Skocz do zawartości

ledowe oświetlenie do 720l - dylematy początkującego


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Myślałem że już coraz bliżej mety, a tu dalej dylematy początkującego :)... Czytam, czytam wątki i głowa zaczyna boleć a na poradnikach "krok po kroku" to w sumie na starych Waszych sprzed ponad roku można bazować co zakładam technologia trochę mogła kilka nowinek zmienić.

Poradźcie zatem... PLS...


CEL - oświetlenie LED do akwarium 200x60x60 oparte na sterowniku RomanoLindao (na moim etapie to nadal preferuje jasność w baniaku, a nie półmrok i wybarwienie ładnie ryb).

Tło będzie ciemnoniebieskie więc sądzę, że tył podświetlony z samych niebieskich ledów może wyglądać niefajnie :( choć przy czarnym pcv wygląda to nie powiem ciekawie.


Myślę zatem o białych zimnych Samsunga IP68 4x5630 (barwa ok 8K lub może nawet 11K) oraz dla efektu uzupełnienie o RGB.


Pierwsza kwestia to czy RGB brać 4-diodowe mocniejsze

https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-4xled-150-stopni-rgb,3,3404,2943

czy 3-diodowe https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3xled-150-stopni-rgb,3,3404,2940 - są różnice praktyczne prócz zajmowanej powierzchni i mocy?


Czy może niezależnie puścić też kilka niebieskich i czerwonych https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-3xled-150-stopni-niebieski,3,3404,2938


Rozumiem, że mieszanka białe zimne z RGB i na tyle niebieskie niezależne to już za dużo i zbędnie przekombinowanie?


Co do ilości ... to rozważałem ok 18 sztuk białych zimnych tych poczwórnych modułów (rozłożonych na dwa rzędy 10 przód - i 8 środek ?? czy przód białych gęściej?? ), do tego z 8-10 RGB pomiędzy tymi białymi. Podpowie ktoś ilości, układ i rozmieszczenie praktyczne? Czy nie za mało RGB ich aby efekt uzyskać widoczny?.

Może w środkowym pasie z 8 białymi dodać niezależnie jeszcze mimo wszystko z 4 niebieskie dla wyciągnięcia lepszej barwy?


ZASILACZ:

Czy zasilacz kupując wodoodporny IP 67 - dawać poza pokrywą i tylko kablami podciągnąć czy w pokrywie nie przeszkadza?

Ilość W potrzebna na powyższe ledy o ile solarium nie wyszło mi z tego jeszcze to ok 35-40W z małym zapasem. Tutaj myślałem żeby z zasilacza skorzystać na inne potrzeby poza akwarystyczne (podświetlenie półki obok przy okazji) więc kilka Wat zapasu muszę dołożyć.


Zakładając, że zasilacz będzie poza akwarium to który z poniższych (lub inny) rozważać?


https://polskiled.com.pl/zasilacz-wodoodporny-polled-40w-3-33a-12v-ip67,3,3569,3421

https://polskiled.com.pl/zasilacz-wodoodporny-gpv-35w-1-5a-24v-ip67,3,3413,2858

https://polskiled.com.pl/zasilacz-modulowy-pos-35w-12v-2-9a,3,3410,3387

https://polskiled.com.pl/eko-zasilacz-pol-led-48w-12v-4a,3,3409,3373



Do tego kable 2 żyłowe do jednobarwnych modułów i 4-żyłowe do RGB o grubości 0,5mm oraz izolacja termokurczliwa.

Czy coś jeszcze potrzeba aby poskładać w całość :confused: ?


Proszę o komentarze, porady, podpowiedzi.

Opublikowano

Co do ilości ... to rozważałem ok 18 sztuk białych zimnych tych poczwórnych modułów (rozłożonych na dwa rzędy 10 przód - i 8 środek ?? czy przód białych gęściej?? ), do tego z 8-10 RGB pomiędzy tymi białymi. Podpowie ktoś ilości, układ i rozmieszczenie praktyczne? Czy nie za mało RGB ich aby efekt uzyskać widoczny?.

Może w środkowym pasie z 8 białymi dodać niezależnie jeszcze mimo wszystko z 4 niebieskie dla wyciągnięcia lepszej barwy?



Ilość białych OK ale RGB zdecydowanie za mało. U siebie w 450l 150cm długości mam 8 RGB i niebieski praktycznie świeci na full. Nie ma co się więcej rozwodzić tylko bierz te białe, więcej RGB (12-14) i sklejaj to do kupy.

Co do dodawania jeszcze modułów kolorowych to mija się z celem jeśli założysz RGB.

Opublikowano
Czyżby obfitość postu onieśmielała i do końca trudno dotrwać... ? Temat popularny ale może conieco ... :)


Może co nieco też nie zaszkodzi poszukać na forum, chociażby w tematach JemioloSeby, bo jak zauważyłeś temat popularny i dosyć dokładnie opisany w innych wątkach ;)

Opublikowano

Popatrz na ten post. Tak to wygląda u mnie


http://forum.klub-malawi.pl/showpost.php?p=325285&postcount=9


cały wątek:

http://forum.klub-malawi.pl/oswietlenie-led-akwarium-840l-70cm-h-t25760.html



Wydaje mi się, że te poczwórne lepiej cenowo wychodziły za moc.

Ja mam 30 białych potrójnych i jak świeca na maxa to w moim odczuciu jest jasno, Więcej już bym nie chciał.

Natomiast RGB mam 2 razy po 11 potrójnych czyli 66 diód i nie dałbym mniej.


długość akwarium 240 cm. Długość belki 160 cm.


Tak to świeci przy max białych i max niebieskich plus czerwone na 20%.


http://forum.klub-malawi.pl/showpost.php?p=332327&postcount=25

Opublikowano

Ja w swoim akwa mam 26 modułów 5730 , 13 modułów niebieskich i 13 czerwonych 5050 sterowane sterownikiem TC420 i jestem mega zadowolony. Razem 156 pojedynczych diod. Mam wszystkie pory dnia od świtu do zmierzchu i noc. Wprawdzie max u mnie to tylko 40% możliwości , ale dzięki temu oszczędzam energię i mam bardzo duzo punktów światła , więc i równomierne oświetlenie. Nie ma czegoś takiego , że ryba pod powierzchnią wpada w różne natężenie światła i kolory. No i mam jeszcze bliki pomimo , ze na wzmocnieniach wzdłużnych mam przykryte szybkami z pleksi :)

Opublikowano

Dzieki koledzy.

Czyli pytanie zasadne bo widze że za mało modułów zaplanowałem.


A co do zasilacza to wodoodporny wewnątrz czy na zewnątrz zwykły i tam prąd trzymać? Póki co planuje na zewnątrz prąd trzymać i tylko kablami pociągnąć .


Czyli dwa rzędy jeden na przodzie i drugi w środku a w każdym pasek białych modułów oraz równolegle obok pas rgb czy też naprzemiennie raz biały a raz rgb na całości ?


Dzięki za link! Pomogło także:) a przeszukiwać forum aż tak wygodnie się nie da..

Opublikowano

Zdecydowanie prąd na zewnątrz. Co do układu to tak jak piszesz : dwa rzędy i równolegle. Jak byś nie zrobił to będzie dobrze. Światło i tak ładnie się wymiesza więc nie ma co dobierać sobie do głowy.

Opublikowano

Ok. A jaką masz temp barwowa białych- 11k dawać czy lepiej 8k? 11k bardziej powinna w jasny zimny a wręcz niebieski wchodzić. Jakie macie tu doświadczenia ?

Opublikowano

Z tego co znalazłem w necie to te 11k to nie są diody 5630. Znów jest jakieś zamieszanie w sklepie. Jutro będę dzwonił i to wyjaśniał bo sam zamawiam właśnie do kolegi i nie wiem co wybrać. Chodzi mi o te dwa konkretne moduły. Pierwszy to poczwórny 11K niby 5630 ale jednak w opisie wyraźnie podają 5050. Drugie natomiast testowałem u siebie i to na pewno 5630 - świecą jak szalone ale barwa nie jest aż tak zimna. O barwę bym się nie martwił bo niebieskie zrobią robotę i będzie OK.

https://polskiled.com.pl/modul-goq-samsung-4x5630-150-stopni-bialy-zimny,3,3404,2941

http://softled.pl/pl/p/Modul-4-LED-z-diodami-Samsung-5630/139


W pierwszym linku zwróćcie uwagę na tytuł i opis w tabeli. W tytule 5630 a w tabeli 5050. WTF?

Jak dla mnie błąd bo nawet po ilości lumenów widać, że są one o wiele słabsze niż te z drugiego linku czyli prawdziwe 5630.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


  • Posty

    • Ja w 375l używam dwóch jvp-132 - jeden do napędu kaseciaka, drugi do zamiatania. Poza kolorem bez uwag
    • Mała aktualizacja Udało się zainstalować hydroponikę. To znaczy samą instalację. Pod kątem roślin jeszcze sprawa nie jest zamknięta. Zapał przy tym projekcie nieco mi opadł odkąd przeczytałem, że woda w hydroponice powinna mieć pH na poziomie 5,5-6,5. Liczę mimo wszystko, że rośliny jako tako będą sobie radziły. Kupiłem skrzydłokwiata, philodendrona i jakąś peperomię  Mam jeszcze zielistkę i epipremnum. Zobaczymy co z tego wyjdzie. Chwilowo próbuję w hydroponice ukorzenić odcięte pędy epipremnum.  - wlot do doniczek  - wylot z doniczek - całość umieszczona w pokrywie - doniczki zalane wodą i wypełnione gąbkami - tak się prezentuje całość obecnie (nie zdążyłem jeszcze wsadzić roślin do doniczek)   Kilka zdjęć obywateli mojego baniaczka   - Dominujący samiec Stigmatochromis Tolae. Chwilowo największy "byk" w akwarium. Ma około 15cm. - Nimbochromis Polystigma - jeden z dwóch ujawnionych samców. Już ładnie zaczyna "łapać" niebieski kolorek   - Nimbochromis Polystigma - jedna z samiczek - Exochochromis Anagenys - jeszcze nie znam płci osobników. - Dimidiochromis Strigatus - jedna z dwóch samic - Protomelas Mbenji Thick Lips - płeć jeszcze nie znana   A na koniec najmłodszy mieszkaniec czyli malutki Dimidiochromis Strigatus  Zaobserwowałem dwie sztuki  Wątpię żeby przeżyły, ale kto wie. Na razie bardzo dobrze kryją się w tej niewielkiej ilości szczelin jakie mają do dyspozycji.    
    • Mam od paru lat Tunze 6085 Tunze Turbelle Nanostream 6085 (4025167608506) • Cena, Opinie • Pompy cyrkulacyjne 17291245623 • Allegro Dla mnie jest idealny w 200cm. Dla Ciebie się nie nadaje bo nie ma regulacji mocy. Dlaczego piszę - wcześniej miałem kilka chińskich - ich trwałość wynosiła średnio pół roku. Może teraz jest inaczej, ale jakbym miał zmieniać to na pewno kupiłbym Tunze. Nawet jeśli teraz jest chiński (bo tego nie wiem)
    • Ja używam od lat taki Tunze https://allegro.pl/oferta/tunze-turbelle-nanostream-6055-10787582038 i dla mnie nie ma lepszego. Mam go w 576l. Jest cichy, wydajny i ma regulację. Ale żeby nie było kolorowo, to ma jedną wadę. Pokrętła w sterowniku są podświetlane od spodu niebieskimi diodami, nawet fajnie to wygląda. Diody emitują oprócz światła również ciepło i pod wpływem tego ciepła po jakimś czasie, plastik z którego są wykonane pokrętła kruszeje i pękają mocowania do potencjometrów i masz po regulacji😂 Oczywiście nie do końca. Nadal można regulować za pomocą małego, płaskiego śrubokręta. Na szczęście producent dziwnym trafem przewidział taką sytuację i w sprzedaży są dostępne oryginalne pokrętła https://allegro.pl/oferta/tunze-rotary-cnobs-7090-102-pokretla-do-kontrolera-11838292596 być może już z innego plastiku (nie wiem, nie sprawdzałem). Czy kupiłbym go drugi raz pomimo tej wady? Obiema ręcami i nogyma ...TAK.
    • Tą Tunze miałem w 720l , też bym go polecał jako niezawodny sprzęt.
    • Używałem Tunze 6045 w 500l (170cm długie) Jak dla mnie to był nawet za mocny ale jako, że ma regulację nie było to problemem. Cichy i energooszczędny. Mocowanie na magnes. Regulacja - czego chcieć więcej?
    • Cześć wszystkim. Szukam cyrkulator do swojego 375, chciał bym kupić mocniejszy żeby móc użyć w przyszłość w większym akwarium( jest taki plan) zależy mi żeby był cichy oraz wydajny.  Jeśli ktoś ma doświadczenie z tunze lub eheim proszę o opinie
    • Moje już ma 9 lat, nadal bez problemu, jedynie rys więcej Wysłane z mojego Pixel 6 Pro przy użyciu Tapatalka
    • Spoina raczej na wykończeniu. Skłaniałbym się ku zmianie zbiornika, zwłaszcza że to kontrowersyjny Wromak Przyklejać się nie opłaca.
    • Mniej niż 18 , tak naprawdę bałbym się zalewać już to akwarium.
  • Tematy

  • Grafiki

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.