Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam

Moj problem polega na kamieniu na szybach akwarium, tydzien temu zalalem woda baniaczek i po 3 dniach pokazal sie kamien na szybie.Widzialem juz podobny temat na forum, ale moje pytanie jest takie czy po zeskrobaniu kamienia z szyb, moge wpuscic ryby ? Dodam ze jest to swiezy baniaczek i zamierzalem na przyszly tydzien wpuscic ryby, czy moze im to zaszkodzic ? Jeszcze jedno pytanie, jaka powina byc odpowiednia temp. wody ? Bo szukam po forach i rozne opinie sa.

kamienie dla ozdoby jakie mam to : łupek drzewisaty, wapien koralowy


z gory dziekuje za pomoc.

Opublikowano
Witam

Moj problem polega na kamieniu na szybach akwarium, tydzien temu zalalem woda baniaczek i po 3 dniach pokazal sie kamien na szybie.Widzialem juz podobny temat na forum, ale moje pytanie jest takie czy po zeskrobaniu kamienia z szyb, moge wpuscic ryby ? Dodam ze jest to swiezy baniaczek i zamierzalem na przyszly tydzien wpuscic ryby, czy moze im to zaszkodzic ? Jeszcze jedno pytanie, jaka powina byc odpowiednia temp. wody ? Bo szukam po forach i rozne opinie sa.

kamienie dla ozdoby jakie mam to : łupek drzewisaty, wapien koralowy


z gory dziekuje za pomoc.




Temp.dla pyszczaków to 26 stopni C,Nie popełniaj mojego błędu i nie wpuszczaj odrazu rybek(bo czekać cię będą tak jak mnie częste podmiany i pytania na forum czemu rybki się chowają) poczekaj aż zamknie się cykl dojrzewania baniaka;-)a kamień i co za tym idzie woda mleczna będzie dopóki baniak nie dojrzeje.Co do kamieni to polecam jeden rodzaj a nie taki mix;-)Zaopatrz się w testy kropelkowe firmy JBL z tymi testami szybko uzyskasz info co się dzieje w Twoim baniaczku i co za tym idzie szybko uzyskasz pomoc na forum.Polecam wł.napowietrzacz by natleniać baniaczek i kup bakterie BioDigest.


To też ci się przyda http://forum.klub-malawi.pl/podstawowy-osprzet-filtracyjny-t20673.html

Opublikowano
Dodam ze jest to swiezy baniaczek i zamierzalem na przyszly tydzien wpuscic ryby, czy moze im to zaszkodzic ? .


Dobrze że w porę zawitałeś do nas.

To co planujesz nie tylko im zaszkodzi ale nawet zazwyczaj je zabija - na śmierć.:(


Nie wiem do jakiego zoologa profesjonalisty trafiłeś ale do 112l to tylko kilka rybek i tu wybór niewielki. Poczytaj temat obsady do 112l.

to tak na przyszłość by cie nie wsadził na wiele kosztownych ryb które trzeba za chwilę redukować.


Na dziś masz alternatywę, albo zacząć start biologiczny tego akwarium a po zakończeniu wpuścić ryby, albo zostać królikiem doświadczalnym tego forum i otrzymać dojrzały wkład biologiczny który pozwoli wpuścić ryby bezpiecznie już w przyszłym tygodniu.


W pierwszym przypadku przeczytaj to

http://forum.klub-malawi.pl/szablon-startu-biologii-wode-amoniakalna-wa-t26014.html


w drugim to

http://forum.klub-malawi.pl/szablon-startu-biologii-zakupem-akwarium-t26166.html


Z powodu wzrostu pH zaczynają wytrącać się minerały tworząc kamień na wszystkim.

Nie wiem czy ten wapień to dobry wybór jako kamienie. Więcej odczytasz z danych swojego wodociągu.

Sympatycznie by było jakbyś w profilu uzupełnił miejscowość bo wodociągi twoje odnajdę a to czasami cenne info mamy od razu bez testów wody no i zakup testów polecam takich

JBL COMBI SET TEST plus NH4 - zestaw 5 testów akw. (5510247367) - Allegro.pl - Więcej niż aukcje.@@AMEPARAM@@http://img07.allegroimg.pl/photos/400x300/55/10/24/73/5510247367@@AMEPARAM@@07@@AMEPARAM@@55/10/24/73@@AMEPARAM@@5510247367



wraz z uzupełnieniami na GH i pH 7,4-9

napisz coś o filtracji co tam siedzi i jakaś fota wklejona by się przydała:D


EDIT

zwracaj kolego uwagę najpierw na reputację piszącego a potem kieruj się jego radami.

  • Dziękuję 1
Opublikowano

Ja polecam zdecydowanie posłuchać rad deccorativo i MatiK. Sam niedawno zakładałem moje pierwsze małe bo małe (126l - chociaż już "świnka skarbonka" zapełniać się zaczyna i w planach za jakieś pół roku 300l) malawi i dzięki temu, że cierpliwie poczekałem z zamknięciem wszystkich cykli itp. uniknąłem walki o życie ryb :).

Opublikowano
Jw planach za jakieś pół roku 300l) malawi


Zdecydowanie za małe, jak już masz powiększać, to minimum ok 500l , ja teraz żałuję , ze nie od razu kupiłem 1000 litrów + :)

Opublikowano

Ja wolałem wydać te około 120 złotych, poczekać te 3 tygodnie niż kubełkować co 2-3 dni po kilkadziesiąt litrów wody. Cenię sobie swój kręgosłup i wygodę. :D Powiem więcej, wydałem kolejną stówę na pewien wynalazek dzięki czemu NO3 mam niskie i wymieniam jakieś 10-15% wody raz na miesiąc. :)


Wysłane z telefonu

Opublikowano
Powiem więcej, wydałem kolejną stówę na pewien wynalazek dzięki czemu NO3 mam niskie i wymieniam jakieś 10-15% wody raz na miesiąc. :)



Tylko po co Spiochu?

Nie szkoda Ci wyrzucać kasy w błoto skoro wystarczy "minimalne karmienie( lub przerwa) + regularne podmiany i nie ma bata żeby coś się działo rybom" a "doskonale wiemy, że jak są ryby to jest zawsze za dużo no3 i należy podmienić wodę"


Sorki ale nie mogłem się powstrzymać :)

Opublikowano

Kubełkowanie by mnie zabiło ;) A zdrowie dla mnie ważniejsze :) I miejsca na kubełki nie mam bo wg kolegi pewnie nie można użyć korpusu z węglem czy uzdatniacza wody ;)


Wysłane z telefonu

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ooo... mam blisko do kolegi, 1,5h drogi i oglądanie na żywo 😉
    • Tło jest kosmiczne! Jak byś chciał to mogę Ci przywieźć do Częstochowy kilkanaście sztuk Tramitichromis intermedius kambiri (jestem w każdy poniedziałek) . Mają około 1-1,5 cm. Oczywiście za darmo  
    • Rewelacyjnie wygląda nowa odsłona👍 wszystko się ze sobą ładnie zgrywa. Tło chyba wyszło z pod ręki AquaDan? Sądząc po aranżacji celujesz raczej w non mbune🙂
    • @ziemniak Świetnie to wygląda, ta duża ilość roślin na górze też. 👍 Doniczki nie przeszkadzają w obsłudze akwarium, stojąc na szybach nakrywkowych? Jeśli jest nieco miejsca z tyłu nad akwarium, to pomyślałbym o dorobieniu 1-2 niewielkich modułów do przyklejenia na ścianę, jakby przedłużenia skał ponad powierzchnię wody - moim zdaniem wyglądałoby obłędnie. I hydroponikę zrobiłbym na całej długości, tak jak masz teraz te rośliny. 😀 Takie korytko, coś jak u mnie, no ale trzeba by robić pokrywę. P.S. Zdjęcia znad jeziora, w stopce - też świetne. 💪
    • Tło zarośnie glonami i będzie wyrywać z butów. Super. Kto robił Ci tło, czy to dzieło Twoich rąk? 
    • Wody mniej ponieważ tło swoje zajmuje ale powiem tylko jedno słowo - Pięknie 🤩
    • Żółte cały wieczór siedzą w ławicy w jednym rogu. Ciekawe, czy boją się jakiegoś tarłowca, czy coś im innego przeszkadza.
    • Nowa odsłona akwarium 260x55x70h (~1001 litrów) Wody weszło około 670 litrów, czyli około 100 litrów mniej niż w poprzedniej wersji. Tym razem za filtrację odpowiada komin o wymiarach 15x40 cm wypełniony gąbkami 10-30 PPI oraz kształtkami K1. W środku pompa Jebao DCP-2500. Oświetlenie bez zmian, dwie belki LED po 260 cm z modułami RGB i 11.000 k.  Więcej osprzętu nie ma. Całość w szczycie doby to pobór około 30 W. Grzałki nie mam, bo zimą temperatura rzadko spada poniżej 22 stopni. Zrezygnowałem z pokrywy. Akwarium jest przykryte sekcjami szyb nakrywowych, na których w tylnej części położyłem doniczki z roślinami. W przyszłości planuję w rogu hydroponikę. Płótno nad akwarium kupiłem w tym roku nad brzegiem jeziora. Mam szczerą nadzieję, że wykonał go lokalny artysta. Nałożyłem go na ramkę z listewek. Obsada to dalej niewiadoma.
    • Dlatego zastanów się czy faktyczne musisz  zmieniać. Teoretycznie im filtr ma większą wydajność , większy pobór mocy itp. tym będzie bardziej głośny. Ale to tylko teoria  bo może się zdarzyć , że ten o mniejszej mocy itp. może okazać się głośniejszy bo np. wirnik jest źle dopasowany i bije na ośce. Spójrz na to jeszcze z innej strony a mianowicie czy planujesz zmieniać akwa na większe?  Jeżeli tak to bym śmiało brał ten który będzie dedykowany do ewentualnego nowego litrażu.  Nikt Ci nie da 100% gwarancji , że konkretny filtr będzie cichy.  Zasugeruj się opiniami na ich temat ale ryzyko zawsze będzie. Ostatecznie zawsze można wyciszyć szafkę i znajdziesz tutaj kilka tematów o tym jak to zrobić.
    • Witam. W moim akwarium 214 litrów mam JBL-a e901 i ten filtr pracuje już 10 lat. Filtr jest sprawny i nigdy z nim nic złego się nie działo. Chcę go zmienić i pytanie czy przejść na nowszy model JBL e902 czy może zastosować większy JBL e1502 zleży mi też na poziomie głośności aby był cichy bo akwarium stoi w sypialni. 
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.