Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano
Jeżeli faktycznie u Was są takie koszmarne ceny na szybę 10mm i nie masz realnej szansy wymiany tej szyby to jedyne rozsądne wyjście reperacji jest takie- dociąć szybę 6mm na wymiar 200x50 i równo wkleić do środka, traktując pękniętą szybę jako wzmocnienie.


Wypasione rozwiązanie. Chapeau bas, Mjunszajn :-)


Pytanie tylko, czy czymś łączyć te tafle na całej powierzchni,

chociażby, żeby nie zarosły pomiędzy taflami, i czym?

Opublikowano

Docia,


Mjunszajn zaproponowała Ci rozwiązanie sub-optymalne w tej sytuacji, choć najlepsze spośród alternatyw do wymiany całej szyby. Zapytaj nie szklarza, ale jakiegokolwiek inżyniera, to powie Ci, że miejscowe wzmacnianie takich płaszczyzn jak szyba jest bez sensu i nie ma prawa powodzenia. Mjunszajn ma zupełną rację - to odwlekanie katastrofy. Ja uważam, że jeśli chcesz spać spokojnie musisz wymienić całą szybę, ewentualnie b. dokładnie wkleić drugą szybę na CAŁEJ płaszczyźnie tej pękniętej. Jeśli wciąż nie jesteś przekonana co to znaczy rozlanie się akwa proponuję wylej sobie na podłogę wiadro 20L wody - zobaczysz co się dzieje; następnie pomyśl co stanie się jeśli wyleje się 400 L (odliczam kamienie) - pójdzie fala wody, jak masz jakikolwiek sprzęt - szlag go trafi, jak masz nisko gniazdka będziesz miała zwarcie w instalacji (nie chcę myśleć, co może z tego wyniknąć). PO prostu katastrofa. Oszczędzanie 100 czy 200 nawet złotych przy alternatywnych kosztach kilku tysięcy (naprawy po zalaniu) jest nierozsądne. Zrobisz jak zechcesz, ale pamiętaj, że 500 l akwa to masa wody.

Powodzenia

Opublikowano

w ostatecznosci zrobilbym cos innego - przekleił szybę do góry pęknięciem i dopiero wtedy odciął ten pęknięty kawałek aby zabezpieczyc sie przed pęknięciem, ktore mogloby pojsc w dowolna strone a nastepnie nakleilbym na calosc zaproponowane przez Ciebie wzmocnienie - dwustronnie

Dzieki temu na ten feralny kawalek oddzialywac bedzie mniejsza sila. Nie gwarantuje, ze to wytrzyma, ale szanse ma wieksza niz obecnie.

Opublikowano

Ile ten szklarz chce za "naprawę" akwarium własnego pomysłu?


Wklejenie szyby do środka to dobry pomysł, ale nie wiem czy taki fachura będzie umiał zrobić to starannie i dokładnie. Jeśli nie możesz zdecydować się na kogoś innego, to niech on rozklei ten baniak, skróci długość o te 10 czy 15 cm i będzie akwarium bez peknięcia - bez kombinowania i nadmiernych kosztów - wszystko można zrobić na miejscu, z materiału zużywa się tylko silikon, żyletki i rozpuszczalnik.


Jeśli masz do tego akwa pokrywę to skrócenie raczej nie wchodzi w grę - wstaw tą dodatkową szybę, ale bez inwencji twórczej szklarza - szyba ma być szyba a nie witraż ;)


I koniecznie podaj na ile takie usługi zostały wycenione - obawiam się, że ceny są urwane z kosmosu i znajdzie się na forum ktoś, kto w Twojej okolicy stawiał akwarium i poleci kogoś godnego zaufania.

Opublikowano

szyba od srodka juz wklejona


fakt faktem jednak to nie takie proste , akwarium stoi na boku przycisniente płyta wiórowa 18 mm a na niej wszelkiego rodzaju piaskowce :) i dwie hantle po 10 kg :oops:


dzis mam zamiar wkleic kolejna szybe tylko juz od zew


po przeczytaniu opisu z naprezeniami akwa , zakładajac ze to jest w 100 prawda to wychodzi na to ze w miejscu rysy naprezenia sa równe zeru , do tego dojda moje dwie wstawki które zakryja 1/4 zbiornika , wiece teraz bede sie martwic o przeciek a nie o pekniecia

Opublikowano

kto to robił ?

hmm ta strona jest prawdziwa i dotyczy naprezeń w dobrym, tzn nie pęknietym akwarium, jeżeli akwarium jest pęknięte to podejzewam ze zdecydowanie naprezenia zmieniaja sie na niekorzysc

szczerze - po przeczytaniu wszystkich postów na Twoim miejscu docia jednak nie kombinowałbym..

i szczerze mowiac zmienilo sie moje wyobrazenie o pękniętych szybach

pzdr

Opublikowano
szczerze - po przeczytaniu wszystkich postów na Twoim miejscu docia jednak nie kombinowałbym..


Owszem, czasem zastanawiam się, po cóż ludzie zadają pytania na forum, na które otrzymują rzeczowe odpowiedzi, a później i tak robią wszystko po swojemu, na przekór prawom fizyki ? :wink:

Opublikowano

A to chyba Łukasz już pytanie z działu filozofii/ezoteryki/psychologii/... ;) i nie Ty jeden je sobie na pewno zadajesz. Zapytaj zresztą kolegów, którzy dłużej są na forum ile oni takich sytuacji mieli. Nie ma co robić OT ale taka już natura ludzka. Z drugiej strony każdy ma własny rozum i osąd - czyta argumenty innych i podejmuje swoją decyzję opierając się na osądzie tych sugestii. Jeśli dojdzie do wniosku, że proponowane rozwiązania nie są w jego ocenie przydatne/wykonalne/optymalne, to robi tak jak uważa, czyli np. nie stosuje się do porad, albo stosuje się do nich częściowo. I nie ma też co ludzi a to potępiać - dla jednego ryzyko wklejenia szyby jest zbyt duże, by je podjął, dla innego nawet 100 PLN więcej jest sumą, która skłoni go do ryzyka wklejania szyby zamiast jej wymiany. I nie ma co kogoś za to oceniać. Można tylko jak najlepiej się potrafi, szczerze doradzać i starać się zrozumieć motywy (albo czasami sobie to ostatnie odpuścić ;) bo można mieć problemy natury psychiatrycznej ;) )

Pozdrawiam.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • I to mi się podoba, przeskok na 4 razy większe akwarium. Dobrze, że nie kupiłeś 240 l. 👍 Rozważ jednak większą wysokość akwarium, jeśli to możliwe, szczególnie przy tej szerokości. Moim zdaniem 60 cm wygląda dobrze do maksimum 150 cm długości szkła. Przy dwóch metrach wizualnie będzie jamnik - choć to oczywiście kwestia gustu. Zrób choć 65 cm, wówczas będziesz miał zbiornik 1000+. 😉
    • Może, ale nie musi. @Pikczer widzisz tu blat?
    • No. Po wspólnych ustaleniach z rodziną doszliśmy do porozumienia - akwarium będzie stało w salonie, i najprawdopodobniej wymiarowo będzie wyglądało następująco: 200 cm długości, 80 szerokości i 60 wysokości. Czeka mnie pewnie sporo czytania żeby jakoś w miarę dobrze zgrać obsadę, z tatą zastanawiamy się generalnie nad mbuną (najbardziej podobają nam się rumowiska skalne/generalnie miejsca gdzie jest dużo skały) tata ma już z nią doświadczenia sporo, w przeciwieństwie do mnie, ale na pewno jeszcze zdążę się wiele dowiedzieć bo jeszcze jestem całkiem młody :). Także tak, dzięki za nakierowanie generalnie bo na pewno wyjdzie to dla pyszczaków na duży plus, a takie akwarium jak już zostało tutaj słusznie zauważone będzie piękną ozdobą salonu.
    • Jasne, macie racje, myślałem sobie nad tym i rzeczywiście nie ma co się z tym wszystkim spieszyć, finalnie akwarium najprawdopodobniej będzie w salonie bo u mnie w pokoju miejsca jest trochę, ale nie na tyle żeby móc postawić bardzo duże akwarium. Bardzo wam dziękuję za porady, bo uświadomiliście mi parę rzeczy . Tapatalkowane.
    • Koledzy podpowiadają Ci o maksymalizacji akwarium, uwierz mi, że mam akwarium 300 cm i do dzisiaj żałuję, że nie zrobiłem większego, bo mam miejsce. Gdyby go nie było i wcisnął bym na styk, nawet gdyby było to 200 cm to nie miał bym do siebie pretensji. Co do stelaża, blatu i innych ważnych rzeczy. Jeżeli ma to być w salonie, musi być to estetyczne i współgrać z całością. U mnie 3 tony stoi na meblu. Oczywiście mebel nie jest z IKEI ani z żadnej sieciówki, zrobiłem go pod zamówienie, a stolarz wiedział co robi. Pieniądze też są bardzo ważne, ale robienie czegoś , a potem poprawianie, bo coś się nie podoba, kosztuje dużo więcej. Ja swoje akwarium stawiałem 2 lata, zbieranie funduszy, czekanie na to co chcę. Dziś uważam, że warto, dozbierać kasę, przemyśleć wszystkie aspekty akwarystyczne, takie jak wielkość akwarium, sposób filtracji, podmiany wody itp. A moje o 60 cm za małe akwarium wygląda na szybko, tak.
    • Skoro to nie jest na 10cm gruby blat z prawdziwego orzecha włoskiego albo dębu to czy musisz koniecznie od niego zaczynać? Wyobraź sobie, że nie masz tego blatu i wtedy spróbuj obrać plan i wylicz to co chcesz. Ja wiem że ten blat też kosztuje ale przy takiej inwestycji nie ma sensu, aby się wszystko kręciło dookoła tego blatu, to nie Słońce.  Stelaż i akwarium najważniejsze elementy. Zobacz na ile wystarcza fundusze i to kalkuluj.  No i najważniejsze, odpowiedz sobie na pytanie: czy podoba mi się ten blat? Uwierz mi, że nawet jeśli nie jesteś pedantem to ten widoczny pod akwarium blat może szczypać w oczy, zawsze, każdego dnia.  Umiesz spawać? A Twój Tata umie? Idealny moment aby wspólnie zrobić stelaż pod akwarium. Jeśli masz taką możliwość to ją wykorzystaj.  Pamiętaj, że zarówno ja jak i większość tutaj ludzi absolutnie się nie mądrzy tylko są to zazwyczaj przytaczane własne doświadczenia i niekiedy wpadki.  Dobra, czas na kawę
    • Mogłem z tą grubością polecieć za mocno, za co przepraszam. Sprawdziłem przed chwilą i wyszło że ma 4 cm grubości, no miary w oczach to ja nie mam ;/. I tak, jest z płyty wiórowej.
    • Coo -Blat 10cm grubości? Jeszcze takiego nie widziałem z płyty drewnianej - wiórowej? Czy coś źle zrozumiałem?
    • Jak masz blat dwa metry to nie bierz akwarium 120cm. Miałem mniejsze i też takie 120 no i sobie były. Niby ładne. A teraz mam nieco większe 180cm i spod 50cm i przód 60cm. Mimo że skromne to na żywo robi na wszystkich wrażenie, bo jest "wielkie". Może nie gigant ale je widać w salonie.  Pomyśl nad stalowym stelażem. Ja chciałem nauczyć się spawać, bo taki miałem kaprys. Kupiłem więc materiały i chińską dobrą, wygodną spawarkę. Fajna zabawa a wyszło wszystko jakieś 70% tego co bym zapłacił za gotowca. Mocna, stabilna konstrukcja, która rozkłada ciężar i już. Przez 2lata ze sklejki miałem obudowę bo brakowało lasy ale i tak było estetycznie. Teraz mam obudowany spod pod wzór mebli. Nie wszystko na raz. Ale posłuchaj wszystkich powyżej i nie bierz akwarium 120cm, bo to na gupiki się nadaje tylko.  A jak sobie wstawisz takie 180 czy 200cm (albo większe ) to zapewniam Cię, że każdy (i Ty też) chociaż w myślach zawsze na widok tego akwarium będzie mówił : ale ku... fajne wielkie akwarium:)  A jak wstawisz 120cm to będą ( i Ty też) mówić: o jest akwarium, z rybkami, woda nawet chlupie sobie, no fajne...
    • Dobieranie akwarium do rozmiaru blatu to trochę dziwny pomysł.  Ale jeśli masz miejsce na akwarium 200x50 to nawet nie zastanawiaj się nad 120x40x50, bo po kilku miesiącach stwierdzisz, że jest za małe i będziesz sobie pluł w brodę, że nie postawiłeś większego. Sprawdź jak duże akwarium możesz zmieścić w pokoju. Potem poprzesuwaj meble, żeby weszło większe. Potem pomyśl czy wszystkie meble są naprawdę potrzebne, sprzedaj te zbędne (budżet wzrośnie), poprzestawiaj znowu te które zostały, żeby zrobić więcej miejsca. Ścian na razie nie burz (to przyjdzie później, jak złapiesz bakcyla), blat olej i celuj w takie szkło i stelaż jakie tam wciśniesz.  Jeśli nie mieszkasz w zabytkowej kamienicy to stropem się nie przejmuj, akwarium 500l waży tyle co dwóch Amerykanów stojących obok siebie, stropy się pod nimi nie zawalają. Jeśli Twój tata się o nie martwi to możesz podłożyć płytę pod stelaż żeby lepiej rozłożyć obciążenie podłogi. Fajnie, że pytasz i szukasz rozwiązań, to dobrze wróży na przyszłość. Jeśli jednak zdecydujesz się na 120x40x50 to bierz tego Juwela o którym pisał @Bartek_De, też od niego zaczynałem - solidny zestaw na początek, służył mi lata bez żadnych problemów.       
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.