerację nowym sposobem, o którym pisałem poprzednio - 30 litrów solanki ok 3% (1kg soli), powolny, pojedynczy przepływ przez blok z żywicą. Zobaczymy co z tego wyjdzie 🙂 
    • W akwarystyce problemem jest wiązanie DOC przez żywice. Przy stacji uzdatniania nie ma problemu. Producent określa parametry regeneracji w kolumnie, gdy DOC nie jest problemem. Warunki regeneracji pewnie są tak ustawione, żeby było dobrze (zużycie solanki, czas, efekt) a nie najlepiej (efekt?). Która metoda jest najskuteczniejsza (i co to znaczy)- trzeba zrobić eksperymenty. Pytanie czy bardziej wymagająca metoda regeneracji da na tyle wyraźny efekt, by było warto ją stosować. Myślę że najlepsza (efekt) będzie regeneracja w kolumnie z bardzo wolnym przepływem, solanką z ługiem sodowym (żrący!). Najlepiej na ciepło (do 60 stopni z ługiem). Napisz proszę o wynikach swoich eksperymentów
    • Ja od lat używam takiej owaty: https://allegro.pl/oferta/wloknina-poliestrowa-filtrujaca-owata-600-g-8994288263 Nie pyli i idealnie filtruje wodę - polecam.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.